IUNG-PIB na Krajowych Dniach Pola w Sielinku

„Rolnictwo Innowacyjne”, pod takim hasłem w dniach 3–5 czerwca 2023 roku odbyły się Krajowe Dni Pola w Sielinku. Gospodarzem imprezy był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Teren wydarzenia podzielony został na kilka stref tematycznych: innowacje i nauka praktyce, strefa poletek demonstracyjnych, rozwoju obszarów wiejskich, ogrodnicza, energii dla rolnictwa, Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Wielkopolskich Targów Rolniczych. Dzięki tak bogatej ofercie każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą instytutów, ośrodków doradztwa, firm związanych z branżą rolniczą oraz nowoczesnymi rozwiązaniami w polskim rolnictwie prezentowanymi w strefie innowacji. Powodzeniem cieszyła się również wystawa zwierząt hodowlanych oraz demonstracje na poletkach doświadczalnych WODR.
Nie zabrakło stoisk twórców ludowych, występów regionalnych zespołów muzycznych oraz stoisk z lokalnymi potrawami.
W strefie doradztwa i instytutów wśród 28 instytucji reprezentujących naukę i doradztwo nie mogło zabraknąć IUNG-PIB. Na stoisku naszego Instytutu reprezentowanego przez pracowników Działu Upowszechniania i Wydawnictw uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z bieżącą ofertą publikacyjną i szkoleniową IUNH-PIB oraz najważniejszymi projektami koordynowanymi lub współrealizowanymi w Instytucie. Ostatni dzień wystawy (5 czerwca – poniedziałek) był Dniem Młodego Rolnika. Dedykowany został uczniom ze szkół rolniczych z całej Polski. Spotkania z przedstawicielami nauki i praktyki rolniczej, udział w specjalnie przygotowanych lekcjach polowych, pokazach i konkursach cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Oferta naszego stoiska tego dnia była szczególnie atrakcyjna i różnorodna. Dr hab. Magdalena Borzęcka, z Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych zaprezentowała platformę prezentującą Strategie i technologie wolne od paliw kopalnych (FEFTS). 
Pani dr Sylwia Pindral z Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów przeprowadziła pokaz związany z glebami. 
Z kolei Pan Andrzej Górnik za pomocą specjalnej aparatury zademonstrował  pomiary wymiany gazowej. Zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele z dużym zainteresowaniem obserwowali demonstrację i zadawali pytania związane z tematem wymiany gazowej.

Powodzeniem cieszył się konkurs gleboznawczy. Młodzież wykazała się szeroką wiedzą, odpowiadając na pytania dotyczące gleb i ich ochrony, a najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody.

Krajowe Dni Pola były doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz prowadzenia dyskusji na temat potrzeb, nowych inicjatyw i innowacji w rolnictwie.  

/AB,MK/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content