Konkurs na stanowisko Specjalista ds. sieci komputerowych

Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i GleboznawstwaPaństwowego Instytutu Badawczego ogłasza konkurs na stanowisko Specjalista ds. sieci komputerowych Zakres obowiązków: Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie m.in.: Wymagania niezbędne: Dodatkowe wymagania: Oferujemy: Miejsce pracy: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB Ośrodek Sieci Komputerowej PULMANul. Królewska 17 24-100 Puławy, Dokumenty aplikacyjne: Forma, termin i miejsce składania dokumentów: Wymagane dokumenty z dopiskiem „konkurs na stanowisko – specjalista ds. sieci komputerowych” należy przesłać pocztą na adres Instytutu (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, 24-100 Puławy, ul. Czartoryskich 8 lub złożyć osobiście w kadrach Instytutu od poniedziałku do piątku w godzinach 700-1500 bądź elektronicznie na adres mailowy: kadry@iung.pulawy.pl w terminie do 30 listopada 2025 r.. tel. do kontaktu 81 47 86 734. Dokumenty złożone po terminie lub niekompletne nie będą rozpatrywane. Zastrzegamy sobie prawo do skontaktowania się z wybranymi osobami. Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych osoby uczestniczącej w postępowaniu  kwalifikacyjnym Nawiązując do treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – (Dz.U. UE.L 119 z 04.05.2016, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 127 z 23.05.2018 str. 2 dalej „Rozporządzenie” ) Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach informuje, że:

Spotkanie z dyrektorami i księgowymi RZD 16-17 października 2025

Spotkania Dyrekcji Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z Dyrektorami i Głównymi księgowymi Rolniczych Zakładów Doświadczalnych już na trwałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w danym roku. Tego typu spotkania mają na celu omówienie i podsumowanie aktualnego sezonu prac oraz sytuacji ekonomiczno-finansowej w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych, które stanowią integralną część IUNG-PIB. W tym roku gospodarzem tego wydarzenia był Rolniczy Zakład Doświadczalny w Borusowej położony w gminie Gręboszów, w województwie małopolskim. W odróżnieniu od lat poprzednich, w spotkaniu po raz pierwszy uczestniczył przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Marcin Tomaszewski Dyrektor Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy. Pierwszym punktem spotkania było zapoznanie się z gospodarstwem RZD Borusowa, podczas którego, Dyrektor Zakładu Pan Marian Cegielski przybliżył historię Zakładu, a także przedstawił aktualną sytuację gospodarczo-ekonomiczną. Następnie uczestnicy udali się na zwiedzanie gospodarstwa po czym przenieśli się do XIX-wiecznego pałacu, który jest siedzibą Zakładu, na część wykładowo-dyskusyjną. Równolegle swoje spotkanie robocze prowadziły Główne Księgowe pod przewodnictwem Głównej Księgowej IUNG-PIB mgr Joanny Wiącek. Część wykładową otworzył Dyrektor Naczelny Instytutu prof. Mariusz Matyka, który przywitał gości oraz przedstawił przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Marcina Tomaszewskiego, dyrektora Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy, który w skrócie przybliżył uczestnikom zakres działań oraz główne zadania realizowane przez kierowany przez niego Departament. Po tym wystąpieniu swoją prezentację przedstawił dr hab. Jarosław Stalenga z-ca dyrektora ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną, który jednocześnie sprawuję pieczę nad Rolniczymi Zakładami Doświadczalnymi. W swoim wystąpieniu Dyrektor omówił wstępne wyniki produkcyjne jakie uzyskano w RZD w bieżącym roku na tle ostatnich lat, a także przedstawił planowane działania na rok 2026. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja wygłoszona przez dr hab. Jerzego Kozyrę z Zakładu Biogospodarki i Agrometeorologii (IUNG-PIB) pt. „Strategie zarządzania ryzykiem suszy rolniczej”. Po części prezentacyjnej głos zabrali dyrektorzy poszczególnych Zakładów Doświadczalnych, którzy omówili przebieg bieżącego sezonu prac a także przedstawiali ogólną sytuację w swoich gospodarstwach. Głównym tematem wystąpień była aktualna, bardzo niekorzystana sytuacja na rynku cen płodów rolnych oraz poziom plonowania roślin. Generalnie większość Zakładów osiągnęła o ok. 10% większe plony niż średnio w ostatnich 5 latach. Wyjątkiem były Zakłady w Wielichowie i Wierzbnie, w których w okresie wiosennym odnotowano długotrwałe susze rolniczę. Najwyższe plony, uzyskano w RZD w Żelisławkach w województwie pomorskim, gdzie zebrano wręcz rekordowy plon jęczmienia ozimego (9,2 t/ha) oraz żyta (8,8 t/ha). Spotkanie jak co roku było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji nad sposobami poprawy efektywności produkcji rolniczej, a zwłaszcza minimalizowania kosztów w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w kraju. W sesji wieczornej na ręce Dyrektora IUNG-PIB prof. dr hab. Mariusza Matyki został przekazany bochenek chleba który jest symbolem zakończonych zbiorów. Profesor w imieniu całej Dyrekcji podziękował wszystkim uczestnikom za trud i osiągnięte wyniki produkcyjne w roku 2025 zapewniając o pełnym wsparciu Dyrekcji dla dalszych działań RZD zmierzających do zwiększenia ekonomicznej efektywności produkcji rolnej.

Warsztaty naukowe „Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska” LODR w Końskowoli

W dniu 17 października 2025 r. odbyło się szkolenie dla praktyki rolniczej w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli przygotowane przez zespół pracowników Zakładu Mikrobiologii IUNG-PIB. W szkoleniu wzięło udział 30 osób. Przedstawiono następujące wykłady: W warsztatach naukowych wzięli udział także przedstawiciele firm BIOCONT oraz JC Ecogwarancje PTRE, którzy przedstawili możliwości zastosowania preparatów mikrobiologicznych w rolnictwie ekologicznym. Szkolenie przeprowadzono w ramach realizacji zadania 1.7 pt. „Preparaty mikrobiologiczne” finansowanego z dotacji celowej MRiRW w 2025 r.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Bordeaux, Francja

Termin wyjazdu: 15.10-17.10.2025 Cel wyjazdu: Uczestnictwo w forum W dniach 15-17 w Bordeaux odbyło się Międzynarodowe Forum na temat Żywych Laboratoriów (Living Labs) w Agroekosystemach (IF-ALL 2025). W spotkaniu wziął udział pracownik Zakładu Biogospodarki i Agrometeorologii, dr Robert Borek.  Wydarzenie było objęte patronatem INRAE oraz Agriculture and Agri-food Canada. W ciągu trzech dni odbyły się panele dyskusyjne i równoległe sesje naukowe, podczas których zostały przedstawione najnowsze praktyki oraz sukcesy odniesione w ramach agroekologicznych studiów przypadków, bazujących na tworzeniu wiedzy oddolnie przez współpracę interesariuszy z rolnikami.  Przedstawiono również wyzwania stojące przed międzynarodową społecznością Living-Lab zajmującą się agroekologią. Przedstawiciele FAO, CGIAR, OECD i Komisji Europejskiej DG AGRI wyrazili w swoich prelekcjach dalsze wsparcie koncepcji Living Labs i zapewnili o planach rozwoju tego podejścia w naukach rolnych i środowiskowych. Należy stwierdzić, że forum było zdominowane przez zachodnioeuropejską i północno-amerykańską narrację, bazującą na doświadczeniach zdobytych w warunkach specyficznej formy struktury społecznej, gospodarczej i agrarnej. Część konferencji została poświęcona również prezentacjom z Afryki i krajów Ameryki Południowej, natomiast pominięto w praktyce perspektywę krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz państw Azji. Jedynie przedstawień Rumunii zwrócił uwagę w swojej prezentacji na odmienny nieformalny charakter współpracy w tych krajach, która ma źródło w uwarunkowaniach społeczno-historycznych. Podczas konferencji pojawiły się również głosy krytyczne, wskazujące na niską aplikacyjność prezentowanych podejść, zorientowanych na nauki społeczne. Pomimo tych zastrzeżeń, uczestnicy konferencji byli zgodni, że tworzenie innowacji w ramach Living Labs i koncepcja agroekologii są kluczowe w rozwoju rolnictwa przyszłości. Następne forum IF-ALL odbędzie się w Niemczech w 2027 roku.

IUNG-PIB na inauguracji Polskiej Orkiestry Glebowej

Spotkaniem w Milanowskim Centrum Kultury rozpoczęła działalność Polska Orkiestra Glebowa, która jest częścią projektu Soilscape. Na zaproszenie organizatorów dr hab. Grzegorz Siebielec przedstawił referat na temat funkcji gleb i ich roli dla bezpiecznego rozwoju, a także przedstawił koordynowany przez niego projekt NBSOIL (nbsoil.eu). Orkiestra będzie platformą do budowania społecznego poparcia dla ochrony gleb oraz synergii pomiędzy projektami.

Konferencja „Rolnictwo ekologiczne – szansą i wyzwaniem dla praktyki rolniczej. Dobre praktyki w zarządzaniu gospodarstwem ekologicznym”

W dniu 14.10.2025 r. w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale odbyła się konferencja naukowa pt. „Rolnictwo ekologiczne – szansą i wyzwaniem dla praktyki rolniczej. Dobre praktyki w zarządzaniu gospodarstwem ekologicznym”. Na początku Dyrektor PODR mgr inż. Zbigniew Micał oraz dr hab. Krzysztof Jończyk z IUNG-PIB powitali gości i przedstawili najważniejsze cele konferencji. Następnie referaty wygłosili: W trakcie spotkania oraz na koniec odbyła się dyskusja z obecnymi na sali rolnikami oraz przedstawicielami doradztwa rolniczego na tematy związane z doskonaleniem agrotechniki roślin uprawianych w systemie ekologicznym oraz bieżącą sytuacją w tym sektorze. Konferencja zgromadziła 78 osób. Konferencja została zorganizowana w ramach zad. 4.1 i 4.2. Dotacji Celowej dla IUNG-PIB na 2025 r.

Zapraszamy na warsztaty „Drony i automatyzacja w rolnictwie precyzyjnym i ekologicznym”

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy ma zaszczyt zaprosić na bezpłatne warsztaty poświęcone najnowszym technologiom w rolnictwie, które odbędą się 30 października 2025 r. w Puławach. Wydarzenie to wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem dronów latających i pełzających, a także dowiedzieć się więcej o automatyzacji w kontekście rolnictwa towarowego i ekologicznego. Dlaczego warto wziąć udział? Szczegóły organizacyjne Data: 30 października 2025 r. (czwartek) Miejsce: Koszt: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ważne: Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja Rejestracja jest otwarta do 25 października 2025 r. lub do wyczerpania miejsc. Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa poprzez poniższy formularz: Formularz rejestracyjny Serdecznie zapraszamy!

Konferencja naukowa w ramach Krajowej Platformy Glebowej

W dniu 29 września 2025 r. odbyła się dwunasta konferencja naukowa w ramach Krajowej Platformy Glebowej. Konferencja odbyła się w ramach zadania 2.1 pt. „Ochrona gleb użytkowanych rolniczo, w tym wsparcie analityczne prac wdrożeniowych Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ws. Monitorowania gleby i jej odporności” finansowanego z dotacji celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla IUNG-PIB na 2025 r. Było to spotkanie wyjątkowe, ponieważ KPG powstała dziesięć lat temu, dlatego sesje problemowe poprzedziły wystąpienia okolicznościowe przedstawicieli organizatorów KPG. Tegoroczna konferencja była poświęcona zagadnieniu, które jest bardzo istotne ze względu na przygotowania krajów członkowskich Unii Europejskiej do wdrożenia Soil Monitoring and Resilience directive, (COM (2023) 416 final). Tematyka dotycząca stanu zanieczyszczenia substancjami chemicznymi gleb z terenów rolniczych, leśnych, przemysłowych i poprzemysłowych wpisała się w te działania, ponieważ zanieczyszczenie jest jednym z największych zagrożeń dla funkcji oraz usług ekosystemowych gleb. Wysokie stężenia różnych grup substancji nieorganicznych i organicznych w glebach zaburzają procesy biochemiczne, chemiczne i fizyko-chemiczne warunkujące zdrowie i jakość gleb. Badania naukowe wskazują, że oprócz dobrze zbadanych grup zanieczyszczeń, jak pierwiastki śladowe czy trwałe zanieczyszczenia organiczne, działalność człowieka powoduje uwalnianie do środowiska słabiej poznanych grup substancji zanieczyszczających, w tym farmaceutyków, surfaktantów, środków ochrony osobistej, środków ochrony roślin oraz mikro- i nano-plastików. Zawartości tych substancji w glebach oraz ich oddziaływanie na ludzi i inne żywe organizmy nie zostały wystarczająco rozpoznane. W pierwszej sesji konferencji dominowała tematyka związana z obecnością pierwiastków śladowych w gruntach reprezentujących różne kategorie ich użytkowania. Wprowadzeniem do konferencji był wykład  dotyczący problematyki zanieczyszczenia w planowanej legislacji na poziomie UE, a kolejne wykłady obejmowały zagadnienia zanieczyszczenia gleb technogenicznych wytworzonych na odpadach poprzemysłowych,  gleb zanieczyszczonych przez historyczne i współczesne górnictwo i przetwórstwo rud metali, gleb leśnych, rolnych i miejskich w wybranych regionach w Polsce. Tematyka drugiej sesji konferencyjnej dotyczyła analizy ryzyka środowiskowego w ujęciu ogólnym oraz praktycznego zastosowania takiej procedury. W tej części konferencji uczestnicy zapoznali się także z wynikami badań związanych z oznaczaniem związków perfluorowanych w glebach z terenów rolniczych i miejskich oraz z problematyką bromowanych uniepalniaczy w glebie, która jest potencjalnym źródłem tych związków dla zwierząt. Sesja posterowa była ważnym uzupełnieniem wystąpień ustnych. Tematyka podejmowana w tej formie prezentacji wyników naukowych dotyczyła m.in. oceny zawartości zanieczyszczeń w glebach użytkowanych rolniczo, leśnych i miejskich, oddziaływania zanieczyszczeń na bakterie glebowe, biodegradacji zanieczyszczeń oraz określenia wartości bazowej i zawartości odniesienia dla pierwiastków śladowych. W trakcie obrad wymiana doświadczeń, przedstawianie opinii i komentarzy dotyczących podejmowanej problematyki odbywało w trakcie dwóch paneli dyskusyjnych, które wpisały się w tradycję organizowanych spotkań w ramach KPG. W konferencji uczestniczyło 89 osób z różnych instytucji państwowych i naukowych oraz przedstawiciele firm.

Szkolenie „Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska” MODR w Warszawie

W dniu 7 października 2025 r. odbyło się szkolenie dla praktyki rolniczej w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Warszawie przygotowane przez zespół pracowników Zakładu Mikrobiologii IUNG-PIB. Szkolenie przygotowano w formie hybrydowej. W szkoleniu wzięło udział 60 osób w formie stacjonarnej oraz 30 osób online. Przedstawiono następujące wykłady: Szkolenie przeprowadzono w ramach realizacji zadania 1.7 pt. „Preparaty mikrobiologiczne” finansowanego z dotacji celowej MRiRW w 2025 r.

Zakład Mikrobiologii IUNG-PIB na Festiwalu Przemian w Centrum Nauki Kopernik

W dniach 3-5 października 2025 r. pracownicy Zakładu Mikrobiologii uczestniczyli w Festiwalu Przemian w Centrum Naukowym Kopernik. Zespół naukowy pod kierownictwem prof. dr hab. Anny Gałązki przygotował dla zwiedzających stoisko doświadczalne dotyczące symbiozy roślin bobowatych z bakteriami brodawkowymi. Tegoroczny Festiwal Przemiany odbył się pod hasłem przewodnim „Empatia: dla naiwnych czy odważnych?”, a wydarzenie skupiło się na tematyce empatii z perspektywy neuronauki, ekologii, sztucznej inteligencji i biologii ewolucyjnej. Wydarzenie było bezpłatne, a jego celem było sprostanie wyzwaniom przyszłości poprzez rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych i ekosystemów. W programie znalazły się debaty, panele mistrzowskie i dyskusje poświęcone empatii z różnych dziedzin, takich jak neuronauka, ekologia, mikrobiologia, sztuczna inteligencja i biologia ewolucyjna, stacje doświadczalne i pokazy naukowe. Na stacjach doświadczalnych można było m.in. obserwować bakterie glebowe żyjące w symbiozie z roślinami, podsłuchiwać dźwięki wydawane przez rośliny i grzyby. Zespół profesor Anny Gałązki z IUNG-PIB miał możliwość przedstawienia m.in. obrazów mikroskopowych bakterii z rodzaju Rhizobium, posiewów bakteryjnych na selektywnych podłożach oraz obserwacji symbiozy roślin bobowatych z bakteriami. Prezentowana tematyka była ściśle związana z realizacja zadania 1.7 DC pt. „Preparaty mikrobiologiczne”. Z kolei zespół profesora Hazema Kalajiego z SGGW otworzy przychodnię dla roślin, w której można będzie zdiagnozować swoje domowe kwiaty za pomocą systemu umożliwiającego odczytywanie ich EKG – sygnałów biofizycznych wysyłanych przez rośliny w trakcie procesu fotosyntezy. Stacje doświadczalne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających. Stacje doświadczalną przygotowali: prof. dr hab. Anna Gałązka, dr Anna Marzec Grządziel, dr Małgorzata Woźniak, dr Monika Kozieł, mgr Katarzyna Wiejak oraz dr Arkadiusz Tujaka z Działu Komunikacji Nauki.

Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Informujemy, że dzień
5 czerwca 2026r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content