Kwitnienie rzepaku ozimego, RZD Baborówko

Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za kwiecień 2025

RZD Baborówko. W kwietniu suma opadów wyniosła niecałe 6 mm, a od początku roku do końca kwietnia zarejestrowano około 76 mm. Są to wartości wyraźnie poniżej średniej wieloletniej. Tak niewielka ilość opadów powoduje pogarszanie się stanu wszystkich upraw ozimych, szczególnie widoczne jest to na słabszych kompleksach glebowych, w postaci zasychających dolnych liści pszenicy i rzepaku. Taki stan może mieć istotny wpływ na poziom plonowania. W III dekadzie kwietnia pojawiły się przymrozki z temperaturą przy gruncie prawie -5°C. Pod koniec II dekady kwietnia rozpoczęło się kwitnienie rzepak ozimego. Ze względu na duże nasilenie szkodników konieczne było wykonanie dwóch zabiegów insektycydowych  W okresie 24-25 kwietnia zasiano ponad 100 ha kukurydzy. Areał uprawy kukurydzy został powiększony kosztem uprawianego do roku ubiegłego jęczmienia jarego. W pszenicy zastosowano II dawkę azotu oraz wykonano zabieg herbicydowy, a na części pól także fungicydowy.

RZD Błonie-Topola. Tegoroczny kwiecień był miesiącem bardzo ciepłym, wręcz upalnym, z temperaturami sięgającymi 31 °C. Był to miesiąc z bardzo dużym deficytem opadów, gdzie miesięczna suma opadów wyniosła tylko 16 mm. Wysokie temperatury i niedobór opadów wpłynęły negatywnie na stan wegetacji wszystkich roślin uprawnych. Burak cukrowy, wysiany w tym roku stosunkowo wcześnie, bo już 19 marca, podczas wschodów musiał zmagać się ze spadkami temperatury sięgającymi -6 °C. Dodatkowo dużym problemem okazały się w tym roku ptaki wybierające nasiona buraka, a także szkodnik ryjkowiec. Kumulacja tak wielu negatywnych czynników wpłynęła na obsadę buraka cukrowego, która w tym roku jest niższa niż w latach ubiegłych. Druga dawka azotu w zbożach ozimych wysiana została przed  prognozowanymi opadami deszczu, które niestety okazały się dużo mniejsze. W efekcie wykorzystanie azotu przez rośliny będzie znacząco ograniczone. W ostatniej dekadzie kwietnia zasiano kukurydzę na ziarno na powierzchni 15 ha.  

RZD Borusowa. Początek miesiąca charakteryzował się dość wysokimi temperaturami. W dniach 5-8 kwietnia wystąpiły niewielkie przygruntowe przymrozki. 6 kwietnia temperatura spadła do – 3 0C, natomiast w pozostałych dniach w tym okresie odnotowano spadki do około -20 C . Przymrozki te nie spowodowały strat w uprawach. Buraki cukrowe nie zdążyły jeszcze wzejść, a rzepak nie doznał żadnych uszkodzeń. W kolejnych dniach utrzymywała się słoneczna i sucha pogoda, jedynie 11 kwietnia wystąpił znikomy deszcz. Większe, bardziej znaczące opady pojawiły się dopiero 18 kwietnia i znacznie poprawiły sytuację w zasiewach buraków, rzepaku oraz pszenicy ozimej. Niestety, po tym opadzie aż do końca miesiąca panowała bezdeszczowa wietrzna pogoda z wysokimi temperaturami, co powodowało szybkie przesychanie gleby. Wschody buraków cukrowych nastąpiły po upływie 20 dni od siewu, a ich opóźnienie było wynikiem braku wilgoci w wierzchniej warstwie gleby. Mimo to wschody były wyrównane i pełne, choć rozwój roślin przebiegał powoli. Po wschodach buraków rozpoczęto codzienne monitorowanie zachwaszczenia, bowiem przeoczenie terminu odchwaszczającego w systemie Conviso byłoby bardzo szkodliwe i trudne do naprawienia. Kluczowe znaczenie w tym okresie miała obserwacja zachwaszczenia komosą białą, dlatego w fazie 2-3 liści komosy wykonano zabieg herbicydowy środkami Conviso w ilości 0,5 l /ha. Po dziesięciu dniach od wykonania zabiegu herbicydowego w burakach, działanie środka było widoczne. Jednak ze względy na panującą suszę skuteczność herbicydu była ograniczona. Dalsza obserwacja i właściwy termin kolejnego zabiegu pozwolił utrzymać plantacje w właściwym stanie. W pszenicy ozimej w III dekadzie kwietnia zastosowano drugą dawkę azotu, wykonano oprysk przeciw chorobom, zabieg skracający oraz nawożenie dolistnie. Ogólny stan zasiewów jest dobry, jedynie na słabszych kawałkach gleb (piaszczystych) widoczne są już objawy niedoboru wilgoci – łan staje się rzadszy, a rośliny przybierają jaśniejszy kolor. Opad deszczu mógłby zniwelować te różnice. Zdecydowanie lepsza sytuacja  jest w uprawie rzepaku ozimego, który  z brakiem wilgoci radzi sobie o wiele lepiej. W pierwszej dekadzie kwietnia zastosowano ostatnią dawkę azotu, dzięki czemu rośliny są dobrze odżywione. W połowie kwietnia z powodu inwazji szkodników (głównie słodyszek) wykonano zabieg insektycydowy łącznie z zabiegiem fungicydowym, w celu zniszczenia szkodników i patogenów chorób. Zabieg okazał się skuteczny, jednak należy liczyć się z koniecznością powtórzenia zabiegów. Początek trzeciej dekady to początek kwitnienia rzepaku. Ogólna sytuacja na polach jest dobra, jedynie większe znaczące opady deszczu byłyby bardzo pomocne w dalszym rozwoju roślin.

RZD Grabów. Prace kwietniowe w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Grabowie rozpoczęto od siewu doświadczeń ekologicznych z odmianami grochu siewnego, łubinu wąskolistnego i wyki jarej. Wysiano także zboża jare i posadzono ziemniaki w doświadczeniach konwencjonalnych. W okresie całego miesiąca prowadzone były prace pielęgnacyjne w doświadczeniach i w obejściu gospodarstwa. W ramach współpracy z instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa (CDR, ODR) gospodarstwo jest udostępniane licznym grupom gości. W kwietniu odwiedziła Grabów grupa gości z Mołdawii i Ukrainy oraz rolnicy z województwa świętokrzyskiego. Przyspieszona wegetacja widoczna szczególnie na roślinach ozimych wpłynęła na  intensywność prac polowych. W połowie kwietnia wysiana została druga dawka azotu na zboża ozime i wykonany został w nich zabieg ochrony fungicydowej w fazie T1. Koniec kwietnia to prace związane z przygotowaniem pól pod siew kukurydzy, który wykonano w ostatnich dniach miesiąca. Wysiane zostało około 30 hektarów kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę i ziarno.

RZD Kępa Puławy. Kwiecień był kolejnym miesiącem intensywnych prac w RZD Kępa. Ze względu na zbliżający się sezon, dużą część czasu poświęcano na prace pielęgnacyjne w chmielnikach. Mimo zmiennej pogody, wszystkie zaplanowane zadania realizowano zgodnie z harmonogramem – wykonano odorywanie i ścinanie karp, bronowanie oraz uprawę międzyrzędzi. Na początku miesiąca przeprowadzono także pikowanie tytoniu na doświadczeniach. Prace polowe wciąż trwają, a mimo występujących w rejonie burz udało się zrealizować nawożenie i uprawę pól oraz siewy buraka cukrowego, kukurydzy i słonecznika. Niestety, intensywne opady przyniosły również szkody w uprawach. Zrealizowano również zaplanowane drugie dawki nawożenia azotowego w zbożach ozimych oraz wiosenne zabiegi herbicydowe i regulacje wzrostu. Wykonano także zabiegi około kwitnieniowe w sadzie. Koniec kwietnia to czas  nawożenia i uprawy pól pod ziemniaki i tytoń. Po raz kolejny udało się zorganizować wyjątkowe wydarzenie w gospodarstwie. Tym razem okazją były Święta Wielkanocne. 12 kwietnia 2025 roku odbył się Jarmark Wielkanocny – pełen barwnych stoisk z rękodziełem, smacznych potraw i wypieków. Frekwencja przerosła oczekiwania, a uśmiechy na twarzach odwiedzających były najlepszym potwierdzeniem udanego wydarzenia i radosnej atmosfery zbliżających się świąt.

RZD Werbkowice. W kwietniu w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Werbkowice prowadzono siew buraków cukrowych. Prace rozpoczęto 5 kwietnia i zakończono 10 kwietnia obsiewając łącznie powierzchnię 36,70 ha. Równocześnie rozpoczęto uprawę przedsiewną pod siew kukurydzy i słonecznika. Siew kukurydzy przeprowadzono w dniach od 17 do 23 kwietnia na powierzchni 81 ha, natomiast siew słonecznika zrealizowano w dniach od 28 do 30 kwietnia, obejmując 51,25 ha. Wykonano i opracowano mapy zasobności gleby dla poszczególnych pól, co w znacznym stopniu umożliwi bardziej precyzyjne i efektywne planowanie nawożenia. Od 30 kwietnia rozpoczęto wypas krów. Dodatkowo wykonano nowe ogrodzenia pastwisk przeznaczonych dla koni oraz owiec.

RZD Wielichowo. Miesiąc  kwiecień 2025r w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Wielichowie był miesiącem pogłębiającej się suszy. Przez cały miesiąc spadło tylko 4,5 mm deszczu przy niskich temperaturach i częstych wiatrach oraz przymrozkach. W związku z suszą nie można było przeprowadzić zabiegów regulatorami  wzrostu zbóż, gdyż gleba była sucha, a rośliny w bardzo słabej kondycji. Wystąpiły miejsca „podeschnięcia” zbóż na glebach lżejszych. W efekcie tego rośliny są bardzo niskie, liście pozwijane i przebarwione. Na początku kwietnia zasiano 30 hektarów buraków cukrowych, zastosowano drugą dawkę nawozów azotowych oraz zastosowano odżywki w zbożach. Wykonano pierwszy zabieg fungicydowy w zbożach, oprysk herbicydowy w owsie oraz w burakach cukrowych. Zasiano gorczycę i wykonano przed wschodowo oprysk herbicydowy.

RZD Wierzbno. Stan upraw na koniec kwietnia należy ocenić jako zadowalający. Żyto prezentowało się dobrze, nieco słabiej pszenżyto i pszenica, natomiast owies znajdował się w bardzo dobrej kondycji. W ostatnich latach uprawa owsa charakteryzowała się bardzo niskim plonowaniem. W ubiegłym roku został posiany po międzyplonach ozimych składających się z roślin poprawiających strukturę gleby (zakupiono gotową mieszankę roślin na międzyplony). Być może właśnie ten czynnik przyczynił się do widocznej poprawy. Dodatkowo pozytywny wpływ przynosi systematyczne wapnowanie gleb. Na razie warunki pogodowe nie są najlepsze z uwagi na bardzo małe i rzadkie opady deszczu, na szczęście temperatury są dużo niższe niż w roku ubiegłym i dzięki temu nie widać na polach drastycznych skutków suszy.

RZD Żelisławki. Kwiecień jest okresem pogłębiającej się suszy, praktycznie przez cały miesiąc nie było istotnych opadów deszczu. Pierwszy znaczący rolniczo deszcz spadł w ostatnim tygodniu miesiąca, jednak na polach widoczne są już skutki suszy. W kwietniu przeprowadzono zabiegi fungicydowe i skracanie zbóż ozimych oraz zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku. Sytuację na polach pogarszają występujące przymrozki (minimalna temperatura -4ºC). Stan upraw należy ocenić jako średni.

RZD Jastków. W kwietniu w Spółce „RZD Jastków” wykonywano prace wiosenne na plantacjach chmielu takie jak odorywanie rzędów, ogławianie karp, kultywatorowanie, dosadzanie braków oraz ogólne porządkowanie plantacji. W zbożach została podana druga dawka nawożenia azotowego.

Materiał przygotowany przez Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz mgr inż. Pawła Wolszczaka.


Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content