IUNG-PIB na Krajowych Dniach Pola w Sielinku

„Rolnictwo Innowacyjne”, pod takim hasłem w dniach 3–5 czerwca 2023 roku odbyły się Krajowe Dni Pola w Sielinku. Gospodarzem imprezy był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Teren wydarzenia podzielony został na kilka stref tematycznych: innowacje i nauka praktyce, strefa poletek demonstracyjnych, rozwoju obszarów wiejskich, ogrodnicza, energii dla rolnictwa, Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Wielkopolskich Targów Rolniczych. Dzięki tak bogatej ofercie każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą instytutów, ośrodków doradztwa, firm związanych z branżą rolniczą oraz nowoczesnymi rozwiązaniami w polskim rolnictwie prezentowanymi w strefie innowacji. Powodzeniem cieszyła się również wystawa zwierząt hodowlanych oraz demonstracje na poletkach doświadczalnych WODR.
Nie zabrakło stoisk twórców ludowych, występów regionalnych zespołów muzycznych oraz stoisk z lokalnymi potrawami.
W strefie doradztwa i instytutów wśród 28 instytucji reprezentujących naukę i doradztwo nie mogło zabraknąć IUNG-PIB. Na stoisku naszego Instytutu reprezentowanego przez pracowników Działu Upowszechniania i Wydawnictw uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z bieżącą ofertą publikacyjną i szkoleniową IUNH-PIB oraz najważniejszymi projektami koordynowanymi lub współrealizowanymi w Instytucie. Ostatni dzień wystawy (5 czerwca – poniedziałek) był Dniem Młodego Rolnika. Dedykowany został uczniom ze szkół rolniczych z całej Polski. Spotkania z przedstawicielami nauki i praktyki rolniczej, udział w specjalnie przygotowanych lekcjach polowych, pokazach i konkursach cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Oferta naszego stoiska tego dnia była szczególnie atrakcyjna i różnorodna. Dr hab. Magdalena Borzęcka, z Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych zaprezentowała platformę prezentującą Strategie i technologie wolne od paliw kopalnych (FEFTS). 
Pani dr Sylwia Pindral z Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów przeprowadziła pokaz związany z glebami. 
Z kolei Pan Andrzej Górnik za pomocą specjalnej aparatury zademonstrował  pomiary wymiany gazowej. Zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele z dużym zainteresowaniem obserwowali demonstrację i zadawali pytania związane z tematem wymiany gazowej.

Powodzeniem cieszył się konkurs gleboznawczy. Młodzież wykazała się szeroką wiedzą, odpowiadając na pytania dotyczące gleb i ich ochrony, a najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody.

Krajowe Dni Pola były doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz prowadzenia dyskusji na temat potrzeb, nowych inicjatyw i innowacji w rolnictwie.  

/AB,MK/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content