Spotkanie brokerskie w ramach AgroFossilFree

W ubiegłym tygodniu, 22 czerwca, zespół AgroFossilFree zorganizował w Brukseli spotkanie brokerskie. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania głównych rezultatów prawie trzech lat pracy, takich jak Platforma AgEnergy, interaktywne narzędzie zawierające ponad 1500 Technologii i Strategii wolnych od paliw kopalnych (FEFTS) oraz narzędzie wspomagania decyzji (DSS), które imituje proces konsultacji szeregu ekspertów, oceniając i klasyfikując dane wejściowe dostarczone przez użytkownika – tak, aby zaproponować najciekawsze rozwiązania dostosowane do potrzeb każdego gospodarstwa. Partnerzy projektu przedstawili również 19 zaleceń z zakresu polityki, stanowiących zestawienie wniosków wyciągniętych w ramach projektu, których wprowadzenie pozwoli utorować drogę do bezemisyjnego rolnictwa UE poprzez zmniejszenie zależności od paliw kopalnych przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności i jakości produktu końcowego oraz ograniczeniu wpływu na środowisko. W hybrydowym wydarzeniu zorganizowanym przez REScoop w Mundo Madou uczestniczyły łącznie 64 osoby. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wynikami przeprowadzonych w ramach projektu działań, takich jak budowanie wielopodmiotowych sieci interesariuszy, dyskusje prowadzone w ramach warsztatów regionalnych i międzynadnarodowych, poznać aktualny stan zużycia energii w europejskim rolnictwie, a także opinie rolników i doradców na temat technologii i strategii wolnych od paliw kopalnych (FEFTS). Końcowym etapem spotkania była dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli CNH Group, John Deere, Bioenergy Europe, Solar Power Europe oraz European Conservation Agriculture Federation. Dowiedz się więcej o AgroFossilFree Projekt AgroFossilFree to 3-letnie wspólne działanie koordynacyjne i wspierające (CSA) koordynowane przez Centrum Badań i Technologii – Hellas (CERTH), które otrzymało finansowanie w wysokości 2 mln euro w ramach programu Horyzont 2020. Projekt dokonał oceny obecnego stanu rolnictwa UE w zakresie zużycia energii oraz istniejących potrzeb rolnictwa, na podstawie których opracował zalecenia umożliwiające rolnikom optymalizację produkcji rolnej poprzez bardziej efektywne wykorzystanie energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych, co przynosi korzyści gospodarcze, agronomiczne i środowiskowe. Projekt opiera się na „podejściu wielopodmiotowym”, zrzeszając w konsorcjum nie tylko naukowców i badaczy, ale także dostawców usług doradczych, organizacje rolników i partnerów z sektora przemysłowego pochodzących z 9 krajów, co pozwala na badanie i opracowanie zaleceń dla różnorodnych systemów upraw i stref agroklimatycznych. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy jest częścią tego konsorcjum i odpowiada za realizację działań i upowszechnianie rezultatów projektu wśród interesariuszy w Polsce. Więcej informacji na naszych profilach w mediach społecznościowych: Twitter, Facebook oraz LinkedIn. Zachęcamy także do odwiedzenia strony internetowej projektu www.agrofossilfree.eu oraz Platformy AgEnergy i wypróbowanie opracowanego dla Was Narzędzia DSS.
Klimatyczny Bilans Wodny dla okresu od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 roku

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz na podstawie kategorii gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W czwartym okresie raportowania, tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -137 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 27 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 IV−10 VI). Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się, powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Równiny Słupskiej, Wysoczyzny Damnickiej, Żuław − od -230 do -249 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzach Pomorskim, Mazurskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej − od -160 do -229 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe od tego obszaru − od -120 do -159 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w czwartym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Poniżej przedstawiamy występowanie suszy rolniczej na terenie kraju powodującej obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Susza rolnicza występowała na terenie województw: Susza występowała we wszystkich monitorowanych uprawach: W czwartym okresie raportowania, od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 r., największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1623 gminach (65,52% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 6,25 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 52,01% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 7,76 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszyw uprawach zbóż jarych w województwach przedstawia tabela 1. Tabela 1. Zasięg suszy w uprawach zbóż jarych Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. kujawsko-pomorskie 144 144 100,00 98,75 2. lubuskie 82 82 100,00 89,93 3. łódzkie 177 177 100,00 86,32 4. warmińsko-mazurskie 116 116 100,00 84,66 5. wielkopolskie 226 226 100,00 98,80 6. zachodniopomorskie 113 113 100,00 97,52 7. pomorskie 123 122 99,19 90,24 8. podlaskie 118 102 86,44 32,24 9. mazowieckie 314 269 85,67 44,49 10. dolnośląskie 169 134 79,29 33,35 11. opolskie 71 43 60,56 13,52 12. śląskie 167 56 33,53 5,89 13. świętokrzyskie 102 25 24,51 4,46 14. lubelskie 213 11 5,16 0,30 15. małopolskie 182 3 1,65 0,01 Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 1471 gminach (59,39% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 4,36 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 44,14% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 7,8 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach zbóż ozimych w województwach przedstawia tabela 2. Tabela 2. Zasięg suszy w uprawach zbóż ozimych Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. kujawsko-pomorskie 144 144 100,00 90,14 2. lubuskie 82 82 100,00 78,82 3. łódzkie 177 177 100,00 74,80 4. warmińsko-mazurskie 116 116 100,00 63,13 5. wielkopolskie 226 226 100,00 93,99 6. zachodniopomorskie 113 113 100,00 87,71 7. pomorskie 123 122 99,19 76,27 8. podlaskie 118 89 75,42 23,80 9. dolnośląskie 169 122 72,19 24,20 10. mazowieckie 314 207 65,92 33,79 11. opolskie 71 33 46,48 7,47 12. świętokrzyskie 102 17 16,67 2,14 13. śląskie 167 20 11,98 2,71 14. małopolskie 182 2 1,10 0,01 15. lubelskie 213 1 0,47 0,05 Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. W tych uprawach notowano ją w 1443 gminach (58,26% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 8,81 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 46,36% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 14,25 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach krzewów owocowych w województwach przedstawia tabela 3. Tabela 3. Zasięg suszy w uprawach krzewów owocowych Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. kujawsko-pomorskie 144 144 100,00 94,87 2. lubuskie 82 82 100,00 81,64 3. łódzkie 177 177 100,00 78,14 4. warmińsko-mazurskie 116 116 100,00 72,04 5. wielkopolskie 226 226 100,00 96,41 6. zachodniopomorskie 113 113 100,00 93,00 7. pomorskie 123 122 99,19 82,44 8. dolnośląskie 169 117 69,23 26,17 9. podlaskie 118 81 68,64 22,80 10. mazowieckie 314 197 62,74 34,37 11. opolskie 71 33 46,48 7,80 12. śląskie 167 20 11,98 2,11 13. świętokrzyskie 102 12 11,76 1,69 14. małopolskie 182 2 1,10 0,00 15. lubelskie 213 1 0,47 0,04 Suszę rolniczą w tym okresie sześciodekadowym odnotowano również w uprawach truskawek. Notowano ją w 1366 gminach (55,15% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 3,11 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 43,58% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 8,23 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach truskawek w województwach przedstawia tabela 4. Tabela 4. Zasięg suszy w uprawach truskawek Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [%] Udział powierzchni z suszą [%] 1. kujawsko-pomorskie 144 144 100,00 91,30 2. lubuskie 82 82 100,00 78,75 3. łódzkie 177 177 100,00 73,60 4. warmińsko-mazurskie 116 116 100,00 65,74 5. wielkopolskie 226 226 100,00 94,74 6. zachodniopomorskie 113 113 100,00 88,71 7. pomorskie 123 122 99,19 78,82 8. dolnośląskie 169 106 62,72 24,18 9. mazowieckie 314 169 53,82 30,53 10. podlaskie 118 62 52,54 17,17 11. opolskie 71 26 36,62 5,75 12. świętokrzyskie 102 9 8,82 0,81 13. śląskie 167 14 8,38 0,86 Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach rzepaku i rzepiku. W tych uprawach notowano ją w 1321 gminach (53,33% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 18,89 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 37,26% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 27,76 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach rzepaku i rzepiku w województwach przedstawia tabela 5. Tabela
Konferencja „Produkcja mięsa ekologicznego – ograniczenia środowiskowe i instytucjonalne oraz możliwości rozwoju”
13 października 2023 r. w sali Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbędzie się konferencja pod tytułem „Produkcja mięsa ekologicznego – ograniczenia środowiskowe i instytucjonalne oraz możliwości rozwoju”. Organizatorem konferencji jest IUNG-PIB przy współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz Forum Rolnictwa Ekologicznego. Rejestracja uczestnictwa: tylko przez wysłanie skanu wypełnionego i podpisanego formularza rejestracyjnego (karty zgłoszenia) do 31 sierpnia 2023 r. na adres e-mail: Anna.Zasada@iung.pulawy.pl Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowy program konferencji zostanie podany w następnym komunikacie.
Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Göteborg/Szwecja
Termin wyjazdu: 22-26.05.2023 Cel wyjazdu: Udział w warsztatach projektu STEROPES W dniach 23.05.2022 w Göteborgu i w dniach 24-25.05.2023 w Bjertorp w Szwecji odbyły się trzecie warsztaty projektu STEROPES „Stimulating novel Technologies from Earth Remote Observation to Predict European Soil carbon”. Celem projektu jest opracowanie modeli służących do przewidywania zawartości węgla organicznego w glebach na gruntach ornych Europy w różnych strefach klimatycznych i przy różnej agrotechnice, w oparciu o zdjęcia z satelity Sentinel 2 oraz źródła pomocnicze jak np. zobrazowania radarowe Sentinel 1 czy mapy glebowe. Na spotkaniu IUNG-PIB reprezentował mgr Artur Łopatka – lider projektu STEROPES w IUNG-PIB. Przedstawiano zakres ostatnio wykonanych w projekcie prac: wstępne wyniki modelowania zawartości węgla w glebach oraz ich relacji z uziarnieniem gleb i ich wilgotnością. Przedstawiciel IUNG-PIB zreferował wyniki prac krajowych prowadzonych w dwu pakietach. W pakiecie WP2 dotyczącym wpływu wilgotności gleby na możliwości teledetekcji węgla organicznego w glebie przedstawione zostały wyniki modelowania wilgotności gleby w oparciu o pomiary prowadzone w RZD Osiny. W pakiecie WP3 dotyczącym wpływu uziarnienia gleby na możliwości teledetekcji węgla organicznego w glebie przedstawione zostały rezultaty przewidywania poziomu węgla organicznego w Osinach oraz w zlewni rzeki Wieprz a ponadto w punktach monitoringu LUCAS dla 30 ekoregionów w UE. Testowano m.in. opcję wykorzystania pomocniczego modelu przewidującego udział frakcji iłu. Jakość przewidywań wykorzystanego w tym celu modelu Random Forest zaimplementowanego na platformie Google Earth Engine przeanalizowano w funkcji nachylenia prostej dla relacji zawartość węgla organicznego – frakcja iłu, średnich wieloletnich opadów i temperatury oraz parametrów gleby. W szczególności zaobserwowano że przewidywania modelu stają się gorsze na glebach o wysokiej zawartości węglanów. Odwiedzono należące do organizatora warsztatów SLU (Swedish University of Agricultural Sciences) doświadczalne gospodarstwo rolne Bjertorp w którym oprócz działalności produkcyjnej prowadzone są m.in. doświadczenia z zakresu nawożenia i pomiary emisji gazów cieplarnianych. Podczas wizytacji omawiano w szczególności kwestię relacji pomiędzy uziarnieniem gleby a jej charakterystyką spektralną i zwartością węgla organicznego którą na wizytowanych polach cechuje duże zróżnicowanie a na jednym z pól odmienne od typowego nachylenie. W gospodarstwie odbyło się również spotkanie z naukowcami z SLU oraz lokalnymi farmerami na którym prezentowano badania prowadzone w gospodarstwie oraz zreferowano wyniki projektów STEROPES i ProbeField. Dodatkowe informacje o badaniach prowadzonych w projekcie STEROPES znaleźć można na stronach: https://www.iung.pl/2021/03/15/steropes/ https://ejpsoil.eu/soil-research/steropes/ https://twitter.com/SteropesEJPSoil
Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Belgia, Niemcy, Szwajcaria
Termin wyjazdu: 22-26.05.2023 Cel wyjazdu: Wyjazd studyjny: “Innowacyjne praktyki rolnicze – agroleśnictwo” 22 maja 2023 roku rozpoczął się wyjazd studyjny, podczas którego uczestnicy odwiedzili innowacyjne gospodarstwa rolno-leśne. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Instytucie INAGRO, gdzie pracownicy zaprezentowali eksperyment polowy z nasadzeniami orzecha włoskiego, na którym dodatkowo prowadzono pomiary wilgotności gleby oraz usłonecznienia. Następnie przejechaliśmy do gospodarstwa rolnego w zachodniej części Flandrii, gdzie rolnik zaprezentował stosowany przez niego system leśno-pastwiskowy z orzechami włoskimi i wypasem bydła mlecznego. Tego dnia odwiedziliśmy także gospodarstwo z jednymi z najstarszych w Europie systemów alejowych.Kolejny dzień rozpoczął się od wizyty w demonstracyjnym gospodarstwie ekologicznym z nasadzeniami drzew owocowych w systemie rotacyjnego wypasu bydła, w górzystym regionie landu Nadrenia-Palatynat (Niemcy), później przejechaliśmy do gospodarstwa ogrodniczego z uprawą warzyw i szkółką leśną, posiadającego około 30 ha alejowych systemów rolno-leśnych. Nasadzenia pasowe składają się z trzech rzędów, w środkowym rzędzie znajdują się wyższe drzewa takie jak: olcha, orzech włoski, kasztan jadalny, które pełnią funkcję produkcyjną i osłonową dla niższych gatunków sąsiednich, zaś w rzędach skrajnych nasadzone są m.in. czeremcha, oliwnik, maliny, jeżyna bezkolcowa. W mierzyrzędziach stosuje się płodozmian ze zbożami oraz roślinami okrywowymi (koniczyna). Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w państwowej winnicy Badenii-Wirtenbergii, w której w celu regulacji wzrostu traw stosuje się wypas owiec. Zwierzęta pomagają również w usuwaniu liści, regularnej praktyki w winnicach. Aby nie uszkodzić pędów winorośli wykorzystywane są owce rasy bretońskiej (rosnące do wysokości ok. 40 cm). Dzięki owcom do gleby dostarczana jest również materia organiczna i składniki pokarmowe.Ostatniego dnia zaplanowano wizytę w warzywno-owocowym ekologicznym gospodarstwie, w okolicach Bazylei (Szwajcaria). Dużą część powierzchni gospodarstwa stanowią systemy rolno-leśne tj. nasadzenia różnych gatunków drzew owocowych (jabłonie, wiśnie, czereśnie, dereń) oraz gatunki domieszkowe i krzewy. W mierzyrzędziach uprawia się warzywa, rośliny okrywowe na mulcz oraz np. truskawki, które są także uprawiane współrzędnie z porem. W gospodarstwie znajduję się również blisko 2 ha żywopłotów. Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w gospodarstwie ekologicznym, prowadzącym produkcję warzyw (m.in. szparagów) oraz drobiu. Kury nieśne rasy Ross i Leghorn wypasane są kwaterowo w leszczynie, a mobilne kurniki przesuwane są co 2 tygodnie pomiędzy mięrzyrzędziami. Wypas drobiu zapobiega atakom szkodników uszkadzających liście i pędy.
Ruszył nowy projekt w ramach Programu Interreg Europa Środkowa

Projekt BIOECO-UP realizowany w ramach programu Interreg Central przyczyni się do rozwoju biogospodarki o obiegu zamkniętym poprzez wsparcie rozwoju łańcuchów wartości w biogospodarce, inicjowanie zmian zachowań konsumentów oraz wspieranie transformacji strategii politycznych. Działania projektowe znacząco wpłyną na realizowaną politykę poprzez wsparcie strategicznego partnerstwa oraz aktywne zaangażowanie w międzyresortową inicjatywę BIOEAST, w skład której wchodzi 11 ministerstw rolnictwa Europy Wschodniej oraz instytucje wspierające. Poza sektorem administracji i szeroko pojętego otoczenia gospodarczego, również społeczeństwo obywatelskie odniesie korzyści z mniejszej zależności od produktów opartych na paliwach kopalnych i lepszego wykorzystania produktów pochodzenia biologicznego. Celem projektu jest przetestowanie, opracowanie i wpływanie na skalowanie w zakresie stosowania biorozwiązań będących elementami łańcuchów wartości w biogospodarce. Realizowane działania projektowe wpłyną również na zachowania konsumentów w zakresie powszechniejszego stosowania, wytwarzania i walidacji bioproduktów jako alternatywy dla obecnie stosowanych produktów wykorzystujących paliwa kopalne. Do zadań realizowanych w ramach projektu należy także analiza istniejących przepisów dotyczących biogospodarki w Europie Środkowo-Wschodniej, stworzenie strategii i planu działania oraz opracowanie i upowszechnianie skutecznych narzędzi dla wsparcia i rozwoju biogospodarki w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2030. W ramach projektu zostaną opracowane: Rezultaty powyższych działań pozwolą na opracowanie innowacyjnych w skali międzynarodowej łańcuchów wartości w biogospodarce, bioproduktów walidowanych przez konsumentów oraz odpowiednich procedur i narzędzi dla rozwoju biogospodarki, które zostaną uwzględnione w politykach państw Europy Środkowo-Wschodniej. Odpowiedni dobór i zaangażowanie partnerów projektu (w tym 6 ministerstw i 5 organów doradczych) zapewnia trwałość opracowanych wyników oraz planowanych zmian legislacyjnych. Współpraca międzynarodowa odgrywa kluczową rolę w realizacji projektu BIOECO-UP, który pozwoli uzyskać (1) nowe rezultaty wspierające inicjatywę BIOEAST, (2) nowe doświadczenia i rozwiązania w zakresie biogospodarki (pochodzące z Austrii i Włoch) oraz (3) przetestowane w skali międzynarodowej rozwiązania, w tym narzędzia prawne, wspierające działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Czas trwania projektu: 1 kwietnia 2023 – 31 marca 2026 Partnerzy biorący udział w projekcie: Projekt otrzymał wsparcie w ramach Programu Interreg CENTRAL EUROPE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Więcej informacji na stronie internetowej projektu.
Informacja o stanie upraw za kwiecień 2023 z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB

RZD Baborówko. Suma opadów w kwietniu wyniosła około 50 mm. Temperatury poniżej 0°C zarejestrowano w I i III dekadzie miesiąca. W I dekadzie miesiąca temperatura powietrza spadła do –4,5°C, a w III do –1,7°C. W związku z przebiegiem pogody utrudnione było stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie fungicydów oraz insektycydów w pszenicy i rzepaku ozimym. Na około połowie powierzchni pszenicy ozimej wykonany został zabieg herbicydowy. Na początku kwietnia zaobserwowano równomierne wschody owsa, a kilka dni później jęczmienia jarego. Obydwie uprawy pod koniec kwietnia były już bardzo dobrze rozkrzewione. W III dekadzie kwietnia zasiano około 82 ha kukurydzy. Ze względu na dobre uwilgotnienie gleby w czasie siewu należy spodziewać się jej równomiernych wschodów w I połowie maja. W ostatnim tygodniu kwietnia rozpoczęło się kwitnienie rzepaku – kilka dni później niż w ostatnich latach, co było spowodowane przebiegiem pogody. RZD Błonie-Topola. Deszczowa pogoda i panujące niskie temperatury wpłynęły bardzo negatywnie na wschody buraka. Występujące w ostatnich dniach kwietnia przymrozki uszkodziły dopiero co wschodzące rośliny buraka, a tym samym uniemożliwiły przeprowadzenie pierwszych zabiegów herbicydowych. W kwietniu na powierzchni 14 ha zasiano kukurydzę na ziarno, następnie przeprowadzono zabieg herbicydowy w tej uprawie. Wilgotna kwietniowa aura była jednak korzystna dla rozwoju zbóż ozimych i wschodów zbóż jarych. W pszenicy ozimej wykonano zabieg T1 powiązany z regulacją zbóż oraz nawożeniem dolistnym. RZD Borusowa. Pierwsza i druga dekada kwietnia nie sprzyjała wykonywaniu upraw polowych. Częste opady deszczu i niezbyt wysokie temperatury przechodzące w poranne przymrozki uniemożliwiały terminowe i wczesne siewy buraków cukrowych. Wzrost rzepaku i pszenicy jest zadowalający. Kwietniowe niewielkie przymrozki spowodowały w rzepaku minimalne uszkodzenia /pękanie łodyg/. W rzepaku zastosowano pełną dawkę azotu, jak również wykonano zabieg ochronny przeciw chorobom oraz zwalczanie szkodników. Pod koniec kwietnia rzepak rozpoczął kwitnienie. W pszenicy zastosowano drugą dawkę azotu. Stan tych upraw jest bardzo dobry. Buraki cukrowe udało się wysiać dopiero w trzeciej dekadzie kwietnia. Warunki glebowe i pogodowe były sprzyjające. Wilgotność gleby oraz nieco wyższe temperatury spowodowały, że po tygodniu buraki zaczęły wschodzić. Bezpośrednio po siewie wykonano zabieg herbicydowy. RZD Grabów. Początek kwietnia rozpoczął się niewielkimi opadami śniegu i znacznym ochłodzeniem. Wyhamowało to nieco rozpoczęte prace polowe, które wznowiono w drugiej dekadzie miesiąca. Na niewielkiej powierzchni wysiano zboża jare. Większość pól została obsiana jesienią pszenicą, pszenżytem i jęczmieniem ozimym, które w warunkach suszy, jakie występują w ostatnich latach w naszym regionie są stabilniejsze w plonowaniu. Większość czasu pracy została przeznaczona na siew doświadczeń, głównie w systemie ekologicznym z odmianami zbóż jarych i roślin bobowatych. Zostały założone doświadczenia demonstracyjne z odmianami pszenicy jarej i grochu siewnego, mieszankami zbożowymi o zróżnicowanym składzie oraz wysiano pszenicę jarą z przeznaczeniem do różnej intensywności pielęgnacji mechanicznej przy użyciu brony chwastownik. Demonstracje te będą prezentowane w następnym miesiącu licznym grupom młodzieży szkół rolniczych i rolnikom w ramach współpracy z ośrodkami doradztwa rolniczego. Chłodny kwiecień nie spowolnił wzrostu roślin. Wraz z trzecią dekadą kwietnia w zbożach ozimych wystąpiła faza strzelania w źdźbło, co jest sygnałem do rozpoczęcia aplikacji II dawki azotu pod zboża ozime. Po obserwacji roślin na polach zdecydowano o zastosowaniu ochrony fungicydowej w fazie T1. Z końcem miesiąca wysiane zostały nawozy NPK pod kukurydzę, która w tym roku zostanie posiana na powierzchni około 40 hektarów. Jednocześnie z tego udało się zasiać kukurydzę na ziarno na powierzchni 15 ha. RZD Kępa-Puławy. W kwietniu prace polowe rozpoczęły się od siewu zbóż jarych na polach produkcyjnych oraz w doświadczeniach. Pod koniec miesiąca udało się zasiać buraki cukrowe w Pulkach i w Puławach oraz rozpocząć siew kukurydzy w Sadłowicach. Po raz kolejny siew buraków oraz kukurydzy odbywał się za pomocą robota polowego Robotti, co przyciągało uwagę mediów (POD PUŁAWAMI SIEJĄ ROBOTAMI – #262 nawozy nonstop – YouTube). Poza siewami zostały wykonane opryski insektycydem w rzepaku ozimym oraz nawożenie azotem. Druga dawka azotu została również zaaplikowana na zboża ozime. W końcu kwietnia przygotowane zostały pola, które czekają na siew kukurydzy, słonecznika oraz wysadzenie ziemniaka. Równie intensywne prace trwają w chmielnikach. RZD Werbkowice. W dniach 18–22 kwietnia 2023 r. w RZD Werbkowice przeprowadzono siew buraków cukrowych na powierzchni 70,00 ha. Rozpoczęto także uprawę przedsiewną pod siew dyni pestkowej oraz nawożenie organiczne pól pod kukurydzę wg ekoschematu (przeoranie 12 h). W dniu 27.04 wysiano słonecznik na powierzchni 25 ha. Niekorzystny układ pogodowy (opady i niskie temperatury) niekorzystnie wpłynął na wschody pszenicy jarej. Wykonano zabieg nawożenia azotem pszenicy jarej w celu poprawy krzewienia. Siew mieszanki zbożowo-strączkowej na pow. 5 ha, nastąpił 13.04.2023 r. Natomiast od 15.04 br. rozpoczęto wypas krów. W tym celu wykonano i wyremontowano także ogrodzenia pastwisk. RZD Wielichowo. Kwiecień 2023 r. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Wielichowie nie był korzystny pod względem pogody. W ciągu minionego miesiąca było 20 dni z opadem atmosferycznym, który łącznie wynosił 39,2 mm. Występowały przygruntowe przymrozki (8 dni) z temperaturą nawet do –6,1ºC. Warunki atmosferyczne bardzo utrudniały terminowe przeprowadzenie prac polowych. Jednakże wysiano buraki cukrowe i gorczycę. Wykonano także opryski regulatorami wzrostu. W związku z pojawieniem się chorób grzybowych w zbożach (pszenżycie i pszenicy) wykonano również zabiegi fungicydami. Na części pól zastosowano dokarmianie roślin odżywkami. RZD Wierzbno. Stan upraw na koniec kwietnia w naszej ocenie jest bardzo dobry, wiąże się to z bardzo obfitymi opadami deszczu w tym miesiącu. Zaobserwowano również pozytywne skutki siewu bezorkowego oraz zastosowania jednorazowej dawki azotu. Z pewnością do obecnego stanu upraw przyczyniło się również zastosowanie przedsiewne gnojowicy. W miesiącu kwietniu wykonano zabiegi regulatorami wzrostu oraz opryski fungicydowe. Wschody grochu oraz owsa również wyglądają dobrze i jeśli kolejny miesiąc nie będzie suchy, rośliny powinny wykorzystać potencjał plonowania. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie oprysku herbicydowego w uprawie owsa. RZD Żelisławki. Miesiąc kwiecień cechował się tradycyjnie dużą zmiennością pogodową. Liczne dni z przymrozkami, generalnie niska temperatura oraz silne wiatry, uniemożliwiały przeprowadzenie wielu zabiegów agrotechnicznych. Trzeba było wykorzystywać tzw. okna pogodowe. Szczególnie utrudnione były zabiegi regulacji łanu. Zaplanowane w autorskiej technologii uprawy zabiegi zostały wykonane. W dniu 6 IV zostały zasiane buraki cukrowe na powierzchni 31 ha, których pierwsze wschody zaobserwowano 18 IV. Stan upraw na koniec miesiąca oceniono jako dobry. Odczuwalny jest już jednak brak opadów. RZD „JASTKÓW”. Kwiecień w spółce był miesiącem nasilenia wiosennych prac agrotechnicznych na plantacjach chmielu. Wykonano odorywanie rzędów chmielu, ogławianie
Udany start projektu Carbon Farming CE

Malownicze miasto Bled w Słowenii było gospodarzem spotkania inauguracyjnego projektu Carbon Farming CE, które odbyło się 14 kwietnia 2023 roku. Przedstawiciele 11 partnerów konsorcjum pochodzący z dziewięciu krajów europejskich rozpoczęli prace nad realizacją tego ambitnego przedsięwzięcia w ramach programu INTERREG CENTRAL EUROPE, przyjmując za cel swoich działań wprowadzenie rolnictwa węglowego na szybką ścieżkę rozwoju. Projekt jest wpierany przez środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 1,8 mln Euro. Czym właściwie jest rolnictwo węglowe? Dr Antoaneta G. Kuhar, lider projektu z Instytutu Rolnictwa Słowenii wyjaśnia: “Idea rolnictwa węglowego jest dość prosta: rośliny przychwytują dwutlenek węgla z atmosfery a rolnik dokłada wszelkich starań aby zatrzymać go w postaci węgla glebie, jednocześnie poprawiając produktywność i zdrowie gleby. W ten sposób rolnictwo węglowe przyczynia się nie tylko do ograniczania globalnego ocieplenia atmosfery, ale przyczynia się do odbudowy pierwotnych zasobów węgla w glebie utraconych w wyniku rolniczego wykorzystywania, a co za tym idzie – do zwiększonej odporności rolnictwa na zmianę klimatu, poprawę produktywności i bioróżnorodności gleb.” Nie jest więc zaskoczeniem wysoka pozycja rolnictwa węglowego na na liście priorytetów polityki międzynarodowej. Inicjatywa Rolnictwa Węglowego została oficjalnie przedstawiona przez Komisję Europejską pod koniec 2021 roku. Koncepcja jest nowatorska, dlatego też wymaga opracowania i przetestowania odpowiednich technik, modeli biznesowych i regulacji prawnych. Właśnie w tym zakresie projekt Carbon Farming CE ma do odegrania znaczącą rolę. W ramach projektu Carbon Farming CE, partnerzy wybiorą sześć różnych praktyk rolnictwa węglowego i pięć modeli biznesowych, które przetestują w wybranych gospodarstwach we wszystkich krajach partnerskich. W celu ułatwienia wdrażania i zwiększania skali zastosowania testowanych działań, opracowany zostanie Przewodnik po Technikach Rolnictwa Węglowego oraz Procedury w ramach Modeli Biznesowych Rolnictwa Węglowego i „mapy drogowe” ułatwiające monitorowanie sekwestracji węgla. Powstanie Środkowoeuropejski Klaster Rolnictwa Węglowego, który będzie wspierał przygotowanie odpowiednich regulacji prawnych, wykorzystując w tym celu strategię i plan działania opracowane również w ramach projektu. Działania mające na celu budowanie potencjału, takie jak 3-dniowa szkoła zimowa czy seminaria międzynarodowe, będą stanowiły uzupełnienie portfolio rezultatów projektu. Pozwolą one na lepsze zrozumienie korzyści płynących z rolnictwa węglowego wśród różnych grup interesariuszy, szerszą akceptację praktyk rolnictwa węglowego i modeli biznesowych oraz nowoopracowanych modeli monitorowania sekwestracji węgla. Projekt przygotuje także decydentów politycznych do dialogu angażującego zainteresowane strony, w ramach wsparcia dla tego zagadnienia w ramach wdrażania instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2023-2027. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu oraz śledzenia naszych działań w mediach społecznościowych: Facebook i Twitter.
Warsztaty naukowe pt. „PREPARATY MIKROBIOLOGICZNE W ROLNICTWIE I OCHRONIE ŚRODOWISKA”

Serdecznie zapraszamy do udziału w Warsztatach naukowych pt. PREPARATY MIKROBIOLOGICZNE W ROLNICTWIE I OCHRONIE ŚRODOWISKA
Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Francja, Paryż
Termin wyjazdu: 10 -16.04.2023 Cel wyjazdu: Uczestnictwo w kursie dla młodych naukowców „Ecosystem services assessment in agricultural and periurban areas” w ramach projektu EJP Soil 11 kwietnia 2023 roku w Paryżu rozpoczął się kurs w ramach projektu EJP Soil zorganizowany przez AgroParisTech i Institut Agro, którego tematyka dotyczyła usług ekosystemowych na terenach rolniczych i podmiejskich. W szkoleniu wzięło udział 26 osób z 14 krajów. Podczas referatów prowadzonych przez naukowców z różnych instytucji europejskich, uczestnicy mogli się zapoznać z definicją oraz klasyfikacją usług ekosystemowych, a także poznać metody ich oceny i mapowania. Wiedza zdobyta przez uczestników na wykładach została wykorzystana i przećwiczona na zajęciach praktycznych, na których uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Celem pracy zespołów było oszacowanie wartości tego samego ekosystemu z perspektywy różnych interesariuszy. W ramach kursu odbyła się również wycieczka do parku, gdzie można było zobaczyć przykład miejskiego rolnictwa – zielony dach. Sophie Boulanger-Joimel z AgroParisTech opowiedziała o zaletach tego rozwiązania dla środowiska i mieszkańców miasta. Ostatniego dnia młodzi naukowcy biorący udział w szkoleniu przygotowali i poprowadzili dyskusję poruszającą różne aspekty usług ekosystemowych oraz uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym praktycznego wykorzystania narzędzia InVEST do oceny i wykonywania map usług ekosystemowych.