Artykuł informacyjno-promocyjny na łamach sekcji Rzecz o Innowacjach

Szanowni Państwo, Pragniemy poinformować, iż w jednym z wydań „Rzecz O Innowacjach” ukazał się artykuł informacyjno-promocyjny o projekcie realizowanym w Instytucie. Przeprowadzony wywiad z mgr inż. Sylwią Siebielec dotyczył badań prowadzonych w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wzbogaconych mikrobiologicznie bionawozów wspomagających zrównoważoną produkcję roślinną i jej adaptację do zmian klimatu – INNO-MIK”, Nr LIDER/36/0184/L-12/20/NCBR/2021. Projekt INNO-MIK uzyskał finansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach konkursu Lider XII. Link do artykułu: https://rzeczo.pl/mikroorganizmy-dla-odpornosci-upraw/ Obecnie realizujemy II etap badań tj. „Wybór optymalnego składu inokulum dla wspomagania roślin w warunkach suszy”. Wstępnie wybrane bakterie, znajdujące się w istniejącej kolekcji, zostały przetestowane pod kątem efektywności poszczególnych procesów biochemicznych. W związku z powyższym jesteśmy w trakcie przygotowań do przeprowadzenia testów laboratoryjnych z udziałem naszych bakterii. Zapraszamy na stronę projektu INNO-MIK www.inno-mik.pl
II. Międzynarodowe Warsztaty Innowacji AgroFossilFree – Warszawa [23 IX 2022]

Planowana data wydarzenia to 23 września 2022, w godzinach 09:00 – 15:00.
Lokalizacja warsztatów: Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy
Instytut Badawczy (IERiGŻ-PIB), ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa
Tematem warsztatów jest “Wykorzystanie technologii i strategii wolnych od paliw kopalnych
(FEFTS) w rolnictwie”.
III Ogólnopolska Konferencja Agroleśnictwa „Agroleśnictwo – alternatywna produkcja rolnicza” [5 X 2022]

Zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Agroleśnictwa Agroleśnictwo – alternatywna produkcja rolnicza, która odbędzie się 5 października 2022 r. w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Konferencja zostanie sfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka – Wsparcie konferencji naukowych”. Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pana Henryka Kowalczyka oraz European Agroforestry Federation. Szczegółowe informacje znajdują się w zamieszczonych komunikatach. Uwaga! Termin zgłoszeń na konferencję jest przedłużony do 22 sierpnia b.r. Pliki do pobrania:
Innowacyjne rozwiązania w hodowli tytoniu w celu poprawy zdrowia roślin i ich składu chemicznego

Prezentację przygotowano w ramach zadania 6.3: Upowszechnianie wiedzy o wynikach uzyskiwanych w ramach realizacji zadania.
IUNG-PIB o perspektywach rozwoju produkcji roślin bobowatych
Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią prof. dr. hab. Jerzego Księżaka dotyczącego perspektyw rozwoju produkcji oraz korzyści wynikających z uprawy roślin bobowatych. Link do wypowiedzi
Spotkanie zespołu badawczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Politechniki Łódzkiej z Zakładem Mikrobiologii Rolniczej w ramach projektu INNO – MIK

W dniu 19 maja 2022 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie zespołu badawczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Politechniki Łódzkiej z Zakładem Mikrobiologii Rolniczej w ramach projektu INNO – MIK w Innowacyjno – Naukowym Centrum Badań Rolniczych – INCBR w Puławach. Na spotkaniu było nam niezmiernie miło gościć Panów: dr Andrzeja Lewickiego – Specjalistę ds. fermentacji (UP Poznań) dr Jakuba Pulkę – Specjalistę ds. kompostowania (UP Poznań) dr inż. Szymon Szufę – Starszego technologa procesu toryfikacji (Politechnika Łódzka) dr inż. Łukasza Adriana – Technologa ds. koncepcji projektu i przekonfigurowania instalacji do toryfikacji (Politechnika Łódzka) mgr inż. Piotr Piersę – Technologa ds. przekonfigurowania instalacji do toryfikacji (Politechnika Łódzka) Głównym celem spotkania było omówienie istotnych kwestii związanych z realizacją poszczególnych etapów projektu wraz z przedyskutowaniem kluczowych zagadnień technologicznych, dotyczących przygotowania nośników na bazie płynnego pofermentu, kompostu i toryfikatu. Inspiracją do rozmów i prowadzonych dyskusji było przeanalizowanie zaplanowanych w projekcie wspólnych działań wraz ze szczegółowym omówieniem testów mikrobiologicznych związanych z efektywnością bakterii na poszczególnych nośnikach organicznych. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń, podjęcia nowych zagadnień oraz wspólnych planów naukowych i rozwojowych w ramach kolejnych innowacyjnych projektów. Mamy nadzieję, że niebawem odwiedzimy zarówno Politechnikę Łódzka, jak również Uniwersytet Przyrodniczy w celu zapoznania się z infrastrukturą technologiczną niezbędną do badań procesów fermentacji, kompostowania i toryfikacji w ramach realizacji etapu 3 i 4, które rozpoczynają się w lipcu bieżącego roku. Etap 3: Fermentacja metanowa jako metoda produkcji płynnego nośnika dla dedykowanych bakterii. Etap 4: Kompostowanie i toryfikacja biomasy jako metody produkcji stałego nośnika dla dedykowanych bakterii. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.inno-mik.pl i zapoznania się z kolejnymi profilami osób tworzących zespół projektu INNO-MIK. Do biogramów osób pracujących w Zakładzie Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB dołączyły sylwetki osób pracujących w Zakładzie Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów IUNG-PIB, których prace (przygotowanie materiału glebowego, biotesty szklarniowe i analizy fizykochemiczne) rozpoczynają się już w lipcu br. w ramach Etapu 2: Wybór optymalnego składu inokulum dla wspomagania roślin w warunkach suszy. Z wyrazami szacunku Zespół projektu INNO-MIK
Zaproszenie na konferencję „Rolnictwo ekologiczne w świetle strategii Zielonego Ładu” oraz warsztaty „Dobre praktyki płodozmianowo-nawozowe w rolnictwie ekologicznym”

Data wydarzenia: 21 czerwca 2022, 11:00 – 15:00 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu Różaniec Pierwszy 94, 23-420 Tarnogród Od 10:00 rejestracja uczestników Program 11:00 – 11:15 Powitanie gości (IUNG – PIB). 11:15 – 11:45 Rolnictwo ekologiczne na rozdrożu. Dr hab. Jarosław Stalenga, IUNG-PIB Puławy. 11:45 – 12:15 Czy gospodarstwa ekologiczne potrzebują dywersyfikacji? Dr Paweł Radzikowski, IUNG-PIB Puławy. 12.15-12.45 – Przerwa kawowa. 12.45-13.15 Ekologiczne Doświadczalnictwo Odmianowe – dobór odmian jako sposób na zwiększenie produkcji i poprawę jakości w gospodarstwie ekologicznym. Dr hab. Krzysztof Jończyk IUNG-PIB Puławy. 13.15-13.45 Dostępność i rynek ekologicznego materiału nasiennego warzyw w Polsce. Marcin Moczulski, BEJO ZADEN Polska. 13.45-14.00 Dyskusja. 14.00-15.00 – Obiad. Prosimy przesłać formularz rejestracyjny na adres ekologia@iung.pulawy.pl do 31 maja 2022 r. Sekretariat konferencji tel.: 81 47 86 822 Liczba miejsc jest ograniczona. Koszty zakwaterowania, wyżywienia (prosimy zgłaszać preferencje dietetyczne) i wyjazdów terenowych pokrywa organizator, koszty dojazdu do Różańca pokrywa uczestnik konferencji we własnym zakresie. Zaproszenie na warsztaty I część: 21 czerwca 2022, 15:30 – 19:00 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu Różaniec Pierwszy 94, 23-420 Tarnogród Program: 15.30–15.40 Powitanie gości (IUNG-PIB Puławy). 15.40–16.00 Planowanie zmianowań w bez inwentarzowych gospodarstwach ekologicznych. Dr hab. Krzysztof Jończyk IUNG-PIB Puławy. 16.00–16.15 Dobre praktyki płodozmianowo – nawozowe w gospodarstwach ekologicznych w regionie Tarnogrodu. Tomasz Obszański – Barwy Zdrowia. 16.15–18.00 Wizytacja gospodarstwa ekologicznego Tomasza Obszańskiego. 18.00-18.30 Dyskusja. 19.00 – Kolacja. II część: 22 czerwca 2022, 09:00 – 14:30 Program: 9:00 – 13:00 Wizytacja gospodarstw ekologicznych w okolicach Tarnogrodu. 13:00 – 14:00 – Obiad. 14:00 – 14:30 Podsumowanie konferencji. Prosimy przesłać formularz rejestracyjny na adres ekologia@iung.pulawy.pl do 31 maja 2022 r. Sekretariat konferencji tel.: 81 47 86 822 Liczba miejsc jest ograniczona. Koszty zakwaterowania, wyżywienia (prosimy zgłaszać preferencje dietetyczne) i wyjazdów terenowych pokrywa organizator, koszty dojazdu do Różańca pokrywa uczestnik warsztatów we własnym zakresie.
Tydzień Otwartych Drzwi IUNG-PIB 2022

AKTUALIZACJA oferty TOD 24.05.2022 g. 09.00.
Po 2 latach utrudnień pandemicznych powracamy do organizacji Tygodnia Otwartych Drzwi. Wydarzenie to jest dedykowane głównie jednostkom współpracującym z IUNG-PIB takim jak szkoły rolnicze, ośrodki doradztwa rolniczego, uczelnie rolnicze, ale zależnie od naszych możliwości osobowych zapraszamy również inne grupy. Przygotowaliśmy dla Państwa 34 propozycje pokazów, ćwiczeń, prezentacji i wykładów.
Rolnictwo 4.0 w aspekcie ochrony gleb i racjonalnego nawożenia

IUNG-PIB zaprasza na warsztaty terenowe połączone z DEMO DAY, w ramach którego odbędzie się demonstracja testowanego w RZD OSINY robota polowego ROBOTTI
Warsztaty dla aplikantów 3 konkursu na projekty wewnętrzne EJP SOIL 25 kwietnia

Podczas warsztatów będzie można przedyskutować tematykę konkursu, nawiązać kontakty z innymi zainteresowanymi wnioskodawcami i rozpocząć współpracę w celu wspólnego opracowania wniosków.