Dożynki Powiatu Puławskiego w Baranowie

W ostatnią niedzielę sierpnia w Baranowie odbyły się Dożynki Powiatu Puławskiego. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym. Po mszy w barwnym korowodzie, delegacje z poszczególnych gmin przemaszerowały ulicą Puławską na błonia, gdzie przy licznie zgromadzonej publiczności odbyła się część oficjalna uroczystości, a w niej m.in. rozstrzygnięcie konkursu wieńców dożynkowych, który jest stałym punktem programu obchodów Święta Plonów. Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii wieniec tradycyjny  –  Stowarzyszenie „Zagrody Razem” gm. Żyrzyn, zaś w kategorii wieniec współczesny –  Koło Gospodyń Wiejskich „Strażacy Razem” gm. Żyrzyn. Jak co roku wyróżniającym się rolnikom wręczone zostały odznaczenia –  Zasłużony dla Rolnictwa oraz nagrody Starosty Puławskiego.  Dożynki to także czas zabawy, występów grup artystycznych. Na scenie w Baranowie zgromadzonych gości bawiły m.in. Puławska Orkiestra Dęta, Bystre Babki z Wąwolnicy, Duet Saksofonowy z Końskowoli, Zespół Kalina z Markuszowa, a także zespoły Masters i ZajeFajni. 

W wydarzeniu uczestniczyło wiele instytucji z otoczenia rolnictwa w tym: Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – Centralna Biblioteka Rolnicza w Puławac. Święto plonów w Baranowie to również dobra okazja do promocji działalności naukowo-badawczej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Na liczną grupę uczestniczących w wydarzeniu gości czekało stoisko oraz przedstawiciele Działu Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB z bogatą ofertą wydawniczą, ofertą projektową (m.in. EJP SOIL, BIOEASTsUP, NUTRIMAN) i szkoleniową oraz prezentacją zadań realizowanych w ramach dotacji celowej.

/RS, MK, MB/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content