Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Zurych, Szwajcaria
Termin wyjazdu: 23-27.10.2023 Cel wyjazdu: 2nd ProbeField consortium workshop W dniach 24-25 października odbyło się drugie warsztaty w ramach projektu ProbeField (ProbeField: A novel protocol for robust in field monitoring of carbon stocks and soil fertility based on proximal sensors and existing soil spectral libraries) w Zurychu (Swajcarii). Dr hab. Guillaume Debaene, prof. IUNG-PIB, lider projektu dla IUNG, reprezentował Instytut. Podczas spotkania odbyło się podsumowanie realizacji dwóch pierwszych lat projektu. Każde zadanie (WP) zostało omówione z naciskiem na zbliżające się terminy (deliverable, kamienie milowe i prace polowe). W tym okresie opracowano protokół pobierania próbek (WP2), a partnerzy zbierali i nadal zbierają widma terenowe. Ponadto przeprowadzono kilka eksperymentów dotyczących wpływu np. wilgotności lub temperatury na widma glebowe. Badana jest także metoda korekcji wilgotności gleby. Partnerzy przedstawili najbardziej istotne wyniki. Protokół pobierania próbek posłuży także za podstawę ostatecznego protokołu (WP5), a omówiono także włączenie wyników ze wszystkich pakietów. Konsorcjum miało również okazję odwiedzić Stację Badawczą Agroscope (Zurich-Reckenholz), gdzie przedstawiono doświadczenia terenowe oraz bardzo duże centrum lysymetrów (72 lysymetry). Zaprezentowano nowo opracowany instrument (Soil Pro) do pomiarów widm glebowych w terenie. Wreszcie odbyło się wydarzenie dla stakeholder, podczas którego projekt został przedstawiony, a następnie odbyła się prezentacja przez niektórych interesariuszy (Szwajcarskie Centrum Kompetencji ds. Gleb – CCSols/KOBO dla rozwoju badań geoprzestrzennych z wykorzystaniem spektroskopii glebowej, rozwój nowego czujnika gęstości objętościowej gleby przez konsorcjum z Holandii czy AgriCirle dla prezentacji innowacyjnych rozwiązań do szacowania zawartości węgla w glebie). Te prezentacje zostały poprzedzone prezentacją przenośnego spektrometru używanego w projekcie i dyskusją na temat oczekiwań interesariuszy wobec projektu oraz potencjału pomiarów z bliska.
Inauguracja Krajowego Hubu Biogospodarki, 3-4/10/2023

W dniach 3-4 października w siedzibie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) odbyło się spotkanie inaugurujące Krajowy Hub Biogospodarki. Na zaproszenie IUNG-PIB, Fundacji Edukacji i Dialogu Społecznego PRO CIVIS oraz firmy EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o., w sali Pałacu Czartoryskich zgromadziło się blisko sześćdziesięcioro reprezentantów niemal czterdziestu podmiotów z całej Polski. Wśród nich byli przedstawiciele świata nauki, biznesu, organizacji pozarządowych, instytucji otoczenia biznesu oraz administracji regionalnej i rządowej. Celem spotkania było rozpoczęcie procesu integracji ważnych przedstawicieli polskiego ekosystemu biogospodarki wokół inicjatywy stworzenia Krajowego Hubu Biogospodarki. Konferencję otworzył prof. dr hab. Wiesław Oleszek, Dyrektor IUNG-PIB. Witając wszystkich zebranych, przedstawił potencjał ekspercki i badawczy Instytutu w zakresie różnych obszarów biogospodarki oraz zrealizowane i bieżące inicjatywy projektowe. Drugie przemówienie należało do Pana Tadeusza Pęczka, Prezesa Fundacji PRO CIVIS oraz założyciela EPRD. Przedstawił on blisko 30-letnie doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych, ogromną wagę wiedzy i konieczność nawiązywania współpracy dla realizacji wspólnych celów. Pierwszego dnia konferencji przeprowadzono trzy panele eksperckie mające na celu przybliżenie różnych aspektów polskich realiów biogospodarczych. W trakcie prowadzonego przez dr. hab. Pawła Chmielińskiego panelu „Konsekwencja zmian klimatu a rola biogospodarki” poruszono niezwykle istotne kwestie wpływu zmian klimatycznych na realia funkcjonowania światowej gospodarki oraz środowiska naturalnego: od ekstremalnych zdarzeń pogodowych po perspektywę presji migracyjnej (dr hab. Jerzy Kozyra, IUNG-PIB). W drugim wystąpieniu zaprezentowano inspirujący przykład biogazowni funkcjonującej w oparciu o polską technologię w miejscowości Przybroda oraz doświadczenia związane z obecnie budowaną pierwszą w Polsce biometanownią (Brody) w Wielkopolsce, a także realia związane z ich użytkowaniem (prof. dr hab. Jacek Dach). Ostatnim wystąpieniem była prezentacja dotycząca lepszego gospodarowania zasobami wodnymi na terenach rolniczych (i nie tylko) w Polsce, przede wszystkim w oparciu o stosowanie mikroorganizmów (Sławomir Gacka, ProBiotics Polska). Panel „Finansowanie biogospodarki” prowadzony przez dr. hab. Grzegorza Siebielca poświęcony był zewnętrznym źródłom finansowania badań, innowacji oraz inicjatyw integrujących podmioty biogospodarcze. Przedstawicielki instytucji wdrażających i pośredniczących w rozdysponowaniu środków wsparcia przedstawiły możliwości finansowania ze źródeł krajowych (Anna Gołdys, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie) oraz międzynarodowych (Adrianna Pawlik, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju”). Skupiono się na konkursach w ramach mechanizmu „Współpraca” oraz tych finansowanych przez Komisję Europejską w ramach Klastra 6 Horyzontu Europa. Ostatni z paneli został poprowadzony przez prof. dr hab. Mariusza Matykę, a poświęcony był „Koncepcji rozwoju biogospodarki poprzez zwiększanie wartości dodanej”. W tym niezwykle ważnym panelu pokazującym biogospodarkę wdrażaną w praktyce, poruszone zostało całe spektrum tematów: wykorzystanie robotyki, sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w zastosowaniu oprysku w uprawie owoców jagodowych (dr inż. Łukasz Kopiński, Ribes Technologies Sp. z o.o.), farmy wertykalne (Dawid Drzewiecki, Vertigo Farms Sp. z o.o.), zintegrowany model biznesowy w akwakulturze (Anna Pyć, PUSTELNIA Sp. z o.o.), rola biokompostu w zwiększaniu wartości dodanej biomasy (dr inż. Tomasz Wojciechowski, Prezes GWDA Piła Sp. z o.o.), ekstrakcja biomasy (Tadeusz Pęczek, InnEco Sp. z o.o.) oraz możliwości wykorzystania biomasy drzewnej (dr hab. inż. Wojciech J. Cichy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny) i lignocelulozowej (prof. dr hab. Mariusz Stolarski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). W końcowych wystąpieniach, mgr inż. Piotr Jurga (IUNG-PIB) przedstawił założenia i cele obecnie realizowanego projektu CEE2ACT, w ramach którego sfinansowano pierwszy dzień spotkania, oraz podkreślił realną potrzebę opracowania strategii na rzecz rozwoju biogospodarki w Polsce. Nstępnie, wspólnie z Damianem Kuznowiczem (EPRD, PRO CIVIS) omówili cele, koncepcję i perspektywy rozwoju Krajowego Hubu Biogospodarki jako Krajowego Klastra Kluczowego. Podczas drugiego dnia konferencji, Damian Kuznowicz (EPRD, PRO CIVIS) zaprezentował trendy i dobre praktyki w zakresie edukacji w biogospodarce w krajach UE, będące wynikiem realizacji projektu BIObec. Krajowy Hub Biogospodarki powinien być w swoich działaniach nakierowany na kwestie szeroko pojętej edukacji, wymiany doświadczeń oraz podnoszenia świadomości o biogospodarce i obiegu zamkniętym związanym z gospodarczym wykorzystaniem biomasy i produktów ubocznych jej przetwarzania. Ostatnim punktem wydarzenia były warsztaty, podczas których różne grupy interesariuszy miały szansę wyrazić swoją opinię odnośnie koncepcji Centrum Bioedukacji dla krajów Europy Wschodniej opracowanej w ramach projektu BIObec. Przeprowadzone w grupach roboczych (nauka, administracja publiczna, biznes i organizacje pozarządowe) debaty, których wyniki zostały zaprezentowane przez prelegentów wybranych z każdej grupy oraz sesji pytań i odpowiedzi, pozwoliły na zidentyfikowanie kluczowych barier stojących na drodze do rozwoju podmiotów w sektorach biogospodarki w Polsce: Uczestnicy formułowali również swoje oczekiwania i potrzeby względem przyszłego Hubu. Przede wszystkim powinien być on platformą do spotkań i dyskusji, aby wśród wielu opinii i perspektyw mógł wypracować najlepsze rozwiązania i właściwe kierunki rozwoju. Ponadto, powinien stanowić przestrzeń wymiany innowacyjnych pomysłów oraz poszukiwania partnerów do wspólnych przedsięwzięć. Hub miałby również aktywnie angażować się w podnoszenie świadomości i przeciwdziałać dezinformacji związanej chociażby z nadużywaniem sformułowania „bioprodukty”. Działania, cele i propozycja wartości dla członków Hubu powinny być konkretnie i jasno sformułowane. Będzie to prowadziło do uwiarygodnienia inicjatywy jako realnego reprezentanta interesu biznesu, nauki, organizacji non-profit związanych z biogospodarką, a członkostwo w Hubie będzie mogło stanowić pewien rodzaj certyfikacji i potwierdzenia rzetelności działań prowadzonych przez jego członków. Dzięki temu Krajowy Hub Biogospodarki może być ważnym doradcą dla strony rządowej i samorządowej, dostarczając pomysły i proponując rozwiązania wywodzące się z praktyki biznesowej, uwiarygodnione opinią nauki, co pozwoli na współtworzenie dokumentów strategicznych, rozwojowych i komunikacyjnych adresowanych do różnych grup interesariuszy (przedsiębiorcy/ nauka/ biznes) zaangażowanych w ten sektor. Funkcjonowanie Hubu może także przyczynić się do przyśpieszenia opracowania krajowej strategii biogospodarki. W trakcie tych dwóch intensywnych dni prezentacji, paneli i rozmów kuluarowych, wielokrotnie podkreślano zasadność i potrzebę utworzenia Krajowego Hubu Biogospodarki. Koncepcja KHB i planowane perspektywy rozwoju znalazły pozytywny odzew wśród uczestników z bardzo różnych grup oraz sektorów. Trzeba podkreślić, że jednoznacznie uwidoczniła się potrzeba współpracy i integracji, nakierowanej na stworzenie sieci podmiotów mających różne potrzeby, ale wspólny cel nakierowany na ustanowienie narodowej strategii dla biogospodarki oraz jej efektywną implementację. Mając na uwadze zmiany geopolityczne, możliwości finansowania oraz wsparcie instytucjonalne na poziomie krajowym i europejskim, należy wykorzystać szansę, jaką daje Europejski Zielony Ład, oraz szerokie możliwości wsparcia finansowego dla działań integracyjnych, strategicznych, programowych i wspólnych wdrożeń w sektorze biogospodarki. W ten sposób Polska, jako największy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, może stać się pozytywnym przykładem zmian, a podnosząc swoją innowacyjność i konkurencyjność, przyczyniać się do wzmocnienia pozycji gospodarczej i skutecznie odpowiadać na obecne i przyszłe wyzwania społeczne i środowiskowe.
Ostatnie dni naboru na studia podyplomowe na rok akademicki 2023/2024

Studia z zakresu gleboznawstwa to doskonała okazja dla osób, które pragną zgłębić kompleksowe i wszechstronne zagadnienia związane z glebami. Program nauczania obejmuje dogłębną analizę procesów powstawania gleb, ich właściwości fizykochemiczne oraz biologiczne, a także techniki klasyfikacji i kartografii gleb. Studenci mają szansę zdobyć praktyczne umiejętności poprzez udział w zajęciach terenowych, analizie próbek glebowych oraz tworzeniu precyzyjnych map glebowych.
Podsumowanie warsztatów „Rolnictwo węglowe – Metody monitoringu”

Dziękujemy za udział w warsztatach ROLNICTWO WĘGLOWE – METODY MONITORINGU. Poniżej znajdziecie Państwo link do pobrania prezentacji z naszych warsztatów. W dniu 23 października 2023 roku odbyły się warsztaty dotyczące rolnictwa węglowego zorganizowane w ramach realizowanej w INUG-PIB Dotacji Celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zadanie nr 2.4 „Analiza wybranych instrumentów WPR pod kątem potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza”. W warsztatach wzięło udział 76 osób. Podczas spotkania poprosiliśmy uczestników o wskazanie instytucji którą reprezentują. Oto wyniki tej krótkiej ankiety: Zdecydowana większość uczestników była zainteresowana doradztwem w zakresie rolnictwa węglowego (92%). Podczas spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o genezie i koncepcji rolnictwa węglowego, wskaźnikach monitorowania oraz zasobach węgla w glebach Polski. Prelegentami na warsztatach byli pracownicy IUNG-PIB zajmujący się tematyką rolnictwa węglowego i zasobnością gleb w węgiel. Poniżej linki do pobrania prezentacji w pdf:
Konferencja inauguracyjna działalności Dolin Innowacyjności „Regional Innovation Valleys for Bioeconomy and food Systems – Launch Event”

W dniu 13 października 2023 roku w miejscowości Plovdiv w Bułgarii odbyła się konferencja inaugurująca działalność Dolin Innowacyjności pt.: „Regional Innovation Valleys for Bioeconomy and food Systems – Launch Event” (RIV4BFS). Konferencja miała miejsce w budynku głównym Uniwersytetu Rolniczego w Plovdiv. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach EUBioeconomy i BIOEast ze wsparciem inicjatyw #Food2030EU i #EUInnovation Agenda. W konferencji udział wzięło ponad 150 osób reprezentujących różne środowiska – konsumenci, przedstawiciele przedsiębiorstw, zrzeszania rolników, przedstawiciele nauki, rządu Bułgarii i Komisji Europejskiej. Kolejne kilkadziesiąt osób dołączyło do spotkania w trybie online. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy reprezentowali na miejscu dr inż. Marta Wyzińska i dr inż. Adam Berbeć. Konferencja została zainaugurowana przesłaniem „its time to act”. Hristina Yancheva (rektor – Agriculture University Plovdiv), Iliana Ivanova (European Commissioner for Innovation, Research, Culture, Educstion and Youth), Milena Stoycheva (Bulgarian Minister of Innovation and Growth) byli głównymi prelegentami pierwszej sesji pt. „High level opening”. Pani rektor Uniwersytetu Prof. Yancheva zaprezentowała, czym się zajmuje najstarszy Uniwersytet Rolniczy w Bułgarii. Przedstawiono również podstawowe założenia Regional Innovation Vallyes for Bioeconomy and Food Systems. Z kolei Pani Minister Innowacji i Rozwoju Milena Stoycheva podkreśliła, że spotkanie w ramach Regional Innovation Valleys będzie Hub’em, który pozwoli na stworzenie fundamentów pod taką gospodarkę, szczególnie w kontekście rozwoju Bułgarii i pokazania potencjalnym inwestorom możliwości rozwoju poprzez wspólne działanie regionów w różnych państwach. W konferencji wziął udział także premier Bułgarii Nikołaj Denkov, który powitał wszystkich uczestników z Bułgarii i z zagranicy. Premier Bułgarii stwierdził, iż jest szczęśliwy, że może uczestniczyć w takim wydarzeniu. Podkreślił, że gdyby nie był premierem, to wziąłby w nim udział jako przedstawiciel środowiska akademickiego. Pan premier wymienił przykłady biogospodarki lokalnej – przedsiębiorstwa, które produkują ekstrakty roślinne w celu ochrony roślin. W kolejnej części dyskutowano na temat edukacji, finansów, badań i innowacji w ramach Nasekom. Głównymi prelegentami byli: Po zakończeniu obrad, podsumowano konferencję. Wieczorem dnia 13 października uczestnicy konferencji z IUNG-PIB dotarli do stolicy Bułgarii – Sofii, aby następnego dnia powrócić do Puław.
Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Amsterdam RAI, Holandia
Termin wyjazdu: 17 – 19.10.2023 Cel wyjazdu: Udział w konferencji “The new Green Economy: Balancing profit and purpose” Rejestracja uczestników została otwarta o godzinie 8:00. Sesja plenarna rozpoczęła się ok. godziny 9:00. Uczestników przywitał moderator, Roger Harrabin. Następnie głos zabrali Diego Pavia, prezes EIT InnoEmergy, Elena Bou, dyrektor do spraw innowacji InnoEnergy oraz Bertrand Piccard członek zarządu Solar Impulse Foundation. Zaprezentowano koncepcję przyspieszonego rozwoju sektora energii odnawialnej w Europie poprzez oparcie się na lokalnych firmach i dostawcach, jednocześnie ograniczając wpływy Chin na europejskim rynku. Następnie odbyła się przerwa, na której można było odwiedzić stanowiska wystawców biorących udział w wydarzeniu. Delegaci IUNG-PIB odwiedzili stanowiska: CorPower – szwedzka firma prezentująca produkt Weve Energy Conventer (WEC), urządzenie przekształcające energię fal morskich na prąd elektryczny. WEC wykazuje dużą efektywność pozyskania energii w warunkach normalnej pogody, jednocześnie jest odporny na uszkodzenia w czasie sztormów. Urządzenie pozwala na uzyskanie dużej energii z małej powierzchni użytkowej. Phytonics – niemiecka firma oferująca powłoki antyrefleksyjne do paneli fotowoltaicznych. Technologia jest inspirowana strukturami występującymi w naturze (np. na płatkach róż). Powłoka jest nakładana na powierzchnię zainstalowanych paneli PV, dzięki czemu całkowicie pochłania odbicie światła i zwiększa wydajność pozyskania energii o 10%. Kompletna redukcja odbicia światła pozawala zapobiec oślepianiu kierowców samochodów i pilotów samolotów przez szklane pokrycie paneli PV. Rosi – francuskie przedsiębiorstwo, zajmujące się odzyskiwaniem surowców z utylizowanych paneli fotowoltaicznych. Przedsiębiorstwo przetwarza rocznie 3 000 ton paneli fotowoltaicznych, odzyskując 97% surowców, przywracając je do obiegu. SolaQua – hiszpańska firma zajmująca się tworzeniem modeli biznesowych dla systemów irygacyjnych opartych na energii z fotowoltaiki naziemnej, umożliwiające funkcjonowanie pomp wody bez dostępu do sieci elektrycznej. Następnie, odbyły się trzy równolegle sesje referatowe, dotyczące Następnie na Sali plenarnej odbyło się spotkanie „okrągłego stołu” złożonego z przedstawicieli bankowości, biznesu i ekonomii. Publicznie dyskutowano na temat gotowości Europy do „zielonej ekonomii”. Na koniec przeprowadzono trzy równoległe sesje referatowe. 19.10.2023 W drugim dniu konferencji w dużym stopniu został zreplikowany schemat dnia poprzedniego. Spotkanie rozpoczęło się od wykładów plenarnych wygłoszonych przez Marosa Stefcovica, wiceprezydenta Komisji Europejskiej oraz J-C Laloux, generalnego dyrektora EU EIB. W czasie przerwy zapoznano się z kolejnymi firmami prezentującymi swoją innowacyjną działalność. C-Green – szwedzka firma zajmująca się przetwarzaniem mokrych osadów ściekowych na stałe paliwa, przy jednoczesnym odzyskaniu składników pokarmowych (fosfor) i utylizacji patogenów, pozostałości leków i zanieczyszczeń poprzez procesy hydro-termiczne. EcoBean – Polska firma zajmująca się odbiorem odpadów – fusów kawowych i przekształcaniem ich w bio-produkty i bio-tworzywa. Heliac – duńska firma zajmująca się produkcją naziemnych, solarnych systemów grzewczych, pozwalających na tanią i zeroemisyjną produkcję ciepła. Bin-e – polska firma produkująca kontenery samo sortujące odpady, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Według producenta, system rozpoznaje 92% odpadów i charakteryzuje się największą skutecznością na świecie spośród tego typu rozwiązań. Następnie na sali plenarnej zwołano „okrągły stół” złożony z prezesów wiodących firm ukierunkowanych na zero-emisyjną produkcję. Następnym punktem programu były trzy równolegle sesje, na których prezentowali się przedstawiciele firm biorących udział w wystawie. Prezentowano nowe technologie, innowacje techniczne i organizacyjne. Widzowie mieli możliwość głosowanie na najciekawsze prezentacje. Po obiedzie, na sali plenarnej, dokonano podsumowania licznych sesji wykładowych. Przyznano także nagrody dla firm, które uzyskały najwięcej głosów widowni. Około godziny 16, zakończono formalnie konferencję. Wylot z lotniska w Amsterdamie miał miejsce około godziny 20:15, lądowanie w Warszawie, ok godziny 22:00.
NON OMNIS MORIAR

Szanowni Państwo, w dniach 1 i 2 listopada przywołujemy pamięć wszystkich bliskich nam Osób, także Koleżanek, Kolegów oraz Współpracowników. Tych wszystkich, którzy jeszcze niedawno byli wśród nas, wspierali nas swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym oraz zwykłą ludzką serdecznością. Zachowajmy Ich w życzliwej pamięci! Póki nas ktoś pamięta, wciąż żyjemy Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru” Od 1 listopada 2022 r. odeszli od nas aktualni i emerytowani Pracownicy IUNG-PIB: Wszyscy Oni zasłużyli na pamięć i szacunek. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym! Dyrekcja i Rada Naukowa IUNG-PIB
Konferencja „Produkcja mięsa ekologicznego – ograniczenia środowiskowe i instytucjonalne oraz możliwości rozwoju”

W dniu 13 października 2023 r. w Krakowie odbyła się konferencja „Produkcja mięsa ekologicznego – ograniczenia środowiskowe i instytucjonalne oraz możliwości rozwoju”. Współorganizatorem wydarzenia było Forum Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego oraz Uniwersytet Rolniczy (UR) w Krakowie. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu FOODLEVERS finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uczestnikami konferencji byli doradcy, rolnicy oraz przedstawiciele UR. Wygłoszone prezentacje wywołały ożywioną dyskusję na temat problemów rozwoju ekologicznej produkcji zwierzęcej w Polsce, pozwoliły też na sformułowanie rekomendacji dla decydentów oraz uczestników łańcuchów dostaw.
Spotkanie Dyrekcji IUNG-PIB w Puławach z Rolniczymi Zakładami Doświadczalnymi IUNG-PIB w dniach 05-06.10.2023

W dniach 05 – 06.10.2023 r. odbyło się wyjazdowe spotkanie robocze Dyrekcji Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z Dyrektorami i Głównymi Księgowymi Rolniczych Zakładów Doświadczalnych (RZD) – będących integralną częścią IUNG-PIB. Dyrekcja Instytutu wizytowała Rolniczy Zakład Doświadczalny IUNG-PIB w Błoniu-Topoli. Okolicznością szczególną wizyty w Błoniu Topoli były obchody 100–lecia utworzenia Zakładu oraz wstępne podsumowanie wyników gospodarczych wszystkich Rolniczych Zakładów Doświadczalnych za rok 2023. Podczas sesji terenowej Dyrektor RZD Michał Wardziński zapoznał uczestników z infrastrukturą i parkiem maszynowym oraz przedstawił perspektywy rozwoju i unowocześniania RZD Błonie-Topola w ramach rozwiązań organizacyjno – technicznych. W Zakładzie prócz bardzo dobrych plonów w bieżącym roku, jednym z bardziej znaczących i strategicznych elementów dla funkcjonowania RZD Błonie-Topola jest ukończenie inwestycji w postaci dwóch silosów zbożowych typu lejowego o pojemności 100 ton każdy. Dyr. Wardziński uważa, że istniejąca obecnie baza magazynowa dla zbóż, całkowicie zaspokoi potrzeby Zakładu i pozwoli na bardziej elastyczną politykę sprzedaży plonów w dostosowaniu do aktualnie panujących warunków cenowych na rynku. Siewy ozimin wykonano w optymalnych terminach, gleba na polach uprawnych jest właściwie uwilgotniona i wschody roślin ozimych są zadowalające, a wszystko to dzięki prowadzeniu prac uprawowych w sposób wzorcowy i zgodnie z zaleceniami agrotechnicznymi oraz zasadami dobrych praktyk rolniczych, w których wiodącą rolę odgrywa wprowadzanie na coraz szerszą skalę bezorkowej uprawy roli. Potwierdzeniem tych ocen są wysokie plony uzyskane w roku 2023, mimo panującej okresowo suszy. Intensywnym wzrostem wykazuje się powierzchnia poplonu ścierniskowego w postaci mieszanki o składzie gatunkowym rzodkwi oleistej i facelii. Odrębnie odbyło się robocze spotkanie Głównych Księgowych RZD z Główną Księgową IUNG-PIB Panią mgr Joanną Wiącek. Spotkanie główne otworzył prof. dr hab. Wiesław Oleszek, Dyrektor Instytutu. Podziękował uczestnikom za całoroczny trud i osiągnięte wyniki produkcyjne w roku 2023, zapewniając o pełnym wsparciu Dyrekcji dla dalszych działań RZD zmierzających do zwiększenia ekonomicznej efektywności produkcji rolnej w kolejnych latach. W kolejnym punkcie spotkania prof. dr hab. Mariusz Matyka, Z-ca Dyrektora IUNG-PIB ds. Naukowych przedstawił wykład pt. „Podsumowanie 2023. Planowane działania w 2024 r. Perspektywy IUNG-PIB”. W trakcie swojego wystąpienia, prof. dr hab. Mariusz Matyka omówił wstępne wyniki produkcyjne RZD w 2023 r. Po wystąpieniach Dyrekcji Instytutu, każdy z Dyrektorów RZD otrzymał głos i dokonał omówienia bieżącej sytuacji w zarządzanym RZD. Przeszkodami determinującymi plony w bieżącym roku, była panująca bardzo zmienna i dynamiczna pogoda. Po raz kolejny w 2023 r. wystąpił niekorzystny klimatyczny bilans wodny który spowodował utrzymywanie się suszy rolniczej na wielu obszarach pól uprawnych, szczególnie na glebach lekkich. Wystąpiła również wysoka presja do porażenie upraw przez choroby i szkodniki. Kolejny rok silne wiatry wiejące w okresie wiosennym, szczególnie na polach o glebach lekkich, powodowały mechaniczne uszkadzanie roślin lub nawet ich zasypywanie. Spotkanie było platformą do wzajemnej wymiany doświadczeń, wskazania wspólnych metod i możliwości podniesienia efektywności produkcji rolniczej w Zakładach w zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej oraz wypracowania metod i sposobów dalszego zminimalizowania kosztów produkcji rolnej. W sesji wieczornej Dyrektor RZD Błonie Topola przedstawił wykład i prezentację multimedialną pt.: „Zarys historii i działalności RZD Błonie Topola w latach 1923 – 2023”, obrazującą rys historyczny począwszy od powołania pierwszych struktur dzisiejszego Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Błonie Topola. Dyrekcja IUNG-PIB życząc Zakładowi sukcesów w dalszej działalności, w uznaniu zasług i wkładu pracy dla dotychczasowej działalności Zakładu, uhonorowała Zakład pamiątkowym grawerem.
Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Almere, Holandia

Termin wyjazdu: 09 – 11.10.2023 Cel wyjazdu: Spotkanie rozpoczynające projekt MainstreamBIO W dniach od 10 do 11 października 2023 w Almere (Holandia) odbyło się trzecie spotkanie konsorcjum realizującego projektu MainstreamBIO „Upowszechnianie małoskalowych bio-rozwiązań na europejskich obszarach wiejskich”, finansowanego przez UE w ramach programu „Horyzont Europa”. W spotkaniu uczestniczyli dr Piotr Skowron i dr Damian Wach z Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia. Celem projektu jest wprowadzenie biorozwiązań, realizowanych w małej skali, do głównego nurtu praktyk na obszarach wiejskich Europy, zapewniając szerszemu gronu interesariuszy możliwość zaangażowania się i przyspieszenia rozwoju biogospodarki. Partnerzy projektu zaprezentowali dotychczas zrealizowane zadania i zaplanowali następne aktywności. MainstreamBIO angażuje 10 partnerów z całej Europy z różnych dziedzin (PL, DK, SE, BG, ES, IE & NL). Wszyscy partnerzy łączą swoją wiedzę i doświadczenie, aby promować rozwój biogospodarki w sposób zrównoważony i dla środowiska i społeczeństwa. Więcej informacji dostępne jest na stronie projektu https://mainstreambio-project.eu/