W dniu 18 czerwca 2025 roku w Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia świadectw ukończenia studiów podyplomowych „Integrowana produkcja roślinna” dla doradców rolniczych z województw: wielkopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Studia realizowane były w konsorcjum, którego liderem był IUNG-PIB w Puławach przy współudziale Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu oraz Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, a współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania 2.3. „Wsparcie dla szkolenia doradców” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Z ramienia Instytutu w uroczystości wzięli udział prof. dr hab. Mariusz Matyka – Dyrektor IUNG-PIB i prof. dr hab. Janusz Podleśny – Kierownik ww. studiów. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu reprezentowała Anna Karwat, a gospodarzy wydarzenia – dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR-PIB – Dyrektor IOR-PIB i dr hab. Kinga Matysiak, prof. IOR-PIB – Z-ca dyrektora ds. naukowo-badawczych.
Studia z zakresu Integrowanej produkcji roślinnej rozpoczęły się 13 września 2024 roku i zakończyły się obroną prac dyplomowych w maju 2025 roku.
Bogaty i zróżnicowany program studiów obejmował wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia terenowe. Studenci w toku studiów poznali liczne aspekty integrowanej produkcji w rolnictwie, z uwzględnieniem możliwości i wyzwań, które ze sobą niesie.
Trwające dziesięć miesięcy studia ukończyło 55 osób. Absolwenci nabyli uprawnienia w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, stosowania środków ochrony roślin i integrowanej produkcji roślinnej. Uprawnienia te są ważne przez okres 5 lat od dnia uzyskania kwalifikacji. Świadectwo ukończenia studiów daje absolwentom możliwość ubiegania się o uprawnienia do prowadzenia szkoleń w zakresie integrowanej produkcji roślinnej.
Serdecznie gratulujemy absolwentom i wierzymy, że zdobyte kompetencje przyczynią się do rozwoju polskiego rolnictwa i wsparcia rolników w realizowaniu zasad integrowanej produkcji.




