Szkolenie stacjonarne „Uprawa roślin bobowatych w systemie ekologicznym” dla doradców rolniczych odbyło się 27 listopada 2025 r. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym IUNG-PIB w Puławach.
Uczestnicy – doradcy rolniczy z LODR, CDR oddział w Radomiu i MODR w Warszawie poznali znaczenie roślin bobowatych grubonasiennych ze szczególnym uwzględnieniem soi oraz rolę bobowatych drobnonasiennych w rolnictwie ekologicznym. Omówiono choroby wirusowe i szczepionki mikrobiologiczne w uprawie tych roślin.
- Bobowate grubonasienne i soja: Prof. Mariola Staniak z Zakładu Uprawy Roślin i Jakości Plonu omówiła znaczenie bobowatych grubonasiennych ze szczególnym uwzględnieniem soi w systemach ekologicznych.
- Uprawa soczewicy jadalnej: Prof. Jerzy Księżak przedstawił specyfikę uprawy soczewicy jadalnej w rolnictwie ekologicznym, podkreślając jej rolę w rotacji upraw.
- Bobowate drobnonasienne: Dr Jolanta Bojarszczuk z Zakładu Uprawy Roślin i Jakości Plonu wygłosiła wykład o roli bobowatych drobnonasiennych w rolnictwie ekologicznym.
- Szczepionki mikrobiologiczne: Dr Monika Kozieł z Zakładu Mikrobiologii Rolniczej omówiła znaczenie szczepionek mikrobiologicznych w uprawie roślin bobowatych.
- Choroby wirusowe: Dr Anna Czubacka z Zakładu Biotechnologii i Hodowli Roślin przedstawiła choroby wirusowe grochu siewnego i łubinu żółtego w uprawie ekologicznej.
Organizacja i materiały
Szkolenie realizowano w ramach zadania 7 dotacji celowej MRiRW „Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiany wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS”. Zapewniono przerwę kawową, obiad i materiały szkoleniowe; program dostępny w PDF.
Szczegóły wszystkich szkoleń DC7 2025: https://www.iung.pl/2025/10/30/szkolenia_dc7_2025/.