RZD Baborówko. W czerwcu suma opadów wyniosła około 60 mm, a łącznie za okres od stycznia do czerwca 167 mm. Jest to wartość znacznie niższa od średniej wieloletniej. Maksymalna temperatura w czerwcu wyniosła ponad 31°C. Niedobór opadów oraz wysokie temperatury powodowały zasychanie pszenicy ozimej oraz rzepaku ozimego, zwłaszcza na słabszych kompleksach glebowych. Mimo to, przewiduje się, że termin żniw będzie zbliżony do przeciętnego. Po chłodnym maju, w którym średnia temperatura była niższa o 2°C od normy, zrobiło się zdecydowanie cieplej na czym skorzystała kukurydza, której kondycja uległa znacznej poprawie. W pierwszej połowie czerwca wykonano zabieg fungicydowy w pszenicy ozimej oraz zastosowano II dawkę azotu w kukurydzy. Aktualnie trwają prace remontowe kombajnu polowego i poletkowego.
RZD Błonie-Topola. Miesięczna suma opadów w czerwcu wyniosła 36 mm, natomiast suma opadów od początku roku to tylko 138 mm. Czerwiec pogłębił panującą już suszę, która szczególnie daje się we znaki w uprawach buraka cukrowego i kukurydzy. W uprawie buraka cukrowego przeprowadzono dwa zabiegi dokarmiania dolistnego mikroelementami, a także zastosowano drugą dawkę nawozu azotowego. Pod koniec miesiąca wykonano pierwszy zabieg fungicydowy przeciwko chwościkowi. Plantacja kukurydzy została zasilona azotem, jednak ze względu na niedobór opadów efektywność tego zabiegu była ograniczona. W kukurydzy wykonano również dwa zabiegi nawożenia dolistnego. Panująca aura i duży niedobór wody prawdopodobnie przyspieszy tegoroczne żniwa. Susza jest szczególnie widoczna w uprawie buraka, w którym widać już negatywne zjawisko więdnięcia liści.
RZD Borusowa. Pogoda w pierwszej dekadzie czerwca sprzyjała rozwojowi roślin. Codzienne, choć niewielkie opady deszczu wyraźnie poprawiły stan upraw, co szczególnie widoczne jest w uprawie buraków cukrowych. Rośliny szybko zakryły międzyrzędzia, dzięki czemu nie ma problemu z zachwaszczeniem. Również w uprawie rzepaku opady deszczu korzystnie wpłynęły na stan plantacji. Natomiast w pszenicy ozimej, zwłaszcza na słabszych kompleksach glebowych, gdzie brak opadów widoczny był już wcześniej, nastąpiło placowe zasychanie roślin. Niestety druga i trzecia dekada czerwca upłynęły niemal bez opadów, przy dość wysokich temperaturach oraz silnym wietrze, co doprowadziło do ponownego przesuszenia gleby. Pod koniec czerwca podsuszenia pszenicy na słabszych stanowiskach stały się jeszcze bardziej widoczne. W burakach cukrowych zaobserwowano pierwsze objawy pojawienia się chwościka, dlatego został wykonany odpowiedny zabieg w postaci oprysku. Ponadto z końcem miesiąca zastosowano ostatnia dawkę azotu. Ogólnie sytuacja na polach wygląda dobrze, z wyjątkiem pszenicy uprawianej na słabszej glebie. Rzepak znajduje się w dobrej kondycji, a buraki cukrowe są dobrze rozwinięte i wolne od zachwaszczenia.
RZD Grabów. Czerwiec podobnie jak maj był miesiącem, w którym średni opad deszczu był zbliżony do normy z wielolecia, a temperatury były wyższe niż średnie dla tego okresu. Oprócz normy opadów bardzo ważny jest ich rozkład w ciągu miesiąca. Deficyt opadów nie był zbyt duży, co stwarzało dla roślin uprawnych w miarę dobre warunki do wzrostu i rozwoju. Szczególnie wykorzystały to rośliny pastewne: kukurydza i mieszanki bobowato – trawiaste w uprawie polowej. Większość prac polowych została wykonana w poprzednich miesiącach. W czerwcu z początkiem miesiąca wykonana została ochrona fungicydowa kłosów w pszenicy ozimej w fazie T2 oraz ograniczono nadmierny rozwój skrzypionki stosując różne insektycydy. Dodatkowo w celu wzmocnienia roślin i uzupełnienia brakujących mikroelementów zastosowano nawóz do listny. W połowie miesiąca kukurydza została zasilona drugą dawką azotu. Pod koniec czerwca rozpoczęto koszenie zielonek na sianokiszonkę. Warto podkreślić, że plony roślin pastewnych z drugiego pokosu dorównują tegorocznym zbiorom z pokosu pierwszego
RZD Kępa Puławy. Czerwiec w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Kępa upłynął pod znakiem intensywnych prac pielęgnacyjnych. Zakończono naprowadzanie roślin chmielu na konstrukcje wspierające, po czym skupiono się na wykonaniu niezbędnych poprawek i nawożeniu wzmacniającym kondycję roślin. W pszenicy ozimej przeprowadzono zabiegi fungicydowe w celu ochrony przed chorobami grzybowymi. W uprawach kukurydzy i buraka wykonano nawożenie azotowe, wspierające dalszy rozwój roślin w kluczowych fazach wegetacji. W ziemniakach przeprowadzono zabiegi ochronne – insektycydowe, chroniące przed szkodnikami oraz herbicydowe, ograniczające zachwaszczenie. Dodatkowo zostało wykonane nawożenie w zbożach jarych. Poza pracami polowymi, RZD Kępa zorganizował Piknik Rodzinny – wydarzenie, które spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Puław i okolic. Dzięki podejmowanym działaniom promocyjnym sukcesywnie rośnie zainteresowanie ofertą sklepu prowadzonego przez RZD, a także inną działalnością Zakładu. Z każdą kolejną imprezą przybywa uczestników, co napawa dużym optymizmem na przyszłość.
RZD Werbkowice. W czerwcu w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Werbkowicach prowadzono zabiegi herbicydowe w uprawach buraka cukrowego. Na części plantacji kukurydzy wystąpiła konieczność punktowego przesiewu z powodu uszkodzeń spowodowanych przez ptaki, pomimo wcześniejszego zaprawiania nasion preparatami odstraszającymi. Suma opadów w czerwcu wyniosła jedynie 36,25 mm, co wpłynęło niekorzystnie na rozwój kukurydzy i słonecznika, powodując zahamowanie ich wzrostu. Wypas krów na trwałych użytkach zielonych był kontynuowany. Zakończono zbiór siana i sianokiszonki i rozpoczęto przygotowania do usługowego zbioru traw na kiszonkę oraz jej pakowania w rękawy foliowe. W czerwcu zakończyły się również praktyki uczniów z Zespołu Szkół nr 4 w Hrubieszowie
RZD Wielichowo. W miesiącu czerwcu 2025 w związku z niewielkimi opadami deszczu sytuacja na polach nieco się poprawiła. Zboża, szczególnie żyto nieco podrosły, jednak w kłosach widoczne są uszkodzenia mrozowe – zboża się „odradzały”, a kłosy były słabo wypełnione ziarnami. Wykonano prace porządkowe takie jak, koszenie pól, obejście gospodarstwa oraz parku. W burakach cukrowych zastosowano odżywki oraz oprysk przeciwko chorobom grzybowym, a szczególnie chwościkowi. Sporo czasu zajęła wymiana pokrycia dachowego na budynku magazynu. Następnie wykonano prace porządkowe w magazynach zbożowych wraz z dezynfekcją i przygotowaniem przyczep do żniw.
RZD Wierzbno. Uprawy są w znacznym stopniu zagrożone skutkami suszy, których ostateczną skalę trudno oszacować na tym etapie. Na słabszych glebach szczególnie widoczne jest wczesne zamieranie roślin, tam gdzie gleba jest ocieniona lub trochę lepszej klasy rośliny są jeszcze zielone. W nadchodzących żniwach możemy borykać się z wtórnym zachwaszczeniem na skutek bardzo obfitych opadów deszczu w ubiegłym miesiącu. Prognozowane upały na poziomie 36 °C nie wróżą dobrze tegorocznym plonom. Decydujący wpływ na efektywność finansową będą miały ceny uzyskane za ziemiopłody, a tu prognozy również nie napawają optymizmem.
RZD Żelisławki. Czerwiec to czas intensywnych przygotowań do żniw, dlatego w Zakładzie wykonywane są niezbędne prace takie jak czyszczenie i dezynfekcja magazynów oraz przegląd i remont suszarni zbożowej. Na polach uprawnych wykonano wszystkie potrzebne zabiegi fungicydowe. Na plantacji buraka cukrowego rozpoczęto walkę z chwościkiem. Opady w pierwszej dekadzie miesiąca w znacznym stopniu poprawiły stan plantacji zbóż ozimych i buraków, jednak wysokie temperatury notowane do końca miesiąca i całkowity brak opadów znowu negatywnie odbiły się na stanie upraw. Ponadto w Zakładzie zorganizowano dwa spotkania dla rolników, które cieszyły się sporym zainteresowaniem:
- Pokaz odmian rzepaku i omówienie technologii uprawy
- Stosowanie metod biologicznych w zwalczaniu chorób pszenicy
RZD Jastków. Cały czerwiec poświęcony był wykonywaniu prac związanych z uprawą chmielu. Kontynuowano wiosenne prace na plantacjach, takie jak mechaniczne zwalczanie chwastów, spulchnianie międzyrzędzi i zabiegi ochrony roślin. Istotną rolę w uprawie chmielu prowadzonej w Spółce według technologii integrowanej produkcji odgrywały obserwacje prowadzone na plantacjach. Przebieg pogody nie był niestety korzystny dla chmielu, chłodne noce bardzo silnie zahamowały rozwój roślin.
Materiał przygotowany przez Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz mgr inż. Pawła Wolszczaka.










































