Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Florencja, Włochy

Termin wyjazdu: 5.03.2023 – 9.03.2023 Cel wyjazdu: Udział w spotkaniu projektowym: EJP-SOIL SERENA – Mid-term meeting Celem spotkania SERENA project – Mid-term meeting było omówienie postępów prac nad projektem, dyskusja nad przyjętymi metodami i podejściami do opracowania poszczególnych zadań oraz zaplanowanie prac i terminów Milestonów oraz Deliverable na 2023 rok. Pierwszego dnia zaprezentowane zostały ogólne założenia projektu, przedstawione referaty naukowe związane tematycznie z zagrożeniami gleb oraz usługami ekosystemowymi oraz wyniki prac nad WP1 (Co-creation and involvement of end-users). Drugiego dnia omawiane były i dyskutowane wyniki oraz trwające prace w WP2 (Definitions, conceptual Framework, and harmonized methodologies), WP3 (National SoilHUBS: Assessment of (bundles of) Soil functions/threats/ecosystem services at different scales), WP4 (Policy analysis), WP5 (EU-scale assessments) oraz WP6 (Coordination – Management – Communication). Trzeciego dnia spotkania przedstawione zostały wyniki z dwóch grup badawczych Working Group – Bundles oraz Working Group-Scenarios oraz zorganizowane trzy równoległe sesje warsztatowo-dyskusyjne (Bundles, Scenarios, Cookbook for methodologies harmonization). Spotkanie zakończyło się przedstawieniem głównych ustaleń trzech grup dyskusyjnych oraz podsumowaniem prowadzonych dyskusji and dalszymi pracami w projekcie SERENA. Pracownicy IUNG-PIB aktywnie uczestniczyli w spotkaniach pakietów roboczych oraz grup badawczych; wygłosili referaty „Soil ecosystem services modeling and mapping – possibilities and challenges” oraz “WP4 Policy analysis”

Informacja o stanie upraw za okres styczeń – luty 2023 z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB

krowy rasy Highland Cattle

RZD Baborówko. Średnie temperatury stycznia i lutego 2023 r. były wyższe od średnich wieloletnich i wynosiły odpowiednio 3.3º C i 2,2º C. Zbliżone do średniej wieloletniej były opady, ze względu na temperatury powietrza w większości w postaci deszczu. W związku z łagodnym przebiegiem pogody w pierwszych dwóch miesiącach roku uprawy pszenicy ozimej i rzepaku były w bardzo dobrej kondycji. Jak na tę porę roku niepokoić jedynie może niski poziom wód gruntowych. Pod koniec lutego wysiano nawóz PK pod jęczmień jary. W oparciu o komunikaty IMGW-PIB nie było możliwości zastosowania azotowych nawozów mineralnych przed 1 marca. RZD Błonie-Topola. Pogoda panująca w styczniu i lutym to mieszanka typowo zimowej aury oraz pogody jesiennej. Minimalna temperatura odnotowana w lutym wyniosła -9,6 º C. Zimowe miesiące były dość dobre pod względem ilości opadów, a szczególnie opadów śniegu. Zalegający na polach śnieg pozwoli z pewnością złagodzić skutki niedoboru opadów. Zboża ozime przezimowały w tym roku bez strat. Na wcześnie sianych plantacjach widać miejscami porażenie chorobami grzybowymi. W lutym dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym udało się wysiać w pszenicy ozimej nawozy potasowe oraz magnezowo-siarkowe. Minione dwa miesiące to również czas sprzedaży pszenicy oraz kukurydzy jak również okres prac remontowych przygotowujących zakład do nowego sezonu. RZD Borusowa. Kolejna łagodna zima jest już prawie za nami. Była to jedna z najcieplejszych zim w naszym rejonie. W pierwszej dekadzie lutego wystąpiły kilkudniowe spadki temperatur poniżej zera. Wcześniej wystąpiły obfite opady śniegu przykrywając na kilka dni rośliny grubą warstwą. Dzięki temu rośliny rzepaku i pszenicy były zabezpieczone. W omawianych miesiącach występowały dość często okresy bez przymrozków z dodatnimi temperaturami w nocy i w dzień. Występujące w niektórych okresach kilkunastostopniowe przymrozki są na razie nieszkodliwe .Na dzień dzisiejszy nie występują żadne uszkodzenia w uprawach. Stan zasiewów jest bardzo dobry. RZD Grabów. Styczeń i luty 2023 roku charakteryzowały się zwiększonymi opadami i temperaturą powyżej średniej z wielolecia. W styczniu opady deszczu i śniegu przekroczyły normę z wielolecia dwukrotnie, a w lutym o 50%. Przy temperaturach wyższych od średnich wpłynęło to na znaczną poprawę bilansu wodnego w glebie. Okres zimowy w gospodarstwie to przede wszystkim odbiór zaległych urlopów, zastępstw w oborze, remontów maszyn i prac remontowych i porządkowych w pomieszczeniach gospodarczych Zakładu. Dokonywane są zakupy nawozów i pasz dla bydła. Czyszczony jest materiał siewny do wysiewu na poletkach doświadczalnych i polach produkcyjnych. Czas zimy to także przygotowania do prowadzenia doświadczeń polowych. Produkcja zwierzęca ukierunkowana na produkcję mleka. Dzięki w miarę nowoczesnej oborze nie stwarza większych problemów. W ubiegłym roku wyprodukowano 457 tysięcy litrów mleka. Zapasy pasz objętościowych oraz zboża paszowego pozostają nagromadzone z rezerwą do przyszłorocznych zbiorów. RZD Kępa Puławy. Początek 2023 roku, mimo z pozoru spokojnego czasu z racji zimy, rozpoczęto pracowicie. Przeprowadzone zostały prace porządkowe w sadzie. Część drzew owocowych została zlikwidowana, robiąc tym samym miejsce dla innej uprawy. Równie pracowicie przebiegały prace w chmielniku. Przeniesiona została jedna z plantacji chmielu. Możliwe było to dzięki powstałej pod koniec 2021 roku konstrukcji kompozytowej chmielnika. Początkiem stycznia rozpoczęto przygotowania nasion roślin jarych do zasiewu pól produkcyjnych oraz doświadczalnych. W tej chwili trwa oczekiwanie na odpowiednie warunki pogodowe, aby ruszyć z pierwszą dawką nawożenia azotowego. W lutym, po rozstrzygniętym przetargu zakupiono nowy ciągnik John Deere 6120M. Powodem do dumy jest rosnąca w ostatnim czasie popularnością naszego sklepu firmowego. Zawdzięczamy to, w głównej mierze, wprowadzeniu do sprzedaży mięsa wołowego, pochodzącego od krów z naszej hodowli. Poza tym pozyskaliśmy wielu nowych lokalnych dostawców, którzy systematycznie zaopatrują nas w najwyższej jakości produkty, pochodzące z ziemi puławskiej. Zachęcamy do odwiedzin! RZD Werbkowice. RZD Werbkowice. W styczniu i lutym 2023 r.  w zakładzie trwały prace naprawcze maszyn i urządzeń oraz remontów. Opady śniegu i deszczu spowodowały podtopienia łąk.W styczniu rozliczono wydajność stada krów za rok 2022 na poziomie 9505 l. RZD Wielichowo. Styczeń i luty 2023 r. pod względem aury diametralnie odbiegł od okresu zimy.  W styczniu w krótkim okresie wystąpiła temperatura dodatnia w wysokości +11; +16ºC. Natomiast luty był nieco chłodniejszy, lecz oba miesiące były bez okrywy śnieżnej. W styczniu opad atmosferyczny wyniósł 41,7mm, a w lutym 37,4mm. W/w okresie wystąpiły w dużym nasileniu wiatry, które spowodowały osłabienie roślin oraz przesuszyły w znacznym stopniu glebę. Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych przygotowano sprzęt do prac wiosennych oraz przygotowano opał na następny okres zimowy. W lutym wysiano na pola nawóz potasowo magnezowy Korn- Kali jak również przygotowano nasiona owsa do siewu (czyszczenie i zaprawianie). RZD Wierzbno. RZD Wierzbno. Stan przezimowania zbóż ozimych na koniec lutego 2023 r.  jest jeszcze trudny do oceny ponieważ nadal występują temperatury w nocy dochodzące do -7 C°, a obecnie na polach zalega około 10 cm śniegu. W związku z opadami śniegu i nocnymi przymrozkami, siewy owsa oraz grochu będą opóźnione o około 10 – 15  dni. Pierwsze miesiące bieżącego roku przyniosły obfite opady atmosferyczne, które będą miały na pewno pozytywny wpływ na uprawy w momencie ruszenia wegetacji wiosennej. Obecnie trwa przygotowanie pól pod siew owsa i grochu, w magazynie Zakładu składowane są zakupione nawozy – czekamy tylko na zmianę pogody by rozpocząć siewy i wiosenne zasilanie ozimin. RZD Żelisławki. Styczeń i luty 2023 r. to w RZD Żelisławki tradycyjnie czas przygotowania do wiosennych prac polowych. Zgromadzono potrzebne nawozy mineralne, materiał siewny zbóż jarych i grochu. Sprzęt uprawowo- siewny i rozsiewacze nawozów przygotowane są do pracy.W III dekadzie lutego rozpoczęto wysiew nawozów potasowych i magnezowo- siarkowych. Prowadzone są procedury związane z przetargiem na nawozy dolistne, biostymulatory i środki ochrony roślin.  RZD „JASTKÓW.  W styczniu i lutym 2023 roku pracownicy Spółki przygotowywali przewodniki chmielu. Na plantacjach uprawianych w Panieńszczyźnie w każdym roku uprawy potrzebujemy około 120 tysięcy sztuk wykonanych z drutu przewodników które służą jako podpory dla roślin chmielu.  Kontynuowano także remonty maszyn do produkcji chmielarskiej i narzędzi do prac polowych. W okresie zimowym pracownicy Spółki byli również szkoleni w zakresie niezbędnym do wykonywania prac w rolnictwie. Zima przebiegała do tej pory w sposób łagodny, plantacje chmielu uśpione czekają na wczesnowiosenne regulacje konstrukcji, zasiewy ozimin są w dość dobrej kondycji. Materiał przygotowany przez: Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. inż. Bogusława Podolskiego.

XV Międzynarodowe Sympozjum Gryczane

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do udziału w XV Międzynarodowym Sympozjum Gryczanym „Buckwheat for health”, które odbędzie się w dniach  2- 8 lipca 2023 roku w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym  w Puławach. Wstępne informacje dotyczące konferencji dostępne są pod linkiem  https://www.15thisb.com/ Uprzejmie prosimy o przekazanie informacji o Konferencji osobom, które również mogą być nią zainteresowane. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: 15buckwheat2022@gmail.com

Informacja o stanie upraw za okres październik – listopad – grudzień 2022 z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB

RZD Baborówko. W październiku rozpoczął się zbiór kukurydzy na ziarno. Ze względu na duże niedobory opadów w okresie wegetacji plony były niższe o kilkanaście procent rok do roku i o kilkadziesiąt w porównaniu z przeciętnymi z kilku lat. Wilgotność ziarna oscylowała w okolicach 30 %. Po zbiorach, przy użyciu kosiarki bijakowej rozdrobniono pozostałe fragmenty łodyg i liści. Po uprawie broną talerzową zasiano pszenicę ozimą na powierzchni około 40 ha. Na polu zasianym we wrześniu pszenica intensywnie się krzewiła. Suma opadów za 3 miesiące od października do grudnia wyniosła ok. 75 mm. Zarejestrowana temperatura minimalna w październiku to −1,2º C, w listopadzie −7,4º C, a w grudniu −11,8º C. Niewielkie opady śniegu pojawiły się w III dekadzie listopada, ale po kilku dniach w wyniku odwilży pokrywa śnieżna całkowicie zniknęła. Grudniowe spadki temperatur w połowie miesiąca do −11,8º C mimo braku śniegu nie spowodowały widocznych uszkodzeń ozimin (pszenica i rzepak). RZD Błonie-Topola. Ostatnie trzy miesiące 2022 r. w RZD Błonie były okresem, w którym przeprowadzono wiele prac zarówno w polu, jak i w infrastrukturze Zakładu. W październiku dokończone zostały zasiewy zbóż ozimych rozpoczęte jeszcze we wrześniu.  Deszczowa aura panująca w ostatnich dniach września przesunęła czas siewów na początkowe dni października. Początek listopada to w tym roku czas zbioru kukurydzy na ziarno. Uzyskane w 2022 r. plony kukurydzy okazały się rekordowe. Kukurydza plonowała średnio  na poziomie 13,27 t/ha, a na najlepszym polu udało się zebrać 14,4 t/ha. Grudzień to czas bieżących napraw oraz konserwacji maszyn i urządzeń. Był to też miesiąc z zimową aurą. Minimalna temperatura odnotowana w grudniu wyniosła −12,5ºC a okrywa śnieżna na polach osiągnęła poziom ok. 20 cm. Zakład w Błoniu wychodząc na przeciw panującej obecnie trudnej sytuacji na rynku energii, zdecydował się na montaż pompy ciepła, która wykorzystywana jest do ogrzewania budynku biurowego zakładu. Rozwiązanie takie w połączeniu z posiadaną instalacją fotowoltaiczną pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania. Jest to też rozwiązanie w pełni ekologiczne, spełniające normy działań prośrodowiskowych. RZD Borusowa. Ostatni kwartał mijającego 2022 r. upłynął na wytężonej pracy związanej ze zbiorem, uprawą, siewem i ochroną roślin. Warunki atmosferyczne były sprzyjające dla wschodów oraz rozwoju roślin. Wysoka jak na tę porę roku temperatura oraz dobra wilgotność gleby były korzystnym bodźcem dla prawidłowego i szybkiego wzrostu roślin. W uprawie rzepaku, na początku października wykonano zabiegi chemiczne; niszczenie chwastów jednoliściennych, zwalczanie chorób oraz szkodników. Rozwój zarówno rzepaku ozimego, jak i pszenicy ozimej był zadowalający. W drugiej dekadzie października w zasiewach pszenicy, na polach gdzie pszenica była siana w terminach wcześniejszych, wykonano zabieg herbicydowy. W dniach 17−20 października  przeprowadzono zbiór buraków cukrowych. Bezpośrednio po zbiorze przygotowano pole pod zasiew pszenicy ozimej. Siew wykonano w ostatnich dniach października, a wschody są bardzo dobre. W ostatnich dniach listopada wykonano orkę przedzimową, przyorując mieszankę poplonową pod buraki cukrowe na powierzchni 49,5 ha. W tym roku mieszanka poplonowa wytworzyła bardzo dużą biomasę. Pod koniec pierwszej i na początku drugiej dekady grudnia w naszym rejonie wystąpiły dość duże opady śniegu, przykrywając rośliny grubą warstwą ochronną. Występujące przez kilka nocy temperatury sięgające −20ºC nie wpłynęły ujemnie na kondycję roślin. Koniec grudnia cechował się całkowitym brakiem śniegu i relatywnie wysokimi temperaturami. RZD Grabów. Pierwsze dwa miesiące jesieni były dość ciepłe i suche. Wielkość opadów nie przekroczyła normy z wielolecia, a średnie temperatury były wyższe od średnich wieloletnich. Jest to czas intensywnych prac polowych, w których aura nie sprawiła żadnych kłopotów, przez co można było je wykonać w terminie. Dokończono siewy zbóż ozimych, dokonano zbiorów ostatniego pokosu zielonki i wykonane zostały opryski ozimin środkami chwastobójczymi. Pod koniec drugiej dekady października zebrano kukurydzę ziarnową a na jej miejsce zostały wysiane oziminy. Kukurydzę zebrano z powierzchni 8,5 ha, a średni plon ziarna o wilgotności nie przekraczającej 30% wyniósł 9,5 t/ha. Ziarno zostało sprzedane bezpośrednio z pola. Z końcem października i w listopadzie przystąpiono do wywozu obornika i rozlewania gnojówki, a następnie do ich przyorywania na polach pod przyszłoroczne siewy kukurydzy i na pola ekologiczne. W sumie wywieziono obornik na 21 ha i rozlano gnojówkę na powierzchni 11 ha. Pozostałe 19 ha gruntów ornych będzie czekać do wiosny na kolejne wywożenie obornika i gnojówki. Prace polowe z końcem listopada zostały zakończone orką zimową. W ostatnich dniach października odbyły się  w zakładzie ostatnie w tym roku spotkania z pracownikami ośrodków doradztwa rolniczego, którzy szkolili się z zakresu doradztwa ekologicznego. Po części teoretycznej uczestnicy spotkań zostali oprowadzeni po zakładzie, gdzie obejrzeli park maszynowy, a w oborze oceniono dobrostan zwierząt. Zaprezentowano także prowadzone w Grabowie doświadczenia o tematyce ekologicznej. Przez cały okres jesienny wykonywana jest sprawozdawczość z prowadzonych w zakładzie doświadczeń. Przygotowywane są próby materiału roślinnego i glebowego z wykonanych doświadczeń do dalszych analiz w laboratorium w Instytucie, oraz opracowywane są uzyskane wyniki. Całość w formie arkusza dokumentacyjnego jest wysyłana do autorów tematów badawczych. Corocznie w zakładzie prowadzonych jest około 50 – 60 doświadczeń polowych o łącznej powierzchni 15 – 20 ha. Doświadczenia staramy się utrzymywać i prowadzić zgodnie ze sztuką i zasadami wiedzy z zakresu doświadczalnictwa, co nie jest zadaniem łatwym przy ograniczonych zasobach kadrowych. W początku grudnia pracownicy przystępują do mycia, konserwacji i remontów maszyn, które na okres zimy staramy się przemieścić do pomieszczeń zadaszonych. RZD Kępa Puławy. Ostatni kwartał 2022 r. pracowitością dorównał pozostałym miesiącom. Miesiąc październik rozpoczęto zbiorem słonecznika w Sadłowicach oraz w Osinach. W Sadłowicach odnotowano znaczące starty w plonie spowodowane szkodami łowieckimi. W tym samym czasie w sadzie na Kępie przeprowadzono akcję samozbiorów jabłek. Sad cieszył się obecnością wielu gości. W Sadłowicach, Osinach i Pulkach przeprowadzono zabiegi polowe, przygotowując tym samym pola pod zasiew ozimin. W Osinach testowano możliwość wykorzystania robota Robotti do siewu pszenicy ozimej. Zostały także przeprowadzone pierwsze zabiegi ochrony herbicydowej. Listopad upłynął na zbiorach kukurydzy z doświadczeń oraz pól produkcyjnych, które mimo przeszkód w postaci opadów śniegu oraz deszczu, zostały przeprowadzone sprawnie. Żniwa kukurydziane zostały zakończone pod koniec listopada. Przełom listopada oraz grudnia rozpoczęto zbiorem buraków cukrowych. Po wykonaniu wszystkich prac polowych rozpoczął się czas przeglądu maszyn oraz prac remontowych. W grudniu wprowadzono do sprzedaży w Sklepie na Kępie mięso pochodzące z naszych krów, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. RZD Werbkowice. W październiku, kontynuowano na

VII Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy Różnych Środowisk”

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w VII Ogólnopolskim Sympozjum Naukowym – „Metagenomy różnych środowisk”. Do udziału w Sympozjum zachęcamy pracowników naukowych, doktorantów oraz specjalistów, reprezentujących różne dyscypliny i specjalności wiążące się z problematyką obrad. Sympozjum odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2023 roku i będzie kolejną edycją cyklicznego spotkania naukowego. Głównym organizatorem tegorocznego Sympozjum jest Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk, a miejscem konferencji będzie Lubelskie Centrum Konferencyjne, znajdujące się w centrum Lublina, w dzielnicy Śródmieście przy zbiegu ulic: Al. Racławickie i Grottgera. Informacje dotyczące konferencji dostępne są w załączonym Komunikacie II. Informujemy, że powstała strona internetowa Sympozjum: https://metagenomy2023.ipan.lublin.pl/oraz film promujący Sympozjum:  https://youtu.be/yHFR4SvtO_k. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami!

Ogłoszenie o przetargu

Nazwa i adres wydzierżawiającego, miejsce składania ofert:Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy,e-mail: iung@iung.pulawy.pl Termin i miejsce, w którym można obejrzeć nieruchomość:Nieruchomości można oglądać od dnia ukazania się ogłoszenia, w dni robocze w godz. od 8.00 do 14.00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem tel.: (81) 47 86 735. Dodatkowe informacje dotyczące nieruchomości, warunków przetargu można uzyskać u Pana Bogusława Podolskiego pod nr tel. (81) 47 86 735 lub na stronie internetowej Instytutu: iung.pl w zakładce ,,informacje bieżące”. Przedmiot dzierżawy i stawka czynszu:Nieruchomość zabudowana obiektem stawowym z przeznaczeniem na hodowlę ryb na działkach 1872, 1875, 1886/1 o łącznej pow. 16,8917 ha, zlokalizowanej w Żyrzynie, 24-103 Żyrzyn, pow. puławski, woj. lubelskie.. Łączna powierzchnia do wydzierżawienia wynosi 16,8917 ha. Przedmiotowa nieruchomość pozostaje w wieczystym użytkowaniu Instytutu Instytutu. Dla działek Nr 1872, 1875, 1886/1, założona jest Księga Wieczysta Nr KW LU1P/00051815/3, Księgę Wieczystą prowadzi Sąd Rejonowy w Puławach V Wydział Ksiąg Wieczystych.Stawka wywoławcza łączna rocznego czynszu dzierżawnego wynosi 8 949,00 zł netto. Terminy składania i otwarcia ofert:Termin składania pisemnych ofert upływa w dniu 28.12.2022 r. o godz. 1030.Otwarcie ofert: siedziba IUNG-PIB w Puławach w dniu 28.12.2022 r. godz. 11:00 w pokoju Samodzielnego Stanowiska ds. RZD IUNG PIB.Oferty można składać na adres Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PaństwowyInstytut Badawczy, ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy lub osobiście w Dziale Administracyjno Gospodarczym – poczta IUNG-PIB, ul. Czartoryskich 8 w Puławach w zamkniętej kopercie z dopiskiem, „dzierżawa stawów w Żyrzynie” – nie otwierać przed 28.12.2022 r. do godz. 1100”. O terminie złożenia oferty decyduje data wpływu do IUNG-PIB w Puławach. Warunki uczestnictwaPostępowanie w sprawie najmu nieruchomości odbywa się zgodnie z Regulaminem pisemnego przetargu nieograniczonego na dzierżawę nieruchomości – działki Nr 1872, 1875, 1886/1, obręb 15 Żyrzyn, Gm. Żyrzyn, powiat puławski. Niniejszy regulamin dostępny będzie do wglądu osób zainteresowanych w siedzibie IUNG-PIB w Puławach. Osoby składające oferty po zapoznaniu się z treścią regulaminu i przyjęciu warunków składają wraz z ofertą oświadczenia o treści stanowiącejzałącznik nr 1 do niniejszego regulaminu. Oferta powinna zawierać: imię i nazwisko oraz adres oferenta, albo w przypadku gdy oferentem jest osoba prawna lub innym podmiotem – nazwę firmy oraz siedzibę, adres do korespondencji, telefon kontaktowy• nr NIP/REGON, PESEL; oferowaną wysokość stawki rocznego czynszu dzierżawnego, podaną w wartości netto, zapisaną liczbowo i słownie, rodzaj usług, jakie oferent zamierza świadczyć na przedmiotowej nieruchomości; oświadczenie o zapoznaniu się ze wzorem umowy najmu (dopuszcza się możliwość negocjacji warunków umowy po wyborze oferenta), oświadczenie oferenta, że nie figuruje w rejestrze dłużników niewypłacalnych lub w rejestrze dłużników, prowadzonym przez biura informacji gospodarczych oraz, że podmiot składający ofertę nie jest w stanie likwidacji lub upadłości; podpis oferenta i datę sporządzenia oferty i okres związania ofertą. Oferent powinien przedłożyć Komisji: ważny dokument potwierdzający tożsamość uczestnika w postaci dowodu osobistego lub prawa jazdy lub paszportu aktualny wypis z KRS/CEIDG lub innych właściwych rejestrów oraz kopię zaświadczenia o nadaniu numeru NIP oraz REGON (dotyczy osób prawnych), przypadku gdy oferent działa przez pełnomocnika, pełnomocnik powinien dysponować dokumentem pełnomocnictwa sporządzonym w formie aktu notarialnego, pisemne oświadczenie oferenta (zgodnie z załącznikiem nr 1 do regulaminu): o zobowiązaniu do pokrycia kosztów, podatków i opłat związanych z zawarciem umowy, przyjęciu warunków regulaminu, że oferent zapoznał się ze stanem faktycznym oraz prawnym dotyczącym nieruchomości stanowiących przedmiot najmu, w szczególności z jej stanem technicznym oraz, że wyraża zgodę na wyłączenie rękojmi za wady fizyczne i prawne na zasadzie przepisu art. 558 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Kryteria wyboru oferty.a) Wyboru najkorzystniejszej oferty dokona komisja powołana przez Dyrektora IUNG –PIB w Puławach.b) Komisja dokonuje wyboru oferty spośród wszystkich ważnych ofert. Wygrywa oferta, która zawiera propozycję najwyższej stawki czynszu, nie mniejszą od stawki wywoławczejc) Przetarg może odbyć się, chociażby wpłynęła tylko jedna oferta spełniająca wymogi i warunki określone w ogłoszeniu o przetargu.d) Wynajmującemu przysługuje prawo swobodnego wyboru oferty, jeżeli oferenci zaoferowali tę samą cenę. Pozostałe informacje:a) Dyrektor IUNG-PIB , w terminie 14 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w §8 ust. 1 Regulaminu, zawiadomi oferenta o wyborze jego oferty oraz wyznaczy miejsce i termin podpisania umowy najmu.b) Dzierżawcę obciążają wszelkie koszty, podatki i opłaty związane z zawarciem umowy.c) Niezależnie od czynszu najmu, Dzierżawca będzie ponosił opłaty z tytułu mediów.d) IUNG-PIB zastrzega sobie prawo odstąpienia od postępowania w sprawie najmu nieruchomości bez podania przyczyn do dnia otwarcia ofert.

Wesołych Świąt

Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia spędzone w gronie
najbliższych przyniosą Państwu wiele radości, ciepła i optymizmu,
a Nowy Rok nich będzie czasem realizacji wszystkich planów i zamierzeń.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Herning, Dania

Termin wyjazdu: 30.11-2.12.2022 Cel wyjazdu: Udział w III. Międzynarodowych Warsztatach Innowacji AgroFossilFree oraz wizyta na targach Agromek W dniach 30.11-2.12.2022 Magdalena Borzęcka i Małgorzata Wydra oraz interesariusze: Patryk Kokociński reprezentujący polskich rolników i Marek Krysztoforski reprezentujący doradztwo rolnicze odbyli podróż służbową do Herning, DK, aby wziąć udział w III. Międzynarodowych Warsztatach Innowacji organizowanych w ramach projektu AgroFossilFree. Trzecie z serii międzynarodowych warsztatów poświęcone były produkcji zwierzęcej. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania projektu AgroFossilFree i osiągniętych w nim dotychczas rezultatów, z których najistotniejszym jest Platforma AgEnergy prezentująca rozwiązania nisko-emisyjne dedykowane lub możliwe do zastosowania w rolnictwie. Następnie zaproszeni prelegenci wygłosili krótkie prezentacje, m.in. dotyczące rynku biogazu w Danii (TBA) oraz rozwiązań poświęconych produkcji i wykorzystaniu biopaliw w rolnictwie (CNH, New Holland). Ostania prezentacja poświęcona była podsumowaniu warsztatów regionalnych organizowanych w krajach partnerów projektu. Druga część spotkania poświęcona była dyskusji podzielonej na trzy bloki tematyczne, w celu zebrania opinii uczestników na temat: 1) zużycia energii i zwiększania efektywności energetycznej w produkcji zwierzęcej; 2) istniejących i oczekiwanych regulacji i programów wpierających wdrażanie w rolnictwie rozwiązań nisko-emisyjnych na poziomie krajowym i unijnym; 3) obecnych potrzeb i problemów stojących przed rolnikami, które może rozwiązać nauka i przemysł, oraz sposobów na wspólne wypracowanie rozwiązań. Zgromadzone pomysły i uwagi uczestników będą istotnym elementem w opracowaniu propozycji dla KE dotyczących polityki nisko-emisyjnej w rolnictwie europejskim. Po zakończonych warsztatach uczestnicy mieli okazję odwiedzić targi Agromek, jedną z największych wystaw rolniczych w Europie, na której wystawcy prezentowali najnowsze rozwiązania technologiczne dla rolnictwa, a także obejrzeć pokaz bydła mlecznego i mięsnego zorganizowany przez firmę Viking Denmark.

IUNG na konferencji pt. „VII Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie”

W dniach 24-25 listopada 2022 r. w Warszawie odbyła się konferencja pt. „VII Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie” zorganizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie,  Oddział w Radomiu. Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównym celem konkursu było promowanie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich oraz innowacyjnych technik i technologii, które mogą być wykorzystane w celu efektywniejszego zarządzania gospodarstwem rolnym. Do konkursu zostało zgłoszonych 21 prac.           W spotkaniu tym uczestniczyli pracownicy Naszego Instytutu: z Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki, Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych, Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów oraz Zakładu Uprawy Roślin Pastewnych. Podczas jednej z sesji tematycznych konferencji Pan dr hab. Jerzy Kozyra wygłosił wykład pt.:” Rolnictwo węglowe dla ochrony klimatu” oraz uczestniczył w panelu dyskusyjnym dotyczącym rolnictwa neutralnego klimatycznie. Prof. dr hab. Jerzy Księżak wraz z zespołem  z Zakładu Uprawy Roślin Pastewnych uczestniczył w konkursie „Najciekawsze innowacyjne rozwiązania w rolnictwie”, na którym przedstawił innowację  „Ocena przydatności nasion wybranych gatunków roślin bobowatych do poprawy jakości pieczywa”, za co został wyróżniony nagrodą III stopnia. Badania te były realizowane w ramach dotacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  do badań w rolnictwie ekologicznym (DEJ.re.027.5.2022 z dnia 9 kwietnia 2022 r.). W pracach uczestniczyli także pracownicy  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zawiadomienie o publicznej obronie pracy doktorskiej

Dyrektor i Rada NaukowaInstytutu Uprawy Nawożenia i GleboznawstwaPaństwowego Instytutu Badawczegow Puławach zawiadamiająże w dniu 15 grudnia 2022 roku o godz. 900 w IUNG-PIB w Puławach, w CSK Instytutu, Al. Królewska 17,  w sali nr 1odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Małgorzaty Woźniak z dziedziny nauk rolniczych, dyscyplina rolnictwo i ogrodnictwopt. „Bakteryjne endofity wybranych roślin uprawnych i chwastów – różnorodność biologiczna i ocena potencjału biotechnologicznego w promowaniu wzrostui rozwoju roślin” Promotor: dr hab. Anna Gałązka, prof. IUNG-PIB w Puławach Recenzenci: dr hab. inż. Anna Lenart-Boroń, prof. URK z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. dr hab. inż. Agnieszka Wolna-Maruwka, prof. UPP z Uniwersytetu Przyrodniczegow Poznaniu. Rozprawa wyłożona jest do wglądu w Oddziale Biblioteki Rolniczej w Puławach, ul. Czartoryskich 8.Streszczenie i recenzje rozprawy doktorskiej zamieszczono na stronie internetowej IUNG-PIB, w zakładce „Rada Naukowa”  Link do strony

Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Informujemy, że dzień
5 czerwca 2026r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content