RZD Baborówko. Na początku sierpnia zakończono zbiory pszenicy ozimej, po których konieczne było wykonanie zabiegu herbicydowego w celu zwalczenia wtórnego zachwaszczenia. Na polu z uprawą orkową po zbiorze pszenicy ozimej zasiano międzyplon ozimy. W III dekadzie sierpnia zasiano rzepak ozimy na powierzchni około 56 ha. Pod koniec miesiąca na polu, na którym rzepak został zasiany najwcześniej, zaobserwowano początek jego wschodów. Duża ilość dni z wysokimi temperaturami przy braku opadów spowodowała przyspieszone dojrzewanie kukurydzy. Na ile i czy w ogóle wpłynie to na obniżenie plonu to okaże się w trakcie zbiorów. W związku z przebiegiem pogody należy przypuszczać, że termin zbioru kukurydzy w tym roku będzie wcześniejszy niż w ostatnich latach. W sierpniu zarejestrowano opady w ilości 44 mm i tym samym były one niższe od średniej wieloletniej o ponad 10 mm. Średnia temperatura była nieco wyższa od normy wieloletniej. Niewielka ilość opadów i wysokie temperatury spowodowały znaczne przesuszenie gleby. W ostatnim dniu sierpnia spadło około 9 mm deszczu co poprawiło nieco warunki wschodów rzepaku.
RZD Błonie-Topola. Tegoroczny sierpień zapisał się jako bardzo ciepły i suchy. Jedyny większy opad odnotowano w dniu 19 sierpnia kiedy w ciągu ośmiu godzin spadło ponad 70 mm deszczu. Opad ten znacząco poprawił stan wegetacji buraka cukrowego i kukurydzy. W sierpniu kontynuowane były prace polegające na uprawkach pożniwnych, a także na głęboszowaniu i siewie międzyplonów. Rozpoczęto także czyszczenie i zaprawianie ziarna pszenicy ozimej pod jesienne zasiewy. W plantacji buraka cukrowego przeprowadzony został trzeci zabieg fungicydowy ze względu na bardzo dużą presję chwościka. Ponadto przeprowadzono niezbędne remonty i naprawy maszyn przed nadchodzącymi zasiewami zbóż ozimych, a także przed wrześniowymi zbiorami buraka cukrowego.
RZD Borusowa. W sierpniu przez pierwsze trzy dni odnotowano niewielkie, mało znaczące dla roślin uprawnych, opady deszczu. Późniejszy okres sierpnia to całkowity brak opadów przy bardzo wysokich temperaturach. Taka sytuacja doprowadziła do narastających objawów suszy, widocznych szczególnie na rosnących jeszcze burakach cukrowych. Żniwa zakończono 10 sierpnia, a uzyskane plony są porównywalne z ubiegłorocznymi, choć w naszym rejonie nie są one zbyt wysokie. Obniżka plonów spowodowana jest przez anomalie pogodowe, które miały miejsce w sezonie wegetacyjnym, takie jak susza czy gradobicie. Po zbiorach pszenicy na powierzchni 46 ha zasiano mieszankę międzyplonową jako przygotowanie pod buraki cukrowe. Z końcem miesiąca po wysianiu nawozów, orce i doprawieniu gleby, wysiano rzepak ozimy na pow. 40 ha. Zaraz po zasiewie rzepaku wykonano bezpośrednio zabieg herbicydowy, a na pozostałym areale ścierni wykonano zabieg talerzowania. W wyniku przedłużającej się suszy wzrost buraków cukrowych został zahamowany. Pomimo dwukrotnych zabiegów przeciw chorobom, wciąż są widoczne objawy chwościka. Wschody mieszanki międzyplonowej jak również rzepaku są niezadawalające i nierównomierne.
RZD Grabów. Tegoroczne żniwa zakończono w ostatnich dniach lipca. Na koniec miesiąca wszystkie zboża znajdowały się w magazynach, a słoma pod wiatą. Również na większości pól zostały wykonane uprawki pożniwne. Z początkiem sierpnia dokończone zostały prace pożniwne, zastosowano wapno i wysiano międzyplony. Na niektóre pola udało się wywieźć obornik. Zebrany został trzeci pokos zielonki z łąk. Część pracowników skorzystała z zaległych urlopów. Z końcem II dekady sierpnia przygotowywano pole doświadczalne pod siew rzepaku ozimego. Będzie na nim założone kilka doświadczeń z aplikacją nawozów organiczno – mineralnych i stymulatorów wzrostu. Sierpień to również czas czyszczenia zboża, które przygotowywane jest do siewów. Planowany jest wysiew zbóż ozimych na powierzchni ok. 80 ha. Również przygotowywane są silosy i maszyny do zbioru zielonki z kukurydzy. W bieżącym roku będzie napełniony jeden silos, w którym ugniecione zostanie około 600 ton zielonej masy. Prace doświadczalne w większości odbywają się w pracowni gdzie przygotowywane są próbki z poletek do dalszych analiz w laboratorium IUNG-PIB oraz określana jest wilgotność i MTZ ziarna.
RZD Kępa Puławy. Na początku sierpnia kontynuowano belowanie i zwożenie słomy z pozostałych pól oraz zakończono koszenie koniczyny. Po zebraniu słomy rozpoczęto prace związane z uprawą pól, w pierwszej kolejności wysiew międzyplonów oraz przygotowanie pod wysiew rzepaku ozimego. W połowie sierpnia rozpoczęto zbiór wczesnych odmian ziemniaków oraz pierwsze zbiory jabłek w sadzie. W uprawach tytoniu zostały wykonane zabiegi pielęgnacyjne. Koniec sierpnia to czas intensywnych prac nad przygotowaniem maszyn do zbioru chmielu. W ostatnie dni sierpnia dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym rozpoczęto zbiór chmielu.
RZD Werbkowice. Żniwa zakończono 14 sierpnia i przy wilgotności ziarna na poziomie 12 % uzyskano następujące plony: jęczmienia jarego (zbiór 1 sierpnia) – 1,84 t/ha, mieszanki zbożowej (zbiór 14 sierpnia) – 2,17 t/ha. Plony w dużej mierze zależały od stanowiska. Ponadto zebrano słomę w ilości 2 944 bel. Od 19 do 26 sierpnia prowadzono II pokos łąk na powierzchni 64 ha, z czego część biomasy (88 rolek) przeznaczono na siano. Stan buraków cukrowych oceniono jako dobry, w uprawie tej 17 sierpnia wykonano nawożenie. Kukurydza rozpoczęła fazę rozwoju ziarniaków (wypełniania kolb). Kontynuowano wypas krów na pastwiskach.
RZD Wielichowo. W sierpniu kończono trudny w tym roku, ze względu na częste opady deszczu, omłot zbóż i gorczycy. Wysiano nawozy fosforowo-potasowe, jak również przeprowadzono wapnowanie pól. Następnie wykonano głęboszowanie, podorywki, bronowanie oraz zastosowano obornik wraz z jednoczesnym wymieszaniem z glebą pod przyszłe siewy buraków cukrowych. Zasiano międzyplony ścierniskowe oraz ozime. Przystąpiono do przygotowania własnego materiału siewnego zbóż ozimych poprzez ich czyszczenie i zaprawianie, a także rozpoczęto orki pod zasiewy.
RZD Wierzbno. Żniwa w 2024 r. rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie, bo już 10 lipca. Po raz pierwszy rozpoczęto je od zbioru pszenżyta, które z reguły koszone jest na koniec żniw. Następnie skoszono owies, który udało się zebrać tuż przed deszczami co miało znaczący wpływ na jakość ziarna. Kolejnym zebranym zbożem było żyto. Niestety, podczas jego koszenia pogorszyła się pogoda – ulewne deszcze i silne wiatry doprowadziły do strat na poziomie 15-20%. Warunki pogodowe jakie panowały od jesieni 2023 roku do czasu zbiorów skutkowały bardzo niskimi plonami, szczególnie żyta. Już jesienią obserwowano słabe rozkrzewienie roślin, które choć wiosną poprawiło się to jednak za sprawą dużych spadków temperatury (nawet do poziomu -8 °C) na przełomie kwietnia i maja kondycja roślin była bardzo słaba, zwłaszcza żyta. Plony zbóż (w dt/ha) kształtowały się następująco (dla porównania podano plony w 2023 roku):
Plon 2024 | Plon 2023 | |
---|---|---|
Żyto | 25,30 | 41,54 |
Pszenżyto | 37,61 | 40,00 |
Owies | 28,30 | 21,55 |
Ponadto w sierpniu prowadzono przygotowania do siewu ozimin, jednak ze względu na niesprzyjające warunki: bardzo wysokie temperatury i brak opadów powodujące znaczne przesuszenie gleby terminy siewu będą przesunięte w czasie.
RZD Żelisławki. Zbiór rzepaku i zbóż zakończono 8 sierpnia. W historii zakładu nie zdarzyła się sytuacja, że żniwa ukończono w I dekadzie sierpnia. Osiągnięte plony zbóż ozimych były na przyzwoitym poziomie. Uprawy jare mocniej odczuły panującą suszę, przez co ich plon był niewielki. Bezpośrednio po zbiorach przystąpiono do przygotowania pól pod zasiew rzepaku. Siew rozpoczęty 20 sierpnia przebiegał sprawnie. Rzepakiem obsiano łącznie 144 ha. Niestety panujące upały i brak opadów ograniczają wschody, szczególnie w uprawie bezorkowej. Oprócz prac polowych w zakładzie przygotowano do siewu łącznie 20 ton pszenicy ozimej, obejmującej trzy odmiany. Tradycyjnie siewy zbóż ozimych takich jak żyto i jęczmień planowane są po 20 września.
RZD „JASTKÓW”. Po zakończeniu wyjątkowo wczesnego zbioru zbóż, w pierwszych dniach sierpnia na wszystkich polach wykonano zabieg wymieszania słomy z glebą. Na plantacjach chmielu przeprowadzony został ostatni zabieg przeciwko chorobom grzybowym. Poza pracami polowymi pracownicy prowadzili niezbędne remonty urządzeń do zbioru chmielu, a także przygotowanie stanowiska do rozpoczęcia zbioru, zrywania, suszarni, nawilżacza i stanowiska pakowania. Pomimo upalnej i suchej pogody szyszki na plantacjach intensywnie rosły i z każdym dniem zbliżały się do osiągnięcia dojrzałości technologicznej. W tym okresie rozpoczął się również zbiór chmielu.
Materiał przygotowany przez Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. inż. Bogusława Podolskiego i mgr inż. Pawła Wolszczaka.