Termin wyjazdu: 16 – 20.06.2025
Cel wyjazdu: Prezentacja posterowa (Stymulacyjny efekt bionawozów na bazie egzogennej materii organicznej i bakterii pochodzących z obszarów silnie zanieczyszczonych metalami ciężkimi) na 9th European Bioremediation Conference (EBC-IX) Chania Crete Greece, June 16 – 20, 2025. Konferencja współorganizowana przez Technical University of Crete i University of Bologna.
W dniach 16-20.06.2025 roku dr inż. Sylwia Siebielec (kierownik projektu Lider XII; LIDER/36/0184/L-12/20/NCBR/2021) uczestniczyła w międzynarodowej konferencji 9th European Bioremediation Conference (EBC-IX 2025), na której przedstawiła w formie pracy posterowej wyniki badań realizowane w ramach projektu LIDER XII INNO-MIK (tytuł prezentacji: Plant support mechanisms of bacteria isolated from the long-term industrial waste deposit).
Podczas sesji plakatowej zaprezentowano ideę projektu INNO-MIK, którego celem głównym jest opracowanie technologii wytwarzania bionawozów na bazie odpadów organicznych i bakterii, wspomagających zrównoważony rozwój produkcji roślinnej, szczególnie w odniesieniu do przeciwdziałania suszy, jako wsparcie dla rozwoju gospodarki odpadami w cyklu zamkniętym oraz strategii adaptacji i mitygacji zmian klimatu w rolnictwie. Co istotne bakterie zostały wyizolowane ze składowiska odpadów pohutniczych o ekstremalnie wysokich zawartościach cynku, ołowiu, kadmu i arsenu. Zespół realizujący projekt INNO-MIK przeprowadził liczne testy laboratoryjne służące do zakwalifikowania szczepów bakterii do grupy PGPB (Plant Growth Promoting Bacteria). Potencjał biostymulujący wzrost i rozwój roślin oceniono m.in. w oparciu o: zdolność do syntezy fitohormonów; zdolność do produkcji sideroforów; zdolność do solubilizacji fosforanów; zdolność do wiązania azotu atmosferycznego.
Europejskie Konferencje Bioremediacji rozpoczęły się w 2001 roku i były organizowane przez TU-Crete. Od tego czasu na ośmiu konferencjach spotkali się naukowcy i inżynierowie z całego świata, aby zaprezentować swoje odkrycia i wymienić się informacjami na temat najnowszych postępów w technologiach remediacji środowiska, w szczególności koncentrując się na bioremediacji i fitoremediacji zanieczyszczonych terenów, w tym środowiska morskiego. Obecnie tematyka konferencji została rozszerzona o nowe wyzwania, przyszłe trendy, kierunki i najnowsze innowacje technologiczne w zakresie zarządzania i rekultywacji szerokiej gamy zanieczyszczonych terenów i środowisk morskich, a także ochrony zasobów poprzez recykling i rekultywację biologiczną, w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
Interesujące wykłady, rzeczowa dyskusja, cenne rozmowy, nowe znajomości tworzące okazję do współtworzenia kolejnych badań, innowacyjne metody badawcze wpisujące się w tematykę zagadnień realizowanych w ramach projektu INNO-MIK, niewątpliwie dają nieograniczone szanse na kolejne kroki w dalszym rozwoju naukowym.



