Wizyta doradców i rolników z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

31 marca 2023 r. w Centrum Szkoleniowo-Kongresowym miała miejsce wizyta studyjna 30 osobowej grupy doradców rolniczych i rolników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Wizytę koordynował ze strony PODR broker innowacji – pan Aleksander Karaś.

Po powitaniu gości przez kierownika Działu Upowszechniania i Wydawnictw – dr Monikę Kowalik i Z-cę Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych – prof. dr. hab. Mariusza Matykę, profesor przybliżył historię Ośrodka Badań Rolniczych w Puławach, przedstawił jego strukturę, zadania oraz rolę jaką pełni, transferując wyniki badań m.in. nad produkcją roślinną do rolników przez doradców JDR.

W kolejnej części wizyty, dr. hab. Janusz Smagacz, prof. IUNG-PIB, z Zakładu Ekonomiki i Analiz Systemowych przedstawił prezentację nt. „Innowacje czy powrót do natury – uprawa bezorkowa”, w której przybliżył gościom wady i zalety uproszeń w uprawie, prezentując wyniki badań oraz doświadczenia rolników biorących udział w badaniach.

Pod koniec części kameralnej dr Monika Kowalik z Działu Upowszechniania i Wydawnictw przybliżyła miejsce Instytutu w Systemie Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie (AKIS) na przykładzie m.in. wydawnictw Instytutu dla rolników i doradców, szkoleń oraz bezpośrednich spotkań z rolnikami na wydarzeniach branżowych.

Ostatnim elementem wizyty, w którym nie przeszkodziła nawet kapryśna aura, była plenerowa prezentacja dr Grażyny Hołubowicz-Klizy, również z Działu Upowszechniania i Wydawnictw, obiektów infrastruktury  wchodzących w skład puławskiej siedziby Instytutu: Innowacyjno Naukowego-Centrum Badań Rolniczych, Osady Pałacowej i Pałacu Czartoryskich.

Wizyta w IUNG-PIB została przygotowana w ramach zadania 8. dotacji celowej związanego z wsparciem doradców w ramach sieci AKIS.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content