Aktualności

Pomnik historii

Dyrektor IUNG-PIB odebrał tablicę „Pomnik Historii” dla zespołu pałacowo-parkowego w Puławach z rąk Prezydenta RP

21 października 2021w Pałacu Prezydenckim z udziałem Prezydenta RP i Pierwszej Damy odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii.
Wśród obiektów uhonorowanych tablicami znalazły się zespoły pałacowo i zamkowo parkowe w Pszczynie, Puławach, Rogalinie, dokumentujące życie polskich wybitnych rodów i ich ambicje. Stanowią symbole niepodległości, suwerenności i trwałości narodu polskiego.

Read More »
Krajowa Platforma Glebowa

VIII Krajowa Platforma Glebowa nt. „Europejskie wyzwania w zakresie oceny i ochrony gleb”, 24 września 2021 r.

Konferencja naukowa nt. „Europejskie wyzwania w zakresie oceny i ochrony gleb” odbyła się 24 września 2021 r. w formie webinarium. Tematyka tegorocznego spotkania w ramach VIII Krajowej Platformy Glebowej miała za zadanie zwrócić uwagę uczestników na nowe inicjatyw podjęte przez Unię Europejską, odnoszące się m.in. do monitorowania, oceny i ochrony zasobów glebowych.

Read More »

Mgr inż. Sylwia Siebielec laureatką konkursu NCBiR LIDER

Pragniemy poinformować, iż mgr inż. Sylwia Siebielec uzyskała finansowanie projektu pt. ”Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wzbogaconych mikrobiologicznie bionawozów wspomagających zrównoważoną produkcję roślinną i jej adaptację do zmian klimatu” w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) Lider XII.
Projekt zakłada stworzenie technologii uzyskiwania trzech rodzajów bionawozów, które będą nośnikiem mikroorganizmów wspomagających rozwój roślin w warunkach suszy.

Read More »

Warsztaty projektu STEROPES w Saint-Remy-les-Chevreuse

W dniach 3-6.10.2021 w miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse we Francji pod Paryżem odbyły się pierwsze warsztaty (offline) projektu STEROPES będącego projektem wewnętrznym projektu EJP Soil.  Projekt STEROPES „Stimulating novel Technologies from Earth Remote Observation to Predict European Soil carbon” poświęcony jest opracowaniu modeli służących do przewidywania zawartości glebowej materii organicznej na gruntach ornych Europy w różnych strefach klimatycznych i przy różnej agrotechnice w oparciu o zdjęcia satelitarne oraz źródła pomocnicze jak np. mapy glebowe.

Read More »

Ostatnie z 16 szkoleń dla doradców – woj. zachodniopomorskie

Ostatnie z 16 szkoleń dla doradców w ramach dotacji celowej MRiRW – dla woj. zachodniopomorskiego odbędzie się 14 października 2021 r., g. 8.30.
31 sierpnia 2021 r. rozpoczęliśmy serię szkoleń dotyczących dobrych praktyk w zakresie nawożenia i ochrony gleb. Szkolenia są przeznaczone dla doradców rolniczych z ośrodków doradztwa rolniczego.

Read More »

Lubelski Festiwal Nauki 2021

W ostatni weekand września zakończył się Lubelski Festiwal Nauki. XVII Lubelski Festiwal Nauki odbywał się w dniach 18-24 września 2021 r. pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”.
Lubelski Festiwal Nauki to największa cykliczna impreza upowszechniająca naukę na Lubelszczyźnie i w sąsiednich regionach. Znajduje się w pierwszej trójce festiwali naukowych w kraju. Głównym celem LFN jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Zarówno uczelnie publiczne Lublina, jak i instytucje współorganizujące festiwal, stanowią o sile całego przedsięwzię
Naukowcy, doktoranci i specjaliści z IUNG-PIB od wielu już lat współuczestniczą w wydarzeniu. Postcovidowe wznowienie tradycyjnej formy festiwalu cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. IUNG-PIB zgłosił 16 tematów, w 71 edycjach.

Read More »