Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Belgia, Niemcy, Szwajcaria

Termin wyjazdu: 22-26.05.2023

Cel wyjazdu: Wyjazd studyjny: “Innowacyjne praktyki rolnicze – agroleśnictwo”


22 maja 2023 roku rozpoczął się wyjazd studyjny, podczas którego uczestnicy odwiedzili innowacyjne gospodarstwa rolno-leśne. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Instytucie INAGRO, gdzie pracownicy zaprezentowali eksperyment polowy z nasadzeniami orzecha włoskiego, na którym dodatkowo prowadzono pomiary wilgotności gleby oraz usłonecznienia. Następnie przejechaliśmy do gospodarstwa rolnego w zachodniej części Flandrii, gdzie rolnik zaprezentował stosowany przez niego system leśno-pastwiskowy z orzechami włoskimi i wypasem bydła mlecznego. Tego dnia odwiedziliśmy także gospodarstwo z jednymi z najstarszych w Europie systemów alejowych.
Kolejny dzień rozpoczął się od wizyty w demonstracyjnym gospodarstwie ekologicznym z nasadzeniami drzew owocowych w systemie rotacyjnego wypasu bydła, w górzystym regionie landu Nadrenia-Palatynat (Niemcy), później przejechaliśmy do gospodarstwa ogrodniczego z uprawą warzyw i szkółką leśną, posiadającego około 30 ha alejowych systemów rolno-leśnych. Nasadzenia pasowe składają się z trzech rzędów, w środkowym rzędzie znajdują się wyższe drzewa takie jak: olcha, orzech włoski, kasztan jadalny, które pełnią funkcję produkcyjną i osłonową dla niższych gatunków sąsiednich, zaś w rzędach skrajnych nasadzone są m.in. czeremcha, oliwnik, maliny, jeżyna bezkolcowa. W mierzyrzędziach stosuje się płodozmian ze zbożami oraz roślinami okrywowymi (koniczyna). Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w państwowej winnicy Badenii-Wirtenbergii, w której w celu regulacji wzrostu traw stosuje się wypas owiec. Zwierzęta pomagają również w usuwaniu liści, regularnej praktyki w winnicach. Aby nie uszkodzić pędów winorośli wykorzystywane są owce rasy bretońskiej (rosnące do wysokości ok. 40 cm). Dzięki owcom do gleby dostarczana jest również materia organiczna i składniki pokarmowe.
Ostatniego dnia zaplanowano wizytę w warzywno-owocowym ekologicznym gospodarstwie, w okolicach Bazylei (Szwajcaria). Dużą część powierzchni gospodarstwa stanowią systemy rolno-leśne tj. nasadzenia różnych gatunków drzew owocowych (jabłonie, wiśnie, czereśnie, dereń) oraz gatunki domieszkowe i krzewy. W mierzyrzędziach uprawia się warzywa, rośliny okrywowe na mulcz oraz np. truskawki, które są także uprawiane współrzędnie z porem. W gospodarstwie znajduję się również blisko 2 ha żywopłotów. Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w gospodarstwie ekologicznym, prowadzącym produkcję warzyw (m.in. szparagów) oraz drobiu. Kury nieśne rasy Ross i Leghorn wypasane są kwaterowo w leszczynie, a mobilne kurniki przesuwane są co 2 tygodnie pomiędzy mięrzyrzędziami. Wypas drobiu zapobiega atakom szkodników uszkadzających liście i pędy.


Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content