Konferencja naukowa i święto plonów w Jaskowie-Powitanie Gości

Konferencja naukowa i święto plonów w Jastkowie

12.10.17  W dniach 5 i 6 października br. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalny „Jastków” Spółka z.o.o. odbyła się konferencja naukowa „Chmielarstwo wczoraj, dziś i jutro” połączona z obchodami Święta plonów.

W konferencji i uroczystościach dożynkowych uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu lubelskiego, Zarząd Gminy Jastków, Dyrekcja Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, Kierownicy Zakładów Naukowych oraz Dyrektorzy i Główni Księgowi Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB, przedstawiciele Energy Composites Spółka z o.o. w Wodzisławiu Śląskim, Zakładów Azotowych w Puławach, Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach oraz wielu gości z całego kraju zainteresowanych nowoczesną uprawą chmielu.

Myślą przewodnią konferencji było stwierdzenie, że: „polskie chmielarstwo to szacunek dla tradycji i nowe, innowacyjne rozwiązania technologiczne”. Chmielarstwo wpisane jest w powstanie naszej cywilizacji, pisano o nim wiersze i śpiewano piosenki. Dziko rosnący chmiel znany był już ponad dwa tysiąclecia przed naszą erą, prawdopodobnie  jako roślina zielarska. Później jego uprawa stała się jednym z elementów tradycji warzenia piwa. Do Europy umiejętności te trafiły z głębokiej Azji wraz z wędrującymi stamtąd ludami. Prawdopodobnie jako pierwsi na specjalnych poletkach sadzili rośliny chmielu Celtowie. Na szerszą skalę rozwinięto uprawę chmielu w Czechach, a od 1086 roku wymieniany był jako danina kościelna.

Pierwsze wzmianki o uprawie tej rośliny w Polsce pochodzą z roku 1224 z historycznych kronik śląskich. Na przestrzeni wieków powierzchnia uprawy na ziemiach polskich wzrastała, czemu towarzyszył wzrost umiejętności agrotechnicznych. Rozwój uprawy zahamowały rozbiory Polski. Ponowny rozkwit chmielarstwa datuje się na początek XIX wieku, niemniej w wyniku zniszczeń wojennych po 1945 roku w kraju pozostało jedynie 92 hektary – w tym 88 ha w województwie lubelskim.

Uprawę chmielu w Jastkowie rozpoczęto w połowie ubiegłego wieku. Przez ponad sześćdziesiąt lat przedsiębiorstwo rolne działające na tym terenie i zajmujące się produkcją chmielarską przechodziło liczne przekształcenia. Od 2001 roku tradycję tę kontynuuje Rolniczy Zakład Doświadczalny „JASTKÓW” Spółka z o. o.  należący do największych producentów chmielu w kraju.
Pierwsza część spotkania połączona z wystawą fotografii odbyła się na terenie siedziby Spółki przy ul. Chmielowej 5.  Dzięki uprzejmości Pani Wójt Teresy Kot i pomocy pracowników Urzędu Gminy w Jastkowie, panel wykładowy zorganizowano w sali konferencyjnej pałacu , który jest siedzibą władz gminy.

W przedstawionych prezentacjach omówiono  następujące zagadnienia:

  • rys historyczny i charakterystyka gminy Jastków;
  • postęp techniczny w produkcji chmielarskiej od początków uprawy do czasów współczesnych;
  • aktualne zasady agrotechniki chmielu, ze szczególnym uwzględnieniem integrowanej produkcji;
  • innowacyjne rozwiązania techniczne w chmielarstwie – nowe konstrukcje nośne chmielników.

Tematyka innowacyjnych rozwiązań w chmielnikach związana jest z rozpoczęciem dużego projektu badawczego, który realizują Energy Composites Spółka z o.o., Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach oraz Rolniczy Zakład Doświadczalny „JASTKÓW” Spółka z o.o.

Po zakończeniu części naukowej rozpoczęło się święto plonów kończące tegoroczne zbiory chmielu i zbóż w RZD „JASTKÓW” Sp. z o.o. Goście uczestniczyli w obrzędzie dożynkowym, wysłuchali pieśni i obejrzeli występ w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Panieńszczyzna-Jastków. Zespół bawił też gości muzyką i piosenkami ludowymi oraz biesiadnymi.

W dniu 6 października dla uczestników konferencji zorganizowano wyjazd studyjny „Lublin w pigułce”. W programie, oprócz zwiedzania obchodzącego jubileusz 700-lecia Lublina, znalazła się także wizyta w lubelskim browarze „Perła”.

Konferencja, z pewnością poszerzyła wiedzę uczestników na temat historii i rozwoju chmielarstwa, obecnie stosowanych zasad produkcji chmielu oraz proponowanych na przyszłość innowacyjnych rozwiązań.  Aktywny udział przedstawicieli Urzędu Gminy Jastków i grup artystycznych działających w gminie przyczynił się do zapoznania Gości z naszą małą ojczyzną oraz folklorem i tradycjami Lubelszczyzny. W zorganizowaniu działań związanych z konferencją, takich jak: wyżywienie uczestników, nocleg i przewóz autokarem aktywnie uczestniczyli wyłącznie przedsiębiorcy z terenu gminy Jastków.

Zarząd Rolniczego Zakładu Doświadczalnego „JASTKÓW” Sp. z o.o. składa serdeczne podziękowania Pani Wójt, pracownikom Urzędu Gminy, przedsiębiorcom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i sprawnego przebiegu konferencji i uroczystości dożynkowych.     

                                                        Hanna Hołaj

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/chm2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm2m.jpg,Info o spółce i wystawa fotgrafii;

images/stories/zdjecia/2017/chm3.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm3m.jpg,nasz chmielarski team;

images/stories/zdjecia/2017/chm4.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm4m.jpg,prezentacja gminy Jastków;

images/stories/zdjecia/2017/chm5.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm5m.jpg,słowo Dyrekcji IUNG;

images/stories/zdjecia/2017/chm6.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm6m.jpg,uczestnicy konferencji;

images/stories/zdjecia/2017/chm7.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm7m.jpg,prezentacja o historii i postępie;

images/stories/zdjecia/2017/chm8.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm8m.jpg,aktualna agrotechnika i rynek chmielu;

images/stories/zdjecia/2017/chm9.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm9m.jpg,innowacje w chmielarstwie;

images/stories/zdjecia/2017/chm10.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm10m.jpg,symboliczny bochen chleba;

images/stories/zdjecia/2017/chm11.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm11m.jpg,występy zespołu ludowego z Jastkowa;

images/stories/zdjecia/2017/chm12.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm12m.jpg,zwiedzamy 700-letni Lublin;

images/stories/zdjecia/2017/chm13.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm13m.jpg,i zabytkowy browar;

images/stories/zdjecia/2017/chm14.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm14m.jpg,w podziemiach browaru;

images/stories/zdjecia/2017/chm15.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm15m.jpg,na trasie w browarze;

images/stories/zdjecia/2017/chm16.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/chm16m.jpg,zwiedzanie browaru produkcyjnego (zakaz fotografowania zakładu)}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content