Pszenica oz. Gosp. Puławy RZD Kępa

Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za sierpień 2025

RZD Baborówko. Ze względu na opady w pierwszym tygodniu sierpnia żniwa zakończono z kilkudniowym opóźnieniem. Duże niedobory opadów w okresie wegetacji rzepaku ozimego i pszenicy ozimej spowodowały spadki plonów o 30-35 % w porównaniu do średnich z ostatnich kilku lat. Suma opadów od stycznia do 28 sierpnia wyniosła 280 mm i była dużo niższa od średniej wieloletniej. Z tego powodu utrudnione było wykonanie przedsiewnych zabiegów agrotechnicznych i terminowego siewu rzepaku ozimego. Znaczące opady wystąpiły dwukrotnie: na początku miesiąca oraz pod jego koniec gdy spadło 70 mm deszczu. Ostatecznie suma opadów po 8 miesiącach tego roku wyniosła 351 mm. Maksymalna temperatura sierpnia była wyższa od lipcowej o 0,5°C i wyniosła 34°C. Opady na początku sierpnia poprawiły na krótko stan kukurydzy, a wysokie temperatury w kolejnych dniach przyspieszyły jej dojrzewanie.

RZD Błonie-Topola. Sierpień to czas intensywnych prac po zakończonych żniwach. W RZD Błonie-Topola przeprowadzono uprawki pożniwne, a pola przeznaczone pod siew buraków cukrowych zostały zgłęboszowane. Na powierzchni 60 hektarów wysiane zostały mieszanki poplonowe. Na wszystkich polach po zbiorze pszenicy wysiane zostało wapno węglanowe. Lipcowe opady znacząco poprawiły stan wegetacji buraka cukrowego oraz kukurydzy. Po zakończeniu upraw pożniwnych rozpoczęto proces czyszczenia pszenicy i zaprawiania materiału siewnego pod zasiewy zbóż ozimych, które rozpoczną się we wrześniu.

RZD Borusowa. Na początku sierpnia wystąpiły opady deszczu, które nie przyniosły większych korzyści burakom cukrowym, ale utrudniły zbiór pszenicy ozimej. Mimo trudnych warunków, żniwa prowadzono zawsze, gdy tylko pozwalała na to pogoda. Zebrane ziarno wymagało dosuszenia, ponieważ trudno było przewidzieć poprawę warunków atmosferycznych i ustabilizowanie się suchych dni. W kolejnych dniach pogoda się poprawiła – zrobiło się sucho i bardzo ciepło, co pozwoliło na sprawne przeprowadzenie żniw oraz zebranie plonu ziarna, które już nie wymagało dosuszania. Żniwa zakończono 19 sierpnia 2025 roku. W tym sezonie plony były wyższe niż w poprzednich latach – pszenica plonowała od 6,4 do 8,2 t/ha, a łączna zebrana ilość wyniosła 969 ton, co daje średni plon 7,42 t/ha. Okres sierpnia charakteryzował się niemal brakiem opadów, wysokimi temperaturami oraz silnymi wiatrami, co było niekorzystne dla buraków cukrowych. Na słabszych glebach buraki były podsuszone i przywiędnięte, co spowolniło ich wzrost. Pojawiły się również objawy chorobowe (chwościk), dlatego bezzwłocznie wykonano zabieg fungicydowy. Susza spowodowała opóźnienia w pracach polowych, zwłaszcza w orce oraz uprawie mieszanki poplonowej i rzepaku ozimego. Dopiero opady deszczu pod koniec sierpnia przyspieszyły wykonanie tych zabiegów.

RZD Grabów. Koniec lipca i początek sierpnia charakteryzowały niewielkie, lecz systematyczne opady deszczu, które uniemożliwiły rozpoczęcie właściwych żniw. Zbiór pszenżyta i pszenicy rozpoczął się między 5 a 13 sierpnia. W Zakładzie korzystano z usługi najmu kombajnu zbożowego, który dziennie zbierał zboże z 12 – 13 hektarów. Po tym czasie rozpoczęto prasowanie i zbiór słomy. Niestety awarie maszyn i brak rąk do pracy spowodował, że zbiór słomy trwał do końca miesiąca. W 3 dekadzie sierpnia rozpoczęto wykonywanie uprawek pożniwnych zestawem talerzowym oraz na niektórych polach uprawę głęboszem w celu zerwania tzw. podeszwy  płużnej. W sumie w bieżącym roku zebrano ponad 500 ton zbóż i 1300 bel słomy, która zostanie wykorzystana w oborze na ściółkę dla bydła. Około 100 ton zbóż, głównie pszenżyto i jęczmień będzie wykorzystane jako komponent pasz dla zwierząt, a pozostałe zboża tj; pszenica i część pszenżyta zostanie sprzedane jesienią i w okresie zimy.  

RZD Kępa Puławy. Sierpień to kolejny miesiąc intensywnych prac. W pierwszej połowie miesiąca kontynuowano zbiór  zbóż ozimych oraz jarych, jednocześnie odbywały się prace przy belowaniu i zwożeniu słomy. Po zakończeniu prac ze słomą przystąpiono do upraw pól pod siew międzyplonów oraz rzepaku ozimego. Ponadto rozpoczęto zbiór wczesnych odmian jabłek w sadzie, a w tytoniu zostały wykonane zabiegi pielęgnacyjne. Na koniec sierpnia prace skupiły się przy nowym kombajnie chmielowym oraz przygotowywaniu maszyn do zbliżającego się zbioru chmielu.

RZD Werbkowice. Tegoroczne żniwa zakończono 17 sierpnia 2025 roku. Pierwszą rośliną zebraną był groch siewny, którego zbiory przeprowadzono 4 sierpnia, uzyskując plon na poziomie 2 t/ha. Następnie 8 sierpnia zebrano pszenicę durum – średni plon wyniósł 4,11 t/ha. W dalszej kolejności 14 sierpnia, zakończono zbiór owsa jarego nieoplewionego, który plonował na poziomie 5,76 t/ha. Ostatnią uprawą kończącą żniwa była pszenica jara, której plon wyniósł 7,08 t/ha. Po omłocie zbóż przystąpiono do zbioru słomy. Pomimo trudności z jej pozyskaniem, łączna ilość wyniosła 2000 bel. Aktualny stan upraw pozostających na polach należy ocenić jako dobry. Buraki cukrowe rozwijają się prawidłowo, natomiast kukurydza rozpoczęła fazę rozwoju ziarniaków (wypełniania kolb). Na pastwiskach nadal prowadzony jest wypas bydła. Jednak obserwuje się znaczne ograniczenie odrostu traw, co jest bezpośrednim skutkiem długotrwałego braku opadów. W sierpniu odnotowano jedynie 15,8 mm opadów, co jest wartością znacząco poniżej średniej dla tego okresu.

RZD Wielichowo. Miesiąc sierpień w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Wielichowie był miesiącem omłotu zbóż. Żniwa w znacznym stopniu utrudniały opady deszczu. Po zbiorach zbóż oraz gorczycy przystąpiono do nawożenia fosforowo – potasowego pól wraz z głęboszowaniem uwroci, zrywano ścierniska. Następnie wysiano wsiewki śródplonowe. W ostatniej dekadzie sierpnia rozpoczęto orki na polach pod oziminy.

RZD Wierzbno. W połowie sierpnia zakończono żniwa, które w tym roku trwały wyjątkowo długo – od pierwszego do ostatniego dnia koszenia minęły aż 32 dni. Częste opady deszczu oraz chłodne dni nie sprzyjały pracom polowym, znacznie je wydłużając. Nieprzyjazne warunki atmosferyczne przyczyniły się również do wtórnego zachwaszczenia, co dodatkowo utrudniło zbiór. Plony zbóż okazały się lepsze niż w roku ubiegłym, jednak nadal pozostają na niskim poziomie. Głównymi przyczynami były susza oraz majowe przymrozki, które – według szacunków ubezpieczycieli – spowodowały straty na poziomie około 30%. Obecnie prowadzone są prace związane z przygotowaniem pól pod jesienne zasiewy.

RZD Żelisławki. Miesiąc sierpień to kontynuacja prac żniwnych, które często przerywane były opadami deszczu. Żniwa zakończono 20 sierpnia. W uprawach żyta i jęczmienia plony są najwyższe w historii Zakładu. Na koniec miesiąca w magazynach zgromadzono 3700 t zbóż i rzepaku. Po żniwach rozpoczęły się prace związane z uprawą ściernisk (500 ha), wysiewem wapna i siewem rzepaku, którego zasiano 150 ha. Nawalny deszcz w dniu 31.08. (75mm/m2) spowodował na skłonach pól erozję wodną i zasklepienie gleby, co skutkuje słabszymi wschodami rzepaku.

RZD Jastków. W dniach 12 i 13 sierpnia przeprowadzono w Spółce żniwa zbożowe, w oparciu o usługi wykonane dwoma kombajnami. Z dziewięciu działek rolnych o łącznej powierzchni 26 ha zebrano 1540 dt pszenicy ozimej uzyskując średni plon 60 dt/ha. Z kolejnych 6 działek rolnych o łącznej powierzchni 25 ha zebrano 1580 dt pszenżyta ozimego uzyskując średni plon 63 dt/ha. Sierpień był ostatnim miesiącem przed rozpoczęciem zbioru chmielu. Na plantacjach wykonano ostatni zabieg ochronny przed chorobami grzybowymi, trwały również prace przy przygotowaniu maszyn do zbioru oraz suszarni chmielu.

Materiał przygotowany przez Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz mgr inż. Pawła Wolszczaka.


Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 14 (czwartek) sierpnia 2025r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content