Do pobrania: Wniosek Deklaracja Oświadczenie
Kontakt:
Zakład Żywienia Roślin i Nawożenia tel. 81 4786 830, 81 4786 831
e-mail: nawozenie@iung.pulawy.pl
Definicje
Nawozy – produkty przeznaczone do dostarczania roślinom składników pokarmowych lub zwiększania żyzności gleb lub żyzności stawów rybnych, którymi są nawozy mineralne, nawozy naturalne, nawozy organiczne oraz nawozy organiczno-mineralne.
Środki poprawiające właściwości gleby – substancje dodawane do gleby w celu poprawy jej właściwości lub jej parametrów chemicznych, fizycznych, fizyko-chemicznych lub biologicznych.
Nawożenie w rolnictwie ekologicznym
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 w ekologicznej produkcji roślinnej żyzność i aktywność biologiczna gleby utrzymywana jest poprzez stosowanie płodozmianu z udziałem roślin motylkowatych oraz maksymalne wykorzystanie nawozów naturalnych i organicznych powstających w gospodarstwie. W przypadku, kiedy zabiegi te nie zapewniają osiągnięcia lub poprawy żyzności gleby dozwolone jest stosowanie nawozów i środków poprawiających właściwości gleby zawartych w zamkniętym wykazie, dopuszczonych do obrotu zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym państwie członkowskim.
W rolnictwie ekologicznym dopuszczone jest stosowanie nawozów mineralnych niepochodzących z syntezy chemicznej o niskim stopniu rozpuszczalności i koncentracji składnika pokarmowego. Nie zezwala się na stosowanie mineralnych nawozów azotowych
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2021, poz. 76)
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 czerwca 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 119, poz. 765)
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie jednostek oceniających i potwierdzających zgodność środków do produkcji ekologicznej z wymaganiami określonymi w przepisach dotyczących rolnictwa ekologicznego oraz prowadzących wykaz tych środków.
Warunki kwalifikowania nawozów i środków poprawiających właściwości gleby oraz wapna do stosowania w rolnictwie ekologicznym
Do rolnictwa ekologicznego mogą zostać zakwalifikowane nawozy oraz środki poprawiające właściwości gleby zawierające w swoim składzie wyłącznie substancje zawarte w Załączniku II, do Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/1165 z dnia 15 lipca 2021 r. zezwalającego na stosowanie niektórych produktów i substancji w produkcji ekologicznej oraz ustanawiające ich wykazy
1. Dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami o nawozach i nawożeniu oraz produkty nawozowe oznaczone znakiem CE na podstawie:
- wniosku producenta/importera nawozu/środka poprawiającego właściwości gleby
- deklaracji producenta/importera nawozu/środka poprawiającego właściwości gleby oraz oświadczenia
- instrukcji stosowania i przechowywania nawozu/środka poprawiającego właściwości gleby
2. Dopuszczone do obrotu zgodnie z art. 5 ustawy o nawozach i nawożeniu na podstawie:
- wniosku producenta/importera nawozu/środka poprawiającego właściwości gleby
- deklaracji producenta/importera nawozu/środka poprawiającego właściwości gleby oraz oświadczenia
- instrukcji stosowania i przechowywania nawozu/środka poprawiającego właściwości gleby
- wyników badań właściwości fizykochemicznych, chemicznych, biologicznych potwierdzających spełnienie przez nawóz/środek poprawiający właściwości gleby wymagań jakościowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 czerwca 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu
3. Wapno nawozowe na podstawie:
- wniosku producenta/importera wapna nawozowego
- deklaracji producenta/importera wapna nawozowego
- instrukcji stosowania i przechowywania wapna nawozowego
- kopii opinii wydanej przez IUNG-PIB o przydatności wapna do stosowania w rolnictwie
Koszty związane z kwalifikacją produktu do stosowania w rolnictwie ekologicznym ponosi producent lub importer nawozu lub środka poprawiającego właściwości gleby
Nawozy naturalne
Nawozy naturalne, którymi w rozumieniu ustawy o nawozach i nawożeniu są: obornik, gnojówka i gnojowica, odchody pochodzące od zwierząt gospodarskich z wyjątkiem odchodów pszczół i zwierząt futerkowych, bez dodatków innych substancji oraz guano przeznaczone do rolniczego wykorzystania nie podlegają kwalifikacji do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Nawozy naturalne nie mogą pochodzić z gospodarstw prowadzących intensywny chów zwierząt.
Nawozy naturalne można zbywać do bezpośredniego rolniczego wykorzystania wyłącznie na podstawie pisemnej umowy, którą obie strony przechowują przez okres co najmniej 8 lat.