Dr hab. inż. Dorota Pikuła laureatką ogólnopolskiego plebiscytu „Osobowość Roku 2025”

Dr hab. inż. Dorota Pikuła z IUNG-PIB została laureatką ogólnopolskiego finału plebiscytu „Osobowość Roku 2025”. Prestiżowa statuetka, wręczona podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, to wyraz uznania dla jej wybitnej działalności naukowej i zawodowej na rzecz polskiego rolnictwa.
IUNG-PIB z nagrodami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za szczególne osiągnięcia w dziedzinie postępu w rolnictwie

IUNG-PIB został uhonorowany dwiema nagrodami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w dziedzinie postępu w rolnictwie. Wyróżniono innowacyjne technologie opracowane przez zespoły IUNG-PIB, które wspierają zrównoważone rolnictwo i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo przyznano nagrodę indywidualną dla prof. Wiesława Oleszka.
Spotkanie Noworoczne IUNG-PIB 2021

10 stycznia 2021 roku odbyło się wyjątkowe spotkanie noworoczne Pracowników, Doktorantów i Emerytów IUNG-PIB z Dyrekcją Instytutu. Pierwszy raz, w czasie takiego wydarzenia, wykorzystano zdalną platformę komunikacji. Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 nie pozwoliły na organizację tradycyjnego spotkania w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich – siedzibie Instytutu. Tradycyjnie Dyrektor Instytutu prof. dr hab. Wiesław Oleszek przywitał wszystkich zebranych. W spotkaniu wzięło udział ponad 150 osób, w tym przedstawiciele Rolniczych Zakładów Doświadczalnych. Dyrekcja i pozostali obecni uczcili minutą ciszy zmarłych w 2020 r. pracowników Instytutu. Informacja o działalności IUNG-PIB w 2020 r. obejmowała następujące zagadnienia: najistotniejsze wydarzenia 2020 r.; osiągnięcia instytutu w zakresie projektów i publikacji oraz stan realizacji założeń związanych z parametryzacją Instytutu; osiągnięcia związane z utrzymaniem obiektów należących do Instytutu; inwestycje w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych; najważniejsze założenia dotyczące strategii Instytutu na 2021 r. W ostatniej części prezentacji prof. dr hab. Wiesław Oleszek przedstawił osiągnięcia, które zostały nagrodzone i wyróżnione przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2020 r. w uznaniu dla wybitnych osiągnięć we wdrażaniu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej, przynoszących wymierne efekty ekonomiczne i społeczne przyznał: a) nagrody Zespołowi autorskiemu: dr hab. Rafał Pudełko, dr hab. Magdalena Borzęcka; za: „System wspomagania decyzji zarządzania biomasą”. Dr. Robertowi Borkowi; za: „Opracowanie, promocja i wdrożenie systemów rolno-leśnych (agroleśnictwa) w warunkach Polski”. B) wyróżnienia Zespołowi autorskiemu: dr hab. Anna Tratwal, prof. IOR-PIB, dr inż. Marcin Baran, inż. Grzegorz Tomczak, prof. dr hab. Marek Mrówczyński, prof. dr hab. Piotr Skubiszewski, dr Urszula Skomra, mgr inż. Józef Zych; za: „Opracowanie, wdrożenie, upowszechnianie internetowego serwisu informacyjnego oraz postępu w rolnictwie poprzez Platformę Sygnalizacji Agrofagów (www.agrofagi.com.pl); (wnioskodawca: Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu). Zespołowi autorskiemu: dr inż. Jan Jadczyszyn, mgr Artur Łopatka, dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk, dr hab. Jarosław Stalenga, dr inż. Marek Zieliński, mgr Adam Kagan, dr Hubert Piórkowski; za: „Wyznaczanie obszarów rolniczych o wysokich wartościach przyrodniczych (ang. HNV farmland) w Polsce. Nagroda Dyrektora Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego przyznana została: I stopnia dla Zespołu: Dr hab. Grzegorz Siebielec, prof. IUNG Dr Agnieszka Klimkowicz-Pawlas Dr hab. Rafał Wawer, prof. IUNG Dr Monika Kowalik Mgr Artur Łopatka Dr Beata Suszek-Łopatka za 3 opracowania w ramach projektu „Providing support in relations to the implementation of the EU Soil Thematic Strategy”. II stopnia dla:Mgr inż. Piotr Widła – Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli we Wrocławiu za osiągnięcia w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów i modernizacji obiektów doświadczalnych i gospodarstwa w Jelczu-Laskowicach. II stopnia dla: Dr Karolina Furtak za rozprawę doktorską „Wpływ symulowanej powodzi na bioróżnorodność strukturalną i funkcjonalną mikrobiomu wybranych mad rzecznych”. Kończąc spotkanie noworoczne Dyrektor złożył wszystkim zebranym życzenia pomyślności, wytrwałości w pracy zawodowej i dużo zdrowia.
Projekt BIOSOYCOAT
Celem projektu było opracowanie biodegradowalnej, przyjaznej dla środowiska otoczki opartej na biopolimerach z surowców odnawialnych, chroniącej nasiona soi przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Niska temperatura gleby po wysiewie nasion powoduje wydłużenie procesu kiełkowania, co sprzyja prażeniom przez patogeny grzybowe przenoszone za pośrednictwem gleby. Dlatego w projekcie dążono do opracowania otoczki nasiennej, która charakteryzowałaby się dużą spójnością mechaniczną w niskiej temperaturze uniemożliwiając rozpoczęcie procesu kiełkowania nasion w niekorzystnych warunkach. Sporządzono kilka dwuwarstwowych kompozycji polimerowych i polimerowo-woskowych zawierających polimery naturalne z grupy polisacharydów o wysokiej bioaktywności.