Warsztaty „Ważniejsze problemy w agrotechnice roślin bobowatych i sorga”

27 września 2024 r. w Centrum Szkoleniowo-Kongresowym IUNG-PIB oraz w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym „Kępa” Gospodarstwo Osiny odbyły się warsztaty szkoleniowe dla doradców rolniczych z ODR i CDR: „Ważniejsze problemy w agrotechnice roślin bobowatych i sorga”.

Wykładowcami na szkoleniu byli pracownicy naukowi Zakładu Uprawy Roślin i Jakości Plonu (NUR) (d. Zakładu Uprawy Roślin Pastewnych):

    • prof. dr hab. Jerzy Księżak
    • dr inż. Jolanta Bojarszczuk

    W pierwszej części spotkania uczestnicy zostali wprowadzeni w zagadnienia związane z wymaganiami oraz problemami w uprawie roślin bobowatych (prof. dr hab. J. Księżak) i sorga (dr J. Bojarszczuk). Prof. Jerzy Księżak przedstawił również wyzwania związane z uprawą kukurydzy w uprawie ekologicznej w mieszankach z roślinami bobowatymi. Wykładowcy bazowali na długoletnim doświadczeniu związanym z szeregiem eksperymentów prowadzonych w Instytucie, rozmowach z hodowcami oraz zrealizowanych projektach wdrożeniowych (np. wypiek pieczywa z dodatkiem roślin bobowatych).

    Pytania doradców dotyczyły konkretnych odmian, ich charakterystyki morfologicznej, wrażliwości na gwałtowne zjawiska pogodowe – szczególnie odporności na suszę.

    Druga część wydarzenia została przeprowadzona na polach doświadczalnych Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG-PIB „Kępa” w gospodarstwie Osiny, gdzie znajduje się doświadczenie związane z uprawą różnych odmian sorga. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć z bliska wyzwania z jakimi mierzą się pracownicy Instytutu: chwasty hamujące wzrost roślin, ptactwo szukające pożywienia na polach uprawnych oraz skutki niekorzystnych warunków pogodowych.

    W wydarzeniu uczestniczyli doradcy z LODR w Końskowoli, PODR w Bratoszewicach oraz CDR w Brwinowie – Oddział w Radomiu.

    Warsztaty zorganizowali pracownicy Działku Komunikacji Nauki oraz dzięki uprzejmości Dyrekcji RZD „Kępa”.

    Warsztaty są realizowane w ramach dotacji celowej na zadania MRiRW w 2024 r. – zadanie 7.0: „Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiany wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS”.

    Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

    Dzień wolny!

    Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
    Prosimy o kontakt w innym terminie.
    Skip to content