Agrotech 2022

IUNG-PIB na XXVII Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej – AGROTECH

W dniach 18-20 marca 2022, w ostatni zimowy weekend marca Kielce gościły wystawców i odwiedzających na XXVII Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej – AGROTECH. Nasz Instytut miał również swoje stoisko. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z najnowszymi publikacjami i materiałami informacyjnymi Instytutu, w tym wydanymi w ramach dotacji celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (instrukcje upowszechnieniowe, monografia Studia i Raporty oraz ulotki informacyjne). Wydarzenie było okazją do przedstawienia oferty publikacyjnej, usługowej, a także projektów realizowanych w Instytucie: EJP SOIL, BIOEASTsUP, AgroFossilFree, Inter-Naw jak również innych aktywności, w które zaangażowani są pracownicy IUNG-PIB. Stoisko Instytutu gościło w tym roku setki rolników, uczniów, nauczycieli szkół rolniczych, przedstawicieli biznesu i jednostek naukowych oraz uczelni.

Wystawa sprzętu rolniczego na targach AGROTECH 2022

Pracownicy Instytutu mieli okazję zapoznać się z wyzwaniami, które stoją przed rolnikami nie tylko z okolic Kielc, ale również z Podkarpacia (Tarnów), Iłży (świętokrzyskie), Radomia i Zwolenia (mazowieckie), Krasnystaw, Hrebennego, Białej Podlaskiej (lubelskie), Wisły (śląskie), Oświęcimia, Krzeszowic, Proszowic (małopolskie) i Podlasia oraz innych obszarów naszego kraju. Stoisko odwiedzili nauczyciele i uczniowie ze szkół rolniczych znajdujących się pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Jabłonnej, Studzianek, Nowego Targu, Leśnej Podlaskiej, ale również finansowanych przez samorządy np. szkoły rolniczej w Czarnocinie (łódzkie).

Stoisko Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa na Targach AGROTECH 2022

Targi są bardzo dobrą okazją do nawiązania współpracy z partnerami, którzy są zaciekawieni ofertą badań i ekspertyz realizowanych w Instytucie. Duże zainteresowanie budziła współpraca z naukowcami Instytutu. Kontakt z przedstawicielami firm nawiązał mgr Piotr Jurga, broker innowacji z Zakładu Biogospodarski i Analiz Systemowych, który prezentował szczegółową ofertę projektów stanowiących potencjał komercjalizacyjny Instytutu w ramach projektu pozakonkursowego Ministerstwa Edukacji i Nauki „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Na stoisko Instytutu zgłaszali się również przedstawiciele firm, głównie nawozowych zainteresowanych współpracą. Pojawili się również odwiedzający zza granicy.

Pracownicy Działu Upowszechniania i Wydawnictw starali się zidentyfikować potrzeby odwiedzających. Wśród nich byli plantatorzy tytoniu, którzy mieli możliwość otrzymać próbki nasion i ofertę wydawniczą, w tym najnowsze wydanie “Metodyka Ochrony tytoniu”, “Choroby i szkodniki tytoniu” oraz ulotkę informacyjną nt. oferty sprzedaży nasion tytoniu uprawianego w sezonie 2022. Materiały przygotowali do dystrybucji naukowcy z Zakładu Hodowli i Biotechnologii Roślin. Hodowców chmielu informowano o pracach zrealizowanych w ramach dotacji celowej i materiałach edukacyjnych dostępnych na stronie internetowej. Otrzymali oni również bezpłatne publikacje m.in. broszurę “Polskie odmiany chmielu”.

Tematy, które najbardziej interesowały odwiedzających w bieżącym roku to opłacalność produkcji roślinnej, racjonalne nawożenie, rośliny na poplon, zagadnienia związane z monitoringiem suszy rolniczej, rośliny strączkowe i zagadnienia z zakresu uprawy roślin zbożowych. Pracownicy obecni na stoisku mieli również okazję wzbogacić swoja wiedzę np. na temat tego czym jest sumieszka z Podkarpacia czyli mieszanina zbóż na paszę.

Targi AGROTECH 2022 odbywały się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Odwiedzający stoisko IUNG-PIB (H24) na targach AGROTECH w 2022 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content