IUNG-PIB na 57. Ogólnopolskiej Konferencji Mikrobiologicznej

W dniach 22-24 września 2025 roku pracownicy Zakładu Mikrobiologii uczestniczyli w 57. Ogólnopolskiej Konferencji Mikrobiologicznej pn. „Mikroorganizmy w środowisku i służbie człowieka”, która odbyła się w Szczecinie. Celem konferencji było przedstawienie najnowszych osiągnięć oraz podsumowanie dotychczasowej wiedzy w badaniach z zakresu mikrobiologii ogólnej, środowiskowej i medycznej, a także biologii molekularnej. Konferencja umożliwiła integrację specjalistów zajmujących się różnymi dziedzinami mikrobiologii oraz na wymianę opinii o możliwościach i skuteczności stosowania najnowszych metod badawczych. Konferencja Mikrobiologiczna jest cyklicznym wydarzeniem naukowym, miejscem wymiany doświadczeń oraz dzielenia się najnowszymi wynikami badań z zakresu szeroko pojętej mikrobiologii. Tegoroczną edycję wydarzenia organizował Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Arkadiusza Telesińskiego. Prof. dr hab. Anna Gałązka była członkiem Komitetu Naukowego Konferencji, a także przewodniczyła pierwszej sesji referatowej. Pracownicy Zakładu Mikrobiologii zaprezentowali następujące postery naukowe: Kolejna edycja Konferencji odbędzie się we wrześniu 2026 roku i będzie organizowana przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Więcej informacji na temat wydarzenia:https://mikro57.zut.edu.pl/

NBSOIL we Włoszech

W dniach 6–7 października 2025 r. we Włoszech w Pizie odbyła się 13. międzynarodowa konferencja pn.:„Gleby obszarów miejskich, przemysłowych, komunikacyjnych, górniczych i wojskowych (SUITMA) From a One Health Perspective” skupiająca się na zdrowiu gleby oraz globalne sympozjum FAO poświęcone zasklepianiu gleb oraz glebom miejskim. Podczas sesji plakatowej mgr Ludwika Poręba zaprezentowała w ramach projektu NBSOIL poster przedstawiający tematykę dotyczącą wpływu zielonej infrastruktury, czyli jednego z najważniejszych rozwiązań opartych na naturze w mieście, na usługi ekosystemowe gleby na tych obszarach. Oba wydarzenia były okazją do interesujących dyskusji na temat zdrowia gleby i rozwiązań mających na celu poprawę jej stanu na obszarach miejskich i przemysłowych, prowadzonych przez naukowców ze wszystkich kontynentów.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Niemcy, Bawaria

Termin wyjazdu: 29.09 – 3.10.2025 Cel wyjazdu: Celem wyjazdu było zapoznanie się z organizacją produkcji i przetwórstwa chmielu w rejonie Hallertau w Niemczech, a także z działalnością organizacji zrzeszających niemieckich plantatorów chmielu. W dniach 29 września – 3 października na zaproszenie Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli dr Urszula Skomra wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Niemiec pt. „W sercu chmielowych plantacji: praktyki i innowacje u zagranicznych sąsiadów”. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu finansowanego z Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW +) na 2025 r., schemat II – Pomoc Techniczna PS WPR 2023-2027. W wyjeździe uczestniczyło 25 osób: plantatorzy chmielu, doradcy rolni, przedstawiciele jednostek samorządowych i browarów. Celem wyjazdu było zapoznanie się z organizacją produkcji i przetwórstwa chmielu w rejonie Hallertau, który jest największym rejonem uprawy chmielu w Niemczech (ponad 16 tys. ha) i z którego pochodzi ponad 30% światowej produkcji chmielu, a także z działalnością organizacji zrzeszających niemieckich plantatorów chmielu. Cel ten był realizowany poprzez wizyty i konsultacje w gospodarstwach zajmujących się produkcją chmielu, firmach skupujących i przetwarzających chmiel, organizacjach naukowych i spółdzielniach zrzeszających plantatorów, a także w browarach.  W trakcie wizyt w gospodarstwach chmielarskich uczestnicy wyjazdu mogli obejrzeć plantacje, maszyny do uprawy i zbioru chmielu, suszarnie oraz magazyny chmielowe, a także porozmawiać o problemach branży chmielarskiej w Niemczech. Ważnym punktem wyjazdu była wizyta w firmie Hopsteiner – jednej z największych firm skupujących i przetwarzających chmiel. Firma działa na całym świecie, również  w Polsce. Prowadzi swój własny program hodowlany nastawiony na uzyskanie odmian wysoko i stabilnie plonujących nawet w warunkach suszy i wysokiej temperatury, o wysokiej zawartości kwasów goryczkowych i olejków chmielowych i mniej wymagających pod względem nawożenia i ochrony. W trakcie wizyty w Instytucie Chmielarskim w Hüll przedstawiono tematykę badawczą ze szczególnym uwzględnieniem hodowli nowych odmian oraz badań nad chorobami chmielu. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z poszczególnymi etapami procesu hodowlanego, a także zobaczyli szklarnie, zbiór materiałów hodowlanych oraz plantacje. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się również z działalnością niektórych organizacji, stowarzyszeń i spółdzielni zrzeszających plantatorów. Ich działalność wspiera producentów chmielu zarówno poprzez specjalistyczne doradztwo, obsługę prawną, czy też sprzedaż chmielu. Największą z tych organizacji, skupiającą wszystkich plantatorów chmielu w Niemczech  jest Spółdzielnia Przetwórstwa Chmielu HVG, która zajmuje się zbiorowym marketingiem niemieckiego chmielu na całym świecie. Organizacja ta jest bezpośrednim łącznikiem niemieckich producentów chmielu z browarami, dysponuje nowoczesnymi zakładami przetwórczymi, w których przetwarza chmiel na produkty chmielowe, wspiera programy hodowlane i jest właścicielem niemieckich odmian chmielu. W muzeum chmielu w Wolnzach można było poznać historię niemieckiego chmielarstwa, ewolucję jaka miała miejsce w uprawie tej rośliny  począwszy od  konstrukcji wsporczych plantacji, poprzez cały proces uprawy, zbioru,  aż do suszenia i pakowania chmielu. Uczestnicy wyjazdu studyjnego wizytowali również browary, gdzie prezentowano różne technologie produkcji piw. Wyjazd był okazją do poszerzenia wiedzy i nawiązania nowych kontaktów, a także inspiracją do podjęcia działań w zakresie promocji polskiego sektora uprawy chmielu.

Staż naukowy w ramach programu Zawacka NAWA

Z przyjemnością informujemy, iż Pani dr inż. Sylwia Siebielec z Zakładu Mikrobiologii otrzymała dnia 02.09.2025r. pozytywną decyzję DYREKTORA NARODOWEJ AGENCJI WYMIANY AKADEMICKIEJ w sprawie  przyznania  środków finansowych w maksymalnej wysokości na realizację 3 – miesięcznego, zagranicznego pobytu naukowego w roku akademickim 2025/2026 (Słowacja) . „…Celem Programu Zawacka NAWA jest pogłębienie międzynarodowej współpracy akademickiej poprzez indywidualne wyjazdy z Polski studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich oraz naukowców zgodnie z postanowieniami międzyrządowych umów zawartych pomiędzy Polską a krajami biorącymi udział w Programie Zawacka NAWA…” Więcej o programie: https://nawa.gov.pl/wspolpraca-i-wymiana-miedzynarodowa/zawacka-nawa/wyjazdy/oferta-2025-2026 Ośrodek goszczący: Agricultural and Food Centre – Soil Science and Conservation Research Institute. Termin wyjazdu: 12.01.2026r. – 12.04.2026r. Serdecznie gratulujemy!

XIV Konferencja Krajowej Izby Biopaliw „Biopaliwa transportowe”

Prof. Mariusz Matyka Dyrektor IUNG-PIB otrzymał wyróżnienie instytucjonalne za wsparcie w procesie certyfikacji biopaliw na Konferencji Krajowej Izby Biopaliw w Nałęczowe, 24 września 2025 r.

IUNG – PIB został uhonorowany wyróżnieniem instytucjonalnym podczas XIV Konferencji Krajowej Izby Biopaliw „Biopaliwa transportowe” w Nałęczowie. Nagroda podkreśla znaczenie działań IUNG-PIB na rzecz rozwoju biopaliw i dekarbonizacji transportu w Polsce.

IUNG-PIB na Festiwalu Przemian Centrum Naukowego Kopernik

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w Festiwalu Przemian. Na zwiedzających czeka dużo atrakcji, spotkań i ciekawych wykładów. W tym roku wraz Centrum Naukowym Kopernik współpracuje także z Zakład Mikrobiologii IUNG-PIB. W sekcji stacji doświadczalnej będzie można obserwować m.in. bakterie glebowe żyjące w symbiozie z roślinami. Stanowiska czynne w godzinach: Laboratoria Centrum Nauki Kopernik Zakład Mikrobiologii Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach Link: https://www.kopernik.org.pl/festiwal-przemiany-2025/festiwal-przemiany-2025-wystawa Serdecznie zapraszamy

Wizyta szkoły podstawowej w RZD Kępa

W ramach projektu NBSOIL, w dniu 22 września 2025 r. uczniowie z klasy IVb szkoły podstawowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach mieli wyjątkową okazję odwiedzić Rolniczy Zakład Doświadczalny „Kępa” w Puławach. Podczas wizyty poznali, jak funkcjonuje gospodarstwo, przyjrzeli się z bliska uprawom sadowniczym i dowiedzieli się, jak wygląda produkcja zdrowej żywności – od drzewa aż po półkę sklepową, oraz dlaczego gleba to nasz największy skarb Nie zabrakło także wizyty w sklepie z lokalną i ekologiczną żywnością, gdzie dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda świadome rolnictwo w praktyce i jak ważna jest jakość tego, co trafia na nasze talerze. To była inspirująca lekcja przyrody, ekologii i odpowiedzialności – dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas! Warsztaty zorganizowane zostały przez Sławomira Juraka, Magdalenę Łysiak, Karolinę Świątek oraz Iwonę Nocek.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Walencja, Hiszpania

Termin wyjazdu: 07.09- 11.09.2025 Cel wyjazdu: Celem wyjazdu było zapoznanie się z najnowszymi technologiami wykorzystywanymi w rolnictwie na całym świecie oraz wynikami badań doświadczeń prowadzonych w placówkach na całym świecie oraz przedstawienie oraz konfrontacja swoich wyników badań dotyczących wykorzystania zdjęć spektralnych w rolnictwie precyzyjnym. Celem wyjazdu służbowego był udział w międzynarodowej konferencji AGRI 2025, która jest jednym z kluczowych wydarzeń naukowych poświęconych innowacjom w sektorze rolnym. Głównym założeniem było zapoznanie się z najnowszymi wynikami badań, trendami technologicznymi i rozwiązaniami w obszarze Rolnictwa 4.0. Podczas konferencji skupiono się na najważniejszych zagadnieniach poruszonych podczas sesji tematycznych, ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju. Program konferencji był niezwykle bogaty i obejmował zarówno sesje stacjonarne, jak i wirtualne. Poniżej przedstawiono podsumowanie najważniejszych zagadnień poruszonych w poszczególnych dniach. Pierwszy dzień konferencji skupiał się na fundamentalnych mechanizmach funkcjonowania agroekosystemów, od genetyki po zrównoważone systemy produkcji.Wykłady inauguracyjne poruszyły kluczowe tematy, takie jak mechanizmy działania nowoczesnych środków produkcji rolnej dla zapewnienia zrównoważonego systemu żywnościowego (Rajnish Khanna, Carnegie Institution for Science at Stanford University, USA) , innowacyjne metody bio-nawadniania upraw na terenach półpustynnych (Richard Dick, The Ohio State University, USA) oraz ochrona plonów ryżu poprzez badania nad receptorami odpornościowymi (Wen-Yuan Song, University of Florida, USA). Sesje referatowe dotyczyły m.in. mechanizmów odporności roślin na zasolenie (Xingyu Jiang, Guangdong Ocean University, Chiny) oraz wpływu stresu termicznego na rozwój pszenicy (Anukriti Srivastava, Banasthali Vidyapith, Indie). Na sesji posterowej zaprezentowano szerokie spektrum badań. Na szczególną uwagę zasługiwały prace dotyczące zastosowania biofungicydów w ochronie roślin (Jonathan Smet, Eleni Sioziou, Aphea Bio, Belgia) , hodowli wspomaganej markerami w celu uzyskania kukurydzy bogatej w beta-karoten (Marija Kostadinović, Maize Research Institute Zemun Polje, Serbia) oraz wykorzystania pomiarów spektralnych w doświadczalnictwie i produkcji rolnej. Drugi dzień poświęcony był głównie nowoczesnym technologiom, zrównoważonemu nawożeniu oraz zdrowiu gleby.Wykłady inauguracyjne dotyczyły m.in. wykorzystania nawozów o kontrolowanym uwalnianiu składników (Rao Mylavarapu, University of Florida, USA) oraz innowacyjnej technologii nanopęcherzyków do poprawy produktywności roślin (Michael Davidson, ChucaoTech Asia-Africa, USA).W sesji referatowej szczególnie interesujące było wystąpienie Munehiro Ebato z japońskiej Narodowej Organizacji Badań nad Rolnictwem i Żywnością, który przedstawił wykorzystanie autonomicznych robotów do oceny właściwości fizycznych gleby na wielkoobszarowych polach ryżowych. Podkreślono również rolę rolnictwa regeneratywnego we wzbogacaniu społeczności bakteryjnych i grzybowych w glebie, co bezpośrednio wpływa na jej jakość i zdrowotność roślin (Indira Singh, Indian Institute for Human Settlements, Indie) Ostatni dzień konferencji skupiał się na przyszłościowych rozwiązaniach technologicznych, w tym na rolnictwie wertykalnym i sztucznej inteligencji. Wykład inauguracyjny Chow Kheong Keat Gregory’ego z Singapuru dotyczył poszukiwania optymalnych i zrównoważonych rozwiązań dla rolnictwa wertykalnego. W sesjach referatowych zaprezentowano m.in. inteligentną technologię i sprzęt do zbioru herbaty (Yu Han, Nanjing Institute of Agricultural Mechanization, Chiny) , systemy zapewniające interoperacyjność danych w cyfrowym rolnictwie (Simon Vrečar, Matej Mertik, GAUDEAMUS, Słowenia) oraz wykorzystanie modeli 3D GPR (georadarowych) do analizy zmieniających się warunków glebowych (Marjana Zajc, Geological Survey of Slovenia, Słowenia). Konferencję zamykało ważne wystąpienie Fatmy Abdel-Motaleb Mostafy z Egiptu na temat roli sztucznej inteligencji w zrównoważonym rolnictwie, które podsumowało wiele wątków poruszanych podczas wydarzenia Autonomiczne roboty i inteligentne maszyny stają się kluczowym elementem nie tylko w pracach polowych (zbiór, ocena gleby), ale również w monitorowaniu i zarządzaniu produkcją. Niezależnie od dziedziny – od genetyki po agrotechnikę – kluczową rolę odgrywa gromadzenie i analiza precyzyjnych danych (pomiary spektralne, sensory, modele 3D), które są podstawą do podejmowania optymalnych decyzji. Natomiast Sztuczna Inteligencja jest technologią horyzontalną, która integruje różne dziedziny – od interpretacji danych teledetekcyjnych, przez sterowanie robotami, po modelowanie ryzyka chorobowego. Udział w konferencji AGRI 2025 był niezwykle inspirujący i pozwolił na uzyskanie szerokiego przeglądu najbardziej aktualnych kierunków badawczych w naukach rolniczych. Zdobyta wiedza, zwłaszcza w zakresie automatyzacji, teledetekcji i zastosowania AI, będzie cennym wkładem w rozwój realizowanego zadania 1.8 w ramach dotacji celowej MRiRW.

Warsztaty „Doskonalenie uprawy międzyplonów jako praktyki rolnictwa węglowego”

W dniu 16 września 2025 r. w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyły się warsztaty pt.  „Doskonalenie uprawy międzyplonów jako praktyki rolnictwa węglowego”. Warsztaty były współorganizowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach i Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji zadania 2.5 w Dotacji Celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otwarcia warsztatów dokonał Z-ca Dyrektora PODR w Szepietowie mgr inż. Jerzy Leszczyński, który podkreślił znaczenie współpracy z instytucjami naukowymi, w tym zwłaszcza wieloletnią współpracę z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach, w przekazywaniu wiedzy dla szerokiej praktyki rolniczej. W spotkaniu uczestniczyli doradcy PODR i rolnicy z rejonu Podlasia. W ramach warsztatów przedstawiono następujące referaty przygotowane przez pracowników naszego Instytutu: Tematyka warsztatów cieszyła się dużym zainteresowaniem o czym świadczy liczba osób uczestniczących w tym wydarzeniu (68 osób) oraz ciekawa dyskusja uczestników z wykładowcami. Zainteresowanie tematyką związaną z rolnictwem węglowym i uprawą międzyplonów wynika z coraz większej świadomości rolników o konieczności stosowania tego rodzaju upraw w swoich gospodarstwach. Dużą zachętę stanowią dopłaty ARiMR, zwłaszcza wprowadzony w ostatnich latach ekoschemat „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” umożliwiający uzyskanie dodatkowych środków finansowych za realizację praktyki „Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe” polegającej na siewie międzyplonów ozimych lub utrzymaniu wsiewek śródplonowych w określonym terminie. Warsztaty były dobrą okazją do zapoznania uczestników z bardzo aktualną tematyką dotyczącą rolnictwa węglowego,  a w szczególności uprawy i znaczenia międzyplonów we współczesnym rolnictwie oraz zwiększenia transferu wiedzy z nauki do praktyki rolniczej. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom za udział i duże zainteresowanie problematyką warsztatów oraz pracownikom z IUNG-PIB Puławy i PODR w Szepietowie za bardzo ładne zrealizowanie tego przedsięwzięcia. W imieniu organizatorówdr hab. Alicja SułekKierownik zadania 2.5

Sprzedaż działek położonych w obrębie Dobrogoszcz

Nazwa, adres sprzedawcy, miejsce i adres składania ofert: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy, email: iung@iung.pulawy.pl.; Tryb sprzedaży Przetarg ofertowy – zgodnie z Rozp. RM z 5.10.1993r., w sprawie zasad organizowania przetargu na sprzedaż środków trwałych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz warunków odstąpienia od przetargu. Termin i miejsce, w którym można obejrzeć sprzedawaną nieruchomość: Nieruchomości można oglądać od dnia ukazania się ogłoszenia, w dni robocze w godz. od 8.00 do 14.00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem tel.: (81) 47 86 731. Przedmiot sprzedaży oraz wysokość ceny wywoławczej: Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości będących działkami gruntu, zgodnie z wykazem tabelarycznym, położonych AM-1 w obrębie 0008 Dobrogoszcz, gmina Strzelin, powiat strzeliński, województwo dolnośląskie. Cena wywoławcza nieruchomości: 1. Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu działek wraz z udziałem w drodze (działce nr 104/13). WR1T/00016863/0 L.p. Nr działki Powierzchnia w ha Wartość działki w zł. Wartość udziału w drodze dz. 104/13 Cena wywoławcza/oszacowana wartość netto nieruchomości razem Wadium 2 104/6 0,09 7905,00 1355,00 9260,00 930,00 3 104/7 0,09 7905,00 1355,00 9260,00 930,00 4 104/8 0,09 7905,00 1355,00 9260,00 930,00 5 104/9 0,09 7905,00 1355,00 9260,00 930,00 6 104/10 0,09 7905,00 1355,00 9260,00 930,00 7 104/11 0,09 7905,00 1355,00 9260,00 930,00 8 104/12 0,08 7027,00 1203,00 8230,00 830,00 2. Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu. WR1T/00016863/0 L.p. Nr działki Powierzchnia w ha Cena wywoławcza/oszacowana wartość netto nieruchomości Wadium 1 104/24 0,0258 2266,00 230,00 2 104/25 0,0256 2249,00 230,00 3 104/26 0,0263 2310,00 230,00 4 104/27 0,0262 2301,00 230,00 Do ceny sprzedaży zostanie doliczona kwota podatku VAT, o ile tak będą stanowiły obowiązujące w dniu sprzedaży przepisy Szczegółowe warunki przetargu i dokumenty związane z przedmiotem przetargu dostępne są w siedzibie sprzedawcy lub na jego stronie internetowej. Tryb przetargu, terminy składania i otwarcia ofert: Sprzedaż obędzie się w formie zbierania pisemnych ofert. Termin składania pisemnych ofert upływa w dniu 10.10.2025 r. o godz. 10.00 w Puławach. Otwarcie ofert będzie miało miejsce w siedzibie Sprzedającego w dniu 10.10.2025 r. godz. 10.30. Oferta powinna zawierać: cenę nabycia, dane identyfikujące oferenta/oferentów, oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem prawnym i faktycznym nieruchomości, podpis oferenta/oferentów. Warunki uczestnictwa: Szczegółowe warunki uczestnictwa określa regulamin przetargu dostępny w siedzibie sprzedawcy lub na jego stronie internetowej. Wadium: przelewem na rachunek Nr 66 1240 2412 1111 0000 3610 6594 w Bank Pekao S.A. I Odział w Puławach, z dopiskiem „wadium dz. nr……Dobrogoszcz” najpóźniej w terminie do dnia 08.10.2025 r. (za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na w/w rachunek). Wpłacone wadium przez Oferenta, którego oferta zostanie wybrana będzie zaliczone na poczet ceny nabycia, a pozostałym Oferentom wadium zostanie zwrócone w terminie 7 dni roboczych od zakończenia przetargu. Wadium przepada na rzecz Sprzedającego, jeżeli Oferent, którego oferta została przyjęta, uchyli się od zawarcia umowy. Nieruchomości można oglądać w ciągu 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia, w dni robocze w godz. od 8.00 do 14.00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem tel.: (81) 47-86-731 Do ceny sprzedaży zostanie doliczona kwota podatku VAT, o ile tak będą stanowiły obowiązujące w dniu sprzedaży przepisy. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (81) 4786731 oraz na stronie internetowej www.iung.pl Kryteria wyboru oferty. Wybór oferenta nastąpi według kryterium ceny oferty (100 %). Najwyższa cena będzie najkorzystniejsza. Sprzedawcy przysługuje prawo swobodnego wyboru oferty, jeżeli oferenci zaoferowali tę samą cenę. Pozostałe informacje:

Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Informujemy, że dzień
5 czerwca 2026r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content