Zawiadomienie o publicznej obronie pracy doktorskiej

Dyrektor i Rada Naukowa Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zawiadamiają, że w dniu 28 czerwca 2022 roku o godz. 9.00 w IUNG-PIB w Puławach w CSK instytutu, Al. Królewska 17 w sali nr 1, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Moniki Kozieł.

Klimatyczny Bilans Wodny dla okresu od 11 kwietnia do 10 czerwca 2022 roku

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -95 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 19 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 IV-31 V). Deficyt wody dla roślin uprawnych nadal występował w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenie Ziemi Lubuskiej od –160 do –179 mm. Duży deficyt wody notowano na Pojezierzu Wielkopolskim, Słowińskim, Pomorskim, na Polesiu Lubelskim, Kujawach oraz na Nizinie Wielkopolskiej od -130 do -159 mm. Na dużym obszarze Polski wschodniej, południowej i południowo-wschodniej niedobory wody były mniejsze od 0 do -119 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w trzecim okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Poniżej przedstawiamy występowanie suszy rolniczej na terenie kraju powodującej obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Susza rolnicza występowała na terenie województw: Zachodniopomorskiego Wielkopolskiego Lubuskiego Kujawsko-pomorskiego Pomorskiego Lubelskiego Dolnośląskiego Łódzkiego Opolskiego Warmińsko-mazurskiego Świętokrzyskiego Mazowieckiego. Susza występowała w pięciu uprawach: Zbóż jarych Zbóż ozimych Truskawek Krzewów owocowych Rzepaku i rzepiku W trzecim okresie raportowania od 11 kwietnia do 10 czerwca 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 788 gminach (31,81% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 76,87 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 7,83% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 29,36 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszyw uprawach zbóż jarych w województwach przedstawia tab. 1. Tabela 1. Zasięg suszy w uprawach zbóż jarych Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. zachodniopomorskie 113 111 98,23 19,86 2. wielkopolskie 226 209 92,48 26,47 3. lubuskie 82 74 90,24 47,71 4. kujawsko-pomorskie 144 97 67,36 8,68 5. pomorskie 123 71 57,72 8,15 6. lubelskie 213 94 44,13 5,95 7. dolnośląskie 169 72 42,60 7,46 8. łódzkie 177 47 26,55 6,33 9. opolskie 71 5 7,04 0,04 10. warmińsko-mazurskie 116 6 5,17 0,10 11. świętokrzyskie 102 1 0,98 0,00 12. małopolskie 182 1 0,55 0,00 Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 501 gminach (20,23% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 63,79 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 3,81% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 18,46 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach zbóż ozimych w województwach przedstawia tab. 2. Tabela 2. Zasięg suszy w uprawach zbóż ozimych Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. lubuskie 82 67 81,71 31,73 2. wielkopolskie 226 165 73,01 14,31 3. zachodniopomorskie 113 82 72,57 6,77 4. dolnośląskie 169 57 33,73 4,31 5. pomorskie 123 32 26,02 1,96 6. kujawsko-pomorskie 144 37 25,69 2,71 7. lubelskie 213 43 20,19 1,90 8. łódzkie 177 16 9,04 3,02 9. warmińsko-mazurskie 116 2 1,72 0,00 Suszę rolniczą w tym okresie sześciodekadowym odnotowano również w uprawach truskawek. Notowano ją w 255 gminach (10,29% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 51,39 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 1,72 gruntów ornych kraju (zwiększenie o 15,33 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach truskawek w województwach przedstawia tab. 3. Tabela 3. Zasięg suszy w uprawach truskawek Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. lubuskie 82 66 80,49 25,57 2. wielkopolskie 226 78 34,51 5,32 3. zachodniopomorskie 113 33 29,20 2,39 4. dolnośląskie 169 31 18,34 1,14 5. pomorskie 123 15 12,20 0,78 6. lubelskie 213 15 7,04 0,36 7. kujawsko-pomorskie 144 10 6,94 0,66 8. łódzkie 177 7 3,95 0,79 Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. W tych uprawach notowano ją w 152 gminach (6,14% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 21,97 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 1,04 gruntów ornych kraju (zwiększenie o 3,46 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach krzewów owocowych w województwach przedstawia tab. 4. Tabela 4. Zasięg suszy w uprawach krzewów owocowych Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. lubuskie 82 57 69,51 18,31 2. zachodniopomorskie 113 21 18,58 1,27 3. wielkopolskie 226 40 17,70 3,40 4. pomorskie 123 10 8,13 0,35 5. dolnośląskie 169 13 7,69 0,38 6. kujawsko-pomorskie 144 6 4,17 0,03 7. lubelskie 213 3 1,41 0,00 8. łódzkie 177 2 1,13 0,05 Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach rzepaku i rzepiki, notowano ją w 2 gminach (0,08% gmin Polski) na obszarze 0,01 gruntów ornych kraju. Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach rzepaku i rzepiku w województwach przedstawia tab. 5. Tabela 5. Zasięg suszy w uprawach rzepaku i rzepiku Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. lubuskie 82 2 2,44 0,24 Tegoroczny kwiecień był chłodny, we wschodniej i północnej Polsce notowano temperaturę od 4 do 7oC, jedynie na zachodnich obszarach było nieco cieplej od 7 do 8oC. W ponad połowie terytorium kraju w: południowej, południowo-wschodniej oraz wschodniej części Polski było zimniej od średniej wieloletniej temperatury o 2-3oC a na pozostałym obszarze od jednego do dwóch stopni. Temperatura tegorocznego maja była zróżnicowana. Najcieplej było w Polsce południowej i południowo-zachodniej, gdzie notowano ponad 14oC (w pierwszej i trzeciej dekadzie miesiąca) oraz od 15 do 16oC w drugiej dekadzie. Na północ od tego obszaru temperatura była już niższa, wynosząca od 12,5 do 14oC (w pierwszej i trzeciej dekadzie) i od 12 do 15oC w drugiej dekadzie. W kierunku północno-wschodnim temperatura powietrza ulegała stałemu obniżeniu i na krańcach tego obszaru osiągała od

Uroczyste CCLXXVII posiedzenie Rady Naukowej IUNG-PIB – Jubileusz 160-lecia Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych

W dniu 3 czerwca 2022 r. w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej IUNG-PIB połączone z Jubileuszem 160-lecia Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych. Uroczystość ta była doskonałą okazją do przypomnienia oraz upamiętnienia działalności Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych. Posiedzenie Rady Naukowej IUNG-PIB odbyło się w dwóch częściach (otwartej i zamkniętej). W pierwszej, zamkniętej części posiedzenia Rady Naukowej IUNG-PIB wzięli udział członkowie Rady Naukowej, Dyrekcja Instytutu oraz zaproszeni goście. Obradom przewodniczył  prof. dr hab. Artur Zdunek (Przewodniczący Rady Naukowej IUNG-PIB). Podczas posiedzenia Pan prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji odebrał uroczyście akt powołania na członka Rady Naukowej IUNG-PIB (2021-2025). Ponadto wręczono dyplomy habilitacyjne i doktorskie pracownikom Instytutu.  Pani dr hab. Agnieszka Rutkowska odebrała dyplom uzyskania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk rolniczych, w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Dyplomy doktorskie oraz dyplomy wyróżnienia rozpraw doktorskiej odebrały: dr Katarzyna Czopek, dr Karolina Furtak oraz dr Barbara Moniuszko-Szajwaj. W dalszej części posiedzenia podjęto uchwałę w sprawie zaopiniowania sprawozdania z działalności badawczo-rozwojowej Instytutu za rok  2021. Sprawozdanie referowała prof. dr hab. Teresa Doroszewska, Z-ca Dyrektora ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną. Ponadto dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk, prof. IUNG-PIB przedstawiła informację o działalności Studiów Doktoranckich i Szkoły Doktorskiej w IUNG-PIB. W drugiej, otwartej części posiedzenia RN Instytutu udział wzięli także zaproszeni gości oraz pracownicy Instytutu. Ta część posiedzenia była w całości poświęcona jubileuszowi 160-lecia Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych. W ramach tegoż wydarzenia przedstawiono bardzo ciekawe referaty pt.: Historia Zespołu Pałacowo-Ogrodowego w Puławach – Pomnik Historii (dr Grażyna Hołubowicz-Kliza) 160 lat nauk rolniczych w Puławach (prof. dr hab. Stanisław Krasowicz) Działalność bieżąca oraz wyzwania stojące przed IUNG-PIB (prof. dr hab. Wiesław Oleszek). Uroczystość tą uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: księżna Barbara Czartoryska, Irena Bylicka –Czartoryska, Artur Soboń – poseł na Sejm RP oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, prof. dr hab. Krzysztof Szulowski – poseł  na Sejm RP, Michał Mulawa – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Bartosz Dąbrowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju MRiRW, Grzegorz Kuna Doradca Społeczny Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka, Ireneusz Rzepkowski – Członek Zarządu Powiatu Puławskiego, Paweł Maj -Prezydent Miasta Puławy, , prof. dr hab. Cezary Sławiński – Dyrektor IA-PAN w Lublinie, Wiesław Orzędowski -Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli,  Waldemar Banach – Zastępca Dyrektora LODR, Honorata Mielniczenko – Dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Agnieszka Bartuzi – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – oddział w Puławach. Podczas uroczystości pracownikom Instytutu wręczono także Odznaki Resortowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaczeni zostali: dr Robert Borek, dr hab. Magdalena Borzęcka, mgr Anna Depta, mgr Bogumiła Dłużniewska, dr Dariusz Jędrejek, mgr  Tomasz Jóźwicki, mgr Barbara Kamińska, dr Agnieszka Klimkowicz-Pawlas, dr Grażyna Korbecka-Glinka, mgr Mariusz Korpysa, dr Monika Kowalik, dr hab. Iwona Kowalska, mgr Anna Kozak, mgr Jan Królikowski, dr Krzysztof Kubsik, mgr Ewa Markowska-Strzemska, Zbigniew Matraszek, dr Jacek Niedźwiecki, mgr Łukasz Pecio, dr hab. Dorota Pikuła, mgr Katarzyna Plis, Barbara Pytlak, dr hab. Agnieszka Rutkowska, mgr Anna Rybicka, mgr Małgorzata Stachyra, Dorota Starek, inż. Andrzej Strzałek, dr hab. Alicja Syp, prof. IUNG-PIB, dr Aleksandra Ukalska-Jaruga, dr hab. Rafał Wawer, prof. IUNG-PIB. Marek Woźniak, Jolanta Wójcik, dr Marta Wyzińska. W imieniu nagrodzonych głos zabrała Pani dr Marta Wyzińska. Uroczyste posiedzenie Rady Naukowej IUNG-PIB połączone z jubileuszem 160-lecia Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych zakończono piknikiem na dziedzińcu Pałacu. Spotkaniu integracyjnemu towarzyszyła koleżeńska atmosfera.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Alcalá de Henares, Hiszpania

Cel wyjazdu: Udział w warsztatach projektu STEROPES Termin wyjazdu: 30.05.2022 – 02.06.2022 W dniach 31.5-2.6.2022 w uniwersyteckim Alcalá de Henares w Hiszpanii pod Madrytem, rodzinnym mieście autora Don Kichota odbyły się drugie warsztaty projektu STEROPES „Stimulating novel Technologies from Earth Remote Observation to Predict European Soil carbon”. Celem projektu jest opracowanie modeli służących do przewidywania zawartości glebowej materii organicznej na gruntach ornych Europy w różnych strefach klimatycznych i przy różnej agrotechnice, w oparciu o zdjęcia z satelity Sentinel 2 oraz źródła pomocnicze jak np. mapy glebowe. Na spotkaniu IUNG-PIB reprezentowali mgr Artur Łopatka – lider projektu STEROPES w IUNG-PIB i deputy lider pakietu WP2 dotyczącego wpływu wilgotności gleby na możliwości teledetekcji materii organicznej oraz prof. Grzegorz Siebielec – kierownik zadania w pakiecie WP3, dotyczącego identyfikacji relacji pomiędzy materią organiczną i uziarnieniem gleb.  Przedstawiano zakres ostatnio wykonanych w projekcie prac: pomiarów materii organicznej i wilgotności gleb oraz wstępne wyniki ich modelowania. Przedstawiciele IUNG-PIB zreferowali wyniki modelu wilgotności gleby opracowanego w oparciu o pomiary na polach RZD w Osinach, wskazującego znaczny wpływ na jakość przewidywań charakterystyk spektralnych uśrednionych dla długiego okresu. Zmienne takie jak średnie wieloletnie NDVI pomimo że nie mają bezpośredniego związku z aktualną wilgotnością powierzchni gleby, to pośrednio wskazują na średni poziom wilgotności jej głębszych warstw zależny w dużym stopniu od uziarnienia i położenia gleb w rzeźbie terenu. Zaprezentowano ponadto możliwość wykorzystania platformy Google Earth Engine do modelowania wilgotności gleby oraz klasyfikacji upraw na potrzeby eliminacji zakłóceń relacji pomiędzy zwartością materii organicznej i uziarnieniem. Na spotkaniu omawiano problemy wyboru danych do walidacji modeli oraz oczekiwane problemy związane z wykorzystaniem w analizach danych glebowych monitoringu LUCAS. Podjęto decyzję o organizacji spotkania online w ramach pakietu WP2 pod koniec czerwca b.r. na którym dyskutowana będzie metodyka pomiarów wilgotności gleb oraz sposoby optymalnego wykorzystania informacji skorelowanych z wilgotnością oraz map wilgotności gleby opracowanych na podstawie danych radarowych satelity Sentinel 1. W ramach wycieczki konferencyjnej odwiedzono pobliskie Centrum Roślinnych Zasobów Genowych prowadzące bank nasion i doświadczenia odmianowe  w dolinie rzeki Henares pomiędzy  Madrytem a Guadalajarą, gdzie roczne przeciętne opady wynoszą poniżej 400 mm a plony zbóż nienawadnianych około 1,7 t/ha. Podczas wizytacji omawiano specyficzne problemy rolnictwa centralnej Hiszpanii. Dodatkowe informacje o badaniach prowadzonych w projekcie STEROPES znaleźć można na stronach: https://www.iung.pl/2021/03/15/steropes/https://ejpsoil.eu/soil-research/steropes/ https://twitter.com/SteropesEJPSoil

Informacja o stanie upraw za okres maj 2022 z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB

RZD Baborówko. Suma opadów w maju wyniosła tylko 21 mm co w połączeniu z niedoborem opadów w kwietniu i ich brakiem w marcu bardzo zwiększyło deficyt wody w glebie. Na polach na których występuję duże zróżnicowanie glebowe charakterystyczne dla tego rejonu bardzo mocno uwidoczniły się skutki niedoborów opadów zarówno w zbożach jak i rzepaku. Na glebach lekkich i częściowo średnich dolne liście zbóż zaczęły zasychać a w przypadku rzepaku także opadać. W nieco lepszej sytuacji była kukurydza, która w fazie kilku liści nie miała jeszcze zbyt wysokiego zapotrzebowania na wodę.  Najważniejsze zabiegi agrotechniczne w maju to ochrona rzepaku przed szkodnikami i chorobami, ochrona fungicydowa zbóż, powschodowe stosowanie herbicydów w kukurydzy oraz nawożenie azotem zbóż i kukurydzy. W trzeciej dekadzie maja zaczęło się kłoszenie pszenicy ozimej. RZD Błonie-Topola. Tegoroczny maj obfitował w bardzo zmienną i dynamiczną pogodę. Pierwsze dwie dekady miesiąca upłynęły pod znakiem niedoboru opadów i okresowych nocnych przymrozków. Sytuacja w pogodzie zmieniła się w trzeciej dekadzie, która przyniosła opady rzędu 40 mm. Sucha aura z początku miesiąca wpłynęła negatywnie na zabiegi herbicydowe przeprowadzane w uprawie buraka i kukurydzy. Substancje doglebowe stosowane w uprawie buraka cukrowego wykazywały bardzo małą skuteczność czego bezpośrednią przyczyną był brak opadów. Analogiczna sytuacja powtórzyła się w uprawie kukurydzy, doglebowe zabiegi herbicydowe nie przyniosły efektu i dlatego konieczne było wykonanie powtórnego zabiegu. Trudna sytuacja w ochronie buraka cukrowego, spowodowana wycofywaniem z rynku herbicydów kilku dostępnych substancji czynnych, zmusza plantatorów do poszukiwania nowych metod ochrony. Jedną z nich jest uprawa buraków w technologii Conviso. Plantacja zasiana w tej technologii jest na obecnym etapie rozwoju wolna od chwastów i pod względem zachwaszczenia wygląda dużo korzystniej niż buraki siane tradycyjnie. Inną metodą ochrony plantacji testowaną obecnie w RZD Błonie-Topola jest stosowanie mechanicznych opielaczy. Testy takie przeprowadzono na polach zakładu w maju. Testowano maszyny firmy Unia Grudziądz oraz Cavaleretti. Na pierwsze wnioski i ocenę tej metody walki z zachwaszczeniem trzeba będzie poczekać. RZD Borusowa. W maju odczuwalny był brak opadów. Jedynie 13 maja wystąpił duży opad deszczu w formie krótkotrwałej ulewy. Brak znaczących opadów oraz silne wiatry potęgują objawy suszy na roślinach, która jest bardzo widoczna na polach o zmienności glebowej . Nawozy zastosowane pogłównie nie uległy rozpuszczeniu i ich skuteczność może być obniżona.  Rośliny słabiej rosną ,rzepak i pszenica na ogół są niskie. W zbożach wykonano zabiegi fungicydowe jednocześnie z nawożeniem dolistnym oby poprawić stan zasiewów. W burakach cukrowych wykonano dwa zabiegi herbicydowe dzięki czemu zachwaszczenie jest opanowane. Ponadto w maju w zakładzie prowadzono wiele prac, które miały służyć utrzymaniu wysokiego poziomu estetyki w RZD Borusowa. RZD Grabów. Po zimnym kwietniu przyszedł nie mniej chłodny i suchy maj opóźniając rozwój uprawianych roślin. Również rozwój chorób i szkodników nie był tak intensywny jak w latach ubiegłych. Prace majowe rozpoczęliśmy dokończeniem siewów kukurydzy, której zasialiśmy 34 ha. W następnej kolejności przystąpiliśmy do oprysków zbóż ozimych  przeciwko chorobom, głównie wystąpił mączniak prawdziwy zbóż. Wykonano również wysiew II dawki azotu w formie saletry amonowej.  Z kolei w zbożach jarych przyszedł czas na zastosowanie zabiegu herbicydowego. Maj to również intensywny okres prac pielęgnacyjnych w doświadczeniach, rozmierzania poletek, etykietowania, wysiewu nawozów i aplikacji na poletkach badanych preparatów. Przy utrzymaniu doświadczeń w dużej mierze pomagają nam pracownicy poszczególnych zakładów naukowych Instytutu. W III dekadzie maja rozpoczęliśmy zbiór I pokosu mieszanek łąkowych i lucerny wysianej w uprawie polowej. Niestety częste i przelotne deszcze w tym okresie wydłużyły okres zbioru sianokiszonki. RZD Kępa Puławy. W maju wykonane zostały zabiegi ochrony fungicydowej w zbożach ozimych oraz herbicydowej w zbożach jarych. Posadzone zostały ziemniaki, które pod koniec maja są w fazie  wschodów. Intensywne prace trwają również w chmielnikach: kotwiczenie drutów oraz naprowadzanie chmielu. Długa susza oraz słabe stanowiska spowodowały zahamowanie wzrostu w zbożach ozimych, co poskutkuje zmniejszeniem spodziewanego plonu. W zbożach jarych zauważalne jest zasychanie roślin spowodowane suszą. Czynnik ten jest najbardziej widoczny w tych uprawach, które znajdują się na najgorszych stanowiskach (np. piaszczyste gleby niskich klas), co widoczne jest na załączonych zdjęciach. Opady deszczu pod koniec maja wpłynęły pozytywnie na wszystkie uprawy, ale przede wszystkim na rozwój słonecznika oraz buraków cukrowych. Gorczyca zaczęła kwitnąć podobnie jak facelia błękitna. Pszenica ozima jest w fazie kłoszenia, pszenżyto w początkowej fazie kwitnienia, a w żyto zakończyło pełnię kwitnienia. RZD Werbkowice. W maju 2022 r. w RZD Werbkowice prowadzono siew kukurydzy oraz słonecznika. Siewy kukurydzy rozpoczęto od 07 i trwał do 12.05, a łącznie obsiano 111.5 ha. Siew słonecznika wykonano 05.05 na powierzchni powierzchnia 15 ha. W związku z suszą i dużą zmiennością glebową obserwowano bardzo nierówne wschody buraków cukrowych. W uprawie tej 16.05.2022 wykonano zabieg herbicydowy (gramicydowy), a 26.05 zabieg na chwasty dwuliścienne. Pszenica jara również nie rozwijała się prawidłowo (susza), 05.05 wykonano zabiegi herbicydowe, oraz nawożenie dolistne preparatami poprawiającymi turgor roślin. Zabiegi herbicydowe w mieszance zbożowo strączkowej wykonano 24.05.2022 r. Wypas krów na trwałych użytkach zielonych trwa nadal.  W RAD Werbkowice 22.05.2022 r. rozpoczęto zbiór I pokosu traw na siano kiszonkę (łąki niskie w dolinie rz. Huczwy). Opady deszczu (21,8 mm) w m-c maju nie spowodowały znaczącej poprawy stanu upraw. W dniu 16.05.2022 r. Dyrektorowi RZD Werbkowice został wręczony Dyplom oraz Puchar od Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie Przedstawicielstwo w Lublinie za osiągnięcie w 2021 roku III miejsca w powiecie hrubieszowskim w ocenie wartości użytkowej krów mlecznych z wynikiem 9337 kg mleka. W dniu 26.05.2022 r. Rolniczy Zakład Doświadczalny Werbkowice odwiedzili studenci z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie, a podczas oprowadzania studentów po gospodarstwie na ręce Dyrektora RZD Werbkowice zostały złożone Podziękowania za współpracę, zaangażowanie oraz życzliwą opiekę nad studentami. Po podpisaniu Porozumienia z Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie informacje o Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Werbkowice zostały umieszczone na stronie internetowej Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych w dniu 27.05.2022 r. link: https://gospodarstwademonstracyjne.cdr.gov.pl/gospodarstwo/rolniczy-zaklad-doswiadczalny-w-werbkowicach/. RZD Wielichowo. W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Wielichowie warunki pogodowe, szczególnie postępująca susza, wpłynęły na niekorzystny stan upraw. Przedłużające się zimne noce i wiatry uszkodziły w znacznym stopniu rośliny. Do drastycznej sytuacji doszło na polu z burakami. Trzykrotnie wystąpiła erozja wietrzna, która doszczętnie zniszczyła i ścięła buraki cukrowe na jednym z pól, w przypadku którego wykonano

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Uppsala, Szwecja

Cel wyjazdu: Udział w spotkaniu (kick-off) rozpoczynającym projekt PATHWAYS („Wspieranie ścieżek transformacji dla zrównoważonego rozwoju produkcji zwierzęcej w systemach żywnościowych”) – Horyzont 2020 Termin wyjazdu: 23 – 27.05.2022 W dniach 23-27.05.2022 r. przedstawiciele IUNG-PIB – Piotr Jurga i Robert Borek, realizujący merytorycznie zadania wynikające z projektu PATHWAYS (Horyzont 2020) brali udział w spotkaniu inaugurującym projekt. Spotkanie tzw. kick-off odbyło się w Uppsali na Szwedzkim Uniwersytecie Rolniczym (SLU). W trakcie trzydniowego spotkania omówione zostały wszystkie pakiety zadaniowe, uwzględniając przegląd dotychczas zrealizowanych prac oraz tych nadchodzących. Spotkania odbywały się w formie wykładów, warsztatów, a także rozmów B2B. Poza pracami kameralnymi uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznania się z różnymi formami prowadzonej produkcji zwierzęcej na Szwedzkim Uniwersytecie Rolniczym: krowy mleczne, drób, trzoda chlewna. Ponadto chętni mogli odwiedzić i zapoznać się z infrastrukturą biogazowni rolniczej. Jedna z części dotyczyła organizacji oraz koordynacji tzw. Practice Hubów, w ramach których omawiane są m.in. problemy, wyzwania, a także możliwości prowadzenia produkcji zwierzęcej w sposób bardziej zrównoważony, z większą troską o inne aspekty, aniżeli tylko ekonomiczne. Członkami Practice Huba w Polsce są m.in. producenci drobiu oraz jaj. W ramach projektu jest możliwość sfinansowania innowacji w gospodarstwie demonstracyjnym, mającej na celu wsparcie prowadzenia zrównoważonej produkcji zwierzęcej. Uczestnictwo w takich spotkaniach (kick-off) jest bardzo istotne z punktu widzenia monitoringu bieżących zadań, ale także możliwości sieciowania oraz lepszego zapoznania się z innymi zespołami realizującymi projekt. Po wielu miesiącach sesji on-line, spotkanie „na żywo” było bardzo potrzebne.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Nuoro, Włochy

Cel wyjazdu: 6 Europejska Konferencja Agroleśnictwa Termin wyjazdu: 23 – 27.05.2022 Konferencja odbyła się w dniach 23-27.05.2022 r. Nuoro na Sardynii. Robert Borek z IUNG był członkiem Komitetu Naukowego konferencji. Wydarzenie składało się z 4 dni sesji tematycznych w zakresie agroleśnictwa oraz jednego dnia wyjazdu terenowego do gospodarstw z systemami rolno-leśnymi. Ponadto, we czwartek odbyło się Walne Zebranie European Agroforestry Federation (EURAF). Podczas konferencji naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz rolnicy zaprezentowali swoje doświadczenia i badania związane z agroleśnictwem. 16 maja 2022 roku przed południem odbyła się sesja plenarna z udziałem przedstawicieli urzędników oraz agencji środowiskowych i leśnych z Sardynii. W trakcie tego i kolejnych dni, sesje podzielone były tematycznie następująco: Agroleśnictwo i środowisko; Jakość, bezpieczeństwo, zrównoważenie produkcji rolno-leśnej;  Ekonomia i polityka agroleśnictwa, Agroleśnictwo w społeczeństwie i kulturze. W piątek odbyła się sesja podsumowująca konferencję, przyznanie nagród za najlepsze postery oraz ogłoszenie w sprawie szczegółów następnej konferencji za 2 lata. Zaprezentowano 106 wykładów oraz 82 postery. Robert Borek przedstawił 1 prezentację, 1 poster, był również współautorem 2 innych posterów. Był również przewodniczącym jednej z sesji naukowych. Podczas spotkania nawiązano wiele naukowych kontaktów, omawiano kierunki i możliwości uczestnictwa w przyszłych projektach badawczych.

Klimatyczny Bilans Wodny dla okresu od 1 kwietnia do 31 maja 2022 roku

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -76 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 12 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 III-20 V). Deficyt wody dla roślin uprawnych nadal występował w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenach Pojezierza Wielkopolskiego od -140 do -149 mm. Nieco mniejszy deficyt wody od -120 do -139 mm występował na Pojezierzach: Wielkopolskim, Słowińskim, Pomorskim oraz Mazurskim, na Nizinie Wielkopolskiej oraz na Żuławach i Kujawach. Na dużym obszarze Polski północno-wschodniej oraz na Polesiu Lubelskim niedobory wody wynosiły od -100 do -119 mm. Natomiast na południowo-wschodnim obszarze kraju niedobory te były mniejsze od 0 do -100 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w drugim okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Poniżej przedstawiamy występowanie suszy rolniczej na terenie kraju powodującej obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Susza rolnicza występowała na terenie województw: 1. Wielkopolskiego 2. Lubuskiego 3. Kujawsko-pomorskiego 4. Zachodniopomorskiego 5. Pomorskiego 6. Łódzkiego 7. Warmińsko-mazurskiego 8. Dolnośląskiego 9. Mazowieckiego Susza występowała w czterech uprawach: Zbóż jarych, Zbóż ozimych, Truskawek, Krzewów owocowych. W drugim okresie raportowania od 1 kwietnia do 31 maja 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 146 gminach (5,89% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 45,06 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 0,78% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 21,53 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach zbóż jarych w województwach przedstawia tab. 1. Tabela 1. Zasięg suszy w uprawach zbóż jarych Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. wielkopolskie 226 75 33,19 4,97 2. lubuskie 82 18 21,95 3,44 3. kujawsko-pomorskie 144 12 8,33 0,40 4. zachodniopomorskie 113 7 6,19 0,33 5. pomorskie 123 7 5,69 0,04 6. łódzkie 177 9 5,08 0,57 7. warmińsko-mazurskie 116 5 4,31 0,33 8. dolnośląskie 169 6 3,55 0,19 9. mazowieckie 314 7 2,23 0,24 Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 69 gminach (2,79% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 43,6 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 0,24% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 14,65 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach zbóż ozimych w województwach przedstawia tab. 2. Tabela 2. Zasięg suszy w uprawach zbóż ozimych Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. wielkopolskie 226 46 20,35 1,71 2. lubuskie 82 10 12,20 0,94 3. kujawsko-pomorskie 144 5 3,47 0,14 4. zachodniopomorskie 113 3 2,65 0,19 5. warmińsko-mazurskie 116 2 1,72 0,15 6. dolnośląskie 169 2 1,18 0,04 7. pomorskie 123 1 0,81 0,00 Suszę rolniczą w tym okresie sześciodekadowym odnotowano również w uprawach truskawek. Notowano ją w 21 gminach (0,85% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 41,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 0,04 gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 13,61 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach truskawek w województwach przedstawia tab. 3. Tabela 3. Zasięg suszy w uprawach truskawek Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchniz suszą [%] 1. wielkopolskie 226 12 5,31 0,22 2. lubuskie 82 2 2,44 0,18 3. zachodniopomorskie 113 2 1,77 0,02 4. kujawsko-pomorskie 144 2 1,39 0,07 5. dolnośląskie 169 2 1,18 0,01 6. warmińsko-mazurskie 116 1 0,86 0,05 Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. W tych uprawach notowano ją w 2 gminach (0,08% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 15,83 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach krzewów owocowych w województwach przedstawia tab. 4. Tabela 4. Zasięg suszy w uprawach krzewów owocowych Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchniz suszą [%] 1. warmińsko-mazurskie 116 1 0,86 0,00 2. dolnośląskie 169 1 0,59 0,00 Tegoroczny kwiecień był chłodny, we wschodniej i północnej Polsce notowano temperaturę od 4 do 7oC, jedynie na zachodnich obszarach było nieco cieplej od 7 do 8oC. W ponad połowie terytorium kraju w: południowej, południowo-wschodniej oraz wschodniej części Polski było zimniej od średniej wieloletniej temperatury o 2-3oC a na pozostałym obszarze od jednego do dwóch stopni. Temperatura tegorocznego maja była zróżnicowana. Najcieplej było w Polsce południowej i południowo-zachodniej, gdzie notowano ponad 14oC (w pierwszej i trzeciej dekadzie miesiąca) oraz od 15 do 16oC w drugiej dekadzie. Na północ od tego obszaru temperatura była już niższa, wynosząca od 12,5 do 14oC (w pierwszej i trzeciej dekadzie) i od 12 do 15oC w drugiej dekadzie. W kierunku północno-wschodnim temperatura powietrza ulegała stałemu obniżeniu i na krańcach tego obszaru osiągała od 9 do 11oC. Drugą dekadę maja charakteryzowało wysokie usłonecznienie w całej południowej Polsce, od 105 do ponad 120 godz. W północnej części kraju usłonecznienie było już niższe od 75 do 105 godz. z wyjątkiem wybrzeża, na którym notowano od 100 do 115 słonecznych godzin. W trzeciej dekadzie tego miesiąca usłonecznienie w całym kraju było już niższe o ok. 40 godz. w stosunku do drugiej dekady. Kwiecień pod względem opadowym na obszarze kraju był bardzo zróżnicowany. Na wschodnim terytorium opady o wielkości 40-60 mm były w normie wieloletniej a nawet wyższe od niej o ponad 30%. Na przeważającym obszarze kraju notowano opady od 20 do 40 mm, przy czym na północy Polski stanowiły od 30 do 100% normy, a na zachodzie kraju od 100 do 130%. W pierwszej dekadzie maja opady atmosferyczne na terenie całego kraju były bardzo małe wynoszące poniżej 5 mm, tylko punktowo były nieco większe

Internetowy system wspierania decyzji agrochemicznych

Program rekomendowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do opracowywania planów nawożenia W ramach projektu GOSPOSTRATEG1/389038/8/NCBR/2018 pt.  „Budowa efektywnego modelu interaktywnego systemu wspierania decyzji agrochemicznych w celu optymalizacji nawożenia i ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego” realizowanego przez konsorcjum w składzie KSCHR,  IUNG-PIB, ITP-PIB opracowano nowe narzędzie informatyczne o nazwie INTER-NAW. Narzędzie służy do opracowywania planu nawożenia w gospodarstwach rolnych.  Kompleksowy plan nawożenia obejmuje zalecenia w zakresie: nawożenia azotem zgodnie z założeniami obowiązującego w Polsce  tzw. programu azotanowego wapnowania gleb dawek fosforu, potasu, magnezu i siarki w uprawach polowych roślin rolniczych nawożenia mikroelementami bilans składników pokarmowych NPKMg metodą  na powierzchni gleby  w skali pola produkcyjnego. Narzędzie posiada także bardzo pożądany przez rolników  moduł umożliwiający obliczenie ilości wytwarzanych w gospodarstwie nawozów naturalnych oraz stężenia, azotu, fosforu, potasu i magnezu w tych nawozach.  Gotowe do użytku narzędzie jest dostępne na stronie https://www.schr.gov.pl/index.php?c=article&id=58 Kontakt: dr Tamara Jadczyszyn

Warsztaty naukowe „Produkty nawozowe w Polsce – aktualne wyzwania technologiczne, środowiskowe i prawne”

W ramach zadania 1.2 dotacji celowej MRiRW w 2022 r „Doskonalenie internetowej bazy danych o produktach nawozowych”,  w dniu 18 maja 2022 r. w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach miały miejsce warsztaty naukowe nt. „Produkty nawozowe w Polsce – aktualne wyzwania technologiczne, środowiskowe i prawne”. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz przedstawiciele puławskich instytutów naukowych – Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytutu Nowych Syntez Chemicznych oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Warsztaty dotyczyły wybranych zagadnień związanych z klasyfikacją, technologią produkcji oraz zasadami wprowadzania na rynek krajowych produktów nawozowych pochodzenia organicznego. Referat o charakterze wprowadzającym  wygłosiła dr hab. Agnieszka Rutkowska z IUNG-PIB w Puławach, która dokonała porównania krajowych regulacji prawnych w zakresie klasyfikacji i oceny jakości nawozów i środków wspomagających uprawę roślin z zapisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009, które wchodzi w życie z dniem 16 lipca 2022 r. Dokonała również omówienia surowców wykorzystywanych do produkcji nawozów i środków poprawiających właściwości gleby pochodzenia organicznego.Produkty nawozowe pochodzenia organicznego Dr Tamara Jadczyszyn z IUNG-PIB w Puławach odniosła się do problemów związanych z wykorzystaniem odpadów w Polsce oraz przedstawiła warunki  wykorzystania produktów odpadowych w rolnictwie.Wykorzystanie odpadów w rolnictwie Dr Jolanta Zdybel z PIWet – PIB w Puławach przybliżyła słuchaczom zagadnienia dotyczące możliwości wykorzystania do produkcji nawozów i środków poprawiających właściwości gleby ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (UPPZ) oraz odniosła się do przepisów prawnych na poziomie krajowym i wspólnotowym w zakresie obrotu oraz nadzoru nad produktami ubocznymi.Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego (UBPZ)Wymagania weterynaryjne dla nawozów zawierających UBPZ Dr hab. Magdalena Szymańska oraz Prof. Dr hab. Wojciech Stępień ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego omówili główne technologie produkcji nawozów i środków poprawiających właściwości gleby – proces fermentacji metanowej w biogazowniach rolniczych oraz proces kompostowania surowców organicznych.Fermentacja metanowaKompostowanie Warsztaty zakończył wykład dr hab. Agnieszki Rutkowskiej, która dokonała klasyfikacji stymulatorów wzrostu, omówiła mechanizm ich działania oraz odniosła się do aktualnych problemów prawnych związanych z rejestracją tej grupy produktów nawozowych w Polsce.Biostymulatory

Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Informujemy, że dzień
5 czerwca 2026r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content