W marcu jak w garncu

Informacja o stanie upraw za marzec 2023 r. w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB

RZD Baborówko. W wyniku nieco wyższych od średniej wieloletniej opadów w porównaniu ze styczniem i lutym poprawiło się uwilgotnienie gleby. Średnia dobowa temperatura powietrza była wyższa od średniej wieloletniej o około 1°C, natomiast minimalna temperatura miesiąca była zbliżona do lutego i wyniosła  5,8°C. Przebieg pogody w pierwszych dniach marca pozwolił na zastosowanie I dawki nawozu azotowego w rzepaku i pszenicy ozimej. W połowie marca zasiano owies, a po 20 marca – jęczmień jary. Po siewach zbóż jarych zastosowano II dawkę nawozu azotowego w rzepaku. Niestety zmienny przebieg pogody utrudniał wykonywanie zabiegów chemicznej ochrony w rzepaku.

RZD Błonie-Topola. Tegoroczny marzec cechował się dużą zmiennością warunków atmosferycznych. Maksymalna temperatura odnotowana w trzeciej dekadzie miesiąca wyniosła 18,5°C, minimalna temperatura jaką odnotowano w pierwszej dekadzie miesiąca wyniosła –9,6°C. Pod względem opadów tegoroczny marzec był dużo lepszy w porównaniu z latami ubiegłymi, które często charakteryzowały się okresami suszy. Zimna i śnieżna końcówka miesiąca wpłynie na pewno na opóźnienie siewu buraka cukrowego. W marcu rozsiano nawozy azotowe na zboża ozime, wysiano również nawozy potasowe i fosforowe pod zasiewy buraka cukrowego. Wykorzystując korzystne warunki pogodowe, 24 marca zasiano pszenicę jarą na powierzchni 10 ha. W marcu poczyniono również kolejną inwestycję polegającą na rozbudowie powierzchni magazynowej o kolejny silos.

RZD Borusowa. Początek marca charakteryzował się dobrymi warunkami atmosferycznymi w ciągu dnia i ujemną temperaturą w nocy. Wierzchnia warstwa gleby rozmarzała, utrudniając wjazd z rozsiewaczami nawozów. Dopiero pod koniec pierwszej dekady udało się zasilić rzepak ozimy pierwszą dawką azotu. W drugiej dekadzie wysiano i wymieszano z glebą nawozy fosforowo-potasowe pod buraki cukrowe. Dopiero po rozstrzygnięciu przetargu i dostarczeniu nawozu azotowego przystąpiono do zasilania pierwszą dawką pszenicy ozimej. Nastąpiło to na początku trzeciej dekady marca. Warunki atmosferyczne kształtowały się w marcu korzystnie i zapewniały dobre warunki do wzrostu i rozwoju roślin.

RZD Grabów. Miesiące zimowe 2023 r. charakteryzowały się wyższą temperaturą i większymi opadami w stosunku do średniej normy z wielolecia. Dotyczyło to również marca. Średnia temperatura wyniosła 4,3°C i była wyższa o od średniej o 2,8°C, natomiast opad 47,7 mm był wyższy od normy o 16,7 mm. Prace polowe rozpoczęto w połowie marca. Wywóz i rozrzucanie obornika na pola był tak zorganizowany, aby można go było przyorać w ciągu 12 godzin. Pozwoli to uzyskać dodatkowe płatności z ARiMR w ramach ekoschematu: Rolnictwo węglowe. W III dekadzie marca rozpoczęto aplikację I dawki azotu w formie RSM-S 26 na zboża ozime. Niestety nadmierne uwilgotnienie gleb, zwłaszcza na polach dzierżawionych, często nieposiadających melioracji, nie pozwoliło na wykonanie tego zabiegu. Zabieg nawożenia w pełni został wykonany na łąki i pastwiska. Na polach pod wiosenne siewy zbóż i kukurydzy, tam gdzie było to możliwe, zostało wykonane wapnowanie uzupełniające oraz zabieg bronowania w celu zatrzymania nadmiernego parowania wody z gleby. Wysiew I dawki azotu najczęściej w formie saletry amonowej lub mocznika został wykonany na wszystkich doświadczeniach z roślinami zbożowymi i rzepakiem.  

RZD Kępa Puławy. Pogoda w marcu często była zawodna. Mimo tego wysiano pierwsze dawki nawożenia azotowego na zboża ozime oraz rzepak. Wykonano także zabiegi ochrony przed chorobami oraz szkodnikami w rzepaku ozimym. Rozpoczęto uprawę pól pod rośliny jare. Siew roślin jarych oraz strączkowych utrudniały warunki pogodowe. Ostatecznie pod koniec marca obsiano ostatnie pola przeznaczone pod uprawę roślin strączkowych. Czekając na lepsze warunki pogodowe, trwają przygotowania do siewu pszenicy jarej oraz jęczmienia. Trwają również intensywne prace nad przygotowaniem pól pod wysiew buraka cukrowego, którego uprawa zaplanowana jest na 77 hektarach. Większość zasiewów buraka wykona robot Robotti Agrointelli. W sadzie oraz w chmielnikach zostały wykonane zabiegi pielęgnacyjne. Poza pracami polowymi przygotowywane są maszyny do uprawy chmielu oraz siewniki do buraków i kukurydzy. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi  bardzo dużo zaangażowania wymagała również obsługa sklepu firmowego. Cieszymy się, że zainteresowanie naszymi produktami nie maleje, a klientów jest coraz więcej.

RZD Werbkowice. W marcu 2023 r.  w RZD Werbkowice prowadzono siew pszenicy jarej. Siewy rozpoczęto 14 marca i zakończono 26 marca 2022 r., na pow. 48 ha. Ze względu na niekorzystne warunki opóźniono siew mieszanki zbożowo-strączkowej. Zakupiono nasiona buraków cukrowych oraz kukurydzy. Rozpoczęto także nawożenie obornikiem i gnojowicą. W dniu 15 marca zakład otrzymał wyróżnienie PFHBiPM za osiągnięcie wydajności 9459 kg mleka, co uplasowało zakład na III miejscu w pow. hrubieszowskim.

RZD Wielichowo. W marcu 2023 r. pomimo nadejścia wiosny nadal występowały przymrozki, opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mroźne wiatry. Wegetacja roślin rozpoczęła się w II dekadzie marca. W minionym miesiącu dokonano zasiewu owsa. Wykonano nawożenie I dawką azotu na całości pól z oziminami. Zastosowano doglebowo RSM na polu pod buraki cukrowe. W celu zmniejszenia następstw erozji wietrznej na części pola pod buraki cukrowe zasiano owies w ilości 40 kg na hektar, jako roślinę „ochronną”. Wykonano także prace porządkowe na podwórzu, obrzeżach pól i w parku. Należy nadmienić, iż przeprowadzono remont pomieszczeń socjalnych w pałacu.

RZD Wierzbno. Marzec w naszym regionie to okres wzmożonych prac polowych. Sprzyjająca pogoda pozwoliła na terminowe wykonanie zasilania ozimin azotem; w tym roku nawozy azotowe zastosowano w jednej dawce. Z uwagi na pogodę i opady śniegu 7 i 10 marca z lekkim opóźnieniem, bo dopiero 17 marca rozpoczęto siew owsa. Groch z uwagi na niskie temperatury w nocy również został wysiany później – 23 marca. Warunki pogodowe od początku roku są wyjątkowo sprzyjające pod kątem ilości opadów i dzięki temu zarówno oziminy, jak i wschody owsa wyglądają bardzo dobrze.

RZD Żelisławki. Marzec 2023 r. to w RZD Żelisławki okres intensywnych prac polowych. Od 1 marca rozpoczęto nawożenie azotem zbóż ozimych i rzepaku. W II dekadzie marca wysiano drugą i ostatnią dawkę N na rzepak. Po przygotowaniu gleby, wysiano owies na powierzchni 20 ha, groch na powierzchni 31 ha oraz jęczmień jary na powierzchni 45 ha. Do zasiania pozostały buraki cukrowe. Ich siew na powierzchni 31 ha planowany jest na I dekadę kwietnia. Rozpoczęto zasilanie zbóż ozimych nawozami dolistnymi. Na plantacjach rzepaku wykonano zabieg przeciwko chowaczom. Stan upraw pozostaje dobry.

RZD „JASTKÓW.  Marzec 2023 r. był miesiącem dość chłodnym i wilgotnym, z tego powodu ograniczony był dostęp do części pól, na których znajdują się uprawy zbóż ozimych. Jednak, korzystając z dobrej pogody, pracownicy Spółki wykonali pierwszy zabieg nawożenia wiosennego pszenicy i pszenżyta. Przez cały miesiąc prowadzono również prace z zakresu regulacji konstrukcji nośnych plantacji chmielu. Po rekordowo dużym zbiorze chmielu w 2022 r. i obciążeniu w tym okresie konstrukcji na plantacjach dużą masą roślin, wymagają one obecnie szeregu prac naprawczych i regulacyjnych, aby były gotowe do podtrzymywania roślin chmielu w bieżącym sezonie agrotechnicznym.

Materiał przygotowany przez: Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. inż. Bogusława Podolskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content