bio-węgiel

Zaproszenie na warsztaty pt: „Uprawa wieloletnich roślin przeznaczonych na cele energetyczne i produkcja bio-węgla”

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na warsztaty, które odbędą się 27 maja 2023 roku w Osinach koło Puław.

Uczestnicy warsztatów uzyskają wiedzę na temat zrównoważonej produkcji wieloletnich roślin energetycznych i podstaw karbonizacji biomasy. Uczestnicy otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz bio-węgiel wytworzony w czasie szkolenia.


Program:

9:00 – Rejestracja uczestników,
9:30 – Wprowadzenie do tematu upraw przeznaczonych na cele energetyczne
10:00 – Prezentacja kolekcji wieloletnich upraw roślin przemysłowych
11:00 – Agrotechnika poszczególnych gatunków uprawnych
12:00 – Wprowadzenie do tematyki bio-węgla
13:00 – Przerwa obiadowa (grill)
15:00 – Pozyskanie i przygotowanie różnych rodzajów biomasy
16:00 – Karbonizacja biomasy metodą kurtyny płomieniowej – zajęcia praktyczne
19:00 – Zakończenie warsztatów


Szczegóły warsztatów:

W pierwszej części szkolenia uczestnicy zapoznają się z technologią uprawy wieloletnich roślin przemysłowych, przeznaczonych na cele energetyczne. Zostanie zaprezentowana kolekcja roślin uprawianych w Osinach, składająca się z kilkunastu różnych gatunków: wierzby, topoli, robinii, paulowni, rożnika, ślazowca, róży, rdestowca, topinamburu, miskanta, spartiny, palczatki, prosa, mozgi i perzu. W przypadku wierzby, topoli i miskanta posiadamy także kilkanaście różnych odmian uprawnych. Szczegółowo omówimy technologię uprawy wszystkich wymienionych roślin, obejmującą: wymagania klimatyczne i siedliskowe, sadzenie, pielęgnację, nawożenie, ochronę przed szkodnikami i chorobami, zbiór i wykorzystanie. Omówimy także wpływ wieloletnich roślin przemysłowych na środowisko, bioróżnorodność i zapylacze. Prowadzący postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania uczestników. W drugiej części szkolenia uczestnicy zostaną zapoznani z niskonakładową metodą wytwarzania bio-węgla za pomocą pieca z kurtyną płomieniową (KON-TIKI). Jest to metoda opracowana w 2014 roku w Szwajcarii. Jej założeniem było umożliwienie małym podmiotom jak i indywidualnym rolnikom wytwarzania dużej ilości bio-węgla, bez konieczności wykorzystania skomplikowanej i kosztownej instalacji. Metoda wymaga jednak dużej wprawy i stałej kontroli procesu, co będzie przedmiotem szkolenia. Zostanie zaprezentowana konstrukcja kotła wykorzystywanego do karbonizacji biomasy. Uczestnicy uzyskają wskazówki jak przeprowadzić karbonizację metodą kurtyny płomieniowej. W zależności od dostępności biomasy, piec jest w stanie wytworzyć do jednego metra sześciennego wysokiej jakości węgla, który może zostać wykorzystany na cele energetyczne lub do poprawy jakości gleby. Uczestnicy będą mogli zabrać próbki bio-węgla wytworzonego w trakcie szkolenia, w celu przetestowania jego działania we własnych eksperymentach.


Miejsce szkolenia:

Szkolenie odbędzie w okolicy Puław, w miejscowości Osiny, budynek 271C, naprzeciwko Kapliczki. Kolekcja wieloletnich roślin przemysłowych znajduje się na przedłużeniu ul. Lipowej w Osinach. Wydarzenie ma charakter jednodniowy, w związku z czym organizator nie zapewnia noclegów. Zachęcamy do skorzystania z noclegu w Puławach (10 km, 15 min), Kazimierzu Dolnym (20 km, 30 min) lub Nałęczowie (30 km, 30 min). W trakcie warsztatów planujemy obiad, który przygotujemy na grillu. Osoby o szczególnych preferencjach pokarmowych (wegan, nietolerujących glutenu lub laktozy) prosimy  o uprzedzenie nas, w celu lepszego dostosowania posiłku do potrzeb uczestników.


Koszt uczestnictwa: 800 zł

Rejestracja:

Zgłoszenia przyjmujemy do 26 maja na adres: Pawel.Radzikowski@iung.pulawy.pl lub telefonicznie pod numerem +48 733 175 911.
Prosimy o przekazanie danych do faktury.
Osoby fizyczne: imię, nazwisko i adres.
Dla firm: pełna nazwa firmy, adres i NIP


Opłata:

Wpłatę w wysokości 800 zł brutto należy uiścić na numer konta IUNG-PIB:

66 1240 2412 1111 0000 3610 6594

W tytule przelewu prosimy wpisać: „Warsztaty w Osinach”.

Termin płatności: Uczestnicy dokonujący wpłaty w terminie do 21 maja br. otrzymają certyfikaty i faktury w dniu warsztatów. Pozostali otrzymają dokumenty w późniejszym terminie. Organizatorzy dopuszczają możliwość dokonania płatności po odbyciu warsztatów.


Serdecznie zapraszam!
Prowadzący, dr Paweł Radzikowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content