Wizyta doradców i rolników z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

31 marca 2023 r. w Centrum Szkoleniowo-Kongresowym miała miejsce wizyta studyjna 30 osobowej grupy doradców rolniczych i rolników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Wizytę koordynował ze strony PODR broker innowacji – pan Aleksander Karaś.

Po powitaniu gości przez kierownika Działu Upowszechniania i Wydawnictw – dr Monikę Kowalik i Z-cę Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych – prof. dr. hab. Mariusza Matykę, profesor przybliżył historię Ośrodka Badań Rolniczych w Puławach, przedstawił jego strukturę, zadania oraz rolę jaką pełni, transferując wyniki badań m.in. nad produkcją roślinną do rolników przez doradców JDR.

W kolejnej części wizyty, dr. hab. Janusz Smagacz, prof. IUNG-PIB, z Zakładu Ekonomiki i Analiz Systemowych przedstawił prezentację nt. „Innowacje czy powrót do natury – uprawa bezorkowa”, w której przybliżył gościom wady i zalety uproszeń w uprawie, prezentując wyniki badań oraz doświadczenia rolników biorących udział w badaniach.

Pod koniec części kameralnej dr Monika Kowalik z Działu Upowszechniania i Wydawnictw przybliżyła miejsce Instytutu w Systemie Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie (AKIS) na przykładzie m.in. wydawnictw Instytutu dla rolników i doradców, szkoleń oraz bezpośrednich spotkań z rolnikami na wydarzeniach branżowych.

Ostatnim elementem wizyty, w którym nie przeszkodziła nawet kapryśna aura, była plenerowa prezentacja dr Grażyny Hołubowicz-Klizy, również z Działu Upowszechniania i Wydawnictw, obiektów infrastruktury  wchodzących w skład puławskiej siedziby Instytutu: Innowacyjno Naukowego-Centrum Badań Rolniczych, Osady Pałacowej i Pałacu Czartoryskich.

Wizyta w IUNG-PIB została przygotowana w ramach zadania 8. dotacji celowej związanego z wsparciem doradców w ramach sieci AKIS.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content