Szkolenie pt. „Wilgotność gleby i mikroorganizmy – zależności, wyzwania, możliwości” 20.11.2025, Bożków

W dniu 20 listopada 2025 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bożkowie odbyło się szkolenie pt. Wilgotność gleby i mikroorganizmy – zależności, wyzwania, możliwości zorganizowane przez Zakład Mikrobiologii IUNG-PIB w ramach realizacji zadania 1.9 pt. „Monitoring mikrobiologiczny gleb uprawnych z terenów popowodziowych – bezpieczeństwo, żyzność, bioróżnorodność” finansowanego z Dotacji celowej MRiRW w 2025 r. Wydarzenie było współorganizowane przez Dolnośląskie Centrum Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Wsparciem służyła Pani Maria Semenowicz p.o. Kierownika Działu Technologii Produkcji Rolniczej DODR. W szkoleniu uczestniczyły ponad 50 osób, w tym uczniowie Zespołu Szkół, pracownicy Dolnośląskiego Centrum Doradztwa Rolniczego oraz lokalni rolnicy. Wygłoszono następujące referaty: Dodatkowo uczestnicy mogli zapoznać się z broszurą pt. „Gleby popowodziowe i możliwość ich regeneracji” opracowaną w ramach realizacji zadania.

Podsumowanie ankiety przeprowadzonej przez zespół audytu wewnętrznego HRS4R w IUNG-PIB (2025)

W 2025 r. przeprowadzono wśród pracowników Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego ankietę w celu rozpoznania sytuacji kadry naukowej oraz opinii dotyczących warunków pracy, rozwoju kariery oraz środowiska organizacyjnego. Pytania zawarte w ankiecie obejmowały następujące obszary: Ankieta została rozesłana do pracowników IUNG-PIB drogą elektroniczną. Link do wypełnienia ankiety otrzymali wszyscy pracownicy Instytutu. Ankieta była aktywna przez miesiąc, a głosy były zbierane całkowicie anonimowo. W ankiecie wzięło udział 82 osób, co stanowi 27,61% zatrudnionych na dzień 31.01.2025 r. pracowników. Z osób zatrudnionych na stanowiskach naukowych głosy oddało 53,52%. Spośród osób uczęszczających do Szkoły Doktorskiej oraz pracowników z otwartymi przewodami doktorskimi łącznie oddano tylko 1 głos, co stanowi 11,11% grupy. Mimo ogólnej niskiej frekwencji nie można zignorować faktu, że połowa kadry naukowej uznała badanie za ważne. Wśród obszarów problematycznych wskazanych przez ankietowanych wskazano: Niestety jednym z kluczowych wyników jest również fakt, że większość pracowników deklaruje nieznajomość Europejskiej Karty Naukowca. Uzyskane wyniki zostały przeanalizowane przez zespół audytu wewnętrznego oraz przekazane Zespołowi ds. HRS4R i OTM-R. Dane są poddawane dyskusji przez oba zespoły i będą stanowiły podstawę do opracowania nowej strategii HR w IUNG-PIB. 

Konkurs na stanowisko konserwator-elektryk

Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i GleboznawstwaPaństwowego Instytutu Badawczego ogłasza konkurs na stanowiskokonserwator-elektryk Zakres obowiązków: Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie m.in.: Wymagania niezbędne: Dodatkowe wymagania: Oferujemy: Miejsce pracy: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB Dział Inwestycyjno-Remontowy ul. Czartoryskich 8 24-100 Puławy, Dokumenty aplikacyjne: CV ze  zgodą na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami RODO Forma, termin i miejsce składania dokumentów: Wymagane dokumenty z dopiskiem „konkurs na stanowisko – konserwator-elektryk” należy przesłać pocztą na adres Instytutu (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, 24-100 Puławy, ul. Czartoryskich 8 lub złożyć osobiście w kadrach Instytutu, czynnego od poniedziałku do piątku w godzinach 700-1500 bądź elektronicznie na adres mailowy: kadry@iung.pulawy.pl w terminie do 16 stycznia 2026 r.. tel. do kontaktu 81 47 86 734. Dokumenty złożone po terminie lub niekompletne nie będą rozpatrywane. Zastrzegamy sobie prawo do skontaktowania się z wybranymi osobami. Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych osoby uczestniczącej w postępowaniu  kwalifikacyjnym Nawiązując do treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – (Dz.U. UE.L 119 z 04.05.2016, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 127 z 23.05.2018 str. 2 dalej „Rozporządzenie” ) Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach informuje, że:

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Gandawie, Belgia

Termin wyjazdu: 3-4 listopada 2025 Cel wyjazdu: spotkanie rozpoczynające projekt NitroScope W dniach 3-4 listopada 2025 r. w siedzibie Uniwersytetu Gandawskiego w Gandawie, Belgia odbyło się spotkanie rozpoczynające projekt NitroScope. W spotkaniu wzięli udział pracownicy zakładu Gleboznawstwa i Analiz Środowiskowych dr hab. Grzegorz Siebielec, mgr Artur Łopatka, oraz mgr Karolina Świątek. NitroScope to projekt, który skupia się na określaniu zakresu przepływów azotu w Europie w celu zrównoważonego zarządzania azotem i praktyk jego ochrony. Jest to 4-letni projekt badawczy, który łączy naukowców, zarządców gruntów, przedstawicieli przemysłu i decydentów w celu monitorowania, modelowania i zarządzania azotem w sposób bardziej zrównoważony. Dzięki wdrożeniu zaawansowanych technologii pomiarowych w 100 lokalizacjach w 8 różnych europejskich regionach, projekt będzie gromadził w czasie rzeczywistym dane dotyczące poziomu azotanów i emisji N₂O. Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się od sesji powitalnej i krótkich prezentacji wszystkich organizacji uczestniczących w projekcie. Następnie omówiono kwestie naukowe, administracyjne i finansowe związane z jej realizacją. Kolejne wystąpienia dotyczyły zarządzania projektem oraz prezentacji poszczególnych pakietów roboczych, obejmujących m.in. strategię pomiarów strumieni azotu, zbieranie danych w różnych strefach pedoklimatycznych, wdrażanie praktyk ochronnych oraz rozwój modeli ograniczania emisji. Drugiego dnia uczestnicy skupili się na stanie wiedzy w zakresie monitoringu i modelowania. Dyskusje obejmowały zarówno aspekty techniczne, jak i naukowe, a także sesje pytań i odpowiedzi. W dalszej części dnia odbyły się szczegółowe prezentacje pakietów roboczych, od strategii pomiarowej, przez zbieranie danych i wdrażanie praktyk zarządzania, aż po optymalizację modeli i szacowanie budżetu azotu w Unii Europejskiej. Zespół realizujący prace związane z Pakietem Roboczym WP5 wraz z mgr Arturem Łopatką przedstawił szczegółową metodykę pracy w pakiecie. Pakiet WP5 łączy zintegrowany ekosystem danych, modeli procesowych i uczenia maszynowego, który ma umożliwić precyzyjne zarządzanie azotem w rolnictwie oraz praktyczne narzędzia dla użytkowników końcowych. W ramach tego pakietu IUNG-PIB jest liderem zadania T5.4, które związane jest z budową przestrzennych modeli uczenia maszynowego (Machine Learning) dla komponentów bilansu N w różnych strefach pedoklimatycznych UE, którego końcowym rezultatem będą skalowalne mapy przepływów N na poziomie krajowym i europejskim. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem i wspólnymi wnioskami, które wyznaczyły kierunki dalszej współpracy.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Orlean, Francja

Termin wyjazdu: 28–30 października 2025 Cel wyjazdu: spotkanie projektu ISLANDR W dniach 28–30 października 2025 roku odbyło się spotkanie projektu ISLANDR w Orléans, we Francji. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) reprezentowali dr hab. Aleksandra Ukalska-Jaruga, dr inż. Aleksandra Konopińska-Mamej oraz dr hab. Grzegorz Siebielec. Spotkanie stanowiło podsumowanie dotychczasowych działań i jednocześnie przygotowanie do ostatniej fazy realizacji projektu. Podczas obrad grupy projektowej omówiono postępy w realizacji poszczególnych zadań, prezentowano interaktywne narzędzia stworzone w celu wdrożenia i rozpowszechniania wyników projektu oraz uzgodniono model finalnych rezultatów. Ważnym elementem spotkania była prezentacja aktualnych wyników prac w obszarach testowych (ISLANDR Test Areas- ITAs) oraz wymiana doświadczeń z uczestnikami innych projektów i klastrów wspierających synergię Misji Glebowej. Uczestnicy spotkania omówili również interaktywne narzędzia wygenerowane w celu wsparcia zarządzania jakością gleb oraz głównego dzieła projektu, będącego drogowskazem zrównoważonej remediacji gleb skażonych i ponownego ich użycia. Ponadto, zaprezentowano strategię replikacji osiągnięć projektu ISLANDR oraz modele finansowania, które mają wspierać wdrażanie rezultatów. Istotną część spotkania stanowiły warsztaty tematyczne, poświęcone m.in.: zdrowiu gleby, dostosowaniu finalnego osiągnięcia projektu „ISLANDR Roadmap” do potrzeb platformy Europejskiego Obserwatorium Gleby (EUSO) oraz opracowaniu strategii eksploatacyjnych. W podsumowaniu spotkania przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia i harmonogram prac na końcowe miesiące realizacji projektu ISLANDR. Na zakończenie wizyty w Orléans uczestnicy spotkania odwiedzili obiekty badawcze instytucji BRGM. Coroczne spotkanie projektowe pozwoliło wyznaczyć jasny kierunek ostatniej fazy działań oraz podkreślić znaczenie praktycznego wykorzystania rezultatów ISLANDR dla zdrowia gleby.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Roeselare/Belgia

Termin wyjazdu: 12-14.11.2025 Cel wyjazdu: Wyjazd studyjny był częścią działań realizowanych w ramach projektu Value4Farm. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie rady doradczej oraz partnerzy projektu, a jego celem było zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w obszarze biogazu, biometanu oraz przyszłych możliwości ich wykorzystania w rolnictwie, jak również wymiana doświadczeń i opinii na temat produkcji biogazu i biometanu w różnych krajach UE. Pierwszy dzień rozpoczął się wizytą w ośrodku badawczym Inagro, gdzie przedstawiono ogólne informacje o działalności jednostki, harmonogram i postępy projektu Value4Farm,  przegląd obiektów demonstracyjnych (Inagro, Aarhus, CIB/UCSC). Omówiono również działania realizowane w ramach WP4 oraz WP5 i przeprowadzono  sesję interaktywną z udziałem członków rady doradczej. Podczas zwiedzania siedziby Inagro, uczestnicy zapoznali się z badaniami i technologiami związanymi z produkcją biogazu, oceną wydajności instalacji oraz analizą ich opłacalności dla gospodarstw. Wśród innowacyjnych zastosowań zaprezentowano: Następnie uczestnicy odwiedzili Agrotopię, innowacyjny ośrodek badań nad uprawami w warunkach miejskich i szklarniowych. Po krótkim obiedzie zaprezentowano instalacje pokazowe oraz przykład zastosowania gospodarki o obiegu zamkniętym w produkcji roślinnej. Popołudniowa wizyta obejmowała przejazd do instalacji BBA, gdzie przedstawiono praktyczne funkcjonowanie biogazowni, jej integrację z otoczeniem rolniczym oraz możliwości dalszej modernizacji w kierunku produkcji biometanu. Ostatni dzień poświęcono wizycie w firmie Bioelectric, specjalizującej się w mikrobiogazowniach przeznaczonych bezpośrednio dla gospodarstw rolnych. Program obejmował zwiedzanie instalacji, omówienie technologii przetwarzania gnojowicy na energię, warsztat podsumowujący z uczestnikami, a także krótką sesję gromadzącą wrażenia uczestników.

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Xanthi (Grecja)

WeatherWatcher_4

Termin wyjazdu: 22–24 października 2025 Cel wyjazdu: spotkanie konsorcjum projektu WHEATWATCHER W dniach 22–24 października 2025 r. odbyło się spotkanie konsorcjum projektu WHEATWATCHER w Xanthi (Grecja). Partnerzy spotkali się, aby podsumować pierwszy rok realizacji projektu oraz zaplanować kolejne kroki w rozwoju innowacyjnych rozwiązań dla monitorowania zdrowia gleby i upraw. IUNG-PIB podczas spotkania reprezentowali dr hab. Grzegorz Siebielec, dr Sylwia Pindral oraz dr João Augusto Coblinski. Pierwszy dzień poświęcony był zagadnieniom dotyczącym zarządzania projektem oraz prezentacji postępów w rozwoju platformy sensorowej. Dyskutowano m.in. nad nowymi rozwiązaniami w zakresie ekstrakcji składników odżywczych z gleby, rozwojem czujników azotanów oraz zautomatyzowanych systemów pobierania próbek. Ważnym punktem była także prezentacja wyników eksperymentów szklarniowych i analiz mikrobiomu, a całość uzupełniły pierwsze rezultaty modelowania i mapowania danych w portalu WHEATWATCHER. Drugiego dnia spotkania uczestnicy skupili się na obiektach pilotażowych  oraz zagadnieniach związanych ze śledzeniem jakości i bezpieczeństwa żywności. Zaprezentowano wyniki badań ankietowych wśród interesariuszy oraz plany dalszych działań w zakresie analizy danych.Nie zabrakło także miejsca na wymianę doświadczeń z innymi projektami europejskimi tj:E-SPF digit i InBestSoil oraz dyskusję o synergii z Misją Glebową. Ostatni dzień miał charakter praktyczny – uczestnicy odwiedzili grecki pilotażowy obiekt badawczy, a następnie wzięli udział w wyjeździe terenowym, który pozwolił zobaczyć zastosowanie technologii WHEATWATCHER w rzeczywistych warunkach polowych. Spotkanie w Xanthi było nie tylko okazją do prezentacji postępów, ale przede wszystkim do wymiany wiedzy i wspólnego wyznaczenia kierunku dalszych działań.

Zaproszenie do udziału w warsztatach Train the Trainers: Wspólnie wspierajmy wdrażanie bio-innowacji!

21 listopada 2025; 3 grudnia 2025, Centrum Innowacyjno-Szkoleniowe LODR Końskowola Serdecznie zapraszamy doradców, partnerów projektowych oraz wszystkich zaangażowanych we wspieranie zrównoważonych innowacji do udziału w warsztatach szkoleniowych organizowanych w ramach projektu BBioNets. Celem warsztatów jest wzmocnienie kompetencji uczestników poprzez dostarczenie wiedzy, narzędzi i praktycznych strategii niezbędnych do skutecznego wspierania wdrażania innowacyjnych bio-technologii (BBT). Warsztaty będą prowadzone w formule interaktywnej, oferując przestrzeń do: Dzięki pracy z ekspertami, analizie studiów przypadków i ćwiczeniom praktycznym, uczestnicy zyskają realne wsparcie w swojej codziennej pracy oraz możliwość budowania sieci współpracy międzysektorowej. Rejestracja udziału: WYPEŁNIJ FORMULARZ. Zapoznaj się z AGENDĄ wydarzenia.

Streszczenie z realizacji badań w roku 2025 w ramach zadania pt.: „Uprawy polowe metodami ekologicznymi”

W roku 2025 realizowano w IUNG-PIB nowe zadanie badawcze dotyczące wykorzystania robotów rolniczych w rolnictwie ekologicznym. W ramach zadania pt.: „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie podnoszenia efektywności i wydajności w ekologicznej uprawie roślin rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań zastępujących praktyki i środki produkcji niedozwolone w produkcji ekologicznej. Oszacowanie możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii rolnictwa 4.0, w tym robotów rolniczych, jako wsparcia krótkich łańcuchów dostaw w warunkach rolnictwa ekologicznego” założono eksperyment polowy w RZD „Kępa” Puławy. Celem badań była ocena możliwości praktycznego zastosowania autonomicznego robota rolniczego Agrointelli Robotti w warunkach gospodarstwa ekologicznego, a także porównanie efektywności i stabilności plonowania w porównaniu do systemu konwencjonalnego. W badaniach skupiono się na ocenie wpływu automatyzacji procesów polowych na efektywność produkcyjną, stan fitosanitarny roślin oraz potencjalne możliwości wykorzystania tych technologii w krótkich łańcuchach dostaw żywności. Doświadczenie założono na powierzchni 2 ha (po 1 ha w systemie ekologicznym i konwencjonalnym), w układzie bloków losowanych w układzie pasowym (lustrzanym) z trzema powtórzeniami. Robot Agrointelli Robotti, wyposażony w precyzyjny system GPS RTK oraz moduł teledetekcyjny CropEye, był wykorzystywany do siewu, mechanicznego odchwaszczania, pielęgnacji oraz monitorowania upraw. Początkowy przebieg pogody silnie wpłynął na realizację badań – ulewne opady i podtopienia w połowie kwietnia 2025 r. spowodowały zniszczenie wschodów cebuli i marchwi. Uprawy te zostały zlikwidowane, a pola obsiano ponownie. Niestety wschody po raz kolejny zostały ograniczone przez niekorzystne warunki pogodowe. Doświadczenie zmodyfikowano i pola warzyw obsiano burakiem ćwikłowym, dynią i cukinią. Pomimo trudnych początków doświadczenia, wszystkie zakładane zadania zostały zrealizowane w pełnym zakresie. W wyniku przebiegu pogody, szczególnie wiosną i wczesnym latem 2025, w obu systemach gospodarowania wystąpiły problemy z możliwością przeprowadzenia terminowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyniki uzyskane w 2025 roku wskazują, że: Zastosowany układ doświadczenia umożliwił skuteczne testowanie pracy robota w warunkach zbliżonych do rzeczywistych gospodarstw ekologicznych, w tym na wąskich działkach typowych dla południowej i wschodniej Polski. Uzyskane wyniki potwierdzają, że technologie rolnictwa 4.0 mogą wspierać rozwój rolnictwa ekologicznego, przyczyniając się do ograniczenia nakładów pracy fizycznej, poprawy precyzji zabiegów agrotechnicznych oraz zwiększenia konkurencyjności gospodarstw ekologicznych na lokalnym rynku. W załączniku pełne sprawozdanie z przeprowadzonego zadania.

Zawiadomienie o publicznej obronie rozprawy doktorskiej mgr Dominiki Gmur

Dyrektor i Rada NaukowaInstytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zawiadamiająże w dniu 9 grudnia 2025 roku o godz. 900w Sali Nr 1 CSK IUNG-PIB, Al. Królewska 17 w Puławachodbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Dominiki Gmur z dziedziny nauk rolniczych, dyscyplina rolnictwo i ogrodnictwo pt. „Ocena występowania pierwiastków ziem rzadkich w glebach i odpadach oraz możliwości ich odzysku w procesie fitoekstrakcji” Promotor: dr hab. Grzegorz Siebielec, prof. IUNG-PIB – IUNG-PIB w Puławach Recenzenci:                   Rozprawa wyłożona jest do wglądu  w Centralnej Bibliotece Rolniczej Narodowego Instytutu Kulturyi Dziedzictwa Wsi – Oddział Instytutu w Puławach, ul. Czartoryskich 8. Streszczenie i recenzje rozprawy doktorskiej zamieszczono na stronie BIP IUNG-PIB  w zakładce postępowania awansowe – postępowania doktorskie.

Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Informujemy, że dzień
5 czerwca 2026r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content