Sprawozdanie z wyjazdu – Inauguracja Branżowego Centrum Umiejętności – Bioenergetyka w Jabłoniu
W dniu 21 stycznia 2026 r. dr inż. Agata Witorożec-Piechnik oraz dr inż. Marta Oleszek wzięły udział w uroczystym otwarciu Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie energetyki odnawialnej – bioenergetyka, działającego przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu. Udział w wydarzeniu odbył się w ramach realizacji projektu Value4Farm. Podczas uroczystości zaprezentowano założenia i zakres działalności centrum, które powstało jako odpowiedź na dynamiczny rozwój sektora bioenergetyki oraz rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na wykwalifikowane kadry. Branżowe Centrum Umiejętności w Jabłoniu realizuje specjalistyczne szkolenia i usługi edukacyjne, ściśle powiązane z potrzebami pracodawców, a także wprowadza nową kwalifikację rynkową „obsługę biogazowni” w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, instytucji edukacyjnych i naukowych oraz branży biogazowej i biometanowej, co podkreśla znaczenie współpracy pomiędzy edukacją, nauką i biznesem. Inauguracja BCU Bioenergetyka w Jabłoniu potwierdziła istotną rolę tego typu inicjatyw w rozwoju kompetencji zawodowych, transformacji energetycznej oraz zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich.
Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za październik – listopad – grudzień 2025

RZD Baborówko. Suma opadów w ostatnich trzech miesiącach roku wyniosła 87,5 mm i była o około 25 mm wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Średnie dobowe temperatury w październiku, listopadzie i grudniu kształtowały się nieco powyżej średniej wieloletniej, jednak w porównaniu do roku ubiegłego niższe wartości odnotowano w październiku i grudniu. W trzeciej dekadzie listopada na krótki czas wystąpiła pokrywa śnieżna na polach. Niekorzystny przebieg pogody opóźnił i utrudnił zbiory kukurydzy, której wilgotność ziarna była znacznie wyższa niż w latach wcześniejszych. Zbiór kukurydzy rozpoczęto pod koniec października, a zakończono dopiero niemal miesiąc później. Na polach po wcześniej zebranej kukurydzy wykonano mulczowanie ścierniska oraz uprawę broną talerzową, po czym zasiano pszenicę ozimą. Dodatkowo na powierzchni 16,5 ha zastosowano wapno węglanowo-magnezowe. Po zakończeniu prac polowych prowadzono bieżące remonty oraz konserwacje ciągników i maszyn rolniczych. RZD Błonie-Topola. Tegoroczna jesień zapisała się jako mokra i zimna. Suma opadów za październik i listopad wyniosła 83 mm. Pojawiły się także pierwsze epizody zimowe z ujemnymi temperaturami oraz opadami śniegu. W październiku wykopano burak cukrowy. Średni plon wyniósł 60 ton/ha przy polaryzacji 16%. Pola po buraku zostały obsiane pszenicą ozimą. Mokra aura uniemożliwiła wykonanie zabiegu herbicydowego w pszenicy zasianej po burakach. W listopadzie rozpoczęto zbiór kukurydzy na ziarno. Tegoroczne zbiory charakteryzowały się średnim plonem na poziomie 13,0 ton/ha oraz dużą wilgotnością ziarna sięgająca 38%. Sytuacja taka spowodowała wysokie koszty suszenia ziarna, ilość zużytego paliwa była prawie dwukrotnie wyższa niż w latach ubiegłych. Po zebranej kukurydzy pola zostały zaorane i obsiane pszenicą ozimą. Z końcem listopada zakończono wszystkie prace polowe i rozpoczęto prace porządkowe i konserwacyjne na terenie zakładu mające przygotować infrastrukturę do kolejnego już sezonu. RZD Borusowa. Na początku listopada warunki pogodowe sprzyjały dalszemu wzrostowi i rozwojowi roślin. Pszenica oraz rzepak ozimy rozwijały się prawidłowo, dni były ciepłe, a noce bez przymrozków. Dopiero pod koniec trzeciej dekady listopada zaczęły występować nocne przymrozki, sięgające miejscami od –4°C do nawet –10°C. Listopad był również okresem intensywnych prac polowych. Na zimę przyorano mieszankę poplonową wysianą pod buraki cukrowe. W dniach 10–20 listopada przeprowadzono usługowy zbiór buraków cukrowych kombajnem Holmer, przy sprzyjających warunkach pogodowych. W dniach 22–24 listopada zrealizowano wywóz buraków do cukrowni. Buraki cukrowe uprawiane były na dwóch polach o łącznej powierzchni 43,7 ha, w tym jedno pole o powierzchni 26,0 ha oraz drugie 17,7 ha. Zmienność glebowa występująca na jednym z pól miała istotny wpływ na uzyskany plon. Plon z pola o powierzchni 26,0 ha wyniósł 74,12 t/ha, natomiast z pola 17,7 ha – 87,68 t/ha. Średni plon buraków cukrowych wyniósł 79,60 t/ha przy polaryzacji 16,59%. Po zbiorze buraków udało się jeszcze wykonać orkę oraz siew pszenicy na całej powierzchni pól po tej uprawie. Łącznie zasiano 123,1 ha pszenicy ozimej oraz 46,7 ha rzepaku ozimego. Pozostałą część areału zaplanowano pod uprawę buraków cukrowych wiosną. Grudzień był miesiącem przeznaczonym na mycie, konserwację maszyn i sprzętu rolniczego oraz prace porządkowe w gospodarstwie. W nowym roku planowana jest sprzedaż płodów rolnych z ostatnich zbiorów, które obecnie znajdują się w magazynach, z nadzieją na uzyskanie satysfakcjonujących cen. RZD Grabów. Pierwsza połowa jesieni w Zakładzie przebiegała pod znakiem intensywnych prac polowych. Choć październik i listopad charakteryzowały się częstymi opadami deszczu, nie wpłynęło to istotnie na realizację zaplanowanych zabiegów uprawowych. W pierwszej kolejności wykonano zbiór ostatniego pokosu zielonki z pól obsianych lucerną oraz z trwałych użytków zielonych. Następnie przystąpiono do przygotowania pól pod siew pszenicy ozimej, którą wysiano również po zbiorze kukurydzy uprawianej na ziarno. Sprzedaż ziarna kukurydzy prowadzona była bezpośrednio z pola. Ostatnim zabiegiem wykonanym w oziminach było zastosowanie oprysku herbicydowego. Pod koniec października wywieziono także obornik zgromadzony na płycie, przeznaczając go na pola planowane w kolejnym roku pod uprawę kukurydzy. Okres jesienny był również czasem intensywnych prac doświadczalnych. Po wysiewie ozimin dokonano wyznaczenia poletek, wykonano zabiegi pielęgnacyjne oraz zastosowano badane preparaty. Równolegle opracowywano wyniki doświadczeń zebranych w 2025 roku, które przekazano autorom badań, a także wysłano próby roślinne i glebowe do dalszych analiz laboratoryjnych. W październiku zakończono także remont dachu pracowni działu doświadczalnego. Dotychczasowe pokrycie z eternitu zostało zastąpione blachą trapezową, wymieniono więźbę dachową oraz wykonano ocieplenie stropu wełną mineralną. Po zakończeniu prac polowych przystąpiono do mycia, konserwacji i napraw maszyn, ciągników oraz urządzeń inwentarskich. Wykonano również prace porządkowe w obejściu oraz w budynkach magazynowych. Bardziej wartościowe i precyzyjne maszyny zostały umieszczone w przeznaczonych do tego pomieszczeniach i wiatach. Zbędne opakowania, folie, siatki oraz złom przekazano do punktów odbioru surowców wtórnych. Z magazynów sprzedano część płodów rolnych, w tym pszenicę i pszenżyto. Okres ten był także czasem odbioru zaległych urlopów oraz organizacji zastępstw w produkcji zwierzęcej. RZD Kępa Puławy. W październiku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Kępa kontynuowano prace polowe związane ze zbiorami ziemniaków, jabłek oraz dyni. Równolegle realizowano siew ozimin, co wymagało przygotowania materiału siewnego pochodzącego z naszych pól – jego czyszczenia oraz zaprawiania. W uprawach rzepaku ozimego wykonano zabiegi herbicydowe zwalczające chwasty jedno- i dwuliścienne. Rozpoczęto także zbiór kukurydzy. Październik był również okresem intensywnych działań związanych z doświadczeniami polowymi. Oprócz zbioru kukurydzy i słonecznika z poletek doświadczalnych prace skupiły się na zakładaniu nowych pól i poletek, wysianiu ozimin oraz wykonywaniu zabiegów nawozowych i herbicydowych. Ważnym wydarzeniem były pokazy polowe, które odbyły się w naszym gospodarstwie 23 października, a zostały zorganizowane przez CDR Brwinów Oddział Terenowy w Radomiu. Było to dla nas duże wyróżnienie i przyjemność gościć tak wielu uczestników zainteresowanych tematyką Rolnictwa 5.0. W listopadzie rozpoczęto zbiór słonecznika oraz zakończono zbiory kukurydzy, co umożliwiło na części pól wykonanie siewu zbóż ozimych. Zabezpieczone zostały również maszyny na okres zimowy. Przegląd sprzętu po zakończeniu sezonu wykazał konieczność przeprowadzenia remontów części maszyn, które zaplanowano na sezon zimowy. W grudniu na Kępie został zorganizowany Drugi Jarmark Bożonarodzeniowy. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, jak i odwiedzających. Udział w wydarzeniu wzięło wielu lokalnych rękodzielników prezentujących swoje wyroby, a szczególną atrakcją – zwłaszcza dla najmłodszych – były zwierzęta: kozy rasy kazimierzowskiej, alpaki, kucyk oraz nasze owce. Pomimo dużego zaangażowania w organizację jarmarku, w grudniu dużo czasu poświęcono także inwentaryzacji magazynów, zwierząt oraz sklepu, aby sprawnie i terminowo zakończyć rok 2025. RZD Werbkowice. W październiku kontynuowano nawożenie organiczne, stosując zarówno obornik, jak i gnojowicę. Wykonano
Konkurs na funkcję osoby kierującej Zakładem Nawożenia i Zarządzania Składnikami Pokarmowymi
Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i GleboznawstwaPaństwowego Instytutu Badawczego działając na podstawie Regulaminu organizacyjnego Instytutu oraz na podstawie Zarządzenia nr 020-3/2026 ogłasza: konkurs na funkcję osoby kierującej Zakładem Nawożenia i Zarządzania Składnikami Pokarmowymi Kandydatów z IUNG-PIB nie obowiązuje składanie dokumentów wymienionych w punktach a, b i c.
Opracowanie pt. „Poradnik dla rolników dobre praktyki gospodarowania na glebach w obszarach oddziaływania przemysłowego”
Zapraszamy do zapoznania się z praktycznym opracowaniem pt. „Poradnik dla rolników dobre praktyki gospodarowania na glebach w obszarach oddziaływania przemysłowego” autorstwa dr Jacka Niedźwieckiego, dr hab. Grzegorza Siebielca, dr Sylwii Siebielec. Publikacja powstała w ramach realizacji zadania 2.1 dotacji celowej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok 2025 pt. „Ochrona gleb użytkowanych rolniczo, w tym wsparcie analityczne prac wdrożeniowych Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ws. monitorowania gleby i jej odporności” Poradnik zawiera kompleksowe, oparte na wiedzy naukowej wskazówki dotyczące dobrych praktyk rolniczych w warunkach podwyższonego ryzyka zanieczyszczenia gleb. W poradniku opisano najważniejsze źródła zanieczyszczeń, ich wpływ na środowisko glebowe, aspekty prawne, sposoby diagnozy stanu gleby, dobór najbardziej odpowiednich praktyk rolniczych oraz sposoby remediacji gruntów uznanych za zanieczyszczone. Informacje zawarte w poradniku przeznaczone są dla rolników, doradców rolniczych oraz pracowników instytucji samorządowych zajmujących się zarządzaniem gruntami w obszarach oddziaływania przemysłowego. Poradnik ten stanowi kompendium wiedzy i wsparcie w podejmowaniu decyzji dotyczących gospodarowania na glebach użytkowanych rolniczo w obszarach oddziaływania przemysłowego. Poradnik do pobrania pod adresem: https://bc.iung.pl/items/6efa7bfc-3299-4ea8-baf0-c13f46fa5b5b
Podsumowanie realizacji zadań Dotacji Celowej MRiRW w 2025 roku

W dniu 17 grudnia w Sali Kongresowej IUNG-PIB odbyła się konferencja podsumowująca realizację zadań w ramach Dotacji Celowej MRiRW na 2025 rok. Dyrektor IUNG-PIB prof. dr hab. Mariusz Matyka przywitał zgromadzonych gości i przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Następnie dr hab. Jarosław Stalenga zaprezentował ogólną charakterystykę dotacji celowej w 2025 roku. W dalszej kolejności poszczególni Kierownicy 27 Zadań przedstawili efekty realizowanych prac. Polegały one głównie na wsparciu eksperckim dla MRiRW oraz innych instytucji i obejmowały m.in. przygotowywanie raportów i analiz wykonywanych na potrzeby procesów decyzyjnych i legislacyjnych w takich obszarach jak: racjonalne nawożenie, ochrona gleb i jakości wód, kształtowanie retencji gleb, doskonalenie hodowli i ochrony wybranych gatunków roślin, wspieranie racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych, identyfikacja i rozwiązywanie problemów rolnictwa ekologicznego, prowadzenie działalności upowszechnieniowej i inne. Kierownicy zadań zaprezentowali uzyskane rezultaty i mierniki oraz wskazali kierunki prac w kolejnych latach. Konferencja miała charakter hybrydowy. Brało w niej udział prawie 100 uczestników, głównie pracownicy Instytutu, a także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uczestniczący w spotkaniu on-line. Dr hab. Jarosław Stalenga, podsumowując konferencję, podkreślił, że realizacja dotacji celowej w 2025 roku wymagała dużego zaangażowania zespołów merytorycznych oraz działów wsparcia. Podziękował pracownikom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi za owocną współpracę i nadzór nad realizacją dotacji, a także wszystkim Kierownikom zadań oraz osobom czuwającym nad formalnym przebiegiem realizacji Dotacji Celowej. Lista prezentacji: Galeria zdjęć
Konkurs funkcję osoby kierującej Zakładem Biotechnologii i Hodowli Roślin
Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i GleboznawstwaPaństwowego Instytutu Badawczego działając na podstawie Regulaminu organizacyjnego Instytutu oraz na podstawie Zarządzenia nr 020-2/2026 ogłasza konkurs na funkcję osoby kierującej Zakładem Biotechnologii i Hodowli Roślin Kandydatów z IUNG-PIB nie obowiązuje składanie dokumentów wymienionych w punktach a, b i c.
Inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej IUNG-PIB kadencji 2025-2029

18 grudnia 2025 roku w Sali Kongresowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego miało miejsce CCLXXXVI posiedzenie Rady Naukowej Instytutu, będące jednocześnie inauguracyjnym posiedzeniem Rady Naukowej IUNG-PIB kadencji 2025 – 2029. Posiedzenie otworzył prof. dr hab. Mariusz Matyka, Dyrektor IUNG-PIB, który przywitał zebranych, a następnie wręczył wraz z Panem Marcinem Tomaszewskim, Dyrektor Departamentu Transferu Wiedzy i Spraw Społecznych MRiRW, akty powołania oraz wyboru na członków Rady Naukowej IUNG-PIB. W dalszej części spotkania Dyrektor IUNG-PIB wręczył dyplom doktora habilitowanego nauk rolniczych dr hab. Karolinie Furtak, a także dyplom doktora nauk rolniczych oraz wyróżnienie rozprawy doktorskiej dr inż. Marcinowi Różewiczowi. Następnie obrady poprowadził prof. dr hab. Jerzy Księżak. W tej części posiedzenia pozytywnie zaopiniowano Regulamin Rady Naukowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach na kadencję 2025-2029 oraz dokonano wyboru Przewodniczącego RN, Zastępców, Sekretarza, członków Prezydium oraz przewodniczących i członków Komisji Rady Naukowej. Miło nam poinformować, iż Przewodniczącym Rady Naukowej kadencji 2025 – 2029 został prof. dr hab. Artur Zdunek z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie. Na zastępców przewodniczącego zostali wybrani dr hab. Krzysztof Jończyk oraz dr hab. Grzegorz Siebielec, prof. IUNG-PIB. Na funkcję Sekretarza RN w kadencji 2025-2029 została wybrana dr hab. Karolina Furtak. Członkami Prezydium RN zostali prof. dr hab. Anna Gałązka oraz dr hab. Jerzy Grabiński, prof. IUNG-PIB. Przewodniczenie Komisji d/s Rozwoju Kadry Naukowej powierzono prof. dr hab. Annie Gałązce. Przewodniczącym Komisji d/s Działalności Badawczej i Rozwoju Instytutu został dr hab. Janusz Smagacz, prof. IUNG-PIB, a Przewodniczącym Komisji d/s Ekonomiczno-Finansowych – prof. dr hab. Jerzy Księżak. W dalszej części obrad członkowie RN wybrali promotora rozprawy doktorskiej mgr Agaty Bober, promotora i promotora pomocniczego rozprawy doktorskiej mgr Anny Bilokinny oraz powołali Komisję Doktorską w postępowaniu doktorskim mgr Tianjing Ren. Posiedzenie Rady Naukowej zakończyło wystąpienie prof. dr hab. Mariusza Matyki, Dyrektora IUNG-PIB, dotyczące informacji na temat bieżącej sytuacji Instytutu.
Świąteczne życzenia!
Zawiadomienie o publicznej obronie rozprawy doktorskiej mgr Małgorzaty Nakielskiej
Dyrektor i Rada NaukowaInstytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zawiadamiająże w dniu 23 stycznia 2026 roku o godz. 900w Sali Nr 1 CSK IUNG-PIB, Al. Królewska 17 w Puławachodbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Małgorzaty Katarzyny Nakielskiej z dziedziny nauk rolniczych, dyscyplina rolnictwo i ogrodnictwo pt. „Wpływ biopreparatów na zdrowotność, wybrane cechy morfologiczne i plonowanie truskawki (Fragaria x ananasa Duchesne) uprawianej w systemie ekologicznym” Promotor: prof. dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk – IUNG-PIB w Puławach Promotor pomocniczy: dr inż. Adam Kleofas Berbeć – IUNG-PIB w Puławach. Recenzenci: Rozprawa wyłożona jest do wglądu w Centralnej Bibliotece Rolniczej Narodowego Instytutu Kulturyi Dziedzictwa Wsi – Oddział Instytutu w Puławach, ul. Czartoryskich 8. Streszczenie i recenzje rozprawy doktorskiej zamieszczono na stronie BIP IUNG-PIB w zakładce postępowania awansowe – postępowania doktorskie.
Warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce

W dniu 3 grudnia 2025 r. odbyły się warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach Dotacji Celowej MRiRW dla IUNG-PIB na 2025 rok, Zadanie 2.1 Ochrona gleb użytkowanych rolniczo oraz wsparcie wdrożeniowe Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie monitorowania gleby i jej odporności. Tematyka warsztatów dotyczyła Znaczenia zdrowia gleb dla środowiska glebowego Spotkanie rozpoczął dr inż. Jacek Niedźwiecki, który powitał uczestników i przedstawił założenia warsztatów. Następnie wygłosił wykład wprowadzający na temat podstaw gleboznawstwa w kontekście jakości i zdrowia gleb. Kolejnym punktem programu była prezentacja mgr Ludwiki Poręby, która w nawiązując do zbliżającego się Światowego Dnia Gleb omówiła rolę gleb w obszarów zurbanizowanych w poprawie jakości życia mieszkańców. Zwróciła uwagę na funkcje ekosystemowe gleb oraz ich wpływ na mikroklimat oraz bioróżnorodność w przestrzeni miejskiej. Mgr Karolina Świątek omówiła założenia projektu NBSOIL, koncentrując się na założeniach Akademii Glebowej, która umożliwia nowym, jak i doświadczonym doradcom ds. gleb wdrażanie rozwiązań opartych na naturze w praktyce. Dr inż. Beata Bartosiewicz przedstawiła znaczenie próchnicy dla żyzności gleby oraz jej zdolności do retencji wody. Podkreśliła, że zawartość materii organicznej jest kluczowa dla odporności gleby na suszę i erozję. Spotkanie miało charakter edukacyjny, a uczniowie biorący udział w warsztatach mieli okazję pogłębić wiedzę na temat aktualnych wyzwań i rozwiązań w zakresie ochrony gleb w Polsce. *Warsztaty zostały realizowane w formie online