Próba wykorzystania aerostatu do monitorowania upraw w RZD IUNG-PIB Grabów n. Wisłą

W dniu 23 maja 2023 r. na polach Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG-PIB w Grabowie nad Wisłą przeprowadzono testy operacyjne aerostatu (balonu) na uwięzi, wyposażonego w specjalistyczny system obrazowania wielospektralnego.

Działania prowadzono w ramach programu badawczego NCBiR, TANGO 4 pt. Aerostaty adaptacyjne, rozpięte na strukturze wsporczej SDT (Self Deployable Tensegrity), jako platformy do celów wielotematycznego monitoringu powierzchni ziemi (Aero-SDT). Prace wykonywane są przez konsorcjum badawczo-wdrożeniowe, którego liderem jest Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, a partnerami technologicznymi firmy ADAPTRONICA Sp. z o.o. i GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o.

Testowany aerostat helowy o długości całkowitej 12 m i średnicy 3 m pozwala zabrać na pokład ładunek o wadze do 8 kilogramów, co w zupełności wystarcza na zainstalowanie kompleksowego systemu obrazowania powierzchni ziemi.

Celem testów była weryfikacja poprawnego działania systemu na różnych pułapach, maksymalnie do wysokości 600 m i próba wykorzystania kamery wielospektralnej „MicaSense Altum” do monitorowania upraw rolniczych, zmian temperatury i wilgotności gleby oraz oceny występowania i nasilenia agrofagów.


/Jan Jadczyszyn – IUNG-PIB w Puławach, Jarosław Januszewski Geosystems Polska Sp. z o.o./
Zdjęcia: ©Jarosław Januszewski, Geosystems Polska Sp. z o.o.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content