Zapraszamy na wydarzenie tematyczne Soil decontamination

Wydarzenie tematyczne Soil decontamination, organizowane przez Instytut Uprawy Nawożenia
i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, odbędzie się 15 lutego 2024 r. o godzinie 10:00 CET w formie on-line.
Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie gleby, które wyraźnie odnosi się do realizacji misji UE programu Horyzont Europa 'A Soil Deal for Europe’: zmniejszenie zanieczyszczenia gleby i usprawnienie rekultywacji.

Warsztaty naukowe „Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska” Puławy, 10 maja 2024 r.

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach naukowych pt. „Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska”. Do udziału w warsztatach zapraszamy pracowników naukowych i doktorantów, przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego, urzędników administracji państwowej, pracowników sektora rolnego, rolników, przedstawicieli firm agrochemicznych, uczniów i studentów kierunków rolnictwo – ochrona środowiska oraz specjalistów reprezentujących różne dyscypliny i specjalności wiążące się z problematyką obrad. Warsztaty naukowe odbędą się w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach w dniu 10 maja 2024 r. Niniejsze wydarzenie będzie doskonałą okazją do spotkania naukowców i praktyków zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi zastosowania w praktyce preparatów mikrobiologicznych, a także badaniami z obszarów związanych z ekologią mikroorganizmów, ochroną środowiska oraz rolnictwem i ogrodnictwem. Warsztaty naukowe będą zorganizowane w ramach realizacji zadania 1.7 dotacji celowej MRiRW w 2024 r. pt.  „Preparaty mikrobiologiczne”” W załączeniu:

Informacja o stanie upraw za okres październik – listopad – grudzień 2023 z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB

Zima w RZD przełom XI-XII.2023

RZD Baborówko. Zbiór kukurydzy na ziarno zakończono 30 października. Plon był znacznie wyższy niż w ostatnich dwóch latach i wyniósł nieco ponad 10 t/ha, przy wilgotności ziarna około 30 %. Po zbiorze kukurydzy na powierzchni ok 40 ha zasiano pszenicę ozimą. Warunki pogodowe nie sprzyjały zabiegom agrotechnicznym, bowiem suma opadów od października do grudnia wyniosła 173 mm i była wyższa o prawie 100 mm w porównaniu do roku ubiegłego co znacznie przekroczyło średnią z wielolecia. Sytuacja ta spowodowała  pojawienie się na polach lokalnych zastoisk wodnych. W trzeciej dekadzie listopada temperatura minimalna spadła do -9,8º C i pojawiły się niewielkie opady śniegu. Stosunkowo chłodna była również pierwsza dekada grudnia, gdzie minimalna zarejestrowana temperatura to -12,5º C (01.12.2023). Kolejne dni były znacznie cieplejsze z temperaturami powyżej zera, od kilku do prawie  11,0º C w ciągu dnia, z opadami deszczu i sporadycznie deszczu ze śniegiem. Wschody pszenicy ozimej zasianej po zbiorze kukurydzy ze względu na niekorzystny przebieg pogody w danym okresie były nieco opóźnione ale wyrównane. RZD Błonie-Topola. Ostatnie trzy miesiące w RZD Błonie były okresem, w którym przeprowadzono wiele prac zarówno w polu jak i w obrębie siedziby zakładu. W ostatnich dniach października  przeprowadzono zbiór kukurydzy na ziarno.  Kukurydza plonowała średnio  na poziomie 10,7 t/ha. Osiągnięte plony kukurydzy były niższe od ubiegłorocznych. Wpływ na to miała panująca w bieżącym roku susza. Tegoroczna jesień zapisała się w historii zakładu jako dość mokra. Panująca wilgotna aura wyrównała w pewnym stopniu niedobory wód gruntowych. We współpracy z firmą Procam na polach zakładu założono doświadczenia z rozkładem resztek pożniwnych stosując do tego preparaty mikrobiologiczne. Grudzień to czas bieżących napraw oraz konserwacji maszyn i urządzeń. Był to też miesiąc z zimowa aurą. Minimalna temperatura odnotowana w grudniu wyniosła -10 °C a okrywa śnieżna na polach osiągnęła poziom ok. 10 cm. RZD Borusowa. Październik 2023 r. charakteryzował się pogodą zmienną. Były zarówno dni pogodne oraz takie w których występowały przelotne opady deszczu. Taka aura sprzyjała wykonywaniu zaplanowanych prac polowych. W pierwszej połowie października trwało przygotowanie pól pod zasiew pszenicy i wysiew nawozów. Zostały przeprowadzone zabiegi agrotechniczne takie jak orka oraz siew uprzednio zaprawionego ziarna. Warunki glebowe a także atmosferyczne były sprzyjające do właściwego wysiewu oraz szybkich i dobrych wschodów. Łącznie obsiano 56 hektarów. W końcu października wykonano zabieg herbicydowy na pszenicy zasianej we wrześniu oraz październiku. Odpowiednie warunki pogodowe (ciepło) oraz pojawiające się przelotne opady deszczu sprzyjały rozwojowi i wzrostowi zarówno pszenicy jak i rzepaku. Również wzrost mieszanki poplonowej zasianej pod przyszłoroczną uprawę buraków cukrowych był zadawalający. W listopadzie cechował się zmiennym przebiegiem pogody, a opady występowały zdecydowanie częściej. Na początku drugiej dekady listopada wykonano zbiór buraków cukrowych z pow.49,5 ha. Niestety plon był niski, co wynikało z dużej suszy w miesiącach czerwcu i lipcu. W 2023 roku buraki były uprawiane na dwóch polach gdzie występuje bardzo silne zróżnicowanie glebowe i to na dużych powierzchniach. Na znacznym obszarze wierzchnia warstwa ziemi uprawnej jest płytka, występuje piasek i żwir. Po dobrym okresie wschodów buraków nastąpiła susza, co spowodowało bardzo istotne ograniczenie wegetacji. Sierpniowe jak również późniejsze opady deszczu nie poprawiły znacznie tej sytuacji. Bezpośrednio po zbiorze buraków wykonano orkę i siew pszenicy ozimej. Siew zakończono 23 listopada. Ostatnie dni listopada i początek grudnia to intensywne i znaczne opady śniegu. Warstwa śniegu sięgała 40 cm. W tym też okresie wystąpiły spadki temperatury. Gleba pod tak dużą warstwą śniegu nie była zamarznięta. Sytuacja ta utrzymywała się przez krótki czas. Nastąpiło ocieplenie i opady deszczu. Ostatnie dni zimy w 2023 roku to brak pokrywy śnieżnej. Na obszarze 44 ha została przyorana mieszanka poplonowa. Koniec roku charakteryzował się dodatnimi temperaturami dodatnimi, a aura przypominała przedwiośnie. RZD Grabów. Październik cechował się dużą intensywnością prowadzonych w gospodarstwie prac polowych. Pogoda nam sprzyjała, co pozwoliło w pierwszej kolejności dokonać zbioru IV pokosu traw i lucerny, a następnie wysiać pszenicę ozimą. Wysiew tego gatunku zboża odbył się w dwóch terminach agrotechnicznych. Na początku października po zbiorze kukurydzy na kiszonkę i pod koniec października po zbiorze kukurydzy na ziarno. Zboża ozime uprawiane są w gospodarstwie na większości pól. Ze względu na częste susze występujące w ostatnich latach zrezygnowano z uprawy zbóż jarych. Jęczmień jary zastąpiony został jęczmieniem ozimym, który gwarantuje znacznie wyższe plony ziarna. Zbiór kukurydzy na ziarno został wykonany 24 października w formie usługi kombajnem z przystawką do zbioru kukurydzy. Transport z pola do magazynu i załadunek na samochody dostawcze odbył się w ciągu 3 kolejnych dni. Zebrane zostało 190 ton kukurydzy o wilgotności 26-28 %. Średni plon kukurydzy mokrej wyniósł 12 t/ha, lecz niestety tegoroczne ceny kukurydzy wilgotnej na poziomie 380-415 zł za tonę nie gwarantują opłacalności tej uprawy. Z początkiem listopada zostały wykonane opryski na zbożach ozimych, wywieziono na pola pod przyszły zasiew kukurydzy obornik i wykonane zostały orki zimowe. Na polach doświadczalnych z pszenicą ozimą i rzepakiem wykonano rozmierzanie i wyznaczanie doświadczeń, na których są przeprowadzane opryski różnymi preparatami zleconymi do badań w 2024 roku. Okres jesieni to również czas sprawozdawczości z prowadzonych doświadczeń. Przygotowywane są próby materiału roślinnego i glebowego z doświadczeń do dalszych analiz w laboratorium w Instytucie, a opracowane wyniki z doświadczeń wysyłane są do autorów tematów i projektów badawczych. Grudzień z kolei, to czas mycia, konserwacji i drobnych napraw ciągników i maszyn, które staramy się zabezpieczyć na okres zimy. Maszyny i narzędzia umieszczane są w wiatach i garażach. Wykonana została naprawa, konserwacja, mycie i malowanie w pomieszczeniach inwentarskich. Z obory dla krów i młodzieży oddanej do użytku w 2013 roku korzystamy już  10 lat. W grudniu został dostarczony do Zakładu w Grabowie nowy precyzyjny samobieżny siewnik poletkowy marki WINTERSTEIGER. Już wiosną przyszłego roku będzie on wykorzystywany do siewu doświadczeń ekologicznych z różnymi odmianami zbóż jarych i roślin bobowatych w ramach Ekologicznego Doświadczalnictwa Odmianowego. RZD Kępa Puławy. Początek listopada w RZD Kępa ubiegł na pracach związanych ze zbiorem kukurydzy i buraków oraz przygotowaniem gospodarstwa do nadchodzącej zimy. Kukurydza na lepszych stanowiskach uzyskała zadowalający plon na poziomie 10 – 12t/ha, jednak większość uprawy była zlokalizowana na słabszych glebach co przełożyło się na średni plon wynoszący ok. 7,5 t/ha. Ze względu na bardzo niskie ceny rynkowe ziarna, kukurydza została sprzedana na mokro prosto

Projekt Ochrona różnorodności gatunkowej cennych przyrodniczo siedlisk na użytkach rolnych na obszarach Natura 2000 w woj. lubelskim – Swiss Contribution

swiss contribution

Projekt “Ochrona różnorodności gatunkowej cennych przyrodniczo siedlisk na użytkach rolnych na obszarach Natura 2000 w woj. lubelskim” (KIK/25) realizowany był w latach  2011-2017 w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (Priorytet 2. Środowisko i infrastruktura. Obszar tematyczny: Bioróżnorodność i ochrona ekosystemów oraz wsparcie transgranicznych inicjatyw środowiskowych). Partnerem wiodącym (koordynatorem) w/w projektu był Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach. Ponadto w projekt zaangażowane były również trzy inne jednostki: Projekt podzielony był na dwie części:badawczą i edukacyjną. Część badawcza realizowana była w województwie lubelskim i obejmowała teren Polesia wraz z doliną Bugu oraz dolinę Wieprza. Część edukacyjna, obejmująca m.in. szkolenia dla rolników, przygotowanie filmów edukacyjnych, prowadzona była na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Głównymi celami projektu KIK/25 były: Na potrzeby monitoringu różnorodności biologicznej wyznaczono 10- hektarowe kwadraty: 60 na trwałych użytkach zielonych oraz 36 na gruntach ornych. Na kwadratach tych prowadzony był monitoring różnorodności gatunkowej ptaków lęgowych, roślin, pająków oraz prostoskrzydłych. Na wytypowanych powierzchniach analizowano również sposób gospodarowania rolniczego w oparciu o dane uzyskane bezpośrednio od rolników na podstawie badań ankietowych, a także na podstawie monitoringu fotolotniczego. Uzyskane dane dotyczyły  m.in. struktury użytkowania pól, płodozmianu, nawożenia, wielkości i rozłogu pól, udziału powierzchni nieprodukcyjnych. Każdy z wyznaczonych kwadratów badawczych miał ściśle określony procent pokrycia przez jeden lub więcej spośród czterech pakietów: Podstawowym celem badań na gruntach ornych było porównanie wpływu rolnictwa ekologicznego oraz konwencjonalnego (występującego w różnych wariantach) na różnorodność flory segetalnej, ptaków lęgowych, pająków i prostoskrzydłych. Natomiast stan różnorodności biologicznej na trwałych użytkach zielonych oceniany był na działkach objętych pakietami 3, 4 i 5 programu rolnośrodowiskowego, a także na użytkach zielonych nie objętych tym programem. W ramach projektu została wykonana szczegółowa, wielostronna analiza wyników uzyskanych z monitoringu flory i fauny oraz z badań ankietowych prowadzonych w gospodarstwach.Analiza ta dostarczyła wiedzy, czy oceniane praktyki (w tym program rolnośrodowiskowy) mogą być skuteczne w ochronie i/lub zwiększaniu różnorodności biologicznej na użytkach rolnych. Na tej podstawie powstały: Kodeks Dobrych Praktyk Rolniczych sprzyjających ochronie bioróżnorodności, Rekomendacje zmian do programu rolnośrodowiskowego oraz Metodyka tworzenia systemu monitoringu różnorodności biologicznej na użytkach rolnych. Istotnym elementem projektu były działania informacyjno-promocyjne. W ramach upowszechnienia wiedzy zorganizowano 40 szkoleń dla 800 rolników, 40 szkoleń dla 1000 pracowników administracji i  organizacji pozarządowych oraz przygotowano pakiet 6 filmów edukacyjnych pod wspólnym tytułem „Rolnictwo dla bioróżnorodności –  bioróżnorodność dla człowieka”.  Najważniejszym źródłem informacji o projekcie był internetowy serwis geoinformacyjny (www. agropronatura.pl), w którym umieszczane były wszystkie publikowane w trakcie trwania projektu materiały edukacyjne oraz informacje o szkoleniach i seminariach. Serwis utrzymywany był do końca 2023 r.  W rezultacie projekt przygotował podstawy do wdrożenia  zintegrowanego monitoringu różnorodności biologicznej, monitoringu wpływu praktyk rolniczych oraz wdrażania programu rolnośrodowiskowego i rolnictwa ekologicznego na różnorodność gatunkową oraz na stan siedlisk przyrodniczych. Wskazano zasady podejścia interdyscyplinarnego łączącego badania wybranych grup bioindykacyjnych: flory, wybranych  bezkręgowców oraz ptaków. Wyniki projektu mogą służyć jako wytyczne do realizacji tego typu działań w skali całego kraju. Do pobrania: Kodeks dobrych praktyk rolniczych sprzyjających bioróżnorodności. Wydanie II Metodyka tworzenia systemu monitoringu efektów bioróżnorodnościowych PRŚ

Konkurs na stanowisko Samodzielnej Księgowej Bilansisty / Samodzielnego Księgowego Bilansisty

Zakres obowiązków: Do obowiązków pracownika będzie należało m.in.: Szczegółowy zakres obowiązków: Wymagania: Poszukujemy osoby, która: Wymagania dodatkowe: Oferujemy: Miejsce pracy: Dokumenty aplikacyjne: Forma, termin i miejsce składania dokumentów: Wymagane dokumenty należy przesłać pocztą na adres Instytutu (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, 24-100 Puławy, ul. Czartoryskich 8 lub złożyć osobiście w kadrach Instytutu od poniedziałku do piątku w godzinach 700-1400 bądź elektronicznie na adres mailowy: kadry@iung.pulawy.pl w terminie do 18.03.2024r. Tel. Do kontaktu 814 786 734.

Zapraszamy na pierwsze z sześciu wydarzeń tematycznych NATI00NS

Już 14 grudnia 2023 zapraszamy Państwa na pierwsze z serii sześciu wydarzeń tematycznych NATI00NS! „Breaking ground together: Solutions for urban and post-industrial soil de-sealing „ to pierwsze wydarzenie tematyczne on-line, realizowane w ramach projektu NATI00NS, przez Politechnikę Mediolańską (POLIMI). Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na procesy zasklepiania gleby, szczególnie w kontekście miejskim i poprzemysłowym. Prelegenci zaprezentują przykładowe rozwiązania w zakresie „usuwania zasklepienia”, kładąc nacisk na praktyki z udziałem wielu zainteresowanych stron i podkreślając konieczność współpracy między samorządami, przedsiębiorstwami i społeczeństwem, w celu skutecznego wspierania zdrowszych ekosystemów miejskich, tym samym zwiększając ich bioróżnorodność. Wydarzenie ma na celu inspirowanie, informowanie i umożliwienie uczestnikom wniesienia wkładu w realizację misji UE programu Horyzont Europa 'A Soil Deal for Europe’ i zrównoważone gospodarowanie glebami w obszarach miejskich i poprzemysłowych. Zachęcamy do rejestracji i wzięcia udziału w wydarzeniu tematycznym. Będzie to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat skutków zasklepienia gleby i sposobów ich usuwania.  Agenda spotkania oraz formularz rejestracyjny znajduje się pod poniższym linkiem: Agenda + formularz

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Cork, Irlandia

Termin wyjazdu: 26-29.11.2023 Cel wyjazdu: BBioNets project kick-off meeting Magdalena Borzęcka i Małgorzata Wydra z Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych wzięły udział w spotkaniu inaugurującym projekt BBioNets, które odbyło się w dniach 27-28.11.2023. Gospodarzem spotkania był koordynator projektu, Instytut Technologiczny Munster w Cork w Irlandii. Projekt BBioNets: „Upowszechnianie technologii opartych na bio-rozwiązaniach w rolnictwie i leśnictwie” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na oddolne inicjatywy i dzielenie się wiedzą w celu sprostania wyzwaniom, takim jak odporność na klimat i zwiększone łagodzenie skutków emisji gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym wspieraniu polityki zero waste i gospodarki o obiegu zamkniętym. Głównym celem BBioNets jest utworzenie sieci tematycznej, która będzie promować i rozwijać wyniki prac prowadzonych w ramach Grup Operacyjnych EIP AGRI w zakresie zarządzania i/lub przetwarzania biomasy rolnej i leśnej, z wykorzystaniem biotechnologii (Bio-Based Technologies) ). BBioNets utworzy 6 regionalnych sieci leśnych i rolniczych – Forest and Agriculture Networks, w 6 krajach partnerskich projektu (IE, ES, IT, GR, PL, CZ), w celu dotarcia do jak największej liczby interesariuszy AKIS.  Dla członków konsorcjum projektu: Munster Technological University (coordinator, IE), Teagasc – Agriculture and Food Development Authority (IE), Council for Agricultural Research and Analysis of the Agricultural Economy (IT), Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (PL), Fundación Corporación Tecnológica de Andalucía (ES), American Farm School – Perrotis College (GR), TEPRO Consultores Agrícolas SL (ES), FOCUS Strategic Thinking Consultants PC (GR), BIOEAST HUB CR (CZ), spotkanie stanowiło okazję, by omówić plan działania zespołu na nadchodzące miesiące. Podczas dwudniowego spotkania Liderzy WP zaprezentowali każdy z pakietów roboczych projektu i wspólnie omówiono konkretne zadania, koncentrując się na możliwych do napotkania trudnościach oraz na wkładzie, jaki powinien wnieść każdy z partnerów w celu sprawnej realizacji założeń projektu

Spotkanie Konsorcjum PREPSOIL 23-24 listopada – Madryt

W dniach 23-24 listopada odbyło się w Madrycie spotkanie konsorcjum projektu PREPOIL, ze strony IUNG-PIB uczestniczyli w nim: dr hab. Grzegorz Siebielec, dr hab. Rafał Wawer, dr Agnieszka Klimkowicz-Pawlas, mgr Dominika Gmur oraz mgr Artur Łopatka. Spotkanie projektowe PREPSOIL, było ściśle powiązane z Europejskim Tygodniem Misji Glebowej. PREPSOIL ma na celu ułatwienie  szerzenia misji glebowej w regionach Europy. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez współtworzenie, wdrażanie narzędzi i przestrzeni umożliwiających interakcję, dzielenie się wiedzą i wspólne uczenie się, a także ocenę i dialog. Działania te mają prowadzić do zrozumienia, w jaki sposób regionalna ocena potrzeb glebowych, wspierana przez zharmonizowane mechanizmy monitorowania może prowadzić do działań w żywych laboratoriach i latarniach morskich na rzecz zdrowia gleby. Spotkanie konsorcjum było okazją do poszerzania wiedzy na temat zdrowia gleby, wzmocnienia zbierania danych monitorujących glebę i wymiany wiedzy między partnerami. Odbyły się również dyskusje dotyczące zastosowania wartości projektu, w tym  działań komunikacyjnych oraz aspektów związanych z zarządzaniem projektem. Spotkanie konsorcjum w Madrycie zgromadziło wszystkich partnerów projektu PREPSOIL w celu omówienia wyzwań, uzgodnienia kolejnych zadań i zwiększenia wysiłków na rzecz wspierania przejścia na zdrowe gleby!

Europejski Tydzień Misji Glebowej – 21-23 listopada 2023 – Madryt

W dniach 21-23 listopada 2023 roku, w Madrycie odbył się Europejski Tydzień Misji Glebowej, który był organizowany przez Komisję Europejską, Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) oraz Wspólne Centrum Badawcze – Obserwatorium Glebowe UE (EUSO), jak również projektem PREPSOIL, w który IUNG-PIB również jest zaangażowany. Tegoroczny, pierwszy Europejski Tydzień Misji Glebowej odbył się pod hasłem „Wiodąca transformacja w kierunku zdrowych gleb”. IUNG-PIB na tym wydarzeniu reprezentowali dr hab. Grzegorz Siebielec oraz dr hab. Rafał Wawer. Wydarzenie stanowiło miejsce uzyskania informacji o najnowszych wynikach badań oraz omówienia ważnych tematów związanych z wyzwaniami dotyczącymi zdrowia gleby. Tematy obejmowały m. in. innowacyjne podejścia do zrównoważonego gospodarowania glebami, techniki ochrony gleb, strategie rekultywacji gleb, nowe modele biznesowe (np. rolnictwo węglowe) i potrzebę regulacji. . W dniu 21 listopada dr hab. Grzegorz Siebielec  brał udział w sesji dyskusyjnej  „Praktyki rolnicze dla zdrowia gleby” mającej na celu zbadanie, jakie podejścia i praktyki rolnicze najlepiej przyczyniają się do utrzymania, poprawy lub przywrócenia zdrowia gleby, jednocześnie uruchamiając świadczenie innych usług ekosystemowych. Misja  Glebowa ma za zadanie przyspieszenie przejścia na bardziej zrównoważone systemy rolnicze, takie jak agroleśnictwo czy rolnictwo ekologiczne, które przywracają zdrowie gleby. Wydarzenie skupia również ambasadorów Misji Glebowej i sygnatariuszy Manifestu Misji Gleby, pomagając w wymianie doświadczeń i nawiązywaniu kontaktów. Europejski Tydzień Misji Glebowej ma na celu podkreślenie konieczności ochrony i rekultywacji gleby oraz ma wspierać działania potrzebne do osiągnięcia zrównoważonego zarządzania gruntami. European Mission Soil Week będzie corocznym wydarzeniem zaprojektowanym jako główne europejskie spotkanie, które gromadzi europejską społeczność glebową. Naukowcy, decydenci, rolnicy, leśnicy, planiści przestrzenni, właściciele i zarządcy gruntów, przedsiębiorstwa i organizacje, a także opinia publiczna spotkają się, aby omówić wyzwania związane ze zdrowymi glebami.

Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Informujemy, że dzień
5 czerwca 2026r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content