Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce z wizytą w IUNG–PIB w Puławach

W dniu 28 listopada 2023 r.  IUNG–PIB w Puławach w ramach wyjazdu studyjnego, odwiedziła 40- osobowa grupa słuchaczy- studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku  (UTW) w Hajnówce.

Spotkanie rozpoczęło się od seminarium w Sali Kongresowej. W spotkaniu uczestniczyły m. in. Pani prof. dr hab. Teresa Doroszewska- zastępczyni Dyrektora IUNG–PIB ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną oraz Pani dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk prof. IUNG–PIB zastępczyni Przewodniczącego Rady Naukowej.

Witając gości w imieniu Dyrekcji prof. dr hab. Teresa Doroszewska przedstawiła charakterystykę działalności IUNG–PIB, z uwzględnieniem zakresu merytorycznego, struktury organizacyjnej, źródeł finansowania, sytuacji kadrowej i funkcji Instytutu jako jednostki badawczej nadzorowanej przez  MR i RW. W swoim wystąpieniu zaakcentowała również, że pracownicy Instytutu są otwarci na podejmowanie nowych wyzwań oraz współpracę z różnymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami. Wskazała ponadto niektóre  kierunki praktycznego wykorzystania wyników badań środowiskowych i technologicznych Instytutu.

Następnie prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, w imieniu zespołu autorskiego, przedstawił prezentację  pt.: „Z wizytą u księżnej Izabeli Czartoryskiej. Rys historyczny Osady Pałacowej w Puławach „Przeszłość- przyszłości” (prezentacja w załączeniu).

Dziękując Dyrekcji i Pracownikom IUNG–PIB za życzliwość i zorganizowanie spotkania Prezes UTW w Hajnówce mgr Anatol Ochryciuk wskazał na celowość podjęcia współpracy z Instytutem i stałego jej pogłębiania. Przedmiotem współpracy mogłyby być m. in. problemy ekologii, gospodarowania na obszarach cennych przyrodniczo, kształtowania i oceny jakości żywności, zmian klimatu.

Podczas spotkania kuluarowego omawiano wiele problemów, odnosząc się do historii Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych i działalności IUNG–PIB jako jednego z jej spadkobierców. Wskazywano też wiele problemów, które mogłyby być przedmiotem współpracy UTW w Hajnówce i IUNG- PIB w Puławach.

Kolejnym etapem spotkania była wizyta całej grupy w Muzeum Czartoryskich, mieszczącym się w centralnej części pałacu. Studenci UTW obejrzeli zbiory muzeum i mieli możliwość pogłębienia wiedzy o książęcej rodzinie Czartoryskich.

Po wizycie w muzeum, goście z Hajnówki, podczas spaceru po Osadzie Pałacowej mieli okazję  poznania parku i zobaczenia historycznych obiektów, powstałych podczas panowania rodziny Czartoryskich. Przewodnikami byli pracownicy IUNG–PIB dr inż. Grażyna Hołubowicz-Kliza i mgr Piotr Safader. Po wizycie w  Osadzie Pałacowej studenci UTW z Hajnówki  udali się na spotkanie z Zarządem i przedstawicielami UTW w Puławach.

Warto podkreślić, że tego typu spotkania są ważnym elementem promocji historii książęcego rodu Czartoryskich, tradycji nauk rolniczych w Puławach i służebnej roli nauk rolniczych wobec społeczeństwa. Wpisują się one w całokształt wielokierunkowej działalności IUNG–PIB w Puławach.

Prezentacja ze spotkania:

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content