Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Uppsala, Szwecja

Cel wyjazdu: Spotkanie HELCOM IC AGRI 2-2022 Termin wyjazdu: 15-16.11.2022 W dniach 15 i 16 listopada 2022 w Uppsali dr Piotr Skowron z Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia IUNG – PIB brał udział w spotkaniu HELCOM IC AGRI 2-2022. Grupa robocza HELCOM AGRI zajmuje się zagadnieniami związanymi z problematyką rozproszenia pierwiastków biogenicznych z rolniczej przestrzeni produkcyjnej do środowiska i działaniom zmierzającym do lepszej ochrony Morza Bałtyckiego przed zanieczyszczeniami ze źródeł rolniczych. Aktywność IUNG-PIB w grupie AGRI stanowi wsparcie merytoryczne i negocjacyjne dla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Ministerstwa Infrastruktury, którego przedstawiciel przewodniczył polskiej delegacji. Spotkanie dotyczyło bieżących działań grupy, miedzy innymi: aktualizacji obowiązków i planu jej działania na lata 2023-2024, w nowej strukturze HELCOM, rewizji rekomendacji 24/3, dotyczącej ograniczenia emisji amoniaku z rolnictwa, opracowaniu raportu dotyczącego możliwości ekonomicznego oddziaływania na praktyki nawożenia, oraz opracowania kompilacji zrównoważonych praktyk zarządzania wodami w rolnictwie. Podczas obrad ekspert IUNG-PIB zaprezentował wybrane elementy polskiego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej powiązane z zakresem działań grupy AGRI, a istotną częścią spotkania była dyskusja grupy draftingowej przygotowującej nowy projekt dotyczący strategii odzysku biogenów. IUNG-PIB jest zaangażowany w ten projekt jako jeden z partnerów.

NON OMNIS MORIAR

wszystkich swietych

Szanowni Państwo, w dniach 1 i 2 listopada przywołujemy pamięć wszystkich bliskich nam Osób, także Koleżanek, Kolegów oraz Współpracowników. A więc tych wszystkich, którzy jeszcze niedawno byli wśród nas, wspierali nas swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym oraz zwykłą ludzką serdecznością. Zachowajmy Ich w życzliwej pamięci!

Spotkanie Dyrekcji IUNG-PIB w Puławach z Rolniczymi Zakładami Doświadczalnymi IUNG-PIB w dniach 19-21.10.2022 r.

Prof. W.Oleszek otwiera spotkanie w RZD Żelisławki

W dniach 19 – 21.10.2022 r. odbyło się wyjazdowe spotkanie robocze Dyrekcji Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach  z Dyrektorami i Głównymi Księgowymi Rolniczych Zakładów Doświadczalnych (RZD) – będących integralnymi częściami IUNG-PIB. 19.10.2022 r. Dyrekcja Instytutu przed właściwym spotkaniem w RZD Żelisławki, wizytowała Rolniczy Zakład Doświadczalny IUNG-PIB w Błoniu-Topoli. Dyrektor RZD Michał Wardziński przedstawił Dyrekcji Instytutu bieżącą sytuację w Zakładzie. Za największy atut Zakładu, oprócz zadowalających plonów, Dyr. Wardziński uważa montaż instalacji fotowoltaicznej, która po dalszej małej rozbudowie, całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie Zakładu na energię elektryczną. Przy wysokim wzroście cen energii, inwestycja w fotowoltaikę zwróci się szybciej niż zakładano. Siewy ozimin wykonano w optymalnych terminach, gleba na polach uprawnych  jest właściwie uwilgotniona i wschody roślin ozimych są zadowalające. Spotkanie wszystkich uczestników zostało zorganizowane w dniach 20 – 21.10.2022 r. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Żelisławkach. W progach siedziby RZD uczestników powitał Dyrektor RZD  Żelisławki Sławomir Żur. Dyrekcja Instytutu oraz uczestnicy spotkania zostali zapoznani z wykonanymi dotychczas pracami remontowymi i konserwatorskimi zabytkowej siedziby Zakładu. Rewaloryzacja pałacu odbywa się z funduszy własnych Zakładu na miarę aktualnych możliwości. Kolejnym etapem spotkania było dalsze wizytowanie Zakładu. Uczestnicy zostali zapoznani przez Dyr. Sławomira Żura z historią Zakładu, infrastrukturą, aktualnym parkiem maszynowym oraz perspektywami ich rozwoju  i unowocześniania w ramach rozwiązań organizacyjno – technicznych. W dalszej części dokonano wizytowania pól uprawnych, które prowadzone są w sposób wzorcowy i zgodnie z zaleceniami agrotechnicznymi oraz zasadami dobrych praktyk rolniczych. Potwierdzeniem  tych ocen są wysokie plony uzyskane w roku 2022. Odrębnie odbyło się robocze spotkanie Głównych Księgowych RZD z Główną Księgową IUNG-PIB Panią mgr Joanną Wiącek Spotkanie już w pełnym składzie osobowym otworzył prof. dr hab. Wiesław Oleszek, Dyrektor Instytutu. Podziękował uczestnikom za całoroczny trud i osiągnięte wyniki produkcyjne w roku 2022, zapewniając o pełnym wsparciu Dyrekcji dla dalszych działań RZD zmierzających do zwiększenia ekonomicznej efektywności produkcji rolnej w kolejnych latach. W kolejnym punkcie spotkania prof. dr hab. Mariusz Matyka, Z-ca Dyrektora IUNG-PIB ds. Naukowych przedstawił wykład pt. „Plan Strategiczny dla WPR  na lata 2023-2027” W dalszej części swojego wystąpienia, prof. dr hab. Mariusz Matyka omówił wstępne wyniki produkcyjne RZD w 2022 r. Po wystąpieniach Dyrekcji Instytutu, każdy z Dyrektorów RZD otrzymał głos i dokonał omówienia bieżącej sytuacji w swoim RZD. Generalnymi przeszkodami w uzyskaniu wysokich plonów, była panująca bardzo zmienna i dynamiczna pogoda. Niekorzystny klimatyczny bilans wodny w 2022 r. powodował suszę rolniczą oraz  intensywne porażenie przez choroby i szkodniki. Silne wiatry wiejące w okresie wiosennym szczególnie na polach o glebach lekkich, powodowały mechaniczne uszkadzanie roślin lub nawet ich zasypywanie. Końcowym efektem powyższych, negatywnych czynników produkcji rolniczej w części RZD było znaczne obniżenie plonów w stosunku do zakładanych pierwotnie. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń, wskazania metod i możliwości podniesienia efektywności produkcji rolniczej w Zakładach oraz w związku z coraz większym wzrostem kosztów produkcji, wypracowanie metod  na ich zminimalizowanie. Materiał przygotowany przez dr. inż. Bogusława Podolskiego

Artykuł informacyjno-promocyjny na łamach sekcji Rzecz o Innowacjach

Szanowni Państwo, Pragniemy poinformować, iż w jednym z wydań „Rzecz O Innowacjach” ukazał się artykuł informacyjno-promocyjny o projekcie realizowanym w Instytucie. Przeprowadzony wywiad z mgr inż. Sylwią Siebielec dotyczył badań prowadzonych w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wzbogaconych mikrobiologicznie bionawozów wspomagających zrównoważoną produkcję roślinną i jej adaptację do zmian klimatu – INNO-MIK”, Nr LIDER/36/0184/L-12/20/NCBR/2021. Projekt INNO-MIK uzyskał finansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach konkursu Lider XII. Link do artykułu: https://rzeczo.pl/mikroorganizmy-dla-odpornosci-upraw/ Obecnie realizujemy II etap badań tj. „Wybór optymalnego składu inokulum dla wspomagania roślin w warunkach suszy”. Wstępnie wybrane bakterie, znajdujące się w istniejącej kolekcji, zostały przetestowane pod kątem efektywności poszczególnych procesów biochemicznych. W związku z powyższym jesteśmy w trakcie przygotowań do przeprowadzenia testów laboratoryjnych z udziałem naszych bakterii. Zapraszamy na stronę projektu INNO-MIK  www.inno-mik.pl

Zapraszamy na II warsztaty online w ramach projektu AgroFossilFree

II warsztaty projektu AgroFossilFree odbędą się w trybie online Termin: 25.10.2022; 10:00h – 11:30h CET Rejestracja: Kliknij TUTAJ AGENDA TIME TOPIC PRESENTING 10:00 AFF Presentation Thanos Balafoutis | CERTH 10:10 AgEnergy Platform presentation Mike Kaminiaris | AGENSO 10:20 AgroFossilFree regional workshops’ results Michael Nørremark | Aarhus University 10:30 Introduction of the experts Mirentxu Asín | Iniciativas Innovadoras 10:35 Biogas for a Renewable and Sustainable Agriculture Marc Reinhard | German Biogas Association (Fachverband Biogas – FvB) 10:50 The energy independent farm  Gilles Mayer | New Holland 11:05 Conservation Agriculture John Geraghty | Consultant specialising in conservation agriculture 11:20 Open discussion All attendants Zapraszamy rolników, doradców rolnych, przedstawicieli firm, nauki, związków rolników i stowarzyszeń związanych z rolnictwem, decydentów, przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej oraz inne grupy i osoby związane z rolnictwem. Więcej o projekcie na stronie internetowej: https://www.agrofossilfree.eu/ Strona projektu na FB: https://www.facebook.com/H2020.Agrofossilfree.Project

Wystartował projekt BioRural

BioRural to nowy projekt finansowany z Programu Horyzont Europa, łączący elementy, które pozwolą uwolnić potencjał europejskich obszarów wiejskich niezbędny do transformacji w kierunku biogospodarki o obiegu zamkniętym. Projekt BioRural opracowuje ramy dla transformacji w kierunku zrównoważonej, regeneracyjnej, integracyjnej biogospodarki o obiegu zamkniętym w Europie oraz oferuje wsparcie dla innowatorów we wprowadzaniu biorozwiązań na małą skalę na obszarach wiejskich. Dysponując budżetem w wysokości około 3 milionów euro finansowanym przez Unię Europejską, BioRural ma za zadanie wypełnić lukę między dostępnymi bioinnowacjami a życiem codziennym obywateli Europy. Projekt promuje wymianę wiedzy i bada możliwości biznesowe dla rozwoju obszarów wiejskich. BioRural zebrał 19 partnerów z 14 różnych krajów, gotowych połączyć swoje wysiłki na kolejne 3 lata pracy. Spotkanie inauguracyjne, które odbyło się na początku września w Atenach, zapewniło dobry start projektu, a to był dopiero początek! Europa obszarów wiejskich pilnie potrzebuje zmiany modelu działania. Podczas gdy cyfryzacja i inteligentne urządzenia łączą ludzi z całego świata, odległe obszary nadal nie są w stanie wykorzystać nowych technologii i pozostają odizolowane. W ostatnich dziesięcioleciach coraz więcej ludzi przenosi się do ośrodków miejskich, obecny rozkład demograficzny jest więc dość nierówny; obszary wiejskie zamieszkuje 30% ludności UE, mimo że stanowią one ponad 80% terytorium UE. Ponadto, gospodarka UE jest w dużej mierze uzależniona od liniowych systemów produkcji oraz nieodnawialnych zasobów i materiałów, mimo licznych prób ograniczenia tej zależności; na przykład, tylko w 2018 r. państwa UE wyprodukowały 61,8 mln ton plastiku. Wpływ gospodarki liniowej w połączeniu z rozszerzoną urbanizacją przyniósł nowe wyzwania dla ludzi zamieszkujących obszary wiejskie, w tym: większe ryzyko ubóstwa, ograniczony dostęp do podstawowych usług i infrastruktury oraz niższy poziom wykształcenia w porównaniu z innymi obszarami w UE, a także średni PKB na mieszkańca w regionach wiejskich wynoszący zaledwie 75% średniej UE. Celem BioRural jest sprostanie tym wyzwaniom gospodarczym, demograficznym i klimatycznym poprzez „opracowanie skutecznych ram dla transformacji, promujących integracyjne rozwiązania, które przyniosą korzyści europejskim obszarom wiejskim”, mówi zespół ekspertów stojący za konsorcjum BioRural. Wywieranie pozytywnego wpływu Podejmując to śmiałe zobowiązanie faktycznej transformacji w kierunku biogospodarki o obiegu zamkniętym, nowo uruchomiony projekt wspiera innowatorów we wprowadzaniu integracyjnych biorozwiązań na obszarach wiejskich w Europie w celu zwiększania świadomości i wartości na tych obszarach. Ocena aktualnych wyników europejskiej biogospodarki obszarów wiejskich i zrozumienie barier utrudniających wprowadzanie innowacji to tylko punkt wyjścia! BioRural ma misję zapewnić przestrzeń i wzmocnić współpracę między kluczowymi podmiotami w łańcuchu biogospodarki; od rolników, rybaków, leśników, mieszkańców wsi, innowatorów, po szersze grupy, takie jak sektor prywatny, decydenci, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, szkoły, uniwersytety i ośrodki szkoleniowe. Chcemy to wdrożyć w praktyce, poprzez organizowanie warsztatów szkoleniowych i inne zastosowanie innych metod oddziaływania. Każdemu z zaangażowanych w projekt  interesariuszy zapewnimy dostosowane i niezależne wsparcie, począwszy od doradztwa po mentoring. Pozwoli to poszerzyć wiedzę, ale również zaowocuje stworzeniem ścieżek zrównoważonego modelu biznesowego, zdolnych do przyspieszenia rozwoju produktów i usług rynkowych oraz ułatwi penetrację rynku europejskiego przez biorozwiązania. BioRural Osiem projektów, które do tej pory zostały z powodzeniem przekształcone z pomysłów w produkty, może przekonać Cię jeszcze lepiej. Mając na uwadze zapewnienie optymalnych warunków bytowych ryb, Pustelnia w Polsce zdobyła Certyfikat w zakresie Dobrostanu Ryb dla zrównoważonej lokalnej akwakultury (Fish Welfare certificate), podczas gdy „Staramaki” w Grecji produkuje słomki z bioproduktu ubocznego pozyskiwanego z lokalnej uprawy pszenicy uprawę, a także bionawozy z fusów po kawie pochodzących z lokalnych kawiarni, oferując w ten sposób alternatywę dla producentów i jednocześnie przeciwdziałając wysokiemu bezrobociu na obszarach wiejskich. To tylko kilka niesamowitych historii sukcesu zidentyfikowanych i uwzględnionych w projekcie, a wiele innych powstanie w przyszłości! Do końca trwania projektu, BioRural zamierza zrealizować swoje motto i połączyć niezbędne elementy, by uwolnić potencjał europejskich obszarów wiejskich i umożliwić transformację w kierunku biogospodarki o obiegu zamkniętym, tworząc w UE sieć, która będzie w stanie przetrwać w czasie. Koordynowany przez zespół ekspertów z Centrum Badań i Technologii Hellas (CERTH), BioRural stworzy przestrzeń do współpracy dla interesariuszy, od rybaków, po samorządy lokalne, aby osiągnąć wyznaczony cel. Koordynator projektu, dr Thanos Balafoutis, mówi: „Naszą misją jest pomóc ludziom myśleć lokalnie i działać globalnie, poprzez stosowanie biorozwiązań, które będą miały pozytywny i trwały wpływ na planetę. Oprócz ochrony środowiska, skupiamy się przede wszystkim na ludziach; nie możemy się doczekać, aby tchnąć nowe życie w odległe obszary wiejskie, pomagając ludziom zjednoczyć się w tym celu i zabierając was ze sobą w tę podróż!” BioRural w skrócie: Temat zaproszenia w ramach programu Horyzont Europa: HORIZON-CL6-2021-CIRCBIO-01-08: Mainstreaming inclusive small-scale bio-based solutions in European rural areas Całkowity budżet: ok. 3.00 mln euro Czas trwania projektu: 3 lata, 01/09/2022-31/08/2025 Konsorcjum: 19 partnerów z 14 krajów europejskich Strona internetowa projektu: www.biorural.eu Koordynacja Dr Thanos  BalafoutisInstitute for Bioeconomy & Agritechnology (iBO)Centre for Research & Technology Hellas (CERTH)Tel.: +30 +302311257651a.balafoutis@certh.gr Koordynacja w Polsce Dr hab. Magdalena BorzęckaInstytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut BadawczyTel: 00 48 814786761mborzecka@iung.pulawy.pl Oświadczenie Projekt finansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednakże wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych. Ani Unia Europejska, ani Agencja nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Saloniki, Grecja

Termin wyjazdu: 28 – 30 Wrzesień 2022 Cel wyjazdu: Spotkanie rozpoczynające projekt MainstreamBIO W dniach 29 i 30 września 2022 w Salonikach odbyło się spotkanie rozpoczynające międzynarodowy projekt MainstreamBIO, finansowany przez UE w ramach programu „Horyzont Europa”. W spotkaniu uczestniczyli dr hab. Magdalena Borzęcka z Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych i dr Piotr Skowron z Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia. Celem projektu jest wprowadzenie biorozwiązań, realizowanych w małej skali,  do głównego nurtu praktyk na obszarach wiejskich Europy, zapewniając szerszemu gronu interesariuszy możliwość zaangażowania się i przyspieszenia rozwoju biogospodarki. MainstreamBIO angażuje 10 partnerów z całej Europy z różnych dziedzin (PL, DK, SE, BG, ES, IE & NL). Wszyscy partnerzy łączą swoją wiedzę i doświadczenie, aby promować rozwój biogospodarki w sposób zrównoważony i dla środowiska i społeczeństwa.

CCLXXVIII posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach

W dniu 5 października 2022 roku w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa –  Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyło się CCLXXVIII posiedzenie Rady Naukowej. Podczas obrad mgr Ninie Dobrzyńskiej, Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w MRiRW został wręczony akt powołania do Rady Naukowej Instytutu. Następnie dr Monika Kozieł otrzymała dyplom doktora nauk rolniczych.

Podsumowanie konferencji „Agroleśnictwo – alternatywna produkcja rolnicza”

5 października 2022 roku odbyła się w Instytucie III Ogólnopolska Konferencja Agroleśnictwa pt. „Agroleśnictwo – alternatywna produkcja rolnicza”, zorganizowana przez IUNG-PIB i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agroleśnictwa. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Europejskiej Federacji Agroleśnictwa. Spotkanie zorganizowano w formie hybrydowej, możliwość aktywnego udziału zapewniono również uczestnikom zdalnym.Konferencja miała na celu upowszechnianie idei agroleśnictwa i była przeznaczona głównie dla doradców i rolników. Bardzo istotna była dla nich możliwość uzyskania bezpośrednich informacji nt. perspektyw dofinansowania takiej działalności od obecnej na konferencji przedstawicielki MRiRW. Uczestnicy mogli też wysłuchać referatów dotyczących wyników badań naukowych związanych z agroleśnictwem, a także obejrzeć prezentacje projektów, które mają na celu pozyskiwanie i integrowanie danych dotyczących systemów rolno-leśnych w Europie. W oddzielnej sesji swoimi doświadczeniami w prowadzeniu gospodarstw agro-leśnych podzielili się rolnicy z województwa małopolskiego i opolskiego. Uzupełnieniem wystąpień były postery dotyczące różnych aspektów agroleśnictwa.W konferencji wzięło udział blisko 100 osób – rolników, doradców, przedstawicieli MRiRW, uczelni rolniczych i instytucji naukowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały konferencyjne obejmujące m.in. przedstawione prezentacje i elektroniczną wersję poradnika Agroleśnictwo (Systemy rolno-leśne). Organizacja konferencji została dofinansowana w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Społeczna Odpowiedzialność Nauki/Doskonała Nauka”, z modułu wsparcie konferencji naukowych. Opracowała: dr Alina Bochniarz, IUNG-PIB

Informacja o stanie upraw za okres wrzesień 2022 z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB

Chmiel w Puławach

RZD Baborówko. Suma opadów we wrześniu wyniosła ok. 30 mm i była niższa od średniej wieloletniej o 10 mm. Średnia temperatura powietrza była również niższa od średniej wieloletniej o 0,5º C. W III dekadzie miesiąca pojawił się przygruntowy przymrozek. Takie warunki pogodowe spowolniły nieco wzrost rzepaku ozimego. Terminowo wykonane zostały zabiegi herbicydowe. Ze względu na liczne występowanie śmietki kapuścianej w rzepaku niezbędne było wykonanie zabiegów insektycydowych. Na polu po rzepaku wykonano orkę siewną i zasiano pszenicę ozimą na powierzchni 16,3 ha. Po zbiorze kukurydzy planowany jest siew pszenicy ozimej na powierzchni około 40 ha. RZD Błonie-Topola. Warunki pogodowe we wrześniu obfitowały w bardzo zmienną pogodę. Początek miesiąca to typowo letnia aura z maksymalną temperaturą sięgającą 22 °C, koniec września charakteryzował się przewagą chłodniejszych dni. Wrzesień był miesiącem ze stosunkowo niewielką liczba opadów wynoszą 53 mm. Prace prowadzone w pierwszej połowie września koncentrowały się w dużej mierze na czyszczeniu i zaprawianiu materiału siewnego oraz przygotowaniu maszyn do siewów pszenicy ozimej. Wykonano również orkę pod pierwsze zasiewy pszenicy. Siew pszenicy ozimej rozpoczął się w Błoniu 19 września. Termin ten jest optymalnym początkiem siewów dla Polski centralnej. Sprzyjające warunki pogodowe umożliwiły zasianie 40 ha pszenicy. 14 września rozpoczęto prace związane z kopaniem buraka cukrowego, które trwały do 16 września. Odbiór surowca rozpoczął się dnia 20 września i trwał 4 dni. Tegoroczny plon kształtował się na poziomie 67 ton/ha przy średniej polaryzacji 14,5%. Niska polaryzacja wynikała z bardzo dużego porażenia plantacji chwościkiem. Presja chwościka była tak duża, że nie wystarczające były nawet 3 zabiegi fungicydowe. Na polach po buraku cukrowym rozsiano nawozy potasowo-fosforowe oraz wykonano zabiegi uprawowe pod siew zbóż ozimych. RZD Borusowa. Pierwsza dekada września charakteryzowała się ciepłą i słoneczną pogodą. Brak opadów deszczu powodował że gleba była wysuszona, co uniemożliwiało przeprowadzenie jakichkolwiek prac uprawowych. Dopiero z początkiem drugiej dekady zaczęły występować dosyć znaczne opadu deszczu, które stworzyły warunki do uprawy gleby. Przystąpiono do wysiewu nawozów oraz orek siewnych pod pszenicę ozimą. Przelotne opady deszczu utrudniały przeprowadzenie tych prac. Niemniej jednak zasiano 66 ha pszenicy. Zasiew pozostałych 11 ha będzie możliwy po ustaniu opadów i osuszeniu gleby. Ostatnie opady deszczu korzystnie wpłynęły na rozwój rzepaku ozimego oraz mieszanki poplonowej, a ich stan aktualnie jest zadowalający. RZD Grabów. Z początkiem września po przygotowaniu silosów na kiszonkę przystąpiono do zbioru kukurydzy. Zbiór i transport z pola do pryzmy wykonuje usługowo firma prywatna posiadająca sieczkarnię samobieżną New Holland 6-rzędową, oraz 2 transporty składające się z przyczep objętościowych o ładowności 20 t każda i ciągników o mocy 190 i 290 KM. W zakresie RZD jest równomierne rozkładanie na pryzmie i ugniatanie zielonki ciągnikami. Ze względu na bliskość pól i dużą wydajność sieczkarni dla szybkiego i sprawnego rozładunku oraz gniecenia zielonki na pryzmie wynajęta została również ładowarka Fadroma. Czas zbioru 25 ha trwał 16 godzin. Zebrane zostało rekordowo 1550 ton zielonej masy kukurydzy a średni plon wyniósł 62 t/ha. Po zbiorze kukurydzy rozpoczęto przygotowanie pól do siewu ozimin, które w tym roku stanowić będą 90 % zasiewów wszystkich zbóż. Jest to związane z występującymi coraz częściej suszami, w których zboża ozime radzą sobie znacznie lepiej niż jare. Po obserwacjach letnich na części pól wykonane zostało głęboszowanie w celu zerwania podeszwy płużnej, a na pozostałych polach wykonano orkę siewną i wysiew nawozów fosforowo – potasowych. W drugiej dekadzie miesiąca wysiany został jęczmień ozimy a w III przystąpiono do siewu pszenżyta i pszenicy. Część pól z pszenicą ozimą będzie zasiana w początku października.     RZD Kępa Puławy. We wrześniu rozpoczęto zbiory chmielu. Pogoda sprzyjała, więc chmielobranie zostało przeprowadzone sprawnie i dosyć szybko. Równocześnie ruszył zbiór owoców w sadzie, który nadal jest kontynuowany. Po zakończonej kampanii chmielowej przeprowadzono pierwsze zbiory ziemniaków. Pobrane zostały próby z doświadczeń oraz  zebrano część ziemniaków z pól produkcyjnych. W kontynuacji tych prac przeszkodziła pogoda. Deszcz, niska odczuwalna temperatura powietrza oraz wiatr na stałe zagościły we wrześniowej aurze. Mimo to, udało się wykonać część zabiegów agrotechnicznych i nawozowych przygotowujących pola do siewu zbóż. Na części pól produkcyjnych zasiano pszenżyto ozime. Wykonano zabiegi herbicydowe i owadobójcze w uprawie rzepaku. Rzepak posiany z końcem sierpnia obecnie znajduje się w fazie 4 liści. W tej chwili trwają przygotowania do siewu zbóż oraz zbioru słonecznika i kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę i ziarno. RZD Werbkowice. W miesiącu wrzeniu zakończono zbiór słomy. Pomimo zmniejszonej powierzchni zasiewów zbóż u okolicznych rolników, zebrano wymaganą ilość bel słomy. Słonecznik znajduje się w fazie dojrzewania, a jego zbiór przewidziany jest na październik. Stan buraków cukrowych należy ocenić jako dobry. Rośliny kukurydzy pomimo niskich temperatur i wysokich opadów są w znacznym stopniu zielone. We wrześniu rozpoczęło się również dojrzewanie dyni o czym świadczy zmiana barwy. Wypas krów na pastwiskach trwa nadal. Pomimo wysokich opadów rozpoczęto zbór sianokiszonki. RZD Wierzbno. Wrzesień to w Zakładzie jeden z ważniejszych okresów w roku. Odpowiednie przygotowanie pól, nawożenie i siew ozimin w optymalnym terminie to czynniki determinujące w dużym stopniu efekt końcowy uprawy, czyli plon. W naszym Zakładzie z uwagi na panującą suszę zrezygnowano częściowo z orki płużnej na rzecz uprawy bezorkowej by zatrzymać jak najwięcej wody w glebie. Z uwagi na wysokie ceny nawozów większość pół została nawieziona gnojowicą, nawozy zostały rozsiane tylko na polach na których była zbierana słoma. Siew ozimin wykonano w optymalnym dla regionu terminie, czyli między 20 a 30 września. W roku bieżącym zaplanowane siewy, które kształtują się następująco : 196 ha – żyto48 ha – pszenżyto62 ha – owies30 ha – groch RZD Wielichowo. Wrzesień 2022 r. był okresem wytężonej pracy w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Wielichowie. Wykonano orki przedsiewne wraz z użyciem wału cambella. Następnie zasiano jęczmień ozimy, żyto hybrydowe, żyto populacyjne, pszenżyto ozime i częściowo pszenicę ozimą. Pomimo 30 mm opadu gleba nadal pozostaje przesuszona i w związku z tym uprawa gleby oraz siew zbóż są znacznie utrudnione. Również we wrześniu naprawiono przy użyciu dźwigu 30 metrowego silos zbożowy poprzez uzupełnienie wyrwanego przez wiatr elementu blachy, oraz kompleksowo uzupełniono i dokręcono poluzowane przez wiatr śruby. RZD Żelisławki.Miesiąc wrzesień jest miesiącem intensywnych prac polowych w RZD  Żelisławki. Wykonano orki siewne i uprawę przedsiewną. W terminie agrotechnicznym zasiano 120 ha żyta hybrydowego i rozpoczęto siew pszenicy ozimej na areale

Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Informujemy, że dzień
5 czerwca 2026r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content