Postępowanie na wynajem lokali użytkowych znajdujących się przy ul. Wiewiórcza 68 w Białymstoku
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy ogłasza postępowanie na wynajem lokali użytkowych znajdujących się na I piętrze w części budynku położonego przy ul. Wiewiórcza 68 w Białymstoku (lokal nr 1 i lokal nr 2) Nazwa i adres wynajmującego: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy, email: iung@iung.pulawy.pl Miejsce przetargu i składania ofert najmu: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy. Termin i miejsce, w którym można obejrzeć nieruchomość przeznaczoną do wynajmu: Nieruchomości można oglądać od dnia ukazania się ogłoszenia, w dni robocze w godz. od 8.00 do 14.00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem tel.: 789 282 617. Dodatkowe informacje dotyczące nieruchomości, warunków przetargu można uzyskaćw sekretariacie Działu Administracyjno-Gospodarczego IUNG-PIB tel. 81 4786970 lub na stronie internetowej Instytutu: www.iung.pl w zakładce ,,informacje bieżące”. Przedmiot najmu oraz wysokość stawki wywoławczej: Przedmiotem najmu są lokale znajdują się w budynku o charakterze biurowym, dwukondygnacyjnym, podpiwniczonym, dalej jako Przedmiot najmu: Przedmiot najmu położony jest na I piętrze ww. budynku na działce 710/5, woj. podlaskie, powiat białostocki. Dla działki 710/5 założona jest księga wieczysta KW Nr BI1B/00068449/1. Księgę wieczystą prowadzi Sąd Rejonowy w Białymstoku, IX Wydział Ksiąg Wieczystych. Stawka wywoławcza czynszu za Przedmiot najmu wynosi : 17,63 zł netto za 1 m2. Standard wykończenia niski – wszystkie elementy wykończeniowe do wymiany. Aranżacja wnętrza w lokalach typowa dla lat 70-tych. Lokal wyposażony jest w instalację: gazociągową, kanalizacyjną, sanitarną, wodociągową, elektryczną i telefoniczną. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej o nawierzchni asfaltowej. Terminy składania i otwarcia ofert: Warunki uczestnictwa: Kryteria wyboru oferty Pozostałe informacje: Załączniki:
Spotkanie inaugurujące projekt BIOGLOBE

W dniu 5 maja 2026 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się spotkanie inaugurujące projekt BIOGLOBE.Projekt BIOGLOBE – Zaawansowane rozwiązania dla bioregeneracji gleby i biofortyfikacji roślin uprawnych z wykorzystaniem synergicznych, wielkoskładnikowych biostymulatorów i zintegrowanej bioaugmentacji mikroorganizmami – jest realizowany w ramach programu Team NET FENG Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.Spotkanie odbyło się w Sali Rady Wydziału Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyli w nim: Zespoły z trzech jednostek miały okazję do poznania się. Prof. dr hab. Łukasz Drewniak przedstawił prezentację szczegółowo omawiając projekt i etapy jego realizacji. Następnie liderzy zespołów przedstawili wykonawców z poszczególnych jednostek naukowych. Ze strony IUNG-PIB w spotkaniu uczestniczyli: prof. dr hab. Anna Gałązka, dr hab. Aleksandra Ukalska-Jaruga, dr hab. Karolina Furtak, dr Małgorzata Woźniak, dr Adam Berbeć, dr Damian Wach, dr Monika Kozieł, dr inż. Sylwia Siebielec, dr inż. Jolanta Bojarszczuk, mgr Karolina Gawryjołęk, mgr inż. Tytus Berbeć, mgr Anna Czapla oraz Emilia Grzęda.W dalszej części spotkania omówiono założenia projektu, strategię wdrożeniową oraz przebieg najbliższych doświadczeń.
Pracownicy Zakładu Mikrobiologii na EkoBioTox 2026 w Łodzi

W dniach 22-24 kwietnia 2026 roku pracownicy Zakładu Mikrobiologii uczestniczyli w III Krajowej Konferencji EkoBioTox: Znaczenie ekotoksykologii, bioindykacji, biodegradacji w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów środowiskowych w dobie antropocenu i zmiany klimatu od skali molekularnej do krajobrazowej, która miała miejsce w Łodzi. Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Łódzki Wydział Biologii i Ochrony Środowiska (Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej oraz Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii), Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Katedra Bioinżynierii) Gdański Uniwersytet Medyczny (Zakład Toksykologii Środowiskowej) oraz TIGRET Sp. z o.o. Prof. dr hab. Anna Gałązka była członkiem Komitetu Naukowego Konferencji oraz prowadziła II sesję referatową pt. „Ekotoksykologia i bioindykacja w ocenie zagrożeń środowiskowych”, która odbyła się drugiego dnia spotkania. Ponadto, Organizatorzy Konferencji złożyli prof. dr hab. Annie Gałązce gratulacje z powodu uzyskania tytułu profesora zwyczajnego. (zdjęcie autorstwa Konrada Budzińskiego) Podczas III edycji EkoBioTox zostaną zaprezentowano łącznie 22 wykłady, 9 prezentacji studenckich oraz 46 posterów, w czterech sesjach tematycznych. W konferencji uczestniczyło 95 osób Wykłady plenarne wygłosili: Pracownicy naszego Zakładu zaprezentowali następujące prace: (zdjęcie autorstwa Wojciecha Tołoczko) Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie: https://ekobiotoxpolska.wixsite.com/lodz
Udział przedstawicieli IUNG-PIB w dorocznej konferencji biogospodarki BIOEAST 2026

W ramach realizacji zadania „8.0 Wsparcie działań w obszarze badań i innowacji w rolnictwie na forum międzynarodowym”, finansowanego z dotacji budżetu państwa, w dniach 22–23 kwietnia 2026 r. Dyrektor IUNG-PIB prof. dr hab. Mariusz Matyka oraz mgr inż. Piotr Jurga uczestniczyli w konferencji Annual BIOEAST Bioeconomy Conference 2026, która odbyła się na Uniwersytecie w mieście Zadar (Chorwacja). Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach inicjatywy BIOEAST oraz projektu BOOST4BIOEAST i stanowiło jedno z kluczowych spotkań poświęconych rozwojowi biogospodarki w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „From Strategy to Impact: Inclusive Decision-Making in National Bioeconomy Action Plans”. Głównym celem konferencji była walidacja krajowych planów działań dla biogospodarki opracowywanych w państwach regionu BIOEAST, ze szczególnym uwzględnieniem ich znaczenia politycznego, potencjału społeczno-gospodarczego oraz możliwości skutecznego wdrażania. Wydarzenie stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz pogłębionej dyskusji nad mechanizmami przekładania dokumentów strategicznych na konkretne działania operacyjne i instrumenty wdrożeniowe. Konferencja wpisywała się w szerszy proces współtworzenia krajowych planów działań do roku 2040, realizowany w formule partycypacyjnej z udziałem administracji publicznej, środowiska naukowego, sektora prywatnego oraz organizacji pozarządowych. Program konferencji obejmował sesje plenarne poświęcone politykom Unii Europejskiej, współpracy makroregionalnej oraz prezentacji strategii krajowych, a także panele tematyczne, warsztaty wdrożeniowe, sesję posterową oraz wizytę studyjną. Szczególne znaczenie miała prezentacja Strategii Biogospodarki Chorwacji, będącej obecnie na etapie prac legislacyjnych. Dokument ten przedstawiono jako przykład spójnego podejścia międzysektorowego, integrującego analizę SWOT z jasno określonymi kierunkami działań. Podkreślono konieczność precyzyjnego definiowania zakresu biogospodarki, identyfikacji kluczowych sektorów oraz operacjonalizacji celów strategicznych. W kontekście chorwackim szczególny nacisk położono na rozwój produktów biopochodnych, bezpieczeństwo żywnościowe oraz tworzenie wartości dodanej w oparciu o lokalne zasoby biologiczne. Istotnym punktem programu było wystąpienie Wim Haentjens z European Commission (DG Research & Innovation), dotyczące wdrażania Strategii Biogospodarki UE. Podkreślono, że sektor ten odpowiada za około 17,1 mln miejsc pracy i generuje blisko 5% PKB Unii Europejskiej, stanowiąc jeden z kluczowych filarów transformacji gospodarczej. Wskazano cztery główne obszary strategiczne: skalowanie innowacji i inwestycji, rozwój rynków dla produktów biopochodnych, zapewnienie zrównoważonej podaży biomasy oraz wzmacnianie współpracy międzynarodowej. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie inicjatywy BIOEAST jako mechanizmu wspierającego rozwój biogospodarki w regionach o wysokim potencjale biomasy oraz na rolę instrumentów finansowych i projektów budujących zdolności instytucjonalne. Wystąpienie Pana Barna Kovács koncentrowało się na roli współpracy makroregionalnej w zakresie badań i innowacji. Przedstawiono rozwój inicjatywy BIOEAST jako platformy integrującej działania państw Europy Środkowo-Wschodniej poprzez strategiczne agendy badawczo-innowacyjne, tematyczne grupy robocze oraz krajowe huby biogospodarki. Podkreślono, że region znajduje się obecnie w fazie przejścia od planowania strategicznego do etapu wdrożeniowego, co wymaga lepszej integracji polityk, inwestycji i działań innowacyjnych. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na aktywną rolę IUNG-PIB, w tym współkoordynację Krajowego Huba Biogospodarki oraz zaangażowanie w prace grup BIOEAST i inicjatyw SCAR. Ważnym elementem programu był panel „Changemakers Leading Bioeconomy Transition across the BIOEAST macro-region”, połączony z prezentacją laureatów BIOEAST Open Innovation Challenge. Zaprezentowane inicjatywy obejmowały rozwiązania z zakresu rolnictwa precyzyjnego, logistyki biomasy, biotechnologii oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Dyskusja potwierdziła wysoki potencjał innowacyjny regionu, wskazując jednocześnie na kluczowe wyzwania związane ze skalowaniem i wdrażaniem rozwiązań w praktyce, powiązanej z otoczeniem gospodarczym. W trakcie sesji posterowej przedstawiciele IUNG-PIB zaprezentowali opracowanie dotyczące współtworzenia krajowej mapy drogowej dla biogospodarki cyrkularnej w Polsce. Zaprezentowane podejście opierało się na szerokim zaangażowaniu interesariuszy oraz wykorzystaniu mechanizmów współpracy rozwijanych m.in. w ramach projektu CEE2ACT. Podkreślono praktyczny charakter działań, obejmujących diagnozę, identyfikację priorytetów oraz ich przełożenie na konkretne kierunki wdrożeniowe. Poster został uhonorowany nagrodą ‘Best Poster Award’, co stanowi potwierdzenie wysokiej jakości prowadzonych prac oraz ich znaczenia dla rozwoju biogospodarki w regionie. Istotnym elementem konferencji był warsztat „How to transform strategic documents to action”, poprzedzony wystąpieniem Pana Aleksiejs Nipers (Łotwa). Zaprezentowano schemat operacjonalizacji strategii – od wizji i diagnozy, przez cele, aż po działania i mechanizmy wdrażania. W części warsztatowej uczestnicy analizowali proces wdrażania planów działań, identyfikując bariery takie jak ograniczenia finansowe, rozproszenie odpowiedzialności oraz trudności w koordynacji międzysektorowej. Podkreślono, że skuteczność wdrażania strategii zależy od jasnego określenia priorytetów, przypisania odpowiedzialności oraz zapewnienia odpowiednich narzędzi zarządzania. W ramach sesji tematycznych BIOEAST przedstawiciele IUNG-PIB uczestniczyli w pracach grup ‘Agroecology and Sustainable Yields’ oraz ‘Bioeconomy Education’. Szczególną uwagę poświęcono rozwojowi kompetencji, współpracy międzynarodowej oraz aktualizacji strategicznych agend badawczo-innowacyjnych. Wskazano na rosnące znaczenie edukacji i uczenia się przez całe życie jako kluczowych elementów wspierających rozwój biogospodarki. Drugiego dnia konferencji odbyła się wizyta studyjna na wyspie Pag, obejmująca wizytę w Paška Sirana – jednej z najstarszych serowarni w regionie. Przedstawiono model funkcjonowania przedsiębiorstwa, obejmujący pełen łańcuch wartości – od hodowli owiec po produkcję i sprzedaż sera. Podkreślono znaczenie lokalnych zasobów, warunków środowiskowych oraz integracji produkcji rolnej z przetwórstwem jako podstawy budowania trwałej wartości dodanej. Przykład ten stanowi ilustrację praktycznego wdrożenia założeń biogospodarki w oparciu o lokalne zasoby i tradycję. Udział w konferencji BIOEAST 2026 potwierdził, że kluczowym wyzwaniem dla rozwoju biogospodarki pozostaje nie tylko tworzenie strategii, lecz przede wszystkim ich skuteczne wdrażanie. Wydarzenie podkreśliło znaczenie współpracy międzynarodowej, integracji polityk oraz rozwijania narzędzi operacyjnych wspierających implementację rozwiązań. Dla IUNG-PIB udział w konferencji miał istotne znaczenie merytoryczne i promocyjne, wzmacniając pozycję Instytutu w międzynarodowych sieciach współpracy oraz jego wkład w kształtowanie kierunków rozwoju biogospodarki w regionie BIOEAST.
CCLXXXVII posiedzenie Rady Naukowej IUNG-PIB

20 kwietnia 2026 roku w Centrum Szkoleniowo-Kongresowym Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego miało miejsce CCLXXXVII posiedzenie Rady Naukowej Instytutu kadencji 2025 – 2029. Posiedzenie otworzył przewodniczący Rady Naukowej prof. dr hab. Artur Zdunek, który powitał zebranych. Następnie wraz z prof. dr hab. Mariusz Matyką – Dyrektorem IUNG-PIB, wręczył akty powołania oraz wyboru na członków Rady Naukowej IUNG-PIB osobom, które nie były obecne na inauguracyjnym posiedzeniu: prof. dr hab. Beacie Feledyn-Szewczyk, prof. dr hab. Barbarze Kołodziej oraz dr Bogdanowi Pomiankowi. Następnie członkowie Rady przyjęli porządek obrad posiedzenia oraz protokół CCLXXXVI posiedzenia Rady. Sekretarz Rady, dr hab. Karolina Furtak, przedstawiła informacje o działaniach podjętych od ostatniego posiedzenia. W dalszej części posiedzenia Przewodniczący Rady Naukowej wraz z Dyrektorem IUNG-PIB wręczyli dr Dominice Gmur oraz dr Małgorzacie Nakielskiej dyplomy uzyskania stopnia doktora nauk rolniczych. Następnie procedowano zaplanowane na posiedzenie sprawy osobowe: przyjęto uchwałę o wszczęciu postępowania doktorskiego mgr Tianjing Ren i wybrano recenzentów rozprawy, wyznaczono promotora i promotora pomocniczego oraz zatwierdzono temat rozprawy doktorskiej mgr Ludwiki Poręby, zaopiniowano zatrudnienie dr Dominiki Gmur na stanowisku specjalisty badawczo-technicznego w Zakładzie Gleboznawstwa i Analiz Środowiskowych, a także zaopiniowano kandydaturę dr Adama Berbecia na kierownika Zakładu Agroekologii i Ekonomiki. Procedowano także sprawy organizacyjne. Zastępca Dyrektora IUNG-PIB, dr hab. Aleksandra Ukalska-Jaruga szczegółowo omówiła sprawozdanie z działalności badawczo-rozwojowej Instytutu w 2025 roku, które zostało zaopiniowane przez Komisję d/s Działalności Badawczej i Rozwoju Instytutu i przyjęte w głosowaniu przez członków Rady. Następnie, prof. dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk przedstawiła członkom Rady propozycje zmian w Regulaminie Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, które zostały przyjęte przez Radę. W dalszej części obrad Komisja d/s Ekonomiczno-Finansowych przedstawiła opinię dotyczącą planu finansowego Instytutu na rok 2026, który został przyjęty przez Radę. Następnie prof. dr hab. Mariusz Matyka przedstawił Radzie propozycję zmian w Regulaminie Organizacyjnym IUNG-PIB w Puławach, które po odczytaniu przez prof. dr hab. Janusza Smagacza opinii Komisji d/s Działalności Badawczej i Rozwoju Instytutu zostały przyjęte przez członków Rady. W ostatniej części spotkania prof. dr hab. Mariusza Matyka, Dyrektor IUNG-PIB, podziękował członkom Rady za dotychczasową pracę oraz omówił bieżącą sytuację Instytutu i plany na 2026 rok. Posiedzenie zakończył Przewodniczący Rady Naukowej, który podziękował wszystkim uczestnikom za współpracę oraz procedowanie licznych spraw pomiędzy posiedzeniami stacjonarnymi.
Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za marzec 2026

RZD Baborówko. Suma opadów od początku roku do końca marca wyniosła 37 mm, z czego w marcu tylko 3,5 mm. Były to wartości znacznie niższe niż w pierwszym kwartale roku 2025. Przez znaczną część miesiąca występowały również przymrozki. W marcu zastosowano pierwszą dawkę azotu na pszenicę ozimą oraz drugą dawkę na rzepak ozimy. W związku z pojawieniem się dużej liczby chowaczy w uprawach rzepaku wykonano zabieg insektycydowy. Na polach przeznaczonych do siewu kukurydzy wysiano nawóz PK oraz rozpoczęto przedsiewną uprawę gleby przy użyciu brony talerzowej. W trzeciej dekadzie marca rozpoczęto pomiary wilgotności gleby w ramach „Monitoringu suszy”. W obrębie jednego z pól pszenicy ozimej zostały dodatkowo zainstalowane 3 łanowe stacje pogodowe Metos 5. Cześć pszenicy ozimej zasianej po zbiorze kukurydzy na ziarno powschodziła jeszcze jesienią, a pozostała dopiero na przełomie lutego i marca. Pod koniec marca rośliny rozpoczęły fazę krzewienia. Opóźnienia te wynikały z późnego terminu siewu spowodowanego przesuniętym w czasie zbiorem kukurydzy, a także z wcześniejszego zahamowania wegetacji wskutek niskich temperatur. W okresie zimowym przez większość dni nie występowała trwała pokrywa śnieżna lub utrzymywała się ona jedynie krótkotrwale. Z tego powodu grunt przemarzł na kilkadziesiąt cm w głąb gleby. RZD Błonie-Topola. Tegoroczny marzec charakteryzował się dużą zmiennością w pogodzie. Temperatura maksymalna oscylowała wokół 19°C, ale były dni, gdy osiągała poziom -3°C. Miesięczna suma opadów wyniosła 10,6 mm i była niższa niż średnia opadów dla tego okresu z lat ubiegłych. Na początku miesiąca wykonano zabieg nawożenia azotem w zbożach ozimych. W ostatnim tygodniu marca wysiano również buraka cukrowego na powierzchni 50 ha. Wegetacja ozimin przebiegała dobrze, a plantacje były w dobrym stanie, z niewielkim tylko stopniem porażenia chorobami grzybowymi. RZD Borusowa. Marzec charakteryzował się na ogół dniami pogodnymi oraz ciepłymi. W pierwszej dekadzie nocami występowały niewielkie przymrozki, które w żaden sposób nie wpływały ujemnie na rozwój roślin. W ostatnich dniach miesiąca pojawiły się opady deszczu. Nie były to nagłe duże opady, jednak, występując regularnie zarówno w dzień, jak i w nocy, znacznie poprawiły sytuację wilgotnościową gleby. Było to szczególnie istotne ze względu na bardzo niski zapas wody po zimie oraz realne zagrożenie wystąpienia suszy. Obecne warunki wilgotnościowe należy ocenić jako dobre. Po zakończeniu przetargów i dostawie nawozów, w drugiej dekadzie marca zastosowano pierwszą dawkę nawozów azotowych w rzepaku ozimym oraz pszenicy ozimej. W trzeciej dekadzie wysiano nawóz trójskładnikowy pod buraki cukrowe, jednocześnie mieszając go z ziemią podczas wstępnej uprawy. Na dzień dzisiejszy sytuacja na polach (rzepak, pszenica) jest dobra. Dalsze prace planowane są na okres poświąteczny. RZD Grabów. W miesiącach zimowych tego roku opady atmosferyczne stanowiły około 60% normy opadów z wielolecia. Pola uprawne nie wykazywały nadmiaru uwilgotnienia, dlatego prace polowe można było rozpocząć już w pierwszej dekadzie marca. Prace tradycyjnie rozpoczęto od wywozu i rozrzucania obornika, który przyorywano w ciągu 12 godzin. Takie postępowanie pozwala ograniczyć straty azotu oraz innych składników odżywczych, a jednocześnie umożliwia uzyskanie dodatkowych płatności z ARiMR w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe”. W drugiej dekadzie marca rozpoczęto aplikację pierwszej dawki azotu w formie RSM-S 26 na zboża ozime, łąki i inne polowe uprawy pastewne. Na niektóre pola charakteryzujące się niższą kwasowością oraz niską zawartością magnezu zastosowano wapnowanie uzupełniające i siarczan magnezu. W miarę możliwości na polach pod siew roślin jarych (zboża, bobowate, kukurydza) wykonywany był pierwszy zabieg uprawowy w celu ograniczenia strat wody przy użyciu kultywatora lub brony talerzowej. Na łąkach wykonywany był zabieg włókowania w celu wyrównania powierzchni, rozgarnięcia kretowisk i pobudzenia roślin do krzewienia. Z końcem miesiąca wysiana została mieszanka zbóż jarych na polu ekologicznym. RZD Kępa Puławy. W pierwszej połowie marca w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Kępa prace skupiły się na przygotowaniu pól pod siewy roślin jarych, po czym przystąpiono do ich wysiewu. Zasiano m.in. lniankę, ostropest, owies, jęczmień, groch, łubin oraz pszenicę jarą. Równolegle rozpoczęto pierwsze zabiegi ochrony roślin w uprawach rzepaku oraz w sadzie, a także zastosowano pierwszą i drugą dawkę nawożenia azotowego. W tym samym okresie przeprowadzono również siew tytoniu, zapewniając odpowiednie warunki do jego wschodów i dalszego rozwoju. Na plantacji chmielu wykonano pierwsze zabiegi pielęgnacyjne oraz rozpoczęto prace związane z remontem konstrukcji chmielnika. RZD Werbkowice. Na początku miesiąca, rozpoczęto nawożenie organiczne w postaci aplikacji obornika oraz gnojowicy. W dniu 17 marca wykonano siew pszenicy jarej twardej odmiany Durum Gold na powierzchni 50 ha. Kolejno 24 marca przeprowadzono siew owsa na areale 8 ha. Równolegle, w okresie od 12 do 26 marca, realizowano siewy pszenicy jarej odmiany Lennox, które objęły łączną powierzchnię. 48,70 ha. Korzystne warunki pogodowe pod koniec miesiąca pozwoliły również na wykonanie siewu grochu odmiany Batuta, który przeprowadzono 31 marca. Jednocześnie wykonano zabiegi uprawowe na polach przeznaczonych pod siew buraków cukrowych. W analizowanym okresie dokonano także zakupu materiału siewnego buraków cukrowych oraz podpisano umowę kontraktacyjną. Zakupione zostały również nasiona kukurydzy. Równolegle do prac polowych przeprowadzono przegląd ogrodzeń kwater do wypasu krów i owiec, a także oceniono stan stanowisk pod doświadczenia wypasowe. RZD Wielichowo. W marcu w RZD w Wielichowie spadło tylko 4 mm deszczu, a codzienne nocne przymrozki bardzo pogłębiały suszę. W tym okresie wysiano pierwszą dawkę nawozu azotowego na wszystkie oziminy. Następnie zastosowano nawozy pod siew owsa oraz buraków cukrowych. Wykonano również siew owsa jarego na powierzchni 20 ha, a po nim przeprowadzono orkę pod buraki cukrowe. Ze względu na późny zbiór buraków cukrowych i brak możliwości wykonania jesiennego oprysku herbicydowego w pszenicy ozimej, oprysk ten został zrealizowany dopiero w marcu. Wraz z nadejściem wiosny oraz występującymi wiatrami usunięto w dużej części nagromadzone liście w obejściu zakładu. RZD Wierzbno. Stan upraw zbóż ozimych w gospodarstwie oceniono jako przeciętny. Na obecną kondycję roślin w największym stopniu wpływają niskie sumy opadów atmosferycznych — od stycznia odnotowano zaledwie 27 l/m² — oraz występujące nocne przymrozki sięgające -4°C. Wschody owsa oceniane są jako dobre, jednak w przypadku utrzymania się deficytu opadów w ciągu najbliższych dwóch tygodni istnieje ryzyko pojawienia się objawów suszy także w tej uprawie. W marcu zastosowano dwie dawki nawożenia azotowego w uprawach ozimych. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie zabiegu herbicydowego na powierzchni 22 ha pszenżyta. W pozostałych uprawach ozimych zabieg ten został wykonany jesienią. RZD Żelisławki. Marzec charakteryzował się niemal całkowitym brakiem opadów atmosferycznych – łączna suma miesięczna wyniosła
Konkursy na stanowisko w 2026 – archiwum
Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego ogłaszał konkurs na stanowisko Konkurs w celu zatrudnienia osoby na stanowisko asystenta (K/M/X) w Zakładzie Agroekologii i Ekonomiki Poszukujemy osoby, która posiada: Tytuł zawodowy magistra lub stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk rolniczych, nauk biologicznych lub pokrewnych. Gotowość do podjęcia problematyki badawczej uzasadnionej potrzebami Instytutu. Co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracy naukowo-badawczej, lub w pracy zawodowej związanej tematycznie z kierunkiem działalności badawczej (np. studia podyplomowe lub doktoranckie, staż naukowy, udział w zespołach badawczych). Osiągnięcia w dotychczasowej pracy, w tym autorstwo lub współautorstwo publikacji popularnonaukowych, naukowych (min 3 publikacje) oraz prezentacja wyników badań na konferencjach lub warsztatach naukowych (referat, poster). Predyspozycje do pracy naukowej (np. chęć poszukiwania nowych rozwiązań w rolnictwie na drodze doświadczalnej i ich konfrontacji z literaturą, udział w projektach badawczych, prezentacja wyników badań na konferencjach i warsztatach naukowych). Umiejętność pracy w zespole. Udokumentowana znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie. Termin składania dokumentów – 05.05.2026r Dowiedz się więcej Konkurs w celu zatrudnienia osoby na stanowisko asystenta w Zakładzie Biogospodarki i Agrometeorologii Poszukujemy osoby, która posiada: Opracowywanie projektów badawczych (krajowych i międzynarodowych) Prowadzenie doświadczeń wazonowych, poletkowych, polowych Analiza i rozwiązywanie problemów wynikających z działalności rolniczej w aspekcie adaptacji do zmiany klimatu Analiza i opracowanie wyników uzyskanych w doświadczeniach Publikowanie wyników badań w czasopismach naukowych, na szkoleniach, seminariach i konferencjach naukowych Ocena aktualnych zadań stojących przed rolnictwem, oraz rozpoznanie szans i ograniczeń w ich realizacji wynikających z obowiązującego prawa, strategii i umów międzynarodowych. Termin składania dokumentów – 19.04.2026r Dowiedz się więcej Konkurs w celu zatrudnienia osoby na stanowisko adiunkta(R2) w Zakładzie Mikrobiologii Poszukujemy osoby, która posiada: ocena różnorodności mikrobiologicznej oraz aktywności biologicznej gleb związane z praktyką rolniczą i ochroną środowiska, zwłaszcza środowiska glebowego ocena różnych parametrów mikrobiologicznych, biochemicznych jako wskaźników żyzności i zdrowotności gleby ocena profilu metabolicznego mikroorganizmów doświadczenie w prezentowaniu wyników badań na konferencjach krajowych lub międzynarodowych ocena różnych metod bioremediacyjnych w detoksykacji środowiska glebowego ocena zróżnicowania genetycznego oraz identyfikacji mikroorganizmów glebowych Termin składania dokumentów – 19.04.2026r Dowiedz się więcej Konkurs w celu zatrudnienia osoby na stanowisko asystenta w Zakładzie Uprawy Roślin i Jakości Plonu Do konkursu mogą przystąpić kandydaci posiadający: Opracowywanie projektów badawczych (krajowych i międzynarodowych) Prowadzenie doświadczeń wazonowych, mikropoletkowych, polowych Ocena aktualnych zadań stojących przed rolnictwem, oraz rozpoznanie szans i ograniczeń w ich realizacji wynikających z obowiązującego prawa, strategii i umów międzynarodowych Analiza i opracowanie wyników uzyskanych w doświadczeniach Publikowanie wyników badań w czasopismach naukowych Prezentowanie wyników badań na seminariach i konferencjach naukowych Termin składania dokumentów – 19.04.2026r. Dowiedz się więcej Konkurs na stanowisko adiunkta (R2) w Zakładzie Gleboznawstwa i Analiz Środowiskowych Poszukujemy osoby, która posiada: tytuł doktora w dziedzinie rolnictwa, Nauk o Ziemi, lub pokrewnych udokumentowany dorobek naukowy zgodny z wymaganiami IUNG-PIB na stanowisko adiunkta. opracowanie i złożenie poprawnego pod względem formalnym projektu badawczego do NCN, NCBR lub innej instytucji finansującej badania doświadczenie w prezentowaniu wyników badań na konferencjach krajowych lub międzynarodowych minimum 2 lata doświadczenia w pracy naukowej za granicą po doktoracie oraz na stanowisku PostDoc bardzo dobra znajomość oprogramowania GIS: QGIS lub ArcGIS, języka R Termin składania dokumentów – 07.01.2026r Dowiedz się więcej
Konkurs na stanowisko Analityk fizykochemiczny (k,m,x)
Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i GleboznawstwaPaństwowego Instytutu Badawczego ogłasza konkurs na stanowisko Analityk fizykochemiczny (k,m,x) Zakres obowiązków: Do obowiązków pracownika będzie należało m.in.: Wymagania: Oferujemy: Miejsce pracy: Dokumenty aplikacyjne: Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami. Forma, termin i miejsce składania dokumentów: Wymagane dokumenty należy przesłać pocztą na adres Instytutu (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, 24-100 Puławy, ul. Czartoryskich 8 lub złożyć osobiście w kadrach Instytutu od poniedziałku do piątku w godzinach 700-1500 bądź elektronicznie na adres mailowy: kadry@iung.pulawy.pl w terminie do 15.05.2026r. tel. do kontaktu 814 786 734. Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych osoby uczestniczącej w postępowaniu kwalifikacyjnym Nawiązując do treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – (Dz.U. UE.L 119 z 04.05.2016, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 127 z 23.05.2018 str. 2 dalej „Rozporządzenie” ) Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach informuje, że:
Ogłoszenie na wynajem lokalu użytkowego w części hotelowej oraz lokalu o funkcji restauracyjnej
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczyul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy ogłasza postępowanie na wynajem lokalu użytkowego w części hotelowej oraz lokalu o funkcji restauracyjnej przy ul. Królewska 17, 24-100 Puławy Nazwa i adres wynajmującego:Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy, email: iung@iung.pulawy.pl Miejsce przetargu i składania ofert najmu:Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy, Termin i miejsce, w którym można obejrzeć nieruchomość przeznaczoną do wynajmu:Nieruchomości można oglądać od dnia ukazania się ogłoszenia, w dni robocze w godz. od 8.00 do 14.00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem tel.: (81) 47 86 980. Dodatkowe informacje dotyczące nieruchomości, warunków przetargu można uzyskać u Kierownika Działu Administracyjno-Gospodarczego IUNG-PIB tel. 81/4786980 lub na stronie internetowej Instytutu: iung.pulawy.pl w zakładce ,,informacje bieżące”. Przedmiot najmu oraz wysokość stawki wywoławczej: Przedmiotowa nieruchomość jest własnością Instytutu, działka 1393/29, woj. lubelskie, powiat Puławy. Dla działki 1393/29 założona jest księga wieczysta KW Nr LU1P/00052670/1. Księgę wieczystą prowadzi Sąd Rejonowy w Puławach, V Wydział Ksiąg Wieczystych. Terminy składania i otwarcia ofert: O terminie złożenia oferty decyduje data wpływu do IUNG-PIB w Puławach. Warunki uczestnictwa : Jeżeli ofertę składa konsorcjum lub spółka cywilna, zaświadczenia wymienione w punktach 1-2 każdy z członków konsorcjum lub wspólników spółki cywilnej. Dodatkowo dołączyć umowę konsorcjum lub spółki cywilnej. Kryteria wyboru oferty: Pozostałe informacje: Załączniki:
VII Ogólnopolska Konferencje Naukowa „Jakość, a wykorzystanie ziarna zbóż i innych surowców roślinnych”

Serdecznie zapraszamy Państwa na VII Ogólnopolską Konferencję Naukową pt.: Jakość, a wykorzystanie ziarna zbóż i innych surowców roślinnych” . Konferencja ma charakter cykliczny. Poprzednie edycje odbywały się pod tytułem: „Jakość a wykorzystanie ziarna zbóż”. Pierwsza konferencja z tego cyklu odbyła się w roku 2003, a ostatnia w 2018 roku. Miejscem konferencji był Pałac Czartoryskich – siedziba IUNG-PIB w Puławach. Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 powracamy z nową edycją tego wydarzenia. W odpowiedzi na dynamiczne zmiany zachodzące w rolnictwie i przetwórstwie oraz rosnące znaczenie jakości różnorodnych surowców roślinnych w aspekcie ich wykorzystania w różnych gałęziach produkcji oraz bezpieczeństwa żywności, zdecydowaliśmy się rozszerzyć tematykę konferencji o inne rośliny uprawne. Celem konferencji jest stworzenie interdyscyplinarnej platformy wymiany wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy przedstawicielami środowiska naukowego, praktyki rolniczej i sektora przetwórczego w obszarze jakości surowców roślinnych oraz kierunków ich wykorzystania. Zakres tematyczny konferencji obejmuje zagadnienia związane z kształtowaniem i oceną jakości surowców roślinnych, ich wykorzystaniem w produkcji żywności, pasz i innych sektorach gospodarki, a także z aktualnymi wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa i jakości zdrowotnej żywności pochodzenia roślinnego. Istotnym elementem obrad będzie również problematyka zrównoważonego rozwoju oraz transferu wiedzy pomiędzy nauką, praktyką i przemysłem. Do udziału w konferencji zapraszamy pracowników naukowych, doradców, przedstawicieli przemysłu zbożowo-młynarskiego, piekarskiego, piwowarskiego i paszowego, producentów zbóż i innych roślin uprawnych oraz specjalistów reprezentujących różne dyscypliny i specjalności wiążące się z problematyką obrad. Miejsce obrad: Sala Kongresowa, Pałac Czartoryskich siedziba IUNG-PIB w Puławach, ul Czartoryskich 8 Komitet Naukowy: Komitet Organizacyjny: Sekretariat konferencji: Sesje tematyczne: 1.Możliwość kształtowania jakości surowców roślinnych Sesja poświęcona będzie problematyce kształtowania jakości surowców roślinnych na etapie produkcji polowej. W szczególności omawiany będzie postęp w hodowli odmian w kontekście wartości odżywczej, wpływu czynników agrotechnicznych i klimatycznych na parametry jakościowe roślin uprawnych oraz możliwości wykorzystania ich, między innymi w przemyśle konsumpcyjnym, paszowym, piwowarskim i farmaceutycznym. W obradach uwzględnione zostaną również zagadnienia związane z rolnictwem zrównoważonym i uprawą ekologiczną oraz ich wpływem na jakość surowców. 2. Metody oceny jakości surowców roślinnych Sesja będzie koncentrować się na metodach oceny jakości surowców roślinnych oraz kluczowych parametrach determinujących ich wartość użytkową. W ramach obrad omawiane będą nowoczesne metody analityczne i laboratoryjne służące ocenie jakości, specyfika jakości ziarna zbóż oraz innych roślin uprawnych, a także zagadnienia związane ze standaryzacją i klasyfikacją jakościową surowców. 3. Bezpieczeństwo żywności pochodzenia roślinnego Sesja poświęcona będzie zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem żywności pochodzenia roślinnego. Omawiane będą zagrożenia biologiczne, chemiczne i fizyczne oraz problemy związane z obecnością pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, mykotoksyn i innych zanieczyszczeń. W ramach sesji poruszane będą także systemy zapewnienia bezpieczeństwa żywności, w tym HACCP, GMP i GHP. 4. Roślinne surowce na rzecz zdrowia i technologii Sesja poświęcona będzie nowoczesnym kierunkom wykorzystania surowców roślinnych w obszarach zdrowia człowieka oraz technologii produkcji. W centrum uwagi znajdą się innowacyjne rozwiązania, które łączą wiedzę z zakresu rolnictwa, technologii żywności, biotechnologii oraz przemysłu chemicznego i materiałowego. Sesja obejmować będzie zarówno zastosowania bezpośrednio związane ze zdrowiem (żywność funkcjonalna, nutraceutyki, suplementy) jak i technologie oparte na surowcach roślinnych wykorzystywane w przemyśle nieżywnościowym (kosmetyki, farmacja, bioprodukty, materiały). Ważne terminy: Opłata konferencyjna wynosi 1100 zł. Opłata obejmuje: udział w konferencji, materiały konferencyjne, wyżywienie, serwis kawowy, udział w uroczystej kolacji, wyjazd terenowy. Opłata konferencyjna nie obejmuje kosztów dojazdu i noclegów (koszty noclegów dla uczestników konferencji zostaną podane w Komunikacie II). do 30.06.2026 rejestracja uczestników do 15.09.2026 nadesłanie streszczeń do 20.09.2026 uiszczenie opłaty konferencyjnej Program konferencji: W trakcie przygotowań Zostań Partnerem Konferencji: Podstawowy 1500 zł Rozszerzony 2500 zł Formularz rejestracyjny – pobierz