Kierownik

mgr Andrzej Krakowiak 
tel. 81 4786 905
tel. kom. 516 203 531
e-mail: ak@iung.pulawy.pl 

Sekretariat:

tel. 81 47 86 909
Fax: 81 4786 900

Ośrodek Sieci Komputerowej jest operatorem Miejskiej Sieci Komputerowej PulMAN. Na bazie tych sieci PulMAN świadczy usługi dostępu do sieci Internet i transmisji danych. Sieć PulMAN łączy instytuty naukowe, szkoły, jednostki administracji oraz inne instytucje zlokalizowane na obszarze Puław, zapewniając im dostęp do usług sieciowych, Internetu oraz transmisji danych w zamkniętych sieciach korporacyjnych. Jednostkom badawczym sieć PulMAN zapewnia dostęp do Polskiego Internetu Optycznego PIONIER oraz Europejskiej Sieci Naukowej GEANT jak również do usług realizowanych w tej sieci dla europejskiego środowiska naukowego. Dostęp do Internetu oraz łączność z siecią GEANT są realizowane za pośrednictwem sieci PIONIER.

Zakres działalności ośrodka:

  1. planowanie rozwoju, nadzorowanie funkcjonowania i współpracy z użytkownikami sieci;
  2. obsługa lokalnej sieci komputerowej IUNG – PIB;
  3. obsługa połączeń pomiędzy jednostkami naukowymi wchodzącymi w skład użytkowników OSK PULMAN;
  4. rozwój usług internetowych oraz ich sprzedaż podmiotom komercyjnym i osobom prywatnym;
  5. obsługa i rozwój programów i systemów komputerowych wspomagających pracę Instytutu.;
  6. prowadzenie nadzoru nad sprawozdawczością GUS.

Sieć PulMAN działa w technologii 10 Gigabit Ethernet w oparciu o należące do PulMAN włókna światłowodowe, co zapewnia użytkownikom sieci praktycznie nieograniczone możliwości transmisyjne. Ważnym obszarem działań MSK PulMAN jest projektowanie i wdrażanie nowych usług dla społeczeństwa. Zaawansowana infrastruktura informatyczna umożliwia podejmowanie nowych wyzwań i realizację usług opartych na technologiach internetowych. Usługi te są realizowane w ramach projektów badawczo-rozwojowych oraz projektów celowych ze środków krajowych
i zagranicznych we współpracy z podmiotami publicznymi. Ważnym aspektem tych projektów jest praktyczne wdrożenie uzyskanych wyników w postaci w pełni funkcjonalnych usług w instytucjach współpracujących z MSK PulMAN w ich tworzeniu. W ramach projektu „Platforma Obsługi Nauki PLATON – Etap I: Kontener usług wspólnych” (www.platon.pionier.net.pl) oferowane są:

  1. Usługa Wideokonferencji – umożliwiająca realizowanie łączności audiowizualnej pomiędzy wszystkimi sieciami MAN i centrami KDM tworzącymi sieć PIONIER;
  2. Usługa Eduroam – prostego i bezpiecznego roamingu osób związanych ze środowiskiem naukowym;
  3. Usługi kampusowe – zbudowane o nowoczesną infrastrukturę obliczeniowo-usługową;
  4. Usługi naukowej interaktywnej telewizji HD – zapewniające możliwość produkcji, składowania i udostępniania treści audiowizualnych zrealizowanych w technologii HD o tematyce naukowej dla środowiska naukowego i całego społeczeństwa. 

Nowoczesne centrum zasobowe OSK PulMAN spełnia określone wymogi bezpieczeństwa w zakresie zasilania chronionego, redundantnej klimatyzacji oraz monitorowanego dostępu fizycznego. Umieszczone w nim urządzenia gwarantują od wielu lat funkcjonowanie krajowej sieci optycznej PIONIER, sieci miejskiej PulMAN oraz łącz z innymi operatorami telekomunikacyjnymi. Ośrodek to punkt centralny wszystkich udostępnianych usług: obliczeniowych, archiwizacji, kolokacji i hostingu, jak również telewizji interaktywnej.

Dane kontaktowe

PracownicyNr telefonu stacjonarnego
Korpysa Mariusz81 4786 907
Krakowiak Andrzej81 4786 905
Rodzoś Zbigniew81 4786 908
Sekuła Jolanta81 4786 909
Stępkowski Tomasz81 4786 906

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content