Termin wyjazdu: 8-10.04.2025
Cel wyjazdu: Prezentacja posterowa (Testowanie bionawozów inokulowanych bakteriami wspomagającymi rozwój roślin w warunkach szklarniowych i poletkowych – Sylwia Siebielec, Małgorzata Woźniak, Aleksandra Ukalska-Jaruga, Andrzej Lewicki, Jakub Pulka, Szymon Szufa, Łukasz Adrian, Grzegorz Siebielec) na konferencji: Annual BIOEAST Bioeconomy; 9-10 April 2025 at the Academy of Agricultural and Forestry Sciences, Bucharest, Romania.
W dniach 9-10 kwietnia 2025 roku kierownik projektu LIDER XII, INNO-MIK dr inż. Sylwia Siebielec wzięła udział w konferencji naukowej inicjatywy BIOEAST pt. „Annual BIOEAST Bioeconomy”. Spotkanie odbyło się w Akademii Nauk Rolniczych i Leśnych w Bukareszcie, Rumunia.
Podczas sesji posterowej zaprezentowano ideę projektu INNO-MIK, którego celem głównym jest opracowanie technologii wytwarzania bionawozów na bazie odpadów organicznych i mikroorganizmów, wspomagających zrównoważony rozwój produkcji roślinnej, szczególnie w odniesieniu do przeciwdziałania suszy, jako wsparcie dla rozwoju gospodarki odpadami w cyklu zamkniętym oraz strategii adaptacji i mitygacji zmian klimatu w rolnictwie. Dedykowana sesja plakatowa podkreślała najlepsze praktyki i projekty biogospodarki z krajów BIOEAST lub istotne dla makroregionu. Było to otwarte zaproszenie dla badaczy, studentów, profesjonalistów z branży, decydentów politycznych na temat innowacyjnych rozwiązań i projektów na temat biogospodarki. Wydarzenie zgromadziło interesariuszy z całego makroregionu Europy Środkowo-Wschodniej i spoza niego, aby omówić i dopracować priorytety makroregionu w zakresie badań i innowacji w biogospodarce. Projekt INNO-MIK wpisuję się w misję inicjatywy BIOEAST, której celem jest wspieranie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym opartej na wiedzy i współpracy przy jednoczesnym zachowaniu, a nawet wzmocnieniu zrównoważonego rozwoju środowiska. Więcej na temat Inicjatywy BIOEAST: https://bioeast.eu/ oraz projektu LIDER XII, INNO-MIK: www.inno-mik.pl.
Na konferencji poruszono także zagadnienia na temat inicjatywy FoSSNet – Food Systems Science Network, której wizją jest wzmocnienie i pogłębianie wiedzy w zakresie utworzenia trwałej sieci poświęconej nauce o systemach żywnościowych. Celem FoSSNet jest wspieranie otwartej nauki i edukacji na rzecz transformacji systemów żywnościowych tak, aby sprostać pojawiającym się wyzwaniom związanym z europejskim systemem żywnościowym w zdrowy, zrównoważony i sprawiedliwy sposób. Nowa struktura jest przedmiotem międzynarodowego projektu badawczego finansowanego w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa – RIA (https://fossnet.eu/). Działanie finansowane w ramach projektu Lider XII Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; Nr LIDER/36/0184/L-12/20/NCBR/2021.



