Międzynarodowe spotkanie robocze projektu wewnętrznego EJP SOIL – ProbeField w Puławach

W dniach 28–29 maja 2024 r. w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach odbyło się trzecie spotkanie robocze w ramach projektu EJP Soil Probe Field „A novel protocol for robust in field monitoring of carbon stock and soil fertility based on proximal sensors and existing soil spectral libraries”, który rozpoczął się w 2021 roku i jest wewnętrznym projektem programu EJP SOIL.

Tematem przewodnim było omówienie spraw bieżących związanych z trwającym projektem, finalizacja protokołu dotyczącego sposobu pobierania i skanowania próbek glebowych in situ za pomocą czujników światła widzialnego i bliskiej podczerwieni (VIS-NIS). Powstający w ramach projektu protokół ma na celu wykorzystywanie istniejących baz danych spektralnych do określania właściwości fizyko-chemicznych gleb w terenie. W ramach zadania WP4 dyskutowano o dołączeniu do protokołu wyników uzyskanych z innych czujników i metod pozwalających rozszerzyć zakres określania właściwości glebowych.

Drugiego dnia spotkania odbyła się sesja terenowa w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG-PIB „Kępa” w gospodarstwie w Osinach, na której został zaprezentowany wielofunkcyjny robot służący do prac rolniczych, przedstawiony przez firmę Agrointelli, współpracującej z IUNG-PIB, jak również czujnik Gamma-Ray przedstawiony przez firmę SoilOptix  służący do mapowania właściwości fizyko-chemicznych gleb w terenie.

Na zakończenie spotkania ustalono plan działań, sposoby rozpowszechniania informacji uzyskanych w ramach projektu oraz termin spotkania online podsumowującego i kończącego projekt.

Więcej na temat projektu: https://ejpsoil.eu/soil-research/probefield.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content