Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego Langlau / Niemcy

Termin wyjazdu: 29.06.2025-03.07.2025

Cel wyjazdu: Udział w konferencji międzynarodowej “Meeting of the Scientific-Technical Commission, I.H.G.C.”


W dniach 29.06. – 03.07.2025 w Langlau w Niemczech odbyła się konferencja „Meeting of the Scientific-Technical Commission, I.H.G.C.” Tematyka konferencji dotyczyła wykorzystania chmielu w aspekcie badań naukowych oraz zastosowania w praktyce surowca chmielowego. W konferencji uczestniczyło 77 osób, w tym naukowcy, plantatorzy i przedstawiciele branży piwowarskiej z 16 krajów świata. Wydarzenie rozpoczęło się 29.06.25 spotkaniem integracyjnym uczestników tzw. „Ice-breaker”. Kolejnego dnia odbyła się sesja plenarna poprzedzona powitaniem gości przez przewodniczącego I.H.G.C. Floriana Weihrauch. W ramach konferencji uczestnicy wysłuchali 33 wykładów pogrupowanych w 11 sesji, a dotyczyły one hodowli chmielu, genetyki, uprawy, fitopatologii, wpływu stresów abiotycznych, chorób i szkodników, pozostałości pestycydowych oraz cech użytkowych roślin i surowca.

Podczas odbywającej się drugiego dnia sesji posterowej uczestnicy konferencji zaprezentowali zgromadzonym ustnie treść 15 plakatów, w tym dr Anna Czubacka zaprezentowała plakat: „Bitter acid synthesis in aroma and bitter hop under reduced nitrogen fertilisation”, natomiast dr hab. Anna Trojak-Goluch przedstawiła poster „Hop breeding in Poland – recent achievements”.

W dniu 01.07.2025 uczestnicy wydarzenia mieli możliwość przebywać w obszarze Spalt – jednym z tradycyjnych regionów uprawy chmielu na świecie, zwiedzić firmę Hopfenverwertungsgenossenschaft (HVG) Spalt, zajmującą się skupem i przechowalnictwem surowca chmielowego, oraz wizytować gospodarstwo rolne trudniące się uprawą chmielu ekologicznego na obszarze 53 ha. Konferencja zakończyła się uroczystą kolacją w hotelu „Strandhotel Seehof”, Langlau, Bawaria podczas, której uczestnicy mieli możliwość wymiany wiedzy, spostrzeżeń i nawiązywania kontaktów z uczestnikami spotkania. Udział przedstawicieli Instytutu w wydarzeniu podkreślił znaczenie Polski w hodowli chmielu i produkcji surowca chmielowego na arenie międzynarodowej.  

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 20 (piątek) czerwca 2025r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content