Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za marzec 2025

RZD Baborówko. Marzec podobnie jak luty był miesiącem dość suchym z niewielką ilością opadów. Całkowita ich suma za pierwszy kwartał roku wyniosła ok. 70 mm z czego połowa przypadła na końca stycznia. W marcu przeprowadzono liczne zabiegi agrotechniczne w oziminach. W rzepaku zastosowano środki ochrony roślin w celu zwalczenia wiosennych szkodników oraz wykonano poprawkę herbicydami w rzepaku uprawianym w systemie bezorkowym, a  także zastosowano drugą dawkę azotu. W pszenicy ozimej wysiano pierwszą dawkę azotu. Na części pól przeznaczonych pod kukurydzę wysiano nawozy fosforowe i potasowe oraz uprawiono glebę broną talerzową. Na jednym z pól wykonano orkę po międzyplonie ozimym. W trzeciej dekadzie marca rozpoczęto pomiary wilgotności gleby w ramach „Monitoringu suszy”.  Stan ozimin pod koniec marca był dobry, jednak niepokoić zaczął brak lub symboliczne opady deszczu oraz mało optymistyczne prognozy pogody.

RZD Błonie-Topola. Marzec zapisał się w historii jako miesiąc z wiosennymi temperaturami. Średnia miesięczna temperatura wyniosła 5,9 °C, a najwyższa odnotowana wartość to 19 °C. Niestety, był to również miesiąc z niewielką ilością opadów atmosferycznych z miesięczną sumą wynoszącą zaledwie 19,9 mm. 19 marca rozpoczęto siew buraków cukrowych. Sprzyjająca aura pozwoliła na sprawne i szybkie przeprowadzenie zasiewów na powierzchni ponad 49 ha. Po zakończonych siewach pola zostały opryskane herbicydem doglebowym. Na początku miesiąca wysiano nawóz azotowy na zboża ozime. Wegetacja ozimin przebiegała dobrze, a plantacje były w dobrym stanie, z niewielkim tylko stopniem porażenia chorobami grzybowymi.

RZD Borusowa. W pierwszych dniach marca przystąpiono do wysiewu pierwszej dawki azotu na rzepak ozimy i pszenicę ozimą. Warunki pogodowe były sprzyjające – pola były suche, a na ścieżkach przejazdowych nie robiły się ślady. Brak opadów oraz niedobór wilgoci z zimy mogą w dalszej przyszłości wpływać niekorzystnie na rośliny. W drugiej dekadzie marca wystąpiły niewielkie przymrozki, które na ogół nie przyniosły ujemnych skutków. Przygotowano pole pod wysiew buraków cukrowych. Wysiew nawozów i odpowiednie doprawienie gleby miały korzystny wpływ na wysiew nasion. Buraki zasiano pod koniec marca. Bezpośrednio po wysiewie wykonano oprysk na chwasty. Brak opadów może utrudnić wschody i wpływać niekorzystnie na dalszy rozwój roślin. Wyższe temperatury, jak na marzec, na razie korzystnie wpływały na rozwój roślin. Tak jak w ostatnich latach, także w tym roku możemy borykać się z poważnymi skutkami suszy.

RZD Grabów. Prace marcowe w Zakładzie rozpoczęto od wywozu obornika na pola pod siew kukurydzy. Jednocześnie na początku marca udało się zaaplikować pierwszą dawkę azotu w formie RSM S 28 na wszystkie oziminy. Niski poziom wód gruntowych pozwolił zastosować azot na wszystkie pola. Kolejnym zabiegiem był wysiew dawki uzupełniającej wapna granulowanego na niektóre pola, oraz przeprowadzenie bronowania zasiewów ekologicznych przy użyciu brony chwastownik w celu zniszczenia i ograniczenia rozwoju chwastów. Pod koniec miesiąca zabieg ten został wykonany ponownie. Na zakończenie miesiąca rozpoczęto siewy zbóż jarych w ramach doświadczeń.

RZD Kępa Puławy. Marzec to początek intensywnych działań w RZD Kępa, podczas których przeprowadzono szereg istotnych prac agrotechnicznych. Zostały zastosowane drugie dawki nawozowe, obejmujące nawożenie azotowe w zbożach ozimych oraz rzepaku. Dzięki temu rośliny otrzymały odpowiednią ilość składników odżywczych, wspierającą ich prawidłowy rozwój i zwiększając potencjał plonowania. Trwają przygotowania do wykonania zabiegów fungicydowych w połączeniu z regulatorem wzrostu oraz ochroną przed szkodnikami łodygowymi, co pozwoli na skuteczne zabezpieczenie upraw przed chorobami i szkodnikami. Rozpoczęto również siewy zbóż jarych, które odbywały się zgodnie z planem agrotechnicznym. Dodatkowo przeprowadzono siew bobiku oraz facelii. Duża ilość czasu poświęcana jest także na segregowaniu ziemniaka, co stanowi istotny element przygotowań do dalszych etapów produkcji. W sklepie odnotowano również duży popyt na sprzedaż naszych produktów, między innymi ziemniaków. W kolejnych tygodniach priorytetem będzie dalszy monitoring upraw oraz realizacja zaplanowanych zabiegów agrotechnicznych.

RZD Werbkowice. Na początku miesiąca po przeprowadzeniu badań zasobności gleb, rozpoczęto nawożenie obornikiem i gnojowicą. W dniu 11 marca wykonano siew pszenicy jarej twardej odmiany ,,Durum Gold” na powierzchni 20 ha, stosując metodę strip till. Siewy pszenicy jarej na powierzchni 38 ha  rozpoczęto 12-14 marca. Ze względu na korzystne warunki atmosferyczne dokonano również siewu grochu odmiany ,Batuta” na powierzchni 8.30 ha. Wykonano zabiegi  uprawowe na polach przeznaczonych pod siew buraków cukrowych, a także  zakupiono nasiona buraków cukrowych oraz kukurydzy. Dodatkowo przeprowadzono przegląd ogrodzeń kwater do wypasu krów i owiec.

RZD Wielichowo. Marzec 2025 roku był miesiącem pogłębiającej się suszy. Łączna suma opadów wyniosła jedynie 10 mm, a w ciągu miesiąca odnotowano 17 dni z temperaturą ujemną, co powodowało dalsze osuszanie gleby. W marcu wysiano pierwszą dawkę nawozów azotowych na wszystkich oziminach. Następnie dokonano siewu owsa jarego na powierzchni 10 ha. Na polach wyzbierano kamienie, a przed siewem zastosowano nawóz RSM pod buraki. Na części pól z żytem ozimym zastosowano RSM jako II dawkę nawozu. Zbyt wysokie temperatury oraz dość uporczywe wiatry powodowały drastyczne przesuszenie gleby.

RZD Wierzbno. Marzec w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Wierzbnie rozpoczęto od wysiewu pierwszej dawki saletry amonowej na zboża ozime. Od 7 do 13 marca wysiano 60 ha owsa. Mimo braku opadów deszczu od wysiewu, wschody są wyrównane. Od 21 do 25 marca przeprowadzono wysiew drugiej dawki saletry amonowej na zboża ozime. Pod koniec miesiąca zboża ozime otrzymały dodatkowo nawożenie dolistnie. Marzec był miesiącem suchym, z temperaturami w nocy poniżej zera i słonecznymi dniami ze znacznie podwyższoną temperaturą. Takie warunki atmosferyczne przyczyniły się do dalszego wysuszania gleby. Wszystkie uprawy czekają na deszcz.

RZD Żelisławki. Marzec to od wielu lat miesiąc, w którym w zakładzie rozpoczyna się czas intensywnych prac polowych. Tak też było i w tym roku. Na początku miesiąca na polach wysiano pierwszą dawkę nawozów azotowych na powierzchni 500 ha. W drugiej dekadzie marca zasiano 20 ha grochu, a w ostatnim tygodniu zasiano 34 ha buraków cukrowych. Wykorzystując okresy z wysokimi temperaturami przeprowadzono korekcję wzrostu oraz zwalczanie chorób w rzepaku na powierzchni 144 ha. Stan upraw na koniec miesiąca ocenić należy jako dobry, chociaż brakuje już wody.

RZD Jastków. W pierwszych dniach marca w Spółce wysiano nawozy azotowe na pszenicę i pszenżyto. Kontynuowano także prace związane z przygotowaniem przewodników roślin chmielu na nadchodzący sezon wegetacyjny. W ostatniej dekadzie miesiąca przeprowadzono kultywatorowanie międzyrzędzi na plantacjach chmielu. Dodatkowo, prowadzone są naprawy siatki nośnej oraz inne niezbędne prace przygotowawcze na chmielnikach przed zawieszaniem przewodników.

Materiał przygotowany przez Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz mgr inż. Pawła Wolszczaka.


Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content