Typ publikacji:
MONOGRAFIA
Redakcja
ANNA GAŁĄZKA, JANUSZ PODLEŚNY
Autor/Autorzy:
BARBARA ABRAMCZYK, KAROLINA FURTAK, ANNA GAŁĄZKA, JAROSŁAW GRZĄDZIEL, MONIKA KOZIEŁ,
STEFAN MARTYNIUK, ANNA MARZEC-GRZĄDZIEL, GRZEGORZ SIEBIELEC, SYLWIA SIEBIELEC, MAŁGORZATA WOŹNIAK
Tytuł:
PRZEGLĄD WYBRANYCH WSKAŹNIKÓW DO OCENY BIORÓŻNORODNOŚCI I AKTYWNOŚCI MIKROORGANIZMÓW GLEBOWYCH
Rok wydania:
2020
ISBN 978-83-7562-347-5


Streszczenie:
Ochrona i znaczenie bioróżnorodności środowiska glebowego są niezwykle ważne zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń. Różnorodność mikroorganizmów składających się na mikrobiom roślin i gleb odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia roślin oraz zdrowotności ekosystemu. Cały szereg czynników biotycznych (człowiek, zwierzęta, rośliny, makro-, mezo- i mikrofauna) i abiotycznych (klimat, rzeźba terenu, skała macierzysta, wody powierzchniowe i podziemne) ma znaczący wpływ na poziom bioróżnorodności w glebie.
Opracowanie i upowszechnianie wskaźników jakości środowiska glebowego, które mogłyby być zastosowane w monitoringu gleb rolniczych oraz przydatne do zastosowania w badaniach decyzyjnych Wspólnej Polityki Rolnej jest niezwykle ważnym zagadnieniem. Z punktu widzenia rolnictwa wskaźnikiem wysokiej jakości gleb jest wielkość i jakość plonu oraz jego stabilność i powtarzalność, a właściwe praktyki rolnicze są postrzegane jako podstawowy warunek gwarantujący zdrowie i dobrobyt ludzi oraz bezpieczeństwo żywności. Wybrane wskaźniki do oceny bioróżnorodności środowiska glebowego obejmują zarówno klasyczne analizy z zakresu mikrobiologii i biochemii gleb, jak i nowoczesne techniki biologii molekularnej. Są to metody szybkie, czułe i powtarzalne. Warto wspomnieć, że dają one możliwość bezpośredniej oceny mikroorganizmów bez konieczności ich hodowli. Ponadto dużym zainteresowaniem wśród badaczy cieszą się także klasyczne oznaczania aktywności biologicznej gleb oraz jej bioróżnorodności funkcjonalnej.
Z powodu tak dużej różnorodności ważne jest, aby dobrać odpowiednie metody dające największy stopień różnicowania mikroorganizmów. Najbogatszym rezerwuarem mikroorganizmów jest środowisko naturalne ze szczególnym uwzględnieniem ekosystemu glebowego i roślinnego. Niewątpliwie ważnym aspektem badań mikrobiologicznych jest dobór i opracowanie wskaźników do oceny i kształtowania bioróżnorodności mikrobiologicznej środowiska glebowego i roślinnego. W niniejszej monografii przedstawiono przegląd wybranych wskaźników do oceny bioróżnorodności środowiska glebowego oraz aktywności biologicznej gleb.