5 grudnia – Światowy Dzień Gleby

05.12.16 5 grudnia po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Gleby ustanowiony w 2013 r. przez 68 Walne Zgromadzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Każdego roku obchody są organizowane pod innym hasłem. Tegoroczne brzmi: „Gleby i rośliny strączkowe, symbioza do życia”. Na stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa można znaleźć wiele materiałów promocyjnych i filmów wideo, które podkreślają potrzebę ochrony gleb na wszystkich kontynentach. Szczególnie dzisiaj, w Dniu Gleby zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią wybranych materiałów dostępnych na stronie internetowej  tutaj...

 

Warto przypomnieć, że 7 grudnia 2015 r. w Wiedniu, Międzynarodowa Unia Towarzystw Gleboznawczych ogłosiła Międzynarodową Dekadę Gleb 2015-2024 podkreślając w tzw. Wiedeńskiej Deklaracji w sprawie Gleb (ang. Vienna Soil Declaration) główne funkcje jakie pełnią gleby, ich rolę w środowisku oraz udział w łagodzeniu problemów zdrowotnych i społecznych stanowiących wyzwanie dla ludzkości. Potrzeba ochrony gleb została również przedstawiona w 2015 r. w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i zawarta z Celach Zrównoważonego Rozwoju: Cel 15: Chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, zrównoważone gospodarowanie lasami, zwalczać pustynnienie, powstrzymywać i odwracać proces degradacji gleby oraz powstrzymać utratę różnorodności biologicznej.

Światowy Dzień Gleby jest każdego roku uroczyście obchodzony w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w Rzymie, a ich głównym organizatorem jest Global Soil Partnership, międzynarodowa organizacja propagująca działania na rzecz ochrony gleb i ich zrównoważonego wykorzystania. W naszym kraju z okazji Międzynarodowego Dnia Gleby Polskie Towarzystwo Gleboznawcze wydało specjalny plakat, którego przewodnim hasłem są słowa prof. Sławomira Miklaszewskiego ”Z glebą łączy nas wszystko. Żyjemy na niej i z niej”.

Życzymy Państwu miłego Światowego Dnia Gleby!
Zarząd Oddziału Puławskiego Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego i Pracownicy Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów.

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/sdgl1.jpg,

images/stories/zdjecia/2016/sdgl1m.jpg

}

 

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content