Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Amsterdam RAI, Holandia

Termin wyjazdu: 17 – 19.10.2023

Cel wyjazdu: Udział w konferencji “The new Green Economy: Balancing profit and purpose”


Rejestracja uczestników została otwarta o godzinie 8:00. Sesja plenarna rozpoczęła się ok. godziny 9:00. Uczestników przywitał moderator, Roger Harrabin. Następnie głos zabrali Diego Pavia, prezes EIT InnoEmergy, Elena Bou, dyrektor do spraw innowacji InnoEnergy oraz Bertrand Piccard członek zarządu Solar Impulse Foundation. Zaprezentowano koncepcję przyspieszonego rozwoju sektora energii odnawialnej w Europie poprzez oparcie się na lokalnych firmach i dostawcach, jednocześnie ograniczając wpływy Chin na europejskim rynku.  Następnie odbyła się przerwa, na której można było odwiedzić stanowiska wystawców biorących udział w wydarzeniu. Delegaci IUNG-PIB odwiedzili stanowiska:

CorPower – szwedzka firma prezentująca produkt Weve Energy Conventer (WEC), urządzenie przekształcające energię fal morskich na prąd elektryczny. WEC wykazuje dużą efektywność pozyskania energii w warunkach normalnej pogody, jednocześnie jest odporny na uszkodzenia w czasie sztormów. Urządzenie pozwala na uzyskanie dużej energii z małej powierzchni użytkowej.

Phytonics – niemiecka firma oferująca powłoki antyrefleksyjne do paneli fotowoltaicznych. Technologia jest inspirowana strukturami występującymi w naturze (np. na płatkach róż). Powłoka jest nakładana na powierzchnię zainstalowanych paneli PV, dzięki czemu całkowicie pochłania odbicie światła i zwiększa wydajność pozyskania energii o 10%. Kompletna redukcja odbicia światła pozawala zapobiec oślepianiu kierowców samochodów i pilotów samolotów przez szklane pokrycie paneli PV.

Rosi – francuskie przedsiębiorstwo, zajmujące się odzyskiwaniem surowców z utylizowanych paneli fotowoltaicznych. Przedsiębiorstwo przetwarza rocznie 3 000 ton paneli fotowoltaicznych, odzyskując 97% surowców, przywracając je do obiegu.

SolaQua – hiszpańska firma zajmująca się tworzeniem modeli biznesowych dla systemów irygacyjnych opartych na energii z fotowoltaiki naziemnej, umożliwiające funkcjonowanie pomp wody bez dostępu do sieci elektrycznej. Następnie, odbyły się trzy równolegle sesje referatowe, dotyczące

  • źródeł odnawialnych,
  • magazynów energii i surowców,
  • zrównoważonego budownictwa i miast.

Następnie na Sali plenarnej odbyło się spotkanie „okrągłego stołu” złożonego z przedstawicieli bankowości, biznesu i ekonomii. Publicznie dyskutowano na temat gotowości Europy do „zielonej ekonomii”. Na koniec przeprowadzono trzy równoległe sesje referatowe.

19.10.2023

W drugim dniu konferencji w dużym stopniu został zreplikowany schemat dnia poprzedniego. Spotkanie rozpoczęło się od wykładów plenarnych wygłoszonych przez Marosa Stefcovica, wiceprezydenta Komisji Europejskiej oraz J-C Laloux, generalnego dyrektora EU EIB. W czasie przerwy zapoznano się z kolejnymi firmami prezentującymi swoją innowacyjną działalność. C-Green – szwedzka firma zajmująca się przetwarzaniem mokrych osadów ściekowych na stałe paliwa, przy jednoczesnym odzyskaniu składników pokarmowych (fosfor) i utylizacji patogenów, pozostałości leków i zanieczyszczeń poprzez procesy hydro-termiczne. EcoBean – Polska firma zajmująca się odbiorem odpadów – fusów kawowych i przekształcaniem ich w bio-produkty i bio-tworzywa. Heliac – duńska firma zajmująca się produkcją naziemnych, solarnych systemów grzewczych, pozwalających na tanią i zeroemisyjną produkcję ciepła. Bin-e – polska firma produkująca kontenery samo sortujące odpady, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Według producenta, system rozpoznaje 92% odpadów i charakteryzuje się największą skutecznością na świecie spośród tego typu rozwiązań. Następnie na sali plenarnej zwołano „okrągły stół” złożony z prezesów wiodących firm ukierunkowanych na zero-emisyjną produkcję. Następnym punktem programu były trzy równolegle sesje, na których prezentowali się przedstawiciele firm biorących udział w wystawie. Prezentowano nowe technologie, innowacje techniczne i organizacyjne. Widzowie mieli możliwość głosowanie na najciekawsze prezentacje. Po obiedzie, na sali plenarnej, dokonano podsumowania licznych sesji wykładowych. Przyznano także nagrody dla firm, które uzyskały najwięcej głosów widowni. Około godziny 16, zakończono formalnie konferencję. Wylot z lotniska w Amsterdamie miał miejsce około godziny 20:15, lądowanie w Warszawie, ok godziny 22:00.


Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content