Dzień Otwartych Drzwi LODR w Końskowoli

Doroczny Dzień Otwartych Drzwi Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbył się 23 czerwca 2024 r. IUNG-PIB był reprezentowany przez pracowników Działu Upowszechniania i Wydawnictw.

Oficjalne otwarcie DOD przez Dyrektora LODR w Końskowoli oraz wystąpienia zaproszonych gości odbyło się o godzinie 12.00 obok Placu Wystawowego LODR. Wydrzenie zaszczycił swoją obecnością Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Czesław Siekierski.

Odznaczono Zasłużonych dla Rolnictwa oraz wręczono nagrody laureatom konkursów: Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne i wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu „Doradca Roku”. Rozstrzygnięto też konkursy AgroLiga 2024, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne i Mistrzowie Agro. Zaprezentowano osiągnięcia rolników i firm Lubelszczyzny.

Na placu wystawowym miała miejsce II Krajowa Wystawa Kóz Sandomierskich, pokaz zwierząt hodowlanych i kiermasz roślin ozdobnych. W pasiece można było posłuchać wykładów, wziąć udział w prezentacjach i zasięgnąć porad z zakresu pszczelarstwa.

Na polu produkcyjnym odbył się pokaz maszyn: agregatu do uprawy bezorkowej i pielnika międzyrzędowego. Natomiast na polu doświadczalno-wdrożeniowym można było obejrzeć uprawy i doświadczenia polowe, prezentację efektywności agronomicznej nawozów RNF. Dodatkowo można zapoznać się z narzędziami cyfrowymi opracowanymi w ramach projektu MainStreamBIO, w którego realizacji uczestniczą również pracownicy IUNG-PIB.

Pracownicy Działu Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB prezentowali publikacje upowszechnieniowe z zakresu uprawy roślin zbożowych i pastewnych, zasad nawożenia i wapnowania gleb, a także integrowanych technologii uprawy roślin. Udzielali również informacji o szkoleniach i innych formach zdobywania wiedzy z zakresu rolnictwa, w tym w ramach dotacji celowej MRiRW na 2024 i projektów realizowanych przez IUNG-PIB (Projekt BIOBIAŁKO, EJP SOIL). Udzielali również informacji i porad nt. działalności usługowej Instytutu.

Udział w wydarzeniach, które wspierają upowszechnianie wyników badań i analiz, które są realizowane w Instytucie jest nieodłącznym elementem m.in. dotacji celowej na zadania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym zadania 7: „Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiany wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS”.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content