27 września 2024 r. w Centrum Szkoleniowo-Kongresowym IUNG-PIB oraz w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym „Kępa” Gospodarstwo Osiny odbyły się warsztaty szkoleniowe dla doradców rolniczych z ODR i CDR: „Ważniejsze problemy w agrotechnice roślin bobowatych i sorga”.
Wykładowcami na szkoleniu byli pracownicy naukowi Zakładu Uprawy Roślin i Jakości Plonu (NUR) (d. Zakładu Uprawy Roślin Pastewnych):
- prof. dr hab. Jerzy Księżak
- dr inż. Jolanta Bojarszczuk
W pierwszej części spotkania uczestnicy zostali wprowadzeni w zagadnienia związane z wymaganiami oraz problemami w uprawie roślin bobowatych (prof. dr hab. J. Księżak) i sorga (dr J. Bojarszczuk). Prof. Jerzy Księżak przedstawił również wyzwania związane z uprawą kukurydzy w uprawie ekologicznej w mieszankach z roślinami bobowatymi. Wykładowcy bazowali na długoletnim doświadczeniu związanym z szeregiem eksperymentów prowadzonych w Instytucie, rozmowach z hodowcami oraz zrealizowanych projektach wdrożeniowych (np. wypiek pieczywa z dodatkiem roślin bobowatych).
Pytania doradców dotyczyły konkretnych odmian, ich charakterystyki morfologicznej, wrażliwości na gwałtowne zjawiska pogodowe – szczególnie odporności na suszę.
Druga część wydarzenia została przeprowadzona na polach doświadczalnych Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG-PIB „Kępa” w gospodarstwie Osiny, gdzie znajduje się doświadczenie związane z uprawą różnych odmian sorga. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć z bliska wyzwania z jakimi mierzą się pracownicy Instytutu: chwasty hamujące wzrost roślin, ptactwo szukające pożywienia na polach uprawnych oraz skutki niekorzystnych warunków pogodowych.
W wydarzeniu uczestniczyli doradcy z LODR w Końskowoli, PODR w Bratoszewicach oraz CDR w Brwinowie – Oddział w Radomiu.
Warsztaty zorganizowali pracownicy Działku Komunikacji Nauki oraz dzięki uprzejmości Dyrekcji RZD „Kępa”.
Warsztaty są realizowane w ramach dotacji celowej na zadania MRiRW w 2024 r. – zadanie 7.0: „Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiany wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS”.