Europejskie Forum Rolnicze (22-23.03.2023 r.)

Europejskie Forum Rolnicze to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń związanych z branżą rolniczą. Po 4 latach IUNG-PIB ponownie był obecny na Forum w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, w dniach 22-23 marca 2023 r.

Obok pozostałych Instytutów nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pracownicy Działu Upowszechniania i Wydawnictw oraz Dyrekcja Instytutu prezentowali osiągnięcia, realizowane zadania i projekty (dotacja celowa MRiRW, AgroFossilFree, EJP SOIL, BIOEASTsUP, SmartVillage, BioMagic, BIOBIAŁKO) oraz możliwości współpracy dostosowane do zainteresowanych osób i podmiotów.

W wydarzeniu brali udział m.in. przedstawiciele rządu, w tym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk, administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele izb rolniczych, doradztwa rolniczego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Gościem specjalnym był komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa – Janusz Wojciechowski.

Dynamika i emocje towarzyszące debatom świadczą o złożoności sytuacji w polskim rolnictwie. Kluczowe problemy poruszane przez zaproszonych gości i osoby włączone do dyskusji to m.in. wyzwania związane z eksportem zboża z Ukrainy, przy zapewnieniu rynkowych cen produktów pochodzących z polskich gospodarstw, zapewnienie odpowiednich warunków magazynowania oraz kontrola jakości produktów transportowanych przez wschodnią granicę w związku z sytuacją na Ukrainie.

Jedna z debat dotyczyła m.in. kwestii związanych problemami niedoboru wody na obszarach wiejskich:  Panel 4: Czy zabraknie wody na wsi? Gospodarka wodna w obliczu zmieniającego się klimatu.

Żywiołowa dyskusja w dużej mierze wynika z niepewności co do przyszłości polskiego rolnictwa w dobie zmian klimatu. Do panelu zostali zaproszeni przedstawiciele nauki, administracji, spółki Wody Polskie, izb rolniczych i KOWR.

Forum jest było bardzo dobrą okazją do zapoznania się z problemami i potrzebami rolnictwa w Polsce, w tym oczekiwaniami wobec naukowców instytutów MRiRW i uczelni rolniczych. Dodatkowo w przerwach między sesjami była możliwość nawiązania szeregu kontaktów  z przedstawicielami biznesu, organizacji i stowarzyszeń związanych z rolnictwem, zainteresowanych współpracą z IUNG-PIB.

Szczegółowy program wydarzenia oraz nagrania z poszczególnych sesji i debat znajdują się na stronie organizatora: https://forum-jasionka.pl/agenda_2023/.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content