Transmisja konferencji: „Wpływ rolnictwa na jakość środowiska przyrodniczego” na kanale YouTube

Szanowni Państwo z uwagi na duże zainteresowanie konferencją (przekraczające pojemność platformy ZOOM) informujemy, że osoby, które w dniu 3 listopada nie będę mogły zalogować się na tej platformie, będą miały możliwość śledzenia konferencji na YouTube w trybie live Link: https://youtu.be/eTU1t2PPaOA Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział Radom Zapraszają na wideokonferencję pt. Wpływ rolnictwa na jakość środowiska przyrodniczego Konferencja prowadzona będzie w programie ZOOM. Szanowni Państwo z uwagi na duże zainteresowanie konferencją (przekraczające pojemność platformy ZOOM) informujemy, że osoby , które w dniu 3 listopada nie będę mogły zalogować się na tej platformie, będą miały możliwość śledzenia konferencji na Youtube w trybie live Link: https://youtu.be/eTU1t2PPaOA Spełniając wymogi RODO informujemy, że ze względu na otwarty dostęp do materiałów i konferencji, udział w wydarzeniu jest traktowany jako wyraz Państwa zgody na „upublicznienie” wizerunku. Informacje szczegółowe: Zaproszenie z instrukcją do wzięcia udziału w wideokonferencji: – kliknij by pobrać/zobaczyć Program: – kliknij by pobrać/zobaczyć Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/shFWBtHbz9XgdrEd9
Start projektu “AgroFossilFree”: Strategie i technologie dla rolnictwa europejskiego wolnego od paliw kopalnych

Start projektu “AgroFossilFree”: Strategie i technologie dla rolnictwa europejskiego wolnego od paliw kopalnych 14 października 2020 roku w trybie on-line odbyło sie spotkanie Kick-off projektu AgroFossilFree, który otrzymał finansowanie w ramach programu Horyzont 2020. Projekt realizowany będzie przez 15 partnerów z dziewięciu krajów europejskich i koordynowany przez Centru Badań i Technologii – Hellas (CERTH). Rolnictwo globalne w dużej mierze polega na zasobach kopalnych w zakresie pokrywania zapotrzebowania energetycznego i wspierania produkcji rolnej, zarówno w uprawie polowiej, jak i prowadzonej w środowisku kontrolowanym. Intensywne wykorzystywanie paliw kopalnych oraz degradacja naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla ma związek z antropogenicznym wpływem środowiskowym, przyczyniającym się do zmian klimatu. Środowiska naukowe i przemysłowe opracowują więc nowatorskie technologie i strategie wykorzystujące bardziej zrównoważone metody produkcji i wykorzystania energii. Jednak w sektorze rolnictwa wciąż istnieje wyraźna luka pomiedzy postępowymi rozwiązaniami a faktycznym zastosowaniem zalecanych narzędzi i praktyk przez rolników UE, szczególnie pośród tak licznej grupy małych i średnich producentów, których dostęp do informacji może być ograniczony. Aby rozwiązać ten problem, w październiku 2020 roku ruszył projekt AgroFossilFree, koordynowany przez Centru Badań i Technologii –Hellas (CERTH), realizowany wspólnie z 15 partnerami z 9 krajów UE (IR, NL, DE, DK, PL, ES, IT, BE, EL), mający na celu utworzenie ram do współpracy interesariuszy i umożliwienia im oceny i promowania Technologii i strategii wolnych od paliw koplanych (FEFTS) w rolnictwie UE. Projekt AgroFossilFree przyczyni sie do budowy Strategii UE (np. Europejski Zielony Ład czy Strategia od Pola do Stołu) poprzez działania na rzecz zmniejszania wykorzystania paliw kopalnych we wszystkich procesach rolniczych „od kołyski do bramy”, jednocześnie utrzymując wysoki plon i jakość produktów końcowych. Pomoże to także zamknąć lukę pomiędzy dostępnymi technologiami i strategiami wolnymi od paliw kopalnych a praktykami rolniczymi stosowanymi w UE, dzięki promowaniu efektywnej wymiany nowatorskich pomysłów i informacji pomiędzy środowiskami nauki, przemysłu i rolnictwa. Projekt AgroFossilFree, obejmujący 3-letnie działania koordynacyjne i wspierające (CSA), otrzymał finansowanie w wysokości 2 mln € z UE w ramach programu ramowego Horyzont 2020. W ramach projektu dokonana zostanie ocena obecnego stanu rolnictwa UE w zakresie wykorzystania energii oraz ocena aktualnych potrzeb rolnictwa, by umożliwić rolnikom optymalizację produkcji dzięki bardziej efektywnemu zarządzaniu energią i redukcji emisji gazów cieplarnianych, co przyniesie korzyści ekonomiczne, agronomiczne i środowiskowe. Zostanie utworzona specjalna Platforma (AgEnergy Platform) zbierająca wszystkie dostępne technologie i strategie FEFTS, a także zbiór narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji (Decision Support Toolkit), służący do proponowania działań interwencyjnych i narzędzi finansowania na podstawie informacji wprowadzonych przez użytkownika. Projekt ma na celu także tworzenie zaleceń z zakresu polityki i komunikowanie ich w celu zwiększenia widoczności i promowania zalecanych strategii i technologii. Będą także badane i wskazywane możliwości finansowania uwalniania rolnictwa UE od paliw kopalnych. AgroFossilFree opiera się na “podejściu wielopodmiotowym”, zrzeszając w konsorcjum nie tylko naukowców i badaczy, ale także podmioty świadczące usługi upowszechnieniowe, organizacje rolnicze oraz partnerów przemysłowych z 9 krajów (z tzw. Centrów innowacji – „innovation hubs”), co zapewnia reprezentatywny skład z punktu widzenia odbiorców. Różnorodność systemów upraw i stref agro-klimatycznych uwzględnionych w ramach “centrów innowacji” pozwoli eksplorować możliwości dostosowania i wdrożenia szerokiego zakresu technologii i strategii (FEFTS), jednocześnie gromadząc informacje dotyczące potrzeb i innowacji od użytkowników z całej Europy. Więcej informacji znajdziecie na naszych profilach: Twitter, Facebook i LinkedIn Koordynator projektu AgroFossilFree: Thanos Balafoutis ( a.balafoutis@certh.gr ) Koordynator z ramienia IUNG-PIB: Magdalena Borzęcka ( Magdalena.Borzecka@iung.pulawy.pl )
Wyzwania wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich

W dniu 15 października 2020 r. odbyła się konferencja naukowa nt. „Wyzwania wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich”. Konferencję zorganizował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach przy współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Towarzystwem Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Ministerstwem Rozwoju Wsi i Rolnictwa. Z uwagi na zagrożenie Covid-19 spotkanie odbyło się w formie webinarium. Celem konferencji była ocena możliwości wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich z wykorzystanie pełnego potencjału wsi, uwarunkowań przyrodniczych, gospodarczych i społeczno-kulturowych oraz określenie najważniejszych wyzwań w tym zakresie. W ramach konferencji przedstawiono następujące referaty: Dlaczego – wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich ? dr inż. Jan Jadczyszyn – IUNG-PIB, Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich w ujęciu regionalnym prof. dr hab. Monika Stanny – Dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Jak pobudzać obszary wiejskie do wielofunkcyjnego rozwoju dr inż. Dragan Piotr – Wójt Gminy Wisznice, Wiceprzewodniczący Związku Gmin Lubelszczyzny Rola strategii i planowania przestrzennego w rozwoju gmin dr Piotr Fogel – Instytut Rozwoju Miast i Regionów Możliwości i kierunki współpracy IUNG-PIB z samorządami prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, dr inż. Jan Jadczyszyn – IUNG-PIB W pierwszej części spotkania autorzy referatów poddali ocenie regionalne zróżnicowanie rozwoju, procesy wyludniania się obszarów wiejskich oraz nadmierne wyłączanie i defragmentację użytków rolnych na cele działalności pozarolniczej. Analizowano znaczenie strategii rozwoju gminy i działań planistycznych w kształtowaniu wielofunkcyjnego rozwoju wsi. W części drugiej zorganizowano dwa panele dyskusyjne z udziałem samorządowców /wójtów i burmistrzów/, którzy na przykładzie własnych doświadczeń oceniali rolę lidera w rozwoju obszarów wiejskich oraz czynniki wzmacniające i ograniczające wielofunkcyjny rozwój. W podsumowaniu konferencji zwrócono uwagę na potrzebę zachowania holistycznej harmonii w wielofunkcyjnym rozwoju obszarów wiejskich na wzór Marcusa Witruwiusza Polio (I w.p.n.e.) opartej na takich cechach, jak: użyteczność, trwałość i piękno (Utilitas, Firmitas i Venustas). W imieniu organizatorów Dr inż. Jan Jadczyszyn
Integracja i doskonalenie systemów klasyfikacji gleb Polski – gleby rolnicze, leśne i antropogeniczne

W dniu 22 września 2020 r. odbyła się konferencja naukowa nt. ”Integracja i doskonalenie systemów klasyfikacji gleb Polski – gleby rolnicze, leśne i antropogeniczne”. Konferencja była kolejnym spotkaniem przedstawicieli różnych środowisk w ramach Krajowej Platformy Glebowej organizowanej wspólnie przez IUNG-PIB, Polskie Towarzystwo Gleboznawcze oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W bieżącym roku spotkanie odbyło się jako webinarium. W konferencji wzięło udział ponad 70 osób. Uczestnicy wysłuchali 3 referatów problemowych i 5 wystąpień. W pierwszej części autorzy referatów wskazywali na podobieństwa i różnice w zasadach wyróżniania typów gleb w gleboznawczej klasyfikacji gruntów, w legendzie do mapy-glebowo rolniczej w skali 1:25 000 oraz Instrukcji Urządzania Lasu i odnosili je do Systematyki Gleb Polski, wydanie 6. Druga część konferencji była poświęcona zagadnieniom ochrony gleb oraz prezentacji inicjatyw międzynarodowych, w których ochrona oraz usługi ekosystemowe dostarczane przez gleby stanowią wiodącą tematykę. Prezentacjom towarzyszyła ożywiona dyskusja, z której główny wniosek dotyczył potrzeby kontynuowania prac w zakresie integracji systemów klasyfikacji gleb Polski w celu opracowania w przyszłości mapy glebowo-przyrodniczej według nowoczesnych zasad kartografii z uwzględnieniem możliwości i ograniczeń, które dotyczą wykorzystania archiwalnych materiałów kartograficznych. Konferencja naukowa nt. „Integracja i doskonalenie systemów klasyfikacji gleb Polski – gleby rolnicze, leśne i antropogeniczne” odbyła się pod naukowym patronatem Komisji Oceny Gleb i ich Użytkowania Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego i była zorganizowana w ramach zadania 1.3 „Monitorowanie różnych parametrów środowiska glebowego dla właściwej oceny WPR” w programie wieloletnim (2016-2020) IUNG-PIB.
Informacja za miesiąc wrzesień z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB

W miesiącu wrześniu warunki pogodowe sprzyjały uprawom, głównie występujące ostatnio w całym kraju opady deszczu znacząco poprawiły stan upraw późno schodzących z pola we wszystkich RZD. Ponadto dzięki temu możliwe było dochowanie optymalnych terminów zabiegów agrotechnicznych związanych z siewem rzepaku i zbóż. RZD Baborówko rozpoczęto we wrześniu nowy sezon agrotechniczny i na polach zaplanowanych pod zasiew pszenicy ozimej prowadzono zabiegi agrotechniczne: nawożenie PK i orkę siewną z wałem ugniatającym. Wykonanie orki było utrudnione ze względu na przesuszoną glebę. Dzięki niewielkim opadom w ostatnim tygodniu września możliwe było wykonanie siewu. Na polach z rzepakiem ozimym przeprowadzono powschodowe zabiegi herbicydowe celem zniszczenia chwastów oraz samosiewów zbóż. RZD Błonie-Topola miesiąc wrzesień poświęcono na prace związane z wykonaniem orki pod zasiewy pszenicy ozimej. Korzystne warunki pogodowe i opady deszczu na początku miesiąca umożliwiły sprawne przeprowadzenie tych zabiegów jak i późniejszy siew pszenicy ozimej. Siewy rozpoczęto w tym roku w dniu 19 września i już po 7 dniach zaobserwowano pierwsze ich wschody tzw. szpilkowanie. Miesięczna suma opadów była na poziomie 70 litrów co w znaczący sposób poprawiło stan plantacji buraka cukrowego. We wrześniu wykonano również po raz trzeci zabieg chemiczny przeciwko chwościkowi, którego presja jest bardzo widoczna w bieżącym roku. RZD Borusowa miesiąc wrzesień cechował się niemal całkowitym brakiem opadów, a ich deficyt był widoczny na polach. Wschody zasianego w sierpniu rzepaku ozimego były bardzo opóźnione i nierównomierne. Orka oraz uprawy przedsiewne przygotowujące glebę pod zasiewy pszenicy ozimej były bardzo utrudnione i wymagały zwiększonych nakładów pracy oraz większego zużycia paliwa. Wysiana wcześniej mieszanka poplonowa jako przedplon pod buraki cukrowe pomimo suszy rośnie bardzo dobrze. Znaczące opady deszczu które wystąpiły dopiero 29-30 września wpłyną korzystnie na zasiewy i wschody pszenicy ozimej oraz znacznie poprawią wzrost i rozwój buraków cukrowych. RZD Grabów miesiąc wrzesień cechował się korzystnym przebiegiem warunków pogodowych. Chociaż norma opadów została przekroczona prawie dwu krotnie (89,2 mm) to opady występowały praktycznie tylko na początku i na końcu miesiąca. W połowie miesiąca dokonano zbioru kukurydzy na kiszonkę. Zebrane zostało 1350 ton zielonej masy z powierzchni 22 ha. Ponadto zebrana została kukurydza z przeznaczeniem na kiszonkę z 360 poletek doświadczalnych. Przy tych pracach które należało wykonać w większości ręcznie pomagała młodzież ze szkół rolniczych w Radomiu i w Zwoleniu z którymi Zakład Doświadczalny w Grabowie współpracuje już od wielu lat. Pod koniec września rozpoczął się siew pszenicy ozimej, ale intensywne i ciągłe opady deszczu przerwały je na ponad 10 dni. Aby wykorzystać ten czas wywieziono i rozrzucono obornik na polach ekologicznych. RZD Kępa-Puławy zakończyły się zbiory chmielu i obecnie trwają intensywne prace związane ze zbiorem jabłek w sadzie. Zarówno prace w sadzie jak i siewy ozimin są utrudnione ze względu na bardzo obfite opady, które wynosiły ponad 100 mm we wszystkich gospodarstwach Zakładu w ciągu jednego tygodnia. Gdy nadejdzie poprawa pogody spiętrzą się prace produkcyjne jak również i doświadczalne, które należy zintensyfikować aby zachować terminy agrotechniczne. Pozostają jeszcze do zbioru w tym roku buraki cukrowe oraz kukurydza i soja. RZD Werbkowice w miesiącu wrześniu zakończono zbiór lnu oleistego uzyskując plon nasion w ilości 12,28 dt/ha. Wykonano również uprawki pożniwne po pszenicy jarej oraz zasiano poplony zgodnie z programem zazielenienia. Kukurydza prawidłowo dojrzewa i jej zbiór na LKS planuje się w październiku. Natomiast stan roślin buraka cukrowego jest dobry. Wypas krów jest nadal prowadzony na pastwiskach i korzystając z najtańszego źródła paszy będzie on prowadzony nadal. Zebrano już trzeci pokos trawy na sianokiszonkę. Warunki pogodowe ze względu na obfite opady deszczu spowodowały znaczne opóźnienie w pracach polowych oraz pozostawiły duże zastoiska wodne. RZD Wielichowo miesiąc wrzesień przeznaczono na wzmożone prace polowe. Wykonano orki w dość trudnych warunkach z powodu bardzo dużego niedoboru wody. W związku z powyższym siew żyta na glebach bardzo lekkich przełożono na okres po wystąpieniu opadów atmosferycznych. W tym roku ponownie już nie zasiano rzepaku. Pola przeznaczone pod siew rzepaku ozimego obsiano żytem hybrydowym, jęczmieniem ozimym oraz pszenicą ozimą. We wrześniu również oczyszczono i zaprawiono niezbędną ilość zbóż pod zasiewy ozimin. Pod koniec miesiąca wykopano buraki cukrowe, które z początkiem października będą odstawione do cukrowni. RZD Wierzbno zakończono siewy zbóż ozimych. Warunki były sprzyjające pod względem wilgotności gleby oraz braku nadmiernych opadów. Do zbioru w tym roku pozostała kukurydza na ziarno, której zbiory rozpoczną się prawdopodobnie w połowie następnego miesiąca. Ponadto należy przeprowadzić wcześniej wycenę szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną. RZD Żelisławki w dniu 5 września uruchomiono w Zakładzie instalację fotowoltaiczną o mocy 20kW. Pozwoli ona w znacznym stopniu ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej. W gospodarstwie zostały wykonane wszystkie prace polowe zaplanowane na ten rok. Zostały one wykonane w optymalnych terminach agrotechnicznych. Zasiano 95 ha żyta ozimego i 82 ha pszenżyta ozimego oraz jest na ukończeniu siew pszenicy ozimej na powierzchni 160 ha. RZD „JASTKÓW” Spółka z o.o. początek miesiąca rozpoczęła od bardzo ważnych prac jakim jest zbiór chmielu. Jest to najbardziej pracochłonny okres w całym chmielarskim cyklu produkcyjnym. W okresie kilku tygodni podczas których chmiel osiąga dojrzałość technologiczną należy wykonać czynności zajmujące około 40% nakładów pracy w całorocznej agrotechnice. Pogoda podczas zbioru jest bardzo ważna ponieważ wpływa na organizację pracy oraz na jakość pozyskiwanego surowca. W tym roku była ona bardzo zmienna, gdzie zarówno było słonecznie, ale też występowały opady deszczu. Podczas bardzo intensywnych opadów prace były przerywane przez co okres zbioru się wydłużył. Ilość surowca chmielowego zebrana do końca września waha się w granicach 30 ton suchych szyszek co świadczy o dobrych plonach. W zależności od dalszego przebiegu pogody przewiduje się zakończenie jego zbioru w pierwszej dekadzie października. Materiał przygotowany przez: Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. Mariusza Zarychtę.
Wyniki kolejnej edycji programu „Inkubator Innowacyjności 4.0”

Uprzejmie informujemy, iż decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 sierpnia 2020 r. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, na podstawie złożonego wniosku o dofinansowanie został zakwalifikowany do udziału w programie pn. „Inkubator Innowacyjności 4.0”, finansowanego ze środków europejskich w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacją wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany w konsorcjum z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2022 r. Uczestnictwo w projekcie umożliwi realizację prac przedwdrożeniowych zespołom badawczym Instytutu, czego wynikiem będą praktyczne rozwiązania, które za pośrednictwem Instytytu będą transferowane do przemysłu. Jednostką odpowiedzialną za koordynację i nadzór nad działaniami projektowymi ze strony Instytutu jest Zakład Biogospodarki i Analiz Systemowych oraz Dział Wspomagania Badań. Lista uczelni, które otrzymały finansowanie znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/nauka/znamy-wyniki-kolejnej-edycji-programu-inkubator-innowacyjnosci-40 Informacje szczegółowe na temat projektu.
Komunikat nr 14 dotyczyczący suszy rolniczej.

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W czternastym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -10 mm. W analizowanym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu aż o 72 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 VII – 20 IX). Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21 III- 20 V) nastąpił wzrost KBW o 90 mm. Największy deficyt wody od -120 do -139 mm notowano na terenach:Gór Świętokrzyskich oraz na Pojezierzach Poznańskim i Ińskim. Stosunkowo duży niedobór od -120 do -129 mm wystąpił na Pobrzeżu Kaszubskim, Mierzei Helskiej, Pojezierzu Starogardzkim oraz Mrągowskim. Na znacznym obszarze kraju notowano deficyt wody wynoszący od -50 do -119 mm. Natomiast na terenach podgórskich wartości KBW były wysokie, miejscami nawet przekraczające 100 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski na terenie województw: świętokrzyskiego, wielkopolskiego, Susza notowana jest w uprawach rzepaku i rzepiku. W czternastym okresie raportowania od 1 sierpnia do 30 września 2020 r. największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw rzepaku rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 3 gminach Polski (0,12% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 697 gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach,tj. o 30,97 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach rzepaku i rzepiku w województwach przedstawia tab. 1. Tab. 1. Zasięg suszy w uprawach rzepaku i rzepiku Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin zagrożonych Udział gmin zagrożonych [%] Udział powierzchni zagrożonej [%] 1. świętokrzyskie 102 2 1,96 0,00 2. wielkopolskie 226 1 0,44 0,00 Tegoroczny sierpień był ciepły. W zachodnich rejonach Polski oraz w Kotlinie Sandomierskiej notowano temperaturę powietrza od 20 do ponad 21oC i na tych obszarach było cieplej od normy wieloletniej o ponad 2oC. Na pozostałym terytorium kraju również było ciepło od 18 do 20oC, cieplej od normy o 1-2oC. W pierwszej i drugiej dekadzie września najcieplejszym regionem kraju była Nizina Śląska z temperaturą od 15,5 do ponad 16oC (w pierwszej dekadzie) i od 16 do 17,5oC (w drugiej dekadzie). Natomiast najchłodniejszymi rejonami kraju były obszary Polski północnej od 13 do 15oC (w pierwszej) oraz północno-wschodniej od 14 do 15oC (w drugiej dekadzie). W trzeciej dekadzie tego miesiąca najwyższą temperaturę powietrza odnotowano na terenach Polski północno -wschodniej od 15,5 do ponad 16oC a najniższą na Przedgórzu Sudeckim od 12 do 13oC. W sierpniu na bardzo dużym obszarze Polski notowano opady od 60 do 120 mm stanowiące od 100 do 160% normy wieloletniej, jedynie w północnych rejonach kraju oraz na Wyżynie Lubelskiej, Małopolskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej opady były nieco niższe od 40 do 60 mm (60-100% normy). W pierwszej dekadzie września najniższe opady notowano na Ziemi Lubuskiejod poniżej 5 do 10 mm. Nieco większe opady wynoszące od 5 do 20 mm wystąpiływ południowej części Niziny Mazowieckiej i Podlaskiej w Górach Świętokrzyskichoraz w północnych terenach Pojezierza Mazurskiego. Na pozostałym obszarze kraju opady były już większe od 20 do ponad 50 mm. W drugiej dekadzie w wielu miejscach Polski nie odnotowano opadów atmosferycznych lub też wystąpiły w niewielkiej ilości nie przekraczającej 5 mm. Natomiast w trzeciej dekadzie tego miesiąca nie notowano opadów w Polsce północno wschodniej, stosunkowo małe od 15 do 25 mm wystąpiły na Nizinie Wielkopolskiej. Na pozostałych obszarach kraju opady były już duże od 25 do ponad50 mm. Ostatnie bardzo obfite opady spowodowały, że wartości klimatycznego bilansu wodnego uległy znacznemu zwiększeniu co sprawiło, że nie odnotowano niedoborów wody dla roślin uprawnych (oprócz rzepaku i rzepiku). W wyniku tych dużych zmian wilgotnościowych – zasięg suszy rolniczej uległ znacznemu zmniejszeniu, susza występowała tylko w 3 gminach Polski (w woj. świętokrzyskim oraz wielkopolskim). Z poważaniem Dyrektor Prof. dr hab. Wiesław Oleszek Opracowali: Dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. IUNG-PIB Dr hab. Rafał Pudełko Dr Jan Jadczyszyn Mgr Piotr Koza Mgr Anna Jędrejek Mgr Elżbieta Wróblewska Pełna treść komunikatu na stronach serwisu dedykowanego suszy: Link do serwisu http://susza.iung.pulawy.pl/
Studia Podyplomowe „ROLNICTWO EKOLOGICZNE” dla doradców rolniczych

Trwa nabór na niestacjonarne bezpłatne studia podyplomowe dla doradców rolniczych z makroregionów złożonych z województwa małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego (4), makroregionu składającego się z województwa mazowieckiego i łódzkiego (3), makroregionu składającego się z województwa lubelskiego i podkarpackiego (5) oraz makroregionu obejmującego województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie (2). Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w – PIB w Puławach – działający w imieniu Konsorcjum, na zlecenie ogłasza nabór na bezpłatne dwusemestralne studia podyplomowe w systemie niestacjonarnym pt. „Rolnictwo Ekologiczne” dla doradców rolniczych z: makroregionu składającego się z województwa małopolskiego, śląskiego , świętokrzyskiego makroregionu składającego się z województwa mazowieckiego i łódzkiego makroregionu składającego się z województwa lubelskiego i podkarpackiego – nabór zakończony makroregionu składającego się z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego Szczegóły dotyczące naboru na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego – Odział w Radomiu STUDIA PODYPLOMOWE „ROLNICTWO EKOLOGICZNE” dla doradców rolniczychz makroregionu składającego się z województwa lubelskiego i podkarpackiego◊ nabór zakończony ◊ Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w – PIB w Puławach –działający w imieniu Konsorcjum, ogłasza nabór na bezpłatne dwusemestralne studia podyplomowe w systemie niestacjonarnym pt. „Rolnictwo Ekologiczne”dla doradców rolniczych z makroregionu składającego się z województwa lubelskiego i podkarpackiego. Celem studiów jest przekazanie doradcom rolniczym wiedzy z zakresu prowadzenia produkcji roślinnej w systemie ekologicznym, zasad przetwórstwa ekologicznego,chowu zwierząt w rolnictwie ekologicznym oraz regulacji prawnych określających zasady prowadzenia produkcji ekologicznej i zasad wsparcia.W programie studiów przewidziano również zajęcia terenowe. Studia prowadzone będą od października 2020 r. do czerwca 2021 r. w Centrum Szkoleniowo-Kongresowym IUNG-PIB ul. Al. Królewska 17, w Puławach. Przewidzianych jest 11 zjazdów piątkowo- sobotnio-niedzielnych. Limit miejsc na studia podyplomowe w makroregionie obejmującym województwo lubelskie i podkarpackie wynosi 40 doradców, w tym 36 doradców zatrudnionych w publicznych podmiotach doradczych mających siedzibę lub oddział na terenie makroregionu. Zainteresowane osoby, które wyrażą chęć uczestniczenia w tych studiach prosimy o wypełnienie kwestionariusza osobowego umieszczonego wg. zamieszczonego wzoru i przesłanie na adres e-mail: a.karwat@cdr.gov.pl do dn. 28.09.2020 r.O przyjęciu na studia będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Z kandydatami, którzy wyrażą chęć udziału w studiach podyplomowych skontaktujemy się telefonicznie i za pośrednictwem maila w celu przesłania wymaganej dokumentacji. Kierownik studiów:dr Monika KowalikKierownik DziałuDział Upowszechniania i WydawnictwInstytut Uprawy Nawożenia i GleboznawstwaPaństwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB)ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławyemail: mkowalik@iung.pulawy.pltel. +48 81-4786-733 Osoba do kontaktu w sprawie naboru:Anna Karwat, CDR O/Radom a.karwat@cdr.gov.pl , tel. 48 365 69 28 Do pobrania: 1. Kwestionariusz osobowy 2. Harmonogram i ramowy program studiów 3. Regulamin studiów
Komunikat nr 13 dotyczyczący suszy rolniczej

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -82 mm.W analizowanym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 29 mm w stosunkudo poprzedniego okresu (11 VII – 10 IX). Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21 III- 20 V) nastąpił wzrost KBW o 18 mm. Największy deficyt wody notowany jest na terenach: Gór Świętokrzyskich, Równiny Gryfickiej, Wysoczyzny Łobeskiej, Łaskiej, Pojezierza Poznańskiego, Ińskiego, Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej oraz w Kotlinie Milickiej, wynosi od -140 do -179 mm. Stosunkowo duży niedobór wody wystąpił również na Żuławach, Pojezierzu Mrągowskim, Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, Równinie Bielskiej, Wysoczyznach: Drohiczyńskiej oraz Siedleckiej na których deficyt wody wynosi od -140 do -159 mm. Na znacznym obszarze kraju notowano deficyt wody wynoszący od -50 do -119 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Susza rolnicza występuje na terenie województw: świętokrzyskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, małopolskiego, podlaskiego. Susza notowana jest w uprawach: Rzepaku i rzepiku, Ziemniaka, Kukurydzy na kiszonkę, Kukurydzy na ziarno, Buraka cukrowego, Roślin strączkowych. Zasięg suszy w stosunku do poprzedniego okresu raportowania (11.07-10.09.2020 r.) zwiększył się w uprawach: Ziemniaka, Kukurydzy na kiszonkę, Kukurydzy na ziarno, Buraka cukrowego, Roślin strączkowych. Pełna treść komunikatu na stronach serwisu dedykowanego suszy: Link do serwisu http://susza.iung.pulawy.pl/
Uroczyste posiedzeniem Rady Naukowej z okazji 70-lecia IUNG wraz z wręczeniem odznaczeń państwowych oraz konferencja MRiRW

21 września 2020 roku, w Sali Kongresowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego miało miejsce CCLXXIV posiedzenie Rady Naukowej Instytutu połączone z konferencją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącą gospodarowania wodą w rolnictwie. Posiedzenie Rady Naukowej zakończyła prezentacja przedstawiona przez prof. dr hab.Teresę Doroszewską, zastępcę Dyrektora ds. naukowych, dotycząca długoletniej historii i osiągnięć IUNG w Puławach. Ważnym punktem programu było uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych. Złotym medalem za długoletnią służbę nadanym na mocy postanowienia Prezydenta RP – Andrzeja Dudy odznaczono 15 pracowników, srebrnym 7 i brązowym 4. Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”, odznaczono 21 pracowników IUNG-PIB. Kolejnym elementem programu była konferencja nt. zarządzania zasobami wody w rolnictwie oraz Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Konferencję otworzyli: prof. dr hab. Wiesław Oleszek – Dyrektor IUNG-PIB oraz Dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Nina Dobrzyńska. W trakcie konferencji dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. IUNG, kierownik Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki zaprezentował System Monitoringu Suszy Rolniczej, dr hab. Rafał Pudełko prof. IUNG, kierownik Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych, przedstawił informacje dotyczące zastosowania metod spektralnych w monitoringu suszy rolniczej. Na zakończenie części wykładowej konferencji prof. dr hab. Mariusz Matyka – zastępca Dyrektora ds. naukowych, przybliżył zasady zarządzania wodą na poziomie gospodarstwa. Na konferencję zostali zaproszeni dziennikarze telewizyjni oraz redaktorzy czasopism, którzy mieli również możliwość praktycznego zapoznania się z zasadami racjonalnej gospodarki wodnej w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG-PIB „Kępa”. /MK, TD/