Konferencja naukowa pt. „Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska”

W dniu 10 maja 2024 r. w IUNG-PIB w Puławach odbyła się konferencja pt. „Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska”. Konferencja została zorganizowana w ramach realizacji zadania 1.7 dotacji celowej MRiRW w 2024 r. pt. Preparaty mikrobiologiczne. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski Wydarzenie było doskonałą okazją do spotkania naukowców i praktyków zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi zastosowania w praktyce preparatów mikrobiologicznych, a także badaniami z obszarów związanych z ekologią mikroorganizmów, ochroną środowiska oraz rolnictwem i ogrodnictwem. Spotkanie otworzyła dr hab. Aleksandra Ukalska – Jaruga Z-ca Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych oraz dr hab. Anna Gałązka, prof. IUNG-PIB, przewodnicząca komitety organizacyjnego. Zainteresowanie konferencją było bardzo duże. W spotkaniu uczestniczyło ponad 140 osób reprezentujących m.in. ERCE PAN Łódź, IA PAN, Lublin, IO- PIB Skierniewice, IUNG- PIB Puławy, Łukasiewicz-INS, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, Politechnika Bydgoska, UMCS Lublin, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet w Siedlcach, Uniwersytet Warszawski, UP Lublin, UŚ Katowice, UWM Olsztyn, CDR w Brwinowie, KPODR Minikowo, LODR Końskowola, MODR Karniowice, MODR Warszawa Oddział w Siedlcach, WODR Poznań oraz firmy produkujące nawozy i biopreparaty (ACS Poland sp. z o.o., Agri Polska sp. z. o.o., AGRO MANAGER sp. z o.o., Agrobiotics sp. z o.o. , Bacto- Tech sp. z o.o., BIOFELD sp. z o.o., BIO-GEN sp. z o.o., Grupa Azoty, GRUPA INCO S.A., Intermag sp. z o.o., JMS-GLOBAL, Microlife Sp. z o.o., ORGANIKA-AGRARIUS sp. z o.o., P.H.P. Agro- Efekt sp. z o.o., ProBiotics Polska, PUH Chemirol sp. z o.o., Stowarzyszenie Ekosystem- Dziedzictwo Natury, Sumi Agro Poland sp. z o.o., TAYLOR Sp. z o.o. W ramach zorganizowanych dwóch sesji tematycznych zaprezentowano 12 referatów oraz 33 prezentacje posterowe. Referaty wygłoszono w następujących sesjach: Spotkaniu towarzyszyła ożywiona i konstruktywna dyskusja. Uczestnicy konferencji wyrazili chęć i potrzebę kontynuowania tego rodzaju spotkań na kolejnych wydarzeniach związanych z omówieniem roli i potrzeby wprowadzania na rynek preparatów mikrobiologicznych. Relacja z warsztatów została także przedstawiona na stronach patronów medialnych konferencji.  PATRONI MEDIALNI WYDARZENIA

Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za kwiecień 2024

RZD Kępa Puławy. Rośliny energetyczne, gospodarstwo Osiny

RZD Baborówko. W kwietniu na polach uprawnych zanotowano około 40 mm opadów, co przewyższa średnią wieloletnią wartość, ale jest o 10 mm mniej niż w poprzednim roku. Średnia dobowa temperatura tego miesiąca wyniosła 10,8°C, z minimalną sięgającą -2,2°C w III dekadzie kwietnia. Najwyższą maksymalną temperaturę, 27,6°C, odnotowano 30 kwietnia. Ze względu na wysokie temperatury w kwietniu i poprzednich miesiącach, rzepak zakwitł wcześniej niż zazwyczaj, co niekorzystnie wpłynęło na jego rozwój, zważywszy na występujące przymrozki pod koniec miesiąca. W III dekadzie kwietnia kilkakrotnie wystąpiły opady gradu, powodując niewielkie szkody w rzepaku i zbożach ozimych. Jęczmień jary, wysiany w marcu, równomiernie wschodził, a pod koniec kwietnia zauważono jego krzewienie. W pszenicy ozimej wykonano zabiegi herbicydowe i fungicydowe, podobnie jak w przypadku rzepaku, gdzie zastosowano również insektycydy. Dodatkowo, w pszenicy ozimej wysiano drugą dawkę azotu. Pod koniec miesiąca rozpoczęto siew kukurydzy na ziarno na powierzchni 70 ha, pozostawiając 24 ha do obsiania na początku maja. RZD Błonie-Topola. Kwiecień był miesiącem pełnym skrajnych warunków atmosferycznych. Początek miesiąca przyniósł typowo letnie temperatury sięgające nawet 29°C. Jednak druga dekada miesiąca przyniosła gwałtowne ochłodzenie. Wraz z nadejściem zimnego frontu pojawiły się opady gradu oraz przymrozki. Suma opadów tego miesiąca wyniosła 32 mm, a najniższa temperatura -2,2°C. Ujemne temperatury spowodowały uszkodzenia na dopiero co wschodzących roślinach buraka cukrowego, które dodatkowo ucierpiały wskutek gradobicia. To spowolniło ich wzrost oraz uniemożliwiło przeprowadzenie zabiegów herbicydowych. Zarówno przymrozki, jak i grad, negatywnie wpłynęły również na zboża ozime i jare. W zbożach ozimych przeprowadzono zabieg T1 oraz dokonano regulacji ich wzrostu. Zwykle taki zabieg planowano na pierwszą dekadę maja, jednak w tym roku został wykonany prawie miesiąc wcześniej. Znaczące wahania temperatur między dniem a nocą spowodowały dużą fitotoksyczność w pszenicy ozimej. W ostatniej dekadzie miesiąca udało się przeprowadzić siew kukurydzy na ziarno oraz zabiegi herbicydowe przedwschodowe. RZD Borusowa. Pierwsza dekada kwietnia charakteryzowała się wysokimi temperaturami i dość częstymi opadami deszczu. To sprawiło, że rozpoczęcie uprawy i siewu buraków cukrowych było utrudnione. Prace te mogły rozpocząć się dopiero po osuszeniu roli pod koniec tej dekady. Zostało zasiane pozostałe 20 ha buraków cukrowych, a bezpośrednio po siewie przeprowadzono zabieg herbicydowy. Na początku kwietnia zastosowano drugą dawkę azotu na pszenicę ozimą oraz ostatnią dawkę pod rzepak. Wysokie temperatury i odpowiednia wilgotność gleby sprzyjały wzrostowi i rozwojowi roślin. Porównując tegoroczne fazy rozwojowe roślin z latami poprzednimi, zaobserwowano przyspieszenie o około trzy tygodnie. Początek kwitnienia rzepaku miał miejsce w pierwszej dekadzie kwietnia, natomiast druga dekada tego miesiąca przyniosła ochłodzenie. Nocami występowały niewielkie przymrozki, a w ciągu dnia temperatura nie osiągała wysokich wartości. Nie wszystkie kwiaty wykształciły łuszczyny i część z nich opadała. Niskie temperatury w dzień nie sprzyjały aktywności pszczół, co wpłynęło negatywnie na proces zapylenia. Dopiero pod koniec miesiąca temperatury zaczęły wzrastać, jednak brak opadów deszczu nie sprzyjał intensywnemu wzrostowi i wschodom buraków. Pomimo tego wszystkie niezbędne zabiegi wykonywano terminowo. Pod koniec miesiąca sytuacja na polach wyglądała korzystnie. RZD Grabów. Z początkiem kwietnia przystąpiono do wysiewu roślin bobowatych i zbóż jarych na doświadczeniach. W ramach projektu białkowego we współpracy z COBORU założone zostało 17 obiektów demonstracyjnych z roślinami białkowymi na nasiona po 25 arów dla każdej odmiany. W czerwcu na tych demonstracjach odbywać się będą wizytacje  rolników i doradców z województwa mazowieckiego. Początek miesiąca to również siew doświadczeń w systemie ekologicznym z odmianami zbóż jarych i roślin bobowatych. Do wysiewu użyty został po raz pierwszy nowy siewnik poletkowy. W drugiej dekadzie kwietnia przyszło znaczne ochłodzenie z przymrozkami, które wyhamowało rozpoczęte prace polowe. Spadki temperatur nawet do -3°C spowodowały na oziminach uszkodzenie końców liści. Dopiero trzecia dekada kwietnia ze wzrastającymi temperaturami każdego dnia, pozwoliła przystąpić do intensywnych prac polowych związanych z siewem kukurydzy i aplikacją II dawki azotu na oziminy. Na części pól ze zbożami ozimymi zostały wykonane zabiegi ochrony fungicydowej w fazie T1. Z końcem miesiąca zakończono siew kukurydzy na produkcji i w doświadczeniach. RZD Kępa Puławy. Ciepły początek kwietnia przyspieszył kwitnienie rzepaku oraz drzew owocowych. Jednak gwałtowne ochłodzenie w drugiej dekadzie kwietnia, połączone z nocnymi przymrozkami, przyniosło duże straty w uprawach sadowniczych i rolniczych, głównie jabłoni i rzepaku. Dodatkowo, brak opadów, słoneczna i wietrzna pogoda wysuszała glebę. W trzeciej dekadzie kwietnia przygotowywano pola pod siew buraków i kukurydzy oraz do przeprowadzenia zabiegów herbicydowych w tych uprawach. Szczegółowy harmonogram prac w RZD Kępa obejmował: RZD Werbkowice. W kwietniu w RZD Werbkowice przeprowadzono szereg działań związanych z uprawą roślin oraz hodowlą zwierząt. Rozpoczęto od wykonania zabiegu nawożenia azotem pszenicy jarej w celu poprawy jej krzewienia. Następnie, 19 kwietnia przeprowadzono siew mieszanki zbożowo-strączkowej na powierzchni 5 ha oraz jęczmienia na kolejnych 5 ha. W dniach 10-13 kwietnia prowadzono siew buraków cukrowych na obszarze 70 ha. Ponadto, rozpoczęto prace związane z uprawą przedsiewną pod kukurydzę oraz wykonano nawożenie organiczne. Pod koniec kwietnia wysiano słonecznik na powierzchni 20 ha. Od 15 kwietnia rozpoczęto wypas krów, a także przeprowadzono remont ogrodzeń pastwisk dla zwierząt. RZD Wielichowo. Kwiecień w RZD w Wielichowie przebiegł pod kątem wzmożonych prac polowych. Przeprowadzono opryski zbóż regulatorami wzrostu oraz siew buraków cukrowych na powierzchni 30 ha. Dodatkowo wykonano dokarmianie zbóż odżywkami, a także zastosowano II dawkę nawozów azotowych. Ze względu na obfite opady wiosną nastąpiło nasilenie pojawu chwastów dwuliściennych, głównie maku polnego, ale także miotły zbożowej. Częściowo zwalczono je za pomocą oprysków, ale pełną ochronę utrudniały przymrozki. Następnie przystąpiono do uprawy gleby i zasiania gorczycy, po czym przeprowadzono oprysk przeciwko chwastom. RZD Wierzbno. Stan upraw na koniec kwietnia oceniono jako bardzo dobry, co było rezultatem obfitych opadów deszczu w tym miesiącu. W roku ubiegłym ze względu na wysokie ceny nawozów, na części pól zastosowano obornik, na części gnojowicę, a na pozostałych polach wapnowanie w ilości 2 ton na hektar. Zaskakująco dobrze wyglądało żyto na polach pozbawionych nawożenia jesienią, na których wykonano jedynie wapnowanie. Ocena tych praktyk, które były wymuszone względami ekonomicznymi, będzie jednak możliwa dopiero po zbiorach. W miesiącu kwietniu przeprowadzono zabiegi skracania oraz oprysk fungicydami. W najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie oprysku na chwasty oraz zastosowanie zasilania dolistnego w uprawie owsa. RZD Żelisławki.Przebieg pogody w kwietniu cechowała duża zmienność. Pojawiły się dni o letnich temperaturach, ale nie brakowało też dni z przymrozkami. W pierwszej dekadzie miesiąca

Wizyta przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej Serbii w IUNG-PIB

spotkanie z delegacją z Serbii

W dniu 14 maja 2024 r. w Instytucie miała miejsce wizyta studyjna delegacji Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej Serbii oraz przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wizyta związana była z realizacją przez ARiMR projektu współpracy pt. „Wzmocnienie i dostosowanie zdolności administracyjnych do wprowadzenia Organizacji Rynków Rolnych w Republice Serbii” finansowanego ze specjalnego funduszu UE dla krajów kandydujących i stowarzyszonych z Unią. Projekt dotyczy, m. in. sektora tytoniu i chmielu,  z uwagi na to delegacja została przyjęta w Zakładzie Hodowli i Biotechnologii Roślin. Na wstępie, prof. dr hab. Teresa Doroszewska przedstawiła strukturę organizacyjną Instytutu, najważniejsze obszary działalności oraz realizowane projekty i zadania. Następnie kierownik Zakładu Hodowli i Biotechnologii Roślin dr Urszula Skomra zapoznała gości z tematyką prac realizowanych w Zakładzie, szczególnie w zakresie tytoniu i chmielu. W kolejnych prezentacjach dr hab. Anna Trojak-Goluch przedstawiła zagadnienia związane z produkcją i hodowlą tytoniu, natomiast dr Urszula Skomra omówiła aktualną sytuację na rynku chmielu w Polsce i na świecie.  W drugiej części spotkania została zaprezentowana baza laboratoryjna Zakładu Hodowli i Biotechnologii Roślin oraz szklarnia doświadczalna.

Zajęcia terenowe realizowane na studiach podyplomowych

W dniu 11 maja na studiach podyplomowych realizowanych w IUNG-PIB na kierunku pn: „Gleboznawstwo, gleboznawcza klasyfikacja gruntów i kartografia gleb” odbyły się zajęcia terenowe, które zostały zrealizowane w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Kępa – gospodarstwo Osiny oraz w Lesie Miejskim w Puławach. Zajęcia zostały poprowadzone przez dr inż, Jacka Niedźwieckiego oraz mgr Roberta Stolara. W RZD Kępa – gospodarstwo Osiny Dyrektor Sławomir Jurak opowiedział słuchaczom o gospodarstwie, jego strukturze, prowadzonych uprawach, realizowanych doświadczeniach, wykorzystywanym sprzęcie oraz hodowli bydła rasy Highland i Angus. Podczas zajęć terenowych słuchacze mieli możliwość wykonania odkrywek glebowych na różnych typach użytkowania terenu: użytku zielonym, gruncie rolnym, użytku leśnym oraz przeprowadzeniu klasyfikacji bonitacyjnej tych gruntów. Pan Robert Stolar przybliżył słuchaczom najważniejsze zagadnienia z zakresu leśnictwa, gleb leśnych, siedlisk leśnych, typów lasów i funkcji lasów oraz najpopularniejszych gatunkach i ich rozpoznawaniu występujących w danym zbiorowisku leśnym. Słuchacze naszych studiów mieli również okazję do zapoznania się efektami rekultywacji w kierunku leśnym na terenach zdegradowanych przez działalność przemysłową zakładów azotowych. Słuchacze mieli okazję wspólnie sklasyfikować odkrywki określając m.in.: poziomy glebowe, układ, strukturę gleby, jej odczyn (pH), przejście poziomów, oglejenie, barwę oraz zabarwienie, wilgotność i stosunki wodne, a także mieli za zadanie określić zbiorowisko roślinne oraz najważniejsze gatunki roślin na nim występujące. Wspólnie podczas zajęć udało się sklasyfikować gleby takie jak: czarne ziemie, gleby płowe, rdzawe i bielicowe. Sobotnie zajęcia terenowe z pewnością możemy zaliczyć do tych intensywnych, z dużą dawką praktycznych informacji.

Notatka z CCLXXXIII posiedzenia Rady Naukowej IUNG-PIB

Spotkanie rady naukowej

W dniu 8 maja 2024 r. w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyło się CCLXXXIII posiedzenie Rady Naukowej. Nowym Członkiem Rady Naukowej IUNG-PIB i Członkiem Komisji ds. Rozwoju Kadry Naukowej została prof. dr hab. Anna Podleśna, w miejsce dr hab. Jarosława Stalengi, który został zastępcą Dyrektora instytutu. Podczas posiedzenia podjęto uchwały w sprawie nadania stopnia doktora nauk rolniczych mgr inż. Damianowi Badorze, mgr inż. Andrzejowi Górnikowi i mgr inż. Karolinie Smytkiewicz-Buzak oraz wręczono dyplomy nowo wypromowanym doktorom. Pozytywnie zaopiniowano Sprawozdanie z działalności badawczo-rozwojowej Instytutu w 2023 r. oraz Plan finansowy Instytutu na 2024 rok. Rada negatywnie zaopiniowała projekt nowego Regulaminu Organizacyjnego w IUNG-PIB. Podjęto uchwałę w sprawie wyznaczenia ostatecznego terminu złożenia rozpraw doktorskich do Rady Naukowej IUNG-PIB w przewodach wszczętych przed 30 kwietnia 2019 r. (w tzw. „starym trybie”), na dzień 31 lipca 2024 r. Ponadto pozytywnie zaopiniowano  wniosek w sprawie zatrudnienia dr inż. Agaty Witorożec na stanowisku starszego specjalisty badawczo-technicznego w Zakładzie Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej. Pozytywnie zaopiniowano kandydata na Dyrektora Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Baborówku oraz wniosek Dyrekcji o wydzierżawieniu gruntów w RZD Wielichowo.

Warsztaty „Praktyczna ocena zdrowia gleby”

projekt NBSOIL

W dniach 18-19 kwietnia zostały zorganizowane warsztaty przez Centrum Doradztwa Rolniczego, które miały miejsce w Kazimierzu Dolnym oraz RZD Kępa – Osiny.Warsztaty odbyły się pn.: „Praktyczna ocena zdrowia gleby” i zgromadziły doradców rolniczych z całej Polski. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach realizacji projektu NBSOIL, którego CDR jest partnerem, natomiast koordynatorem jest IUNG-PIB. Nadrzędnym celem projektu NBSOIL (Nature Based Solutions for Soil Management), jest zaprojektowanie atrakcyjnego i różnorodnego programu nauczania, który umożliwi doradcom glebowym wdrożenie wizji zdrowia gleby poprzez wprowadzanie praktyk opartych na naturze (NBS – Nature Based Solutions). Podczas pierwszego dnia warsztatów odbyła się seria ciekawych wykładów prowadzonych przez pracowników naszego Instytutu: dr hab. Jana Jadczyszyna, dr inż. Jacka Niedźwieckiego, dr hab. inż. Rafała Wawera oraz dr hab. Grzegorza Siebielca. W czasie prelekcji poruszone zostały aspekty związane z badaniem zasobności, żyzności i zdrowia gleby, oceny stanu zdrowia gleby wraz ze strefowaniem oraz zasady opisu mapy glebowej i bonitacyjnej, a także zagadnienia związane z Misją Glebową. Na spotkaniu przedstawione zostały również projekty realizowane w ramach Misji Glebowej projekt: PREPSOIL (realizowany przez IUNG-PIB) oraz NUTRI-CHECK NET (realizowany przez CDR), które wraz z projektem NBSOIL, są podstawą do ścisłej współpracy IUNG i CDR. Współpraca ta, jest ukierunkowana na podnoszenie kwalifikacji doradców w zakresie efektywnego gospodarowania glebą, uwzględniając w szczególności aspekty związane z jej zdrowiem. W trakcie warsztatów podjęto również dyskusję dotyczącą usług doradczych w Polsce, na podstawie której powstała rozbudowana analiza SWOT. Drugi dzień warsztatów, był dniem praktycznym w terenie, odbywającym się RZD Kępa-Osiny. Doradcy podczas warsztatów terenowych mieli okazję aktywnie uczestniczyć w pokazach odkrywek glebowych wraz z rozpoznawaniem i opisywaniem profili glebowych. Zajęcia terenowe prowadzili: dr inż. Jacek Niedźwiecki dr hab. inż. Rafał Wawer z IUNG-PIB oraz Marek Krysztoforski z CDR Radom. Na potrzeby zajęć terenowych zostały wykonane cztery odkrywki glebowe. Prezentowały one najbardziej popularne typy gleb występujące w regionie m.in.: glebę płową, rdzawą oraz czarną ziemię. W trakcie warsztatów zaprezentowane zostały metody organoleptycznej oceny składu mechanicznego gleby, wydzielania warstw glebowych, określania oglejenia. Analizowany był również odczyn poszczególnych warstw gleby oraz sprawdzano obecność węglanów w poszczególnych warstwach. Należy podkreślić, że warsztaty zostały wysoko ocenione przez doradców, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli zarówno w części wykładowej oraz zajęciach praktycznych w terenie. *Materiał filmowy oraz zdjęcia zostały udostępnione za zgodą CDR Przydatne linki:

Współpraca dla Rozwoju Rolnictwa: Monitoring Gleb w Polsce

Warszawa, 28 marca 2024 r. Szanowni Państwo,Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza (KSChR) oraz podlegające jej Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze (OSChR), przy merytorycznym udziale Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prowadzą szeroki monitoring gleb, który wykorzystywany jest do monitorowania i ewaluacji Wspólnej Polityki Rolnej(WPR) w celu oceny oddziaływania, efektywności, skuteczności i znaczenia interwencji z zakresu polityki rozwoju obszarów wiejskich. W bieżącym roku monitoring obejmuje pobranie ponad 17 tys. próbek glebowych, które zostaną poddane analizom laboratoryjnym, w tym m.in. odczynu gleby, zawartości próchnicy, gęstości objętościowej. Uprzejmie informuje, że wynik odczynu gleby (pH-KCl) może być nieodpłatnie udostępniony właścicielowi gruntu. Próbki będą pobierane przez pracowników terenowych OSChR na terenie całego kraju, tylko z warstwy próchnicznej 0‒20 cm. Prace będą prowadzone na polach uprawnych i trwałych użytkach zielonych oraz w sadach, przy zachowaniu zasad warunkujących zachowanie upraw bez powodowania szkód dla ich właścicieli. Wyznaczenie punktów do badań odbyło się w oparciu o współrzędne geograficzne, a instytucje realizujące te badania: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach oraz Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza i Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze nie posiadają dostępu do danych o właścicielach działek. W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o umożliwienie pracownikom Okręgowych Stacji Chemiczno‒Rolniczych pobrania próbek do badań na terenie Państwa działek ewidencyjnych. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. 2023 poz. 412) beneficjenci są zobowiązani do przekazywania informacji potrzebnych do monitorowania Planu. Przedmiotowe badania będą służyły jedynie do celów naukowych i nie będą wykorzystywane w celu przeprowadzania jakichkolwiek kontroli związanych z płatnościami w ramach wsparcia WPR. Badania te są całkowicie anonimowe i bezpłatne. W razie wątpliwości lub pytań mogą się Państwo kontaktować z przedstawicielamiMinisterstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytutu Uprawy Nawożenia iGleboznawstwa w Puławach pod następującymi numerami: Oryginalna wiadomość:

Spotkanie ZAW 23.10.2018

W dniu 23 października 2018r odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie grupy audytu wewnętrznego ds. Strategii HR kadry naukowej (HRS4R) w IUNG-PIB. Obecnych było 8 członków grupy oraz koordynator HRS4R – dr Monika Kowalik. Podczas zebrania wybrano zarząd zespołu w składzie: dr Marcin Przybyś – przewodniczący, dr Marta Wyzińska – z-ca przewodniczącego, dr Jolanta Bojarszczuk – sekretarz Następnie omówiono sposób komunikacji zespołu z koordynatorem HRS4R oraz dyrekcją instytutu.

Spotkanie ZAW 25.02.2019

Na spotkaniu grupy audytu wewnętrznego ds. HRS4R przyjęto roczny plan działania grupy. Następnie dyskutowano nad regulaminem dotyczącym podziału zaangażowania współautorów w przygotowanie publikacji naukowej. Omówiono też sposób wynagradzania i premiowania pracowników naukowych na poszczególnych stopniach awansu naukowego. Podjęto również dyskusję nad potrzebą przeprowadzenia w Instytucie warsztatów w zakresie komercjalizacji badań naukowych i ochrony własności intelektualnej oraz szkolenia w zakresie komunikacji interpersonalnej i budowania relacji w środowisku pracy.

Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Informujemy, że dzień
5 czerwca 2026r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content