Aktualności

System Monitoringu Suszy Rolniczej w filmie TVP1
Zapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego m.in. zmian klimatu, wyemitowanego 16 listopada 2021 r. na antenie TVP1 -„Co z tą wodą?”. Materiał jest obecnie dostępny na platformie TVP VOD.
W filmie wystąpili pracownicy naukowi i techniczni IUNG-PIB m.in. obsługujący stację meteorologiczną, doświadczenia w hali wegetacyjnej oraz oprogramowanie niezbędne w realizacji zadań Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.

NON OMNIS MORIAR
Przywołujemy pamięć wszystkich Osób nam bliskich, także Koleżanek Kolegów oraz Współpracowników. A więc tych wszystkich, którzy jeszcze niedawno byli wśród nas, wspierali nas swoim doświadczenie zawodowym i życiowym oraz zwykłą ludzką życzliwością. Zachowajmy Ich w życzliwej pamięci!

Informacja o stanie upraw za miesiąc wrzesień z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB
Przebieg pogody w sierpniu i wrześniu, wyjątkowo duża ilość opadów deszczu (ponad 400 mm w ciągu 6 tygodni), rozlewiska wody na plantacjach utrzymujące się przez wiele tygodni negatywnie wpłynęły na stan roślin, kondycję szyszek chmielowych oraz zbiory chmielu.

Dyrektor IUNG-PIB odebrał tablicę „Pomnik Historii” dla zespołu pałacowo-parkowego w Puławach z rąk Prezydenta RP
21 października 2021w Pałacu Prezydenckim z udziałem Prezydenta RP i Pierwszej Damy odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii.
Wśród obiektów uhonorowanych tablicami znalazły się zespoły pałacowo i zamkowo parkowe w Pszczynie, Puławach, Rogalinie, dokumentujące życie polskich wybitnych rodów i ich ambicje. Stanowią symbole niepodległości, suwerenności i trwałości narodu polskiego.

VIII Krajowa Platforma Glebowa nt. „Europejskie wyzwania w zakresie oceny i ochrony gleb”, 24 września 2021 r.
Konferencja naukowa nt. „Europejskie wyzwania w zakresie oceny i ochrony gleb” odbyła się 24 września 2021 r. w formie webinarium. Tematyka tegorocznego spotkania w ramach VIII Krajowej Platformy Glebowej miała za zadanie zwrócić uwagę uczestników na nowe inicjatyw podjęte przez Unię Europejską, odnoszące się m.in. do monitorowania, oceny i ochrony zasobów glebowych.

Mgr inż. Sylwia Siebielec laureatką konkursu NCBiR LIDER
Pragniemy poinformować, iż mgr inż. Sylwia Siebielec uzyskała finansowanie projektu pt. ”Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wzbogaconych mikrobiologicznie bionawozów wspomagających zrównoważoną produkcję roślinną i jej adaptację do zmian klimatu” w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) Lider XII.
Projekt zakłada stworzenie technologii uzyskiwania trzech rodzajów bionawozów, które będą nośnikiem mikroorganizmów wspomagających rozwój roślin w warunkach suszy.

Warsztaty projektu STEROPES w Saint-Remy-les-Chevreuse
W dniach 3-6.10.2021 w miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse we Francji pod Paryżem odbyły się pierwsze warsztaty (offline) projektu STEROPES będącego projektem wewnętrznym projektu EJP Soil. Projekt STEROPES „Stimulating novel Technologies from Earth Remote Observation to Predict European Soil carbon” poświęcony jest opracowaniu modeli służących do przewidywania zawartości glebowej materii organicznej na gruntach ornych Europy w różnych strefach klimatycznych i przy różnej agrotechnice w oparciu o zdjęcia satelitarne oraz źródła pomocnicze jak np. mapy glebowe.

Ostatnie z 16 szkoleń dla doradców – woj. zachodniopomorskie
Ostatnie z 16 szkoleń dla doradców w ramach dotacji celowej MRiRW – dla woj. zachodniopomorskiego odbędzie się 14 października 2021 r., g. 8.30.
31 sierpnia 2021 r. rozpoczęliśmy serię szkoleń dotyczących dobrych praktyk w zakresie nawożenia i ochrony gleb. Szkolenia są przeznaczone dla doradców rolniczych z ośrodków doradztwa rolniczego.