Konferencja BIOECON: „Strategie dla biogospodarki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej”

Zakład Biogospodarki i Analiz Systemowych serdecznie zaprasza do udziału w Konferencji Naukowej „Strategie dla biogospodarki w krajach Europy Środokowo – Wschodniej” organizowanej w ramach projektu BioEcon – Nowe strategie dotyczące Biogospodarki w Polsce oraz III MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ „ Nauki ekonomiczne dla agrobiznesu i obszarów wiejskich” organizowanej przez Instytut Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 22-23 WRZEŚNIA 2020 w WARSZAWIE Wydarzenie poprzedzą Warsztaty dla Młodych Naukowców, które odbędą się 21 WRZEŚNIA 2020. Szczegóły – dokument do pobrania Details – document to download  

Webinaria BIOEASTsUP

BIO EAST SUP

19.05.20 Serdecznie zapraszamy na serię webinariów dotyczących projektu BIOEASTsUP

Konkurs na funkcję kierownika GLACH

Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczegoogłasza konkurs na funkcję k i e r o w n i k a Głównego Laboratorium Analiz Chemicznych Szczegółowe informacje    

Komentarz agrotechniczny dotyczący stanu upraw w Polsce na początek maja 2020 roku

(W oparciu o ocenę stanu zasiewów w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG PIB) Z przeprowadzonej w końcu trzeciej dekady kwietnia i na początku maja bieżącego roku, oceny stanu zasiewów w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG PIB wynika, że braki opadów jakich Polska doświadczyła zarówno w okresie zimowym, jak i w miesiącach wiosennych, znacząco negatywnie wpłynęły na kondycję roślin. Choć trzeba powiedzieć, że mimo drastycznego ograniczenia opadów (zwłaszcza w miesiącu marcu i kwietniu) stan ten i tak jest stosunkowo dobry. Poza tym należy zauważyć, że inaczej niż zwykle brak opadów dotknął mniej więcej równomiernie cały kraj, natomiast czynnikiem różnicującym intensywność negatywnego oddziaływania suszy na rośliny były przede wszystkim warunki glebowe. Oziminy, które w pierwszych miesiącach wiosennego rozwoju zwykle dobrze sobie radzą nawet na słabszych glebach, w tym roku, w takich warunkach przeszły na ogół duży stres związany z niedoborem wody. Nierzadko dochodziło w takich warunkach nawet do zasychania roślin. Zasiewy ozime mogły być zasilone w tym roku nawozami bardzo wcześnie (najczęściej w lutym i marcu), bo warunki pogody na to pozwoliły. Niestety nie miało to aż tak dużego znaczenia na prawidłowy wzrost i rozwój roślin, a zadecydował o tym prawie zupełny brak opadów w marcu i kwietniu. Na wielu polach zboża ozime i rzepak ozimy wyglądają tak jakby nie zastosowano pod nie odpowiednio wysokich dawek nawozów. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że z różnych względów praktyka rolnicza stosuje obecnie, wczesną wiosną, pod oziminy nie tylko nawozy azotowe, ale także potasowo-fosforowe. Na takich polach, na których nawożenie podstawowe (w szczególności potas) zostało zastosowane w tym roku dopiero na wiosnę, negatywny efekt suszy może być silniejszy, bo potas jest tym pierwiastkiem, którego dobra dostępność pozwala na efektywniejsze wykorzystanie wody. Pierwsze opady przerywające okres suszy pojawiły się dopiero wtedy, gdy rzepak był już w fazie zaawansowanego kwitnienia. Tak późno uczynnione, wniesione w nawozach składniki pokarmowe, niestety ale tylko w niewielkim stopniu mogą zostać wykorzystane w bieżącym sezonie wegetacyjnym. Nieco lepiej w tym względzie wygląda sytuacja w przypadku zbóż ozimych, które w czasie pojawienia się pierwszych po suszy deszczów były najczęściej w początkowych fazach strzelania w źdźbło i tym samym możliwości efektywnego wykorzystania przez nie wcześniej wniesionych do gleby nawozów jest jeszcze trochę większa. Wiele zasiewów jarych zostało wykonanych w tym roku wyjątkowo wcześnie. Skądinąd wiadomo, że z uwagi na niewielką wilgotność i stosunkowo wysokie temperatury, niektórzy producenci dokonywali w tym roku siewów zbóż jarych nawet w styczniu. W zakładach doświadczalnych IUNG PIB siewy jarych zbóż również były wykonane stosunkowo wcześnie. Dzięki temu wschody i w związku z tym zagęszczenie tych roślin na jednostce powierzchni jest na ogół dobre, a jako że w czasie, gdy na początku maja pojawiły się deszcze, zboża jare były jeszcze w mało zaawansowanych fazach wzrostu (krzewienie), więc potencjał plonowania zbóż jarych nie został jeszcze zasadniczo ograniczony wskutek opisanego wcześniej braku opadów. W warunkach suszy na ogół presja ze strony agrofagów jest mniejsza. Tak też można określić sytuację w tym roku. W zakładach doświadczalnych IUNG PIB większych problemów z odchwaszczaniem pól nie stwierdzono, tym nie mniej warto tutaj zwrócić uwagę, na to, że odchwaszczenie w warunkach niedoboru wilgoci, jest często o wiele trudniejsze. Poza tym należy tutaj dodać, że chwasty mają na ogół większe zdolności do pobierania wody niż rośliny uprawne i w związku z tym w warunkach deficytu opadów rola dobrego odchwaszczenia łanów ma szczególnie duże znaczenie. Podobnie stosunkowo małą (jak dotąd ) presję stwierdzono ze strony chorób. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na to, że w kwietniu ważnym czynnikiem stresowym dla roślin uprawnych, w szczególności dla rzepaku stanowiły przymrozki. W niektórych rejonach dochodziły one nawet do minus 9 stopni Celsjusza. Tak niskie temperatury uszkadzały kwiaty (pąki), powodując ich opadanie, ale były też przyczyną pęknięć łodyg, co może implikować zwiększone porażenie roślin przez choroby. Można założyć zatem, że efektywność zabiegów grzybobójczych w rzepaku może być w tym roku z wymienionego powodu dość duża. Choć z drugiej strony należy zwrócić uwagę na fakt, że jeśli zabiegi te były stosowane w rzepaku w drugiej czy trzeciej dekadzie kwietnia, to wtedy ich skuteczność była znacząco obniżona przez panujące wówczas stosunkowo niskie temperatury. Coraz częstszą praktyką w produkcji nasion rzepaku jest stosowanie środków o charakterze regulatorów wzrostu. Zwykle prawidłowe zastosowanie takich środków wpływa pozytywnie na zwartość łanów. W tym roku w związku z suszą skuteczność takich zabiegów była raczej ograniczona. Również stosowanie regulatorów wzrostu dla tzw. „dokrzewienia” zbóż ozimych mogło przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Prawie zupełny brak opadów w kwietniu sprawił, że siewy buraka cukrowego wykonywane w właśnie w wymienionym miesiącu były bardzo często na tyle słabe, że konieczne było zastosowanie przesiewu. Również przesiewy dawały marne efekty w zakresie obsady, bo tak jak napisano wcześniej w kwietniu praktycznie opadów nie było. Pełne wschody buraków mogły być dopiero skutkiem opadów majowych. Reasumując należy stwierdzić, że braki opadów na większości obszarów naszego kraju wpłynęły na wyraźne pogorszenie stanu zasiewów. Silnie negatywny wpływ miał miejsce przede wszystkim na glebach lekkich, na których straty plonu już teraz można określić na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Na glebach lepszych możliwości osiągnięcia zadowalających plonów z dużej części pól, najważniejszych roślin uprawnych są jeszcze całkiem spore, oczywiście podstawowe znaczenie będą tutaj miały opady w dalszej części wegetacji. Gdyby założyć, że suma opadów w kolejnych miesiącach wegetacji będzie podobna jak w wieloleciu, a przy tym ich rozkład będzie dobry (tzn. w miarę równomierny) to zbiory mimo bardzo dużego deficytu opadów zimą i wczesną wiosną nie muszą doprowadzić do bardzo dużego obniżenia zbiorów w naszym kraju. Na zakończenie należy zauważyć, że siła negatywnego oddziaływania braku opadów na stan zasiewów zależy oprócz wcześniej wymienianych terminów siewu, czy prawidłowego nawożenia także wiele innych czynników. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj sposób wykonywania uprawy roli, warunkujący z jednej strony mniejsze straty wody, a z drugiej jej lepsze magazynowanie. Takie warunki spełniają systemy uprawy bezorkowej, połączone z mulczowaniem powierzchni, stosowane także na wielu polach RZD IUNG PIB. dr hab. Jerzy Grabiński prof. IUNG-PIB   Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB  

Informacja o stanie upraw RZD Żelisławki – maj 2020

Ciepła i bezśnieżna zima spowodowała, że stan przezimowania roślin ozimych wczesną wiosną był dobry. Wyjątek stanowiło pszenżyto ozime, które w dużym stopniu porażone zostało mączniakiem prawdziwym, septoriozą liści i chorobami podsuszkowymi. Po wykonaniu pierwszego zabiegu fungicydowego stan plantacji znacznie się poprawił. Od połowy marca do końca kwietnia praktycznie nie wystąpiły znaczące opady deszczu, co pogłębiło i tak wielkie niedobory wody. W tym samym okresie duży wpływ na stan roślin miały występujące przymrozki, które dochodziły nawet do -90C. Spowodowały one uszkodzenia ozimin, a zwłaszcza rzepaku. Niedobory wody spowodowały także słabe i nierównomierne wschody roślin jarych (owies, jęczmień, groch i buraki cukrowe), które są widoczne na zdjęciach. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (susza, przymrozki) zastosowana odpowiednia technologia ochrony i nawożenia spowodowała, że generalnie stan roślin ozimych oceniany jest jako dobry. Prognozowane i spodziewane opady deszczu znacząco mogą poprawić stan upraw zasiewów roślin jarych. Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB   {slimbox images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki1.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki1m.jpg,Burak cukrowy – nierówne wschody ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki2.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki2m.jpg,Groch – nierówne wschody ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki3.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki3m.jpg,Owies – nierówne wschody ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki4.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki4m.jpg,Pszenica ozima Kilimangaro ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki5.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki5m.jpg,Pszenżyto ozime Meloman ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki6.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki6m.jpg,Rzepak – początek kwitnienia ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki7.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-zelislawki7m.jpg,Żyto ozime Bono }

Informacja o stanie upraw RZD Wierzbno – maj 2020

Z uwagi na fakt, że Zakład gospodarujemy na glebach 5 i 6 klasy, jesteśmy w sposób szczególny narażeni na skutki suszy. 1. Zboża ozime to w naszym przypadku żyto i pszenżyto, gdzie straty plonów wywołane przez suszę w tych uprawach oceniam na dzień dzisiejszy na 15 – 20%. Związane jest to z bardzo długo utrzymującymi się przymrozkami, które w okresie gdy panowały korzystne warunki wilgotnościowe hamowały rozwój roślin, natomiast w późniejszym okresie gdy temperatury się unormowały to zaczęło brakować wody. 2. Zboża jare uprawiane w naszym gospodarstwie to głównie owies. Staraliśmy się zasiać owies w optymalnym terminie, jednak i tu nastąpiły pewne utrudnienia. Obfite opady deszczu utrudniały siew na glinach, gdzie w późniejszym etapie susza doprowadziła do wytworzenia grubej skorupy co w konsekwencji uniemożliwiło miejscowe wschody. Widać również na młodych roślinach owsa objawy braku niektórych składników odżywczych co również związane jest z panującą suszą. Staramy się dokarmiać rośliny nawozami do listnymi przez co ułatwione jest pobieranie składników odżywczych w takiej formie. Z doświadczenia wiemy że takie rozwiązanie daje bardzo dobre efekty, o czym przekonaliśmy się stosując takie nawożenie podczas ubiegłorocznej suszy. 3. Kukurydza której siew odbył się terminowo. Udało nam się posiać ją w dobre warunki glebowe na polach z orką zimową, która zmagazynowała spore ilości wody. Uprawa przedsiewna, dzięki zastosowaniu równoczesnego wałowania, ograniczyła również straty zmagazynowanej wilgoci. Liczymy więc na dobre wschody kukurydzy i zapowiadane opady na początku maja. Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB

Informacja o stanie upraw RZD Wielichowo – maj 2020

Wiosna tego roku pod względem warunków pogodowych jest bardzo niekorzystna dla roślin. Utrzymujące się nocne przymrozki przy gruncie od marca do trzeciej dekady kwietnia oraz wiatry drastycznie przesuszyły glebę (np. 31 marzec minus 9,6°C, 14 kwiecień minus 5,3°C, 20 kwiecień minus 6,0°C, 27 kwiecień minus 2,2°C). Poranne słońce rozmrażało rośliny, tym samym powodując odprowadzenie wody przez odparowanie do atmosfery. Ponadto powodowało to w większym stopniu porażenie chorobami grzybowymi roślin. Zastosowany zabieg fungicydowy w obniżonej temperaturze nie był skuteczny, a silne wiatry powodowały uszkodzenia roślin tzw. wysmolenie. Pogłębiający się deficyt opadów atmosferycznych powodował na glebach lekkich, jakimi gospodarstwo dysponuje żółknięcie roślin oraz ograniczoną wegetację, a także nie przyswajanie zastosowanych składników pokarmowych. W występującej suszy nie działały również herbicydy. Pomimo rzetelnego i starannego stosowania dobrych praktyk rolniczych, ale przy braku opadów nie jest możliwe uzyskanie należytych i zadawalających plonów. W Zakładzie w miesiącu kwietniu i na początku maja wystąpiły tylko niewielkie opady deszczu, które przedstawiają się następująco:   13.04.2020r.: 1,3mm, 25.04.2020r.: 2,1mm, 01.05.2020r.: 2,9mm, 02.05,2020r.: 0,9mm, 03.05.2020r.: 0,6mm.   Ogólnie stan upraw jest bardzo słaby co jest potwierdzone na załączonych zdjęciach. Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB   {slimbox images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo1.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo1m.jpg,Buraki A1 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo2.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo2m.jpg,gorczyca ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo3.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo3m.jpg,jęcznień A5 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo4.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo4m.jpg,pszenica ozima A4 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo5.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo5m.jpg,pszenica ozima A5 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo6.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo6m.jpg,pszenica ozima ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo7.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo7m.jpg,żyto ozime A3 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo8.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-wielichowo8m.jpg,żyto ozime B1 }

Informacja o stanie upraw RZD Werbkowice – maj 2020

Zboża ozime uprawiane są w ramach prac doświadczalnych. Stan roślin można określić jako dostateczny. Występujące różnice możemy zaobserwować w odmianach przez ich reakcję na brak wody. Objawiają się również przebarwieniami liści i mimo ochrony fungicydowej podatnością na choroby. Pszenica przewódkowa (odm. Serenada) została wysiana 08 – 14.03.2020r. Wschody (pierwsze) były obserwowane 30.03.2020. i trwają do chwili obecnej, ale pełnej obsady jest nadal brak. Mieszanka zbożowo strączkowa została wysiana 16-19 03 2020r. Wschody roślin zbożowych są podobne jak pszenicy jarej, natomiast brak jest wschodów wyki jarej i grochu polnego. Buraki cukrowe siewy rozpoczęto 8-17.04.2020 gdzie część zasiewów wykonano w mulcz, a część siewem tradycyjnym. Obydwie plantację zostały po wałowane i zastosowano herbicydy doglebowe w celu ograniczenia parowania i zachwaszczenia. Pierwsze wschody zostały zaobserwowane na uprawie tradycyjnej 27.04.2020r. Len siew (odm. Jantar) została wysiana 15.04.2020 gdzie pojawiły się nieliczne wschody. Kukurydza została wysiana 27-28.04.2020r. w mulcz. Nie obserwuje się wschodów. Wypas krów na pastwiskach rozpoczęty 28.04.2020r. Suma opadów od 30.04 do 04.05 dla Werbkowic wyniosła 11,0 Litrów/m2 Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB   {slimbox images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice1.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice1m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice2.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice2m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice3.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice3m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice4.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice4m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice5.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice5m.jpg,Buraki cukrowe (siew tradycyjny) 1 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice6.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice6m.jpg,Buraki cukrowe (siew tradycyjny) 2 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice7.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice7m.jpg,Buraki cukrowe (siew w mulcz) 1 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice8.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice8m.jpg,Buraki cukrowe (siew w mulcz) 2 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice9.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice9m.jpg,Mieszanka zbożowo-strączkowa 1 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice10.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice10m.jpg,Mieszanka zbożowo-strączkowa 2 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice11.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice11m.jpg,Pszenica jara (odm. Serenada) 1 ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice12.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-werbkowice12m.jpg,Pszenica jara (odm. Serenada) 2 }

Informacja o stanie upraw RZD Kępa – maj 2020

W tym roku po dość długim okresie suszy nastąpiły umiarkowane opady deszczu. W związku z ostatnimi ich opadami we wszystkich gospodarstwach RZD Kępa (od 24 mm Kępa i Sadłowice do 30 mm Osiny i Pulki) wystarczy wilgoci na bezpieczne wschody kukurydzy, soi i pozostałych roślin jarych. Widać też kiełkujące nasiona niektórych zbóż jarych i buraków cukrowych, które nie powschodziły w normalnym terminie po ich wysiewie. Deficyt wody jest jednak bardzo duży i na słabszych stanowiskach zaszły już bardzo duże i nieodwracalne zmiany w tym sezonie wegetacyjnym co widać na załączonych zdjęciach. Ponadto bardzo duże szkody wyrządziły przymrozki w sadach. W zależności od odmiany i gatunku uszkodziły one od 30 do 100% kwiatów co niewątpliwie w znacznym stopniu zmniejszy plony owoców. Wystąpiły również szkody na użytkach zielonych. Szczególnie wyschnięte łąki nie rokują nadziei na dobre zbiory co prawdopodobnie będzie przyczyną redukcji stada (w pierwszej kolejności Highland). Obecnie na bieżąco wykonywane są wszystkie zabiegi agrotechniczne i przeprowadzane zgodnie z terminami agrotechnicznymi, mimo bardzo utrudnionych warunków (okien) pogodowych. Na prowadzonych plantacjach nie widać szczególnych zagrożeń ze strony patogenów. Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB   {slimbox images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa1.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa1m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa2.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa2m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa3.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa3m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa4.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa4m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa5.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa5m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa6.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa6m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa7.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa7m.jpg ; images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa8.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-kepa8m.jpg }

Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Informujemy, że dzień
5 czerwca 2026r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content