V EJP SOIL Annual Science Days w Wilnie

Mija miesiąc od jednego z najważniejszych  wydarzeń w projekcie EJP SOIL czyli V EJP SOIL Annual Science Days 2024 w Wilnie (ASD), które odbyły w się w dniach 10-14 czerwca. ASD połączone było z General Meeting projektu.

Tegorocznymi gospodarzami spotkania byli Lithuanian Research Centre for Agriculture and Forestry (LAMMC) w Wilnie oraz Ministerstwo Rolnictwa Rolnictwa Republiki Litewskiej.

Na spotkaniu byli przedstawiciele reprezentujący partnerów projektu EJP SOIL z następujących krajów: Francja, Holandia, Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania.

Polskę reprezentowała silna grupa z:

 • IUNG-PIB: dr hab. Bożena Smreczak, prof. IUNG (manager projektu EJP SOIL w Polsce), dr hab. Alina Syp, prof. IUNG-PIB (projekt ∑ommit), dr Monika Kowalik (National Communication Representative EJP SOIL – PL),
 • UP Wrocław (prof. dr hab. Jerzy Weber – koordynator projektu zewnętrznego EJP SOIL SOMPACTS)
 • SGGW (dr hab. Edyta Hawelke –  projekt zewnętrzny EJP SOIL – SOMPACTS),
 • oraz młodzi naukowcy z UP w Poznaniu.

Wydarzenie rozpoczęło spotkanie osób odpowiedzialnych za komunikację w skali całego projektu EJP SOIL, projektów wewnętrznych i zewnętrznych oraz w poszczególnych krajach. Warsztaty zakończyło ćwiczenie w grupach regionalnych, związane z wymianą doświadczeń, wyzwań i barier, jakie pojawiają się w komunikacji z odbiorcami projektu w poszczególnych krajach.

Wśród najważniejszych tematów omawianych na spotkaniu projektowym EJP SOIL ASD w Wilnie były:

 • Sekwestracja węgla
 • Zrównoważone zarządzanie glebą
 • Innowacyjne metody pozyskiwania danych glebowych
 • Bioróżnorodność gleby i usługi ekosystemowe
 • Narzędzia dla rolników wspierające zrównoważone praktyki glebowe
 • Gospodarka o obiegu zamkniętym w kontekście gleby
 • Otwarta nauka i etyka w badaniach glebowych
 • Wpływ czynników politycznych i społeczno-ekonomicznych na sekwestrację węgla
 • Przyszłość badań glebowych po zakończeniu projektu EJP SOIL – dyskusja w ostatnim dniu konferencji.

Spotkanie obejmowało szeroki zakres tematów związanych z gleboznawstwem, rolnictwem i ochroną środowiska, ze szczególnym naciskiem na sekwestrację węgla i zrównoważone praktyki zarządzania glebą.

Szczegółowy program spotkania: https://ejpsoil.eu/fileadmin/projects/ejpsoil/Science_Days/ASD_and_GM_2024/Programme/2024_EJP_SOIL_ASD_Programme_reduced_size.pdf

Relacje z wydarzenia można prześledzić na mediach społecznościowych projektu na platformach X i LinkedIn. Program, prezentacje oraz artykuły dotyczące wydarzenia znajdziecie Państwo na stronie projektu: https://ejpsoil.eu/annual-science-days-2024 .

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do polubienia mediów społecznościowych projektu

https://www.linkedin.com/company/ejp-soil

subskrypcji newslettera projektu oraz  dodatnia jego strony do ulubionych: https://ejpsoil.eu

Obecnie można korzystać pełnymi garściami z wyników zamieszczanych m.in. na platformie wiedzy EJP SOIL https://ejpsoil.eu/knowledge-sharing-platform.

Polska podstrona na stronie IUNG-PIB: link

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content