CCLXXXV posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach

W dniu 5 czerwca 2025 roku odbyło się CCLXXXV posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Obradom przewodniczyli zastępcy Przewodniczącego Rady Naukowej IUNG-PIB: prof. dr hab. Janusz Podleśny oraz prof. dr hab. Beata Feledyn – Szewczyk. Podczas posiedzenia członkowie Rady Naukowej IUNG-PIB podjęli uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora nauk rolniczych mgr Monice Agackiej-Mołdoch. W dalszej części posiedzenia uroczyście wręczono dyplom uzyskania stopnia doktora nauk rolniczych dr Monice Agackiej –Mołdoch. Wszczęto postępowanie doktorskie mgr Dominiki Gmur oraz wyznaczono promotora i promotora pomocniczego oraz zatwierdzono temat rozprawy doktorskiej mgr Hanny Olszak-Przybyś. Członkowie Rady Naukowej IUNG-PIB podjęli także uchwałę w sprawie wyznaczenie promotora pomocniczego w postępowaniu doktorskim mgr Izabeli Bielawskiej. Pozytywnie zaopiniowano rekomendację Komisji konkursowej w zakresie zatrudnienia dr Aleksandry Zajączkowskiej na stanowisku asystenta w Zakładzie Herbologii. Podjęto także uchwałę w sprawie zaopiniowania programu naukowo-badawczego pn. „Zrównoważony rozwój produkcji roślinnej i kształtowanie przestrzeni rolniczej Polski” na rok 2026 finansowanego ze środków subwencji MNiSW. Przewodnicząca Komisji d/s Rozwoju Kadry Naukowej prof. dr hab. Grażyna Podolska przedstawiła informację o wynikach oceny okresowej pracowników naukowych i badawczo-technicznych. Zaopiniowano także przyjęcie protokołu CCLXXXIV posiedzenia Rady Naukowej IUNG-PIB.
Konferencja naukowa pt. „Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska”

W dniach 27-28 maja 2025 roku w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się konferencja naukowa pt. „Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska”. Konferencja została zorganizowana w ramach realizacji zadania 1.7 „Preparaty mikrobiologiczne” dotacji celowej MRiRW na rok 2025. Tegoroczne wydarzenie tak jak i poprzednie edycje otrzymało Honorowy Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 160 uczestników: pracowników naukowych i doktorantów, przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego, urzędników administracji państwowej, pracowników sektora rolnego, rolników, przedstawicieli firm agrochemicznych oraz specjalistów reprezentujących różne dyscypliny i specjalności wiążące się z problematyką obrad. W tym roku zaproszenie na konferencję przyjęli przedstawiciele aż 18 jednostek naukowych, trzechOśrodków Doradztwa Rolniczego oraz przedstawiciele 38 firm. Konferencja została zorganizowana przez pracowników Zakładu Mikrobiologii pod przewodnictwem prof. dr hab. Anny Gałązki. Konferencje oficjalnie otworzyli Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW Pani Nina Dobrzyńska, oraz Dyrektor IUNG-PIB prof. dr hab. Mariusz Matyka. Podczas konferencji w ramach pięciu sesji naukowych wygłoszono aż 17 prezentacji ustnych oraz 41 prezentacji posterowych. Obradom towarzyszyła aktywna i merytoryczna dyskusja. W czasie wolnym od obrad uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z historią Osady Pałacowej podczas spaceru po Parku Czartoryskich z przewodnikiem. Patronat medialny nad konferencją objął Tygodnik Poradnik Rolniczy oraz Nowoczesna Uprawa Miesięcznik Produkcji Roślinnej. Relację z wydarzenia przygotowała także TVP 3 Lublin. Produkcja preparatów mikrobiologicznych jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku rolno-spożywczego. Wzrastająca świadomość konieczności ograniczania nadmiernej chemizacji rolnictwa, a jednocześnie utrzymania wysokiej bioróżnorodności i aktywności biologicznej gleb spowodowała, że znacząco zwiększyło się zainteresowanie naturalnymi środkami stosowanymi w rolnictwie. Jedną z takich koncepcji jest wykorzystanie biotechnologicznych cech i właściwości metabolicznych mikroorganizmów do opracowania i produkcji preparatów mikrobiologicznych, biostymulatorów lub biologicznych środków ochrony roślin, których czynnikiem aktywnym są mikroorganizmy. Stosowanie preparatów mikrobiologicznych w rolnictwie stanowi efektywne i bezpieczne rozwiązanie, które może okazać się niezbędne w obliczu zarówno intensyfikacji produkcji rolnej jak i zmian klimatu. Jest to nie tylko ważne w celu utrzymania wysokiej aktywności biologicznej gleb, ale także w kontekście biostymulacji i ochrony roślin. IUNG-PIB w Puławach od grudnia 2022 roku na mocy Rozporządzenia MRiRW prowadzi listę NPM. Obecnie na liści nawozowych produktów mikrobiologicznych znajduje się ponad 300 produktów, których komponent mikrobiologiczny stanowi zarówno jedno, dwu jak i wieloskładnikowe konsorcja mikrobiologiczne. Są to produkty bakteryjne, grzybowe lub mieszane. Od 15 marca 2025 roku w ekoschemacie biologiczna uprawa roślin ujęte dopłatami są także nawozowe produkty mikrobiologiczne, co również będzie przedmiotem dzisiejszej konferencji.
Agro Games 2025

W dniach 9–10 maja 2025 roku odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Agro Games, zorganizowana przez Wydział Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Wydarzenie miało miejsce w Stacji Doświadczalnej Instytutu Rolnictwa im. prof. Mariana Górskiego w Skierniewicach oraz na kampusie SGGW. W konkursie wzięli udział studenci kierunku rolnictwo z dziesięciu polskich uczelni zrzeszonych w Forum Uczelni Przyrodniczych Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych. Uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach: teście wiedzy oraz zadaniach teoretycznych i praktycznych, sprawdzających ich umiejętności na wielu płaszczyznach. W obecnym roku w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Michał Mikołajewski z Politechniki Bydgoskiej. Drugie miejsce zajął Mateusz Lesiak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a trzecie – Filip Stefaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W rywalizacji zespołowej pierwsze miejsce zdobyła Politechnika Bydgoska. Drugie miejsce zajęła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a trzecie – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Osiągnięcia uczestników oceniało jury składające się z ekspertów z uznanych ośrodków państwowych zajmujących się problematyką rolniczą. W składzie jury Agro Games 2025 byli (po raz czwarty) pracownicy IUNG-PIB w Puławach: prof. dr hab. Anna Podleśna i prof. dr hab. Jerzy Księżak (przewodniczący).
Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za kwiecień 2025

RZD Baborówko. W kwietniu suma opadów wyniosła niecałe 6 mm, a od początku roku do końca kwietnia zarejestrowano około 76 mm. Są to wartości wyraźnie poniżej średniej wieloletniej. Tak niewielka ilość opadów powoduje pogarszanie się stanu wszystkich upraw ozimych, szczególnie widoczne jest to na słabszych kompleksach glebowych, w postaci zasychających dolnych liści pszenicy i rzepaku. Taki stan może mieć istotny wpływ na poziom plonowania. W III dekadzie kwietnia pojawiły się przymrozki z temperaturą przy gruncie prawie -5°C. Pod koniec II dekady kwietnia rozpoczęło się kwitnienie rzepak ozimego. Ze względu na duże nasilenie szkodników konieczne było wykonanie dwóch zabiegów insektycydowych W okresie 24-25 kwietnia zasiano ponad 100 ha kukurydzy. Areał uprawy kukurydzy został powiększony kosztem uprawianego do roku ubiegłego jęczmienia jarego. W pszenicy zastosowano II dawkę azotu oraz wykonano zabieg herbicydowy, a na części pól także fungicydowy. RZD Błonie-Topola. Tegoroczny kwiecień był miesiącem bardzo ciepłym, wręcz upalnym, z temperaturami sięgającymi 31 °C. Był to miesiąc z bardzo dużym deficytem opadów, gdzie miesięczna suma opadów wyniosła tylko 16 mm. Wysokie temperatury i niedobór opadów wpłynęły negatywnie na stan wegetacji wszystkich roślin uprawnych. Burak cukrowy, wysiany w tym roku stosunkowo wcześnie, bo już 19 marca, podczas wschodów musiał zmagać się ze spadkami temperatury sięgającymi -6 °C. Dodatkowo dużym problemem okazały się w tym roku ptaki wybierające nasiona buraka, a także szkodnik ryjkowiec. Kumulacja tak wielu negatywnych czynników wpłynęła na obsadę buraka cukrowego, która w tym roku jest niższa niż w latach ubiegłych. Druga dawka azotu w zbożach ozimych wysiana została przed prognozowanymi opadami deszczu, które niestety okazały się dużo mniejsze. W efekcie wykorzystanie azotu przez rośliny będzie znacząco ograniczone. W ostatniej dekadzie kwietnia zasiano kukurydzę na ziarno na powierzchni 15 ha. RZD Borusowa. Początek miesiąca charakteryzował się dość wysokimi temperaturami. W dniach 5-8 kwietnia wystąpiły niewielkie przygruntowe przymrozki. 6 kwietnia temperatura spadła do – 3 0C, natomiast w pozostałych dniach w tym okresie odnotowano spadki do około -20 C . Przymrozki te nie spowodowały strat w uprawach. Buraki cukrowe nie zdążyły jeszcze wzejść, a rzepak nie doznał żadnych uszkodzeń. W kolejnych dniach utrzymywała się słoneczna i sucha pogoda, jedynie 11 kwietnia wystąpił znikomy deszcz. Większe, bardziej znaczące opady pojawiły się dopiero 18 kwietnia i znacznie poprawiły sytuację w zasiewach buraków, rzepaku oraz pszenicy ozimej. Niestety, po tym opadzie aż do końca miesiąca panowała bezdeszczowa wietrzna pogoda z wysokimi temperaturami, co powodowało szybkie przesychanie gleby. Wschody buraków cukrowych nastąpiły po upływie 20 dni od siewu, a ich opóźnienie było wynikiem braku wilgoci w wierzchniej warstwie gleby. Mimo to wschody były wyrównane i pełne, choć rozwój roślin przebiegał powoli. Po wschodach buraków rozpoczęto codzienne monitorowanie zachwaszczenia, bowiem przeoczenie terminu odchwaszczającego w systemie Conviso byłoby bardzo szkodliwe i trudne do naprawienia. Kluczowe znaczenie w tym okresie miała obserwacja zachwaszczenia komosą białą, dlatego w fazie 2-3 liści komosy wykonano zabieg herbicydowy środkami Conviso w ilości 0,5 l /ha. Po dziesięciu dniach od wykonania zabiegu herbicydowego w burakach, działanie środka było widoczne. Jednak ze względy na panującą suszę skuteczność herbicydu była ograniczona. Dalsza obserwacja i właściwy termin kolejnego zabiegu pozwolił utrzymać plantacje w właściwym stanie. W pszenicy ozimej w III dekadzie kwietnia zastosowano drugą dawkę azotu, wykonano oprysk przeciw chorobom, zabieg skracający oraz nawożenie dolistnie. Ogólny stan zasiewów jest dobry, jedynie na słabszych kawałkach gleb (piaszczystych) widoczne są już objawy niedoboru wilgoci – łan staje się rzadszy, a rośliny przybierają jaśniejszy kolor. Opad deszczu mógłby zniwelować te różnice. Zdecydowanie lepsza sytuacja jest w uprawie rzepaku ozimego, który z brakiem wilgoci radzi sobie o wiele lepiej. W pierwszej dekadzie kwietnia zastosowano ostatnią dawkę azotu, dzięki czemu rośliny są dobrze odżywione. W połowie kwietnia z powodu inwazji szkodników (głównie słodyszek) wykonano zabieg insektycydowy łącznie z zabiegiem fungicydowym, w celu zniszczenia szkodników i patogenów chorób. Zabieg okazał się skuteczny, jednak należy liczyć się z koniecznością powtórzenia zabiegów. Początek trzeciej dekady to początek kwitnienia rzepaku. Ogólna sytuacja na polach jest dobra, jedynie większe znaczące opady deszczu byłyby bardzo pomocne w dalszym rozwoju roślin. RZD Grabów. Prace kwietniowe w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Grabowie rozpoczęto od siewu doświadczeń ekologicznych z odmianami grochu siewnego, łubinu wąskolistnego i wyki jarej. Wysiano także zboża jare i posadzono ziemniaki w doświadczeniach konwencjonalnych. W okresie całego miesiąca prowadzone były prace pielęgnacyjne w doświadczeniach i w obejściu gospodarstwa. W ramach współpracy z instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa (CDR, ODR) gospodarstwo jest udostępniane licznym grupom gości. W kwietniu odwiedziła Grabów grupa gości z Mołdawii i Ukrainy oraz rolnicy z województwa świętokrzyskiego. Przyspieszona wegetacja widoczna szczególnie na roślinach ozimych wpłynęła na intensywność prac polowych. W połowie kwietnia wysiana została druga dawka azotu na zboża ozime i wykonany został w nich zabieg ochrony fungicydowej w fazie T1. Koniec kwietnia to prace związane z przygotowaniem pól pod siew kukurydzy, który wykonano w ostatnich dniach miesiąca. Wysiane zostało około 30 hektarów kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę i ziarno. RZD Kępa Puławy. Kwiecień był kolejnym miesiącem intensywnych prac w RZD Kępa. Ze względu na zbliżający się sezon, dużą część czasu poświęcano na prace pielęgnacyjne w chmielnikach. Mimo zmiennej pogody, wszystkie zaplanowane zadania realizowano zgodnie z harmonogramem – wykonano odorywanie i ścinanie karp, bronowanie oraz uprawę międzyrzędzi. Na początku miesiąca przeprowadzono także pikowanie tytoniu na doświadczeniach. Prace polowe wciąż trwają, a mimo występujących w rejonie burz udało się zrealizować nawożenie i uprawę pól oraz siewy buraka cukrowego, kukurydzy i słonecznika. Niestety, intensywne opady przyniosły również szkody w uprawach. Zrealizowano również zaplanowane drugie dawki nawożenia azotowego w zbożach ozimych oraz wiosenne zabiegi herbicydowe i regulacje wzrostu. Wykonano także zabiegi około kwitnieniowe w sadzie. Koniec kwietnia to czas nawożenia i uprawy pól pod ziemniaki i tytoń. Po raz kolejny udało się zorganizować wyjątkowe wydarzenie w gospodarstwie. Tym razem okazją były Święta Wielkanocne. 12 kwietnia 2025 roku odbył się Jarmark Wielkanocny – pełen barwnych stoisk z rękodziełem, smacznych potraw i wypieków. Frekwencja przerosła oczekiwania, a uśmiechy na twarzach odwiedzających były najlepszym potwierdzeniem udanego wydarzenia i radosnej atmosfery zbliżających się świąt. RZD Werbkowice. W kwietniu w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Werbkowice prowadzono siew buraków cukrowych. Prace rozpoczęto 5 kwietnia i zakończono 10 kwietnia obsiewając łącznie powierzchnię 36,70 ha. Równocześnie
Spotkanie ekspertów z zakresu produkcji ekologicznej

W dniu 7 maja 2025 w RZD w Grabowie, RZD Kępa-Puławy oraz w siedzibie głównej IUNG-PIB w Puławach odbyło się spotkanie międzynarodowych ekspertów w zakresie produkcji ekologicznej. Spotkania takie odbywają się cyklicznie od kilku lat, a z powodu prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. ich organizacja tym razem przypadła Polsce. Grupa ekspertów (łącznie 24 osoby) obejmowała reprezentantów takich krajów jak: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy i Rumunia.Spotkanie obejmowało 2 części terenowe, oraz jedną stacjonarną. W pierwszej części terenowej, która odbywała się na terenie RZD Grabów zaprezentowano poletka doświadczalne prowadzone w ramach tzw. Ekologicznego Doświadczalnictwa Odmianowego finansowanego ze środków Dotacji Celowej otrzymywanej z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poletka obsiane zbożami ozimymi i jarymi były inspiracją do ciekawej dyskusji dotyczącej kryteriów doboru odmian istotnych zwłaszcza w kontekście szybko postępujących zmian klimatu. Kolejna cześć spotkania odbyła się w siedzibie głównej IUNG-PIB w Puławach, gdzie po ogólnej prezentacji dotyczącej Instytutu, przedstawiono aktualną tematykę badań z zakresu rolnictwa ekologicznego prowadzonych głównie w Zakładzie Agroekologii i Ekonomiki. Krótkie wystąpienia w ramach tej sesji miały następujące osoby: dr hab. Krzysztof Jończyk, prof. dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk oraz dr Adam Berbeć. Ostatnim punktem programu była wizyta w RZD Kępa-Puławy gdzie wizytowano doświadczenie polowe, którego celem jest oszacowanie możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii rolnictwa 4.0, w tym robotów rolniczych, jako wsparcia krótkich łańcuchów dostaw w warunkach rolnictwa ekologicznego.
Seminarium podsumowujące XLIX Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych, 7-8 maja 2025 r.

W dniach 7-8 maja 2025 r. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach zorganizował na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie seminarium podsumowujące XLIX Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych. Otwarcia seminarium oraz wręczenia nagród i dyplomów laureatom konkursu dokonali zaproszeni gości, w tym m.in.: Seminarium było okazją do prezentacji wymiernych efektów ekonomicznych i środowiskowych nagrodzonych obiektów scaleniowych w kraju w kategorii: „projekt scalenia gruntów” oraz „założenia do projektu scalenia gruntów”. W obradach seminarium wzięli udział wykonawcy scaleń z Wojewódzkich Biur Geodezji i Terenów Rolnych, przedstawiciele administracji państwowej, w tym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przedstawiciele administracji samorządowej szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Swój udział w seminarium zaznaczyli również przedstawiciele nauki realizujący badania w zakresie prac urządzeniowo-rolnych i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich z UR w Krakowie, UWM w Olsztynie, PRz w Rzeszowie oraz IUNG-PIB w Puławach. Na sali obrad przedstawiono referaty dotyczące problematyki ochrony przyrody w pracach scaleniowych, wpływu planowania przestrzennego na rozwój wsi, potrzeby uwzględnienia skutków powodzi w pracach scaleniowych oraz wykorzystania nowych technologii, w tym m.in. skaningu laserowego i bezzałogowych statków powietrznych w pracach urządzeniowo-rolnych i realizacji zadań samorządu wojewódzkiego. Przedstawiciel IUNG-PIB dr hab. inż. Jan Jadczyszyn wygłosił m.in. referat pt. „Podstawowe zasady wdrażania melioracji przeciwerozyjnych w procesie scalania gruntów”.
Konkursy na stanowisko w 2025 – archiwum
Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego ogłasza konkurs na stanowisko Asystenta w Zakładzie Nawożenia i Zarządzania Składnikami Pokarmowymi Do konkursu mogą przystąpić kandydaci posiadający: tytuł zawodowy magistra lub stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk rolniczych lub pokrewnych gotowość do podjęcia problematyki badawczej uzasadnionej potrzebami Instytutu co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracy naukowo-badawczej, lub w pracy zawodowej związanej tematycznie z kierunkiem działalności badawczej (np. studia podyplomowe lub doktoranckie, staż naukowy, udział w zespołach badawczych) osiągnięcia w dotychczasowej pracy, w tym autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych o łącznej wartości co najmniej 40 punktów, na podstawie oceny wg wykazu i publikacji czasopism z listy MEiN, oraz prezentacja wyników badań na konferencjach lub warsztatach naukowych (referat, poster) Termin składania dokumentów – 28.12.2025r. Dowiedz się wiecej Konkurs na stanowisko asystenta (R2) w Zakładzie Herbologii we Wrocławiu Zakres prac badawczych w Zakładzie: Opracowywanie projektów badawczych (krajowych i międzynarodowych) Prowadzenie doświadczeń wazonowych, mikropoletkowych, polowych Wykonywanie prac w laboratorium chemicznym i biologicznym Analiza i opracowanie wyników uzyskanych w doświadczeniach Publikowanie wyników badań w czasopismach naukowych Prezentowanie wyników badań na szkoleniach, seminariach i konferencjach naukowych Termin składania dokumentów – 20.04.2025r Dowiedz się wiecej Konkurs na stanowisko specjalisty w Zakładzie Herbologii we Wrocławiu Zakres prac badawczych w Zakładzie: Prowadzenie prac doświadczalnych (pole, szklarnia, komory klimatyczne) Obróbka danych eksperymentalnych i przygotowywanie raportów z badań Współpraca w przygotowywaniu projektów badawczych i prac naukowych Obsługa aparatury badawczej Termin składania dokumentów – 07.03.2025r Dowiedz się wiecej Asystenta (R1) w Zakładzie Żywienia Roślin i Nawożenia Do konkursu mogą przystąpić kandydaci posiadający: tytuł zawodowy magistra lub stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk rolniczych lub pokrewnych gotowość do podjęcia problematyki badawczej uzasadnionej potrzebami Instytutu co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracy naukowo-badawczej, lub w pracy zawodowej związanej tematycznie z kierunkiem działalności badawczej (np. studia podyplomowe lub doktoranckie, staż naukowy, udział w zespołach badawczych) osiągnięcia w dotychczasowej pracy, w tym autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych o łącznej wartości co najmniej 40 punktów, na podstawie oceny wg wykazu i publikacji czasopism z listy MEiN, oraz prezentacja wyników badań na konferencjach lub warsztatach naukowych (referat, poster) Termin składania dokumentów – 23.10.2024r. Dowiedz się wiecej Adiunkta (R2) w Zakładzie Biochemii i Jakości Plonów Wymagania jakie powinien spełniać kandydat: stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk rolniczych lub dyscyplinie nauk o ziemi, biologicznych, chemicznych i pokrewnych opracowanie i złożenie poprawnego pod względem formalnym projektu badawczego do NCN, NCBR lub innej instytucji finansującej badania osiągnięcia w dotychczasowej pracy naukowej, w tym autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych o łącznej wartości co najmniej 300 punktów na podstawie oceny wg wykazu i punktacji czasopism z listy MNiSW Termin składania dokumentów – 18.09.2024r Dowiedz się wiecej
Zmarł prof. dr hab. Jerzy Borowiecki

Z głębokim smutkiem żegnamy prof. dr. hab. Jerzego Borowieckiego – wybitnego specjalistę w dziedzinie uprawy roślin pastewnych, wieloletniego pracownika IUNG-PIB w Puławach.
Msza święta i uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 maja 2025 r. w Puławach.
Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Bukareszt – Rumunia

Termin wyjazdu: 8-10.04.2025 Cel wyjazdu: Prezentacja posterowa (Testowanie bionawozów inokulowanych bakteriami wspomagającymi rozwój roślin w warunkach szklarniowych i poletkowych – Sylwia Siebielec, Małgorzata Woźniak, Aleksandra Ukalska-Jaruga, Andrzej Lewicki, Jakub Pulka, Szymon Szufa, Łukasz Adrian, Grzegorz Siebielec) na konferencji: Annual BIOEAST Bioeconomy; 9-10 April 2025 at the Academy of Agricultural and Forestry Sciences, Bucharest, Romania. W dniach 9-10 kwietnia 2025 roku kierownik projektu LIDER XII, INNO-MIK dr inż. Sylwia Siebielec wzięła udział w konferencji naukowej inicjatywy BIOEAST pt. „Annual BIOEAST Bioeconomy”. Spotkanie odbyło się w Akademii Nauk Rolniczych i Leśnych w Bukareszcie, Rumunia. Podczas sesji posterowej zaprezentowano ideę projektu INNO-MIK, którego celem głównym jest opracowanie technologii wytwarzania bionawozów na bazie odpadów organicznych i mikroorganizmów, wspomagających zrównoważony rozwój produkcji roślinnej, szczególnie w odniesieniu do przeciwdziałania suszy, jako wsparcie dla rozwoju gospodarki odpadami w cyklu zamkniętym oraz strategii adaptacji i mitygacji zmian klimatu w rolnictwie. Dedykowana sesja plakatowa podkreślała najlepsze praktyki i projekty biogospodarki z krajów BIOEAST lub istotne dla makroregionu. Było to otwarte zaproszenie dla badaczy, studentów, profesjonalistów z branży, decydentów politycznych na temat innowacyjnych rozwiązań i projektów na temat biogospodarki. Wydarzenie zgromadziło interesariuszy z całego makroregionu Europy Środkowo-Wschodniej i spoza niego, aby omówić i dopracować priorytety makroregionu w zakresie badań i innowacji w biogospodarce. Projekt INNO-MIK wpisuję się w misję inicjatywy BIOEAST, której celem jest wspieranie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym opartej na wiedzy i współpracy przy jednoczesnym zachowaniu, a nawet wzmocnieniu zrównoważonego rozwoju środowiska. Więcej na temat Inicjatywy BIOEAST: https://bioeast.eu/ oraz projektu LIDER XII, INNO-MIK: www.inno-mik.pl. Na konferencji poruszono także zagadnienia na temat inicjatywy FoSSNet – Food Systems Science Network, której wizją jest wzmocnienie i pogłębianie wiedzy w zakresie utworzenia trwałej sieci poświęconej nauce o systemach żywnościowych. Celem FoSSNet jest wspieranie otwartej nauki i edukacji na rzecz transformacji systemów żywnościowych tak, aby sprostać pojawiającym się wyzwaniom związanym z europejskim systemem żywnościowym w zdrowy, zrównoważony i sprawiedliwy sposób. Nowa struktura jest przedmiotem międzynarodowego projektu badawczego finansowanego w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa – RIA (https://fossnet.eu/). Działanie finansowane w ramach projektu Lider XII Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; Nr LIDER/36/0184/L-12/20/NCBR/2021.
Warsztaty w ramach Dnia Ziemi

23.04.2025 pracownice Zakładu Gleboznawstwa i Analiz Środowiskowych, Magdalena Łysiak, Sylwia Pindral i Urszula Wójtowicz przeprowadziły warsztaty na temat ochrony gleb. Uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach dowiedzieli się, dlaczego gleby wymagają ochrony i jakie funkcje pełnią w naszym życiu. Lekcję gleboznawstwa urozmaiciły doświadczenia pomiaru pH gleby z różnym poziomem wapnowania, pomiaru pH gleby przy szkole oraz eksperymentu, który uczniowie będą obserwować przez kolejne tygodnie – wysiewanie warzyw i ziół. Warsztaty zostały sfinansowane w ramach projektu PREPSOIL oraz działalności Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego – Oddział w Puławach.