
11 kwietnia 2025 roku w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym miało miejsce uroczyste rozdanie świadectw ukończenia studiów podyplomowych „Integrowana produkcja roślinna”.
Studia realizowane były w konsorcjum, którego liderem był IUNG-PIB w Puławach przy współudziale Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu oraz Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.
Poza uczestnikami studiów podyplomowych wśród zaproszonych gości znaleźli się, m.in.: dr inż. Henryk Skórnicki – dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR-PIB – dyrektor Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, prof. dr hab. Anna Tratwal – kierownik studiów w IOR-PIB w Poznaniu, a także Justyna Fila – koordynator studiów w CDR w Brwinowie Oddział w Radomiu i Anna Pukacka – koordynator studiów w IOR-PIB w Poznaniu.
Uczestników spotkania przywitał dyrektor IUNG-PIB prof. dr hab. Mariusz Matyka, a następnie przedstawił współczesne kierunki działalności, realizowane projekty i źródła finansowania Instytutu.
Uzupełnieniem powyższego wystąpienia była prezentacja prof. dr hab. Stanisława Krasowicza, która dotyczyła historii rozwoju Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych.
Na zakończenie pierwszej części uroczystości głos zabrał kierownik studiów prof. dr hab. Janusz Podleśny, który podziękował wykładowcom oraz osobom, które przyczyniły się do sprawnego przeprowadzenia studiów, a także pogratulował absolwentom otrzymanych uprawnień.
Następnie prof. Mariusz Matyka, prof. Roman Kierzek, dr Henryk Skórnicki i prof. Janusz Podleśny, wręczyli absolwentom świadectwa ukończenia studiów podyplomowych „Integrowana produkcja roślinna”.
Na zakończenie uroczystości prof. dr hab. Mariusz Matyka podziękował osobom zaangażowanym w koordynację tego przedsięwzięcia. Podziękowania dla organizatorów padły również ze strony studentów, którzy wyrazili swoją szczególną wdzięczność Pani Justynie Fili – koordynatorce studiów z ramienia CDR w Brwinowie O. Radom.
Po sesji fotograficznej, podczas której na wspólnym zdjęciu uwieczniono absolwentów studiów wraz z dyrektorami podmiotów wchodzących w skład konsorcjum, kierownikami studiów i kadrą koordynującą, uczestnicy uroczystości udali się na poczęstunek.
Studia z zakresu Integrowanej produkcji roślinnej rozpoczęły się 23 sierpnia 2024 roku i zakończyły się obroną prac dyplomowych, która została przeprowadzona w dniu 1 marca 2025 roku. W gronie studentów znalazły się osoby związane z ośrodkami doradztwa rolniczego oraz samozatrudnione w obszarze doradztwa, reprezentujące województwa łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie.
Program studiów IPR obejmował zarówno zajęcia teoretyczne, które odbywały się w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie O. Radom, jak i praktyczne przeprowadzone w gospodarstwach o profilu sadowniczym, warzywniczym oraz specjalizujących się w uprawie roślin rolniczych. Uczestnicy potwierdzali zdobytą wiedzę podczas kolokwiów, egzaminów i obrony pracy dyplomowej.
Studia podyplomowe na kierunku Integrowanej produkcji roślinnej, odbywające się w CDR w Radomiu, ukończyło 52 słuchaczy. Absolwenci nabyli uprawnienia w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, stosowania środków ochrony roślin i integrowanej produkcji roślinnej. Uprawnienia te są ważne przez okres 5 lat od dnia uzyskania kwalifikacji. Dodatkowo świadectwo ukończenia studiów daje absolwentom możliwość ubiegania się o uprawnienia do prowadzenia szkoleń w zakresie integrowanej produkcji roślinnej.
Serdecznie gratulujemy absolwentom i liczymy na to, że nowi specjaliści przyczynią się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa. Życzymy, aby zdobyta wiedza, umiejętności i uprawnienia przynosiły korzyści zarówno społeczności rolniczej, jak również dawały absolwentom studiów szansę i możliwość rozwoju zawodowego.
Szkolenia dla doradców w formie studiów podyplomowych realizowane były w ramach poddziałania 2.3. „Wsparcie dla szkolenia doradców” w ramach działania „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem i usługi z zakresu zastępstw” objętego działaniem PROW 2014-2020.